İşveren SSK Yapılandırma 2017, İnternetten Yapılandırma Başvurusu

7020 Sayılı Kanuna göre 4a ssk işveren prim borçlarının yapılandırılması ve yapılandırma başvurularının nasıl yapılacağı konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Hangi döneme kadar olan işveren borçları yeniden yapılandırılacak, başvurular nasıl ve nereye yapılacak?

 • Düzenleme ile 2017/Mart ayına kadar olan işveren prim, işsizlik, damga vergisi borçları, özel işlem vergisi borçları ve eğitime katkı payı borçları yeniden yapılandırma kapsamında olacak.
 • 27.05.2017 tarihine kadar tahakkuk etmiş olması kaydı ile bina inşaatı asgari işçilik borçları, ihaleli işlerden kaynaklanan borçlar da yeni kanun kapsamında yeniden yapılandırılabilecek. İnşaatın 31.03.2017 tarihine kadar bitmiş olması koşulu da aranacaktır.
 • 2017/Mart dönemi ve öncesine ait olmak koşulu ile 31 Ağustos 2017 tarihine kadar tebliğ edilecek idari para cezaları da yeniden yapılandırma kapsamında olacak.

Yeni kanun kapsamında yapılandırma başvurularınızı yapılandırma başvuru formu ile elden ya da posta yolu ile işyeri dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine yapabilirsiniz. Yapılandırma başvuruları SGK E-Bildirge şifresi aracılığı ile internet üzerinden online olarak da yapılabilecektir. İnternetten işveren ssk yapılandırma başvurusu yapılabilecek sistem kullanıma açılmıştır. Aşağıdan nasıl giriş yapabileceğinizi ve nasıl başvuru yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. 

İnternet üzerinden yapılandırma başvurusu yapmanız halinde ödeme planı size gönderilmeyecektir. Ödeme planınızı yine sistemden almanız gerekmektedir.

Türkiye genelinde birden fazla işyeriniz varsa bir işyeri için yapılandırma başvurusu yapmanız diğer işyerleri içinde yapılandırma başvurusu yapmış olarak sayılacaksınız. Ama siz yine de tüm işyerleriniz için yapılandırma başvurunuzu ayrı ayrı yapın.

İşveren SSK Yapılandırma Başvuruları Başladı mı, son başvuru tarihi ne zaman, ilk taksit ödemesi ne zaman?

7020 sayılı yasa kapsamında işveren ssk prim borcu yapılandırma başvuruları 01 Haziran 2017 tarihi itibariyle başlayacaktır. Yapılandırma başvurusu için son tarih ise 30 Haziran 2017 olacaktır. Yeni kanun kapsamında yapılandırma ilk taksit son ödeme tarihi 31 Ağustos 2017, ikinci taksit son ödeme tarihi de 31 Ekim 2017 tarihi olacak.

Yapılandırma kapsamında birinci ve ikinci taksidi vadesinde ödemeniz gerekir. Eğer ilk iki taksiti ödemezseniz yapılandırma ihlal edilmiş olacak ve bozulacak.

Devam eden işveren ssk yapılandırmam var, yeniden yapılandırabilir miyim?

7020 sayılı kanunun yayım tarihi yani 27 Mayıs 2017 tarihi itibariyle 6736/6552 ya da diğer kanunlar kapsamında devam eden yapılandırmanız varsa yeni kanundan yararlanamayacaksınız. 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırmış olduğunuz işveren ssk prim borcunuz varsa yapılandırma ilk taksit son ödeme tarihinin 31 Mayıs 2017, ikinci taksit son ödeme tarihinin de 30 Haziran 2017 olduğunu unutmayın.

İşveren borçlarının ne kadarı silinecek, kaç taksit yapılacak?

 • Borçların gecikme zamları ve faizlerinin tamamı silinecek.
 • İdari para cezalarında anaparanın %50’si tahsil edilecek.
 • Ana para üzerinden enflasyona göre yeniden hesaplama yapılacak.

Yapılandırma kapsamında işveren ssk prim borçlarınızı peşin, 6,9,12 ve ya 18 taksit seçenekleri ile taksitlendirebileceksiniz. Taksitler 2 ayda bir ödenecek.

İşveren prim borcumu yapılandırdım, haciz kalkar mı, sigorta prim indiriminden ve teşviklerden yararlanır mıyım?

İşveren prim borçlarınızı yapılandırıp yapılandırma kapsamında olmayan borçları düzenli ödemeniz ve taksitleri de aksatmamanız halinde sigorta prim indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Yapılandırılan borçlar ihalelere katılmak için alınacak SGK borcu yoktur yazıları için kesinleşmiş borç olarak kabul edilmeyecek.

7020 sayılı Kanunun uyarınca yapılandırma başvurusunda bulunulması halinde kapsama giren borçlarla ilgili tatbik edilen hacizler, yapılan ödemeler nispetinde kaldırılacak, söz konusu ödemelere isabet eden tutardaki teminatlar ise iade edilecektir.

İnternetten ssk işveren yapılandırma başvurusu yapma

İşveren ssk prim borçlarınızı internetten yapılandırma başvurusu için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • www.sgk.gov.tr adresine girin.
 • Buradan yukarıdaki menülerden E SGK menüsüne giriş yapın.
 • Açılan sayfada İŞVEREN kategorisini seçin.
 • Aşağıdaki menülerden İşveren İşlemleri ve Yapılandırma Başvuru-Ödeme Planları menüsünü tıklayın.
 • Açılan ekranda sağ üstte yer alan UYGULAMAYA GİRİŞ kısmını tıklayın.
 • E bildirge kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra 7020 SAYILI KANUNA GÖRE YAPILANDIRMA BAŞVURUSU ve ÖDEME PLANI seçeneğinden yapılandırma başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Önemli not: İnternetten başvuru yaptığınızda SGK size yapılandırma ödeme planını posta ile göndermez. Ödeme planını yine aynı uygulamadan almanız gerekir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. Merhabalar eski işyerimden kalan sigorta borcum var, bir önceki yapılandırmada yapılandırdım ama ödeme imkanım olmadı. Şimdi tekrar yapılandırabilirmiyim ?

  1. Merhaba. Tescilli işyeri dosyanız varsa dosyanızın bağlı bulunduğu SGK’dan alabilirsiniz. Daha önce şifre aldıysanız E devlet şifreniz ile işyeri şifrenizi ve parolanızı alabilirsiniz.

 2. İyi günler. Babamın bugüne kadar hiç bir sosyal güvencesi olmadı. 1959 doğumlu. Hayvancılık yapıyor. Elinde bu işi yapmaya başladığından beri mevcut hayvan alımı satımı v.s. faturaları var. Bu faturalarla geçmiş tarihli bağkur girişi yapıp primlerini toptan ödeme ya da yapılandırma şansı olabilir mi?

  1. Merhaba;1994 yılından sonra elinde mahsul sattığına dair fatura var ise bir dilekçe vererek tescil açılmasını talep edebilirsiniz.

 3. Merhaba edevlet üzeriinden bu işlemi gerçekleştirebilirmiyiz? Olmaz ise bu siteye görmek için şifre nasıl alabiliriz teşekkürler

 4. eşimin 7 sene 4 ay 10 gün toplamda2650 günödenmiş pirim günü var geri kalan 7 sene 9 aylık prim borcunu toptanödeyip emekli olma şansı varmı saygılarımla arz ederim.

 5. 2003 yılından 247 tl.prim borcum 14 yıl sonra tebliğ edildi.Şimdi 6700 tl.olmuş.Yapılandırabilirmiyim.

 6. 1999-2009 yıllarına ait mahkemece kesinleşmiş ve tarafıma 2015 yılında tebliğ edilerek icra yolu ile temmuz 2015 yılından beridir maaşımdan kesilen iş veren prim borcumu 7020 sayılı kanuna göre yapılandırabilirmiyim. ( 2011 yılından itibaren halen memur olarak çalışmaktayım) Selam ve saygılarımla..

   1. Mehmet Bey cevabi yazınız için teşekkür ederim.
    05/06/2017 tarihinde ilgili kuruma yapılandırma ile ilgili iadeli taahhütlü posta ile dilekçe yolladım ile ayrıca fax, e-mail ve bimer üzerinden de müracat ettim ancak bugün itibariyle henüz cevap verilmedi.;
    1- Müracatıma cevap verilmez ise ilgili kuruma ne gibi bir yaptırımda bulunabilirim.
    2- Cevap yazısı 30 Hazirandan sonra gelir ise maaşımdan haciz yolu ile kesilen miktar ödemelerime nasıl yansır.
    Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim…

    1. Merhaba tekrar. Yapılandırma işlemi için sistemler açıldı. SGK kısa süre içerisinde yapılandırma işlemini tamamlayacaktır merak etmeyin. Yapılandırma başvurunuz olduğu için maaşınızdan kesinti yapılmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu