İşten Ayrılanlar Kaç Gün Sağlık Hizmeti Alabilir?

Yürürlükteki 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre sigortalılar işten ayrıldıktan ya da durum değişikliğinden sonra belli sürelerle sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler. İşten ayrıldığı halde işvereni tarafından işten ayrılış bildirgesi verilmediğinden ya da başka sebeplerle provizyon almaması gerektiği halde sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam eden kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu sonradan borç oluşturmaktadır. Borçlu olduğu halde sistem hatasından dolayı sağlık hizmeti almaya devam eden sigortalı ve hak sahiplerine de sonradan borç çıkarılabilmektedir. Dolayısıyla sigortalılık sona erdikten sonra sağlık hizmetlerinden faydalanılabilecek süre hakkında bilgi sahibi olmak bu sorunun önüne geçmeyi sağlayacaktır.

İşten Ayrılan Sigortalılar Sağlık Hizmetlerinden Kaç Gün Faydalanır?

SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı kapsamında çalışıyorken işten ayrılan ya da faaliyetine son veren sigortalılar ve hak sahipleri işten ayrılış tarihinden itibaren 10 gün süreyle sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler. Bağ-Kur’luların işten ayrılış tarihinden itibaren 10 gün süreyle sağlık hizmeti alabilmeleri için 60 günden fazla vadesi geçmiş prim borcunun olmaması gerekmektedir.

SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı kapsamında işten ayrıldığı tarihten önceki son bir yıl içerisinde 90 gün kısa vadeli primi yatmış olan sigortalılar ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler de işten ayrılış tarihinden itibaren 90 gün daha sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler. Böylece 99 gün sağlık hizmetinden faydalanmış olmaktadırlar.

İşten ayrıldığı tarihten itibaren 90+9 gün sağlık hizmeti alabilen sigortalılar

4/a kapsamında çalışanlar (SSK)

4/b kapsamında prim ödeyenler (Bağ-Kur),

-4/c kapsamında çalışanlar (Emekli Sandığı),

-Ek/5 kapsamında isteğe bağlı prim ödeyenler,

-Ek/6 kapsamında isteğe bağlı prim ödeyenler

-Ek/9 kapsamında ev hizmetlerinde çalışan sigortalılar,

İşten ayrılış tarihinden geriye dönük en az 90 gün primleri olması halinde işten ayrılış tarihinden itibaren 99 gün sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler.

İşten Ayrıldığı Tarihten Sonra 90+9 Gün Sağlıktan Faydalanamayanlar

Aşağıdaki sigortalılar işten ayrılış tarihinden önce 90 günden fazla primi olsa bile sağlık hizmetlerinden 99 gün faydalanamamaktadırlar. Bu sigortalılar:

-Yurt dışı topluluk sigortalıları,

Çıraklar, aday çıraklar, stajyerler,

-İşkur kursiyerleri,

-İsteğe Bağlı Sigortalılar ( Emekli Sandığı Kapsamında isteğe bağlı iştirakçi olanlar da dahil)

Ölüm halinde Sağlık Hizmetlerinin Sona Ermesi

Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ya da aylık alanların vefatı halinde bakmakla yükümlü olduğu kişiler ölüm tarihini takip eden ay sonuna kadar sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler.

Yukarıdaki sürelere dikkat edilmesi sigortalı ve hak sahipleri açısından büyük önem arz etmektedir. Sağlık hizmetlerinden faydalanmaması gerektiği halde faydalanmaya devam eden sigortalı ve hak sahiplerine yersiz yararlanılan hizmetler için borç çıkartılır ve gecikme zammı ile birlikte istenir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu