İŞVEREN YAPILANDIRMA TAKSİTLERİ ÖDENMEZSE NE OLUR?

11.09.2014 tarihinde resmi gazete yayınlanarak yürürlüğe giren 6552 Sayılı Torba yasa ile 5510 Sayılı Kanunun  dördüncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi yani SSK kapsamında sigortalı çalıştıran işverenlerin yapılandırılan  prim borçlarının son ödeme tarihi 02.02.2015 tarihiydi. Yapılandırma başvuru tarihinin bir ay uzatılması ile yapılandırılan borçların ilk taksit ödeme süresi de bir ay uzamış oldu.

6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan işveren borçlarında peşin seçeneğini tercih edenlerin ödeme süresi ve taksit yapanların ilk taksit ödeme süresi 28.02.2015 tarihidir fakat bu tarihin haftasonu olması sebebiyle ödeme süresi bu tarihten sonraki ilk iş günü olan 02.03.2015 tarihidir.

-Bir takvim yılı içinde yasal süresi içinde ödenmemiş veya eksik ödenmiş ikiden fazla taksitin bulunması,

Bir takvim yılında ikiden fazla olmamakla birlikte ödenmemiş veya eksik ödenmiş taksitlerin en geç son taksiti izleyen ayın sonuna kadar ödenmemesi veya ilk taksit ödeme süresinin sona erdiği ayda ödenmesi gereken primlerden başlanılarak, bir takvim yılı içinde ikiden fazla cari aya ilişkin sigorta primlerinin, çok zor durum hali olmaksızın ödenmemesi veya yasal süresi dışında ödenmesi ya da eksik ödenmesi halinde, yapılandırmadan yararlanma hakkı kaybedilmiş olacaktır.

Taksit tutarının % 10’u aşılmamak kaydıyla 5 liraya (bu tutar dahil) kadar yapılmış eksik ödemeler ihlal sayılmayacaktır.

6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan işveren borçları SGK internet sitesinden kredi kartı ile ödenebilir. Bunun için  https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf   linkinden 4/a İşveren Ödemeleriİşveren 6552  Yapılandırma Tahsilatı menüsünden 26 haneli işyeri sicil numarası girilerek ödenebilir.

….

2015 YILINDA  ASGARİ ÜCRETİN İŞVERENE MALİYETİ NE KADAR? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Her ay 689 TL ödüyordum bu ay ödeme listesinde 79 TL görünüyor inşallah bir hata yoktur. Ben sistemde gördüğüm taksit tutarını ödedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu