2019 İsteğe Bağlı Tarım Sigortası (EK/5)

26.06.2019
1.870
A+
A-
2019 İsteğe Bağlı Tarım Sigortası (EK/5)

İsteğe bağlı tarım sigortası başlangıcı yapılmış kişiler toplam prim gün sayısını tamamladıktan sonra yaş haddini bekleyerek emekli olabilirler. Tarımsal alanda faaliyet gösteren yerlerde çalışan kişilerin, 5510 sayılı kanunun ek/5 maddesine göre emeklilik ve genel sağlık hizmetlerinden yararlanması hedeflenmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortası kapsamında kişilerin sigorta hizmetlerinden yararlanabilmesi için başka bir kurumda çalışıyor olmaması gerekir. Aktif olarak başka bir sigorta başlangıcı bulunuyorsa, o kişilerin isteğe bağlı sigortaları kendiliğinden iptal edilmektedir. Kanunun öngördüğü istisnalar dışında, isteğe bağlı tarım sigortasından yararlanan kişilerin sigorta iptaline neden olan hallerden muaf tutulduğu da bilinmektedir.

İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Nasıl Başlatılır?

İsteğe bağlı sigorta başvurusu, Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan diğer sigorta başvurularıyla paralellik göstermektedir. Diğer sigorta başlangıçları için izlenen yoldan farklı olarak kişiden kayıt için farklı belgeler talep edilebilir. 5510 sayılı kanunun Ek/5 maddesinde belirtilen kişiler, isteğe bağlı sigorta başlangıçlarını Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirebilirler. Kurum incelemesinin ardından kişinin isteğe bağlı sigortadan yararlanıp yararlanmayacağı E-devlet sitemi üzerinden görüntülenebilmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortası:

 • Tarım il veya ilçe müdürlüklerinden onaylı belgeler
 • Kanunda belirtilen formlar ve
 • Kimlik bilgisiyle

Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmaktadır. İsteğe bağlı tarım sigorta başvurusu yapıldıktan en az 15 ya da 30 iş günü içinde Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta başlangıcının onayını ya da reddini bildirmektedir. İsteğe bağlı sigorta talepleri onaylanmış kişiler kamu ya da özel bankalarla sigorta primlerini ödemeye başlayabilir. Sigorta prim takibi E-devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Ek/5 Tarım Sigortası İçin Hangi Belgeler İstenir?

İsteğe bağlı tarım sigorta başvuru belgeleri diğer tüm sigorta işlemleri için istenenlerle aynıdır. İsteğe bağlı tarım sigortası için Ek/5 maddede belirtilen diğer belgeler arasında sadece kişinin tarım ve ormancılık alanında, süreksiz veya kendi hesabına çalıştığına dair belgelerdir. Aynı zamanda bu belirtilen belgelerin ilgili kurumlara onaylatılmış olması gerekir. İsteğe bağlı tarım sigortası için istenen belgeler:

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Ek-5 isteğe bağlı tarım sigortası formu
 • Tarım müdürlüğünce onaylı Ek/5 ve diğer formlar
 • İsteğe bağlı tarım sigortası başvuru dilekçesidir.

Ek/5 maddesinde vatandaşlara bildirilen belgelerin ilgili makamlarca mutlaka onaylanmış olması gerekmektedir. Onaylanmayan ya da doğruluğu kanıtlanmayan belgeler geçersiz kabul edilir. İsteğe bağlı tarım sigortasından yararlanmak için tüm belgeler eksiksiz olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilmelidir.

İsteğe Bağlı Tarım Sigortasından Kimler Faydalanır?

EK/5 tarım sigortası, tarım alanında hizmet üreten ve dönemsel çalışan kişiler için büyük avantajlar sunmaktadır. Süreksiz olarak tarım veya ormancılık alanında hizmet veren işçilerin kanun kapsamında sigortadan yararlanabilmeleri için çalışma durumlarını kanıtlamaları gerekmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortasından faydalanmak için:

 • Kişinin tek bir işte çalışıyor olması
 • Faal durumda vergi kaydı bulunmaması
 • Kanun kapsamında SSK(4/A) ya da Bağ Kur(4/B) kaydının bulunmaması gerekir.

İsteğe bağlı tarım sigortasının başlatılması bu şartlara haiz olan kişiler için mümkündür. Çalışanların isteğe bağlı sigortası yapabilmeleri için özel ya da kamusal herhangi bir sigorta hizmetinden faydalanmıyor olması gerekir. Başvuru yapan kişilerde sonradan bu durumun tespit edilmesi, isteğe bağlı tarım sigortasının iptaline neden olacaktır.

Ek/5 Tarım Sigortası İptali Mümkün Mü?

İsteğe bağlı tarım sigortasının iptali kanuni çerçevede mümkündür. İsteğe bağlı tarım sigortası iptal edilebildiği gibi kişinin istemesi halinde duraklatılabilir. Belirli bir süre prim yatırdıktan sonra kişi isteğe bağlı sigortasının iptal edilmesini ya da durdurulmasını talep ederse, sigortası iptal edilecektir. Ancak iptal edilene kadar geçen sürede yatırılan primler ne kadar süreyle olursa olsun kişiye geri verilmez. Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılacak dilekçeyle, kişi isteğe bağlı sigortasının iptali ya da durdurulmasını talep edebilir. Durdurma işlemi gerçekleştirildikten sonra eğer geçmiş yıllara ait prim borcu bulunuyorsa, faiz ve borç işlemeye devam etmektedir. Geçmiş prim borçlarının durdurulması mümkün değildir.

İsteğe Bağlı Tarım Sigortası İptal Dilekçesi Nedir?

İsteğe bağlı tarım sigorta dilekçesi sigortanın iptali, durdurulması veya başlatılması için yazılabilmektedir. Standart dilekçe kurallarına uyularak yazılan dilekçeler Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilmelidir. İsteğe bağlı tarım sigortasının iptali için yazılacak dilekçede:

 • C. kimlik numarası
 • Sigorta sicil numarası
 • Durdurma, iptal ya da başvuru nedeni ve
 • İlgili kurum/kişi adı mutlaka yer almalıdır.

İsteğe bağlı tarım sigorta durdurma talepleri için dilekçede belirtilen tarih önemlidir. İsteğe bağlı tarım sigortası belirli süreler içinde durdurulmuş olsa bile geçmiş yıllara ait prim borçları durmaz. Aylık faiz ve ceza oranlarına göre prim borcu katlanmaya devam etmektedir.

Ek/5 Tarım Sigortası Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

İsteğe bağlı tarım sigortası maaşı sigorta prim sürelerine göre farklılık arz etmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortası başlangıçtan itibaren yüksek kıdemden yapılırsa, emeklilik hakkı kazanıldığında maaşta aynı oranda yüksek olacaktır. Bu nedenle prim ödemelerinin yüksek seviyede başlatılması emeklilik için avantaj sağlayacaktır.

Ek/5 İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Emeklilik Şartı Nedir?

Tarım sigortası emeklilik şartı kişinin yeterli prim miktarını borçsuz olarak ödemiş olmasıdır. Emeklilik için gereken prim ödenmiş olsa bile yıl bazında emeklilik hakkını kazanamayabilirler. Bu kişilerin yaş haddine kadar beklemeleri gerekmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortasından emekli olmak için kadın ve erkeklere farklı uygulamalar söz konusudur. Erkeklerde Ek/5 tarım sigortasından emeklilik şartı:

 • 15 yıl sigortalı kalmış sayılmak
 • Asgari 3600 prim ödemesi yapmak
 • 56 – 60 yaş aralığında olmak (yaş sınırı sigorta başlangıç ve bitiş tarihine göre belirlenir)

Kadınlarda hemen hemen aynı koşullara sahiptir. Ancak yaş sınırlaması kadınlarda farklılık gösterebilmektedir. Buna göre:

 • 15 yıl sigorta süresi ve 3600 prim ödemesi yapanlarda
 • 2002 – 2005 arası sigortalılar – 52 yaş
 • 2005 – 2008 arası sigortalılar – 54 yaş
 • 2008 – 2011 arası sigortalılar – 56 yaş

Emeklilik için yeterli olan koşullardır. Herhangi bir sigortalılığa dayanarak aylık almayan ve tarım, orman hizmetlerinde sözleşme usulünce süreksiz hizmet sağlayanlar, isteğe bağlı tarım sigortasından yararlanabilmektedirler.

İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Nasıl Sorgulanır?

Ek/5 sigorta sorgulama işlemi E-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. T.C. kimlik numaranız ve E-devlet şifresi ya da mobil imza kullanarak sisteme giriş sağlanabilmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortası sorgulaması için:

Adresi aktif olarak kullanılmaktadır. Sistem üzerinden 30 günden az İBS tescil kayıt bilgisi ve borç dökümü görüntülenebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından güncel bilgiler E-devlet sistemi ile paylaşılmaktadır.

Ek/5 Tarım Sigortası Aylık Prim Miktarı Ne Kadardır?

Tarım sigortası prim ücreti ödeyen kişiler 15 yılda 3600 prim süresiyle emekli olabilmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortası başvuru şartlarını sağlayan kişiler için sigorta başlanma tarihlerine göre farklı prim ücretleri sunulabilmektedir. Güncel verilere göre, isteğe bağlı tarım sigortası yaptıran kişilerin aylı ödeyecekleri ücret; 490,59 TL’dir. En az 3600’lük prim ödenmesi ve 15 yıllık sigortalı olmak emeklilik için yeterli olmaktadır. İsteğe bağlı tarım sigortası primleri yüksek kıdemden, örneğin; 4500 prim gününden ödeyen kişiler daha yüksek emekli maaşı alabilirler. Bu kişilerin aylık ödediği prim ücretleri de aynı oranda artış gösterecektir.

Esnaf Bağ-Kur’lu (Vergi Mükellefi) SSK’lı Çalışabilir mi ?

Silinen Bağ-Kur Günleri Nasıl İhya Edilir?

EK 5 İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Ödemeleri Ne Kadar?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 449 YORUM
 1. serdar ince dedi ki:

  Ahmet bey ek 5 tarım sigortası yatıran kişi sağlık sorunun dan dolayı malülen emekli ola bilirmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,tabiki olabilir

   1. Ahmet Makas dedi ki:

    Merhaba ; 01.08 1986- 1999 yılları arasında 1764 gün sigorta+ 3544 gün Bağkur+ 29.09.2015 26.04.2019 tarihler arası 1286 gün Ek 5. Maddesinde sigortası oldum ancak”işlerinde Ek 5, Sigorta pirim borçum varken 26.04.2019 da biriken borcumu daha sonra ödeyeceğimi belirterek sigortamın durdurulması talebinde bulundum. Kabul edildi 21 06 2019 gecikme zamları ile birlikte pirim borşlarımım 5901 ₺ olduğu SGK borç sistemde gözüküyordu ben bu paranın tamamı bı aynı gün yatırdım, 01 07.2019 tarihinde emekli lık dilekçemi verdim, SGK 19 .07. 2019 Tarihine bana gönderdiği yazı ile 30.01. 2019 tarihine Ek 5 tarım sigorta nız sona erdirilmiştir 58 gün daha Sigorta pirim ödemeniz gerektiğini bildirdi,
    SORUM; 1.Benim talebim olmadan SGK sigortamı sonlandıra bilir ünmi.
    2. Talebim olmadan donlandırdığ sigorta pirim borçlarını benden tahsil Edip ve tahsil ettiği sigorta prim günlerini geçersiz sayarak iptal edebilirim, bu durumda emekli olamadım mağdur oldum ne yapmamız lazım, saygılarımla.

 2. VEDAT SUAT CANSIZ dedi ki:

  SELAMALEYKÜM AHMET BEY 1975 DOĞUMLUYUM SSK GİRİŞİM 1994 TOPLAM 175 GÜN 01.09.2003 DEN İTİBAREN TARIM SİGORTALIYIM TOPLAM 6306 GÜNÜN OLMUŞ 1998 DE 2002 ARASİ ESNAF BAĞKUR GÜNÜM VAR 971 GÜN SSK GEÇMEM İÇİN NE YAPMAM GEREKİR TARIM BAĞKURUM MEMLEKETDE İST DE YAŞIYORUM YARDIMCI OLURSAN SEVİNİRİM SAYGILAR

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ssk için hizmet aktine bağlı olarak çalışmanız gerekiyor ssk nın isteğe bağlısı maalesef yok.

 3. Murat dedi ki:

  Merhaba Ek/6 ticari araç Kapsamında Prim borcu olanların tescilleri nasıl kapatılır?
  Ek-5 teki gibidir. Ek-6 prim borcum var ödeyemiyorum nasıl kapata bilirim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Kanunun ek 6 ncı maddesine tabi sigortalılığı olup sigortalılığın başladığı tarihten itibaren prim ödemesi bulunmayanların yazılı olarak sigortalılıklarını sona erdirme talebinde bulunmaları halinde, ek 6 ncı maddeye tabi sigortalılıkları başlangıç tarihi itibariyle sona erdirilir.

  2. Metin dedi ki:

   06 07 2011den beri ek5 isteğe bağlı sigortalayın nekadar pirim ve kac yılında emekli olabiirim

 4. Ahmet dedi ki:

  Merhaba benim 16 yıl bağkur borcum var bağkur borcumu ödemeden ek 5 e geçiş yapmak istiyorum 3.5 yıl ek 5 ödersem emekli olma şansım var tabi ki bağkur borcumu 3.5 yılın sonunda hepsini birden ödemek istiyorum sağlıktan yararlana bilmem önemli değil mümkün mü acaba yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borcunuzu ödemeden emekli olabilmeniz mümkün değil,ama tarımsal işlerde çalışıyorsanız Ek-5 sigortası yaptırabilirsiniz.

 5. Ayşa ŞENER dedi ki:

  Merhaba ben Ek-5 tarım sigortadan isteğe bağlıya geçmek istiyorum ne yapmam gerekir.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK’ya müracaat etmeniz yeterlidir.

 6. Nur dedi ki:

  Merhaba,annemin 1990lı yıllarda başlayıp biten bir süre Bağkur günü var.emekli nasıl olabilir diye SGK ya gittiğimizde Tarım ek5 sigortasını önerdiler.3,5 yıl ödedik.şubat 2019 da emekli olacaktı.fakat 1-2 gün önce bir tanıdık vesilesiyle öğrendik ki önce muhtardan belge alıp tarım il müdürlüğüne onaylatılması gerekiyormuş.bunu bize SGK da söylemediler yapılması gerekli olduğunu.haberimiz bile olmadan 4 sene boyunca ödeme yaptık..buyüzden ödediğimiz bütün ödemelerin devlet tarafından geri verilmeyeceğini ve emekli olunamayacağını ayrıca iptal olunacağını duyduk.lütfen konu hakkında nasıl bir yol izleyebileceğimizi bilgilendirir misiniz.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sigortanız iptal olurda ödediğiniz primler tarafınıza iade edilir ya da toptan ödeme yoluyla tüm primlerinizi geri alabilirsiniz.

 7. hilal dedi ki:

  merhaba,
  kac ay gec yatırırsak ilac yardımından yararlanma hakkımız durdurulur? bir de annem yürüyemiyor, ek 5 yatırıyordu, malulen emekli olabilir mi? nasıl olabilir? teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2 aydan fazla prim borcu olanların sağlık hizmetleri durdurulur. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 8. Vedat dedi ki:

  Ek5 tarım sigortasına 23 ay borcum var .. artı 18 ay askerlik bunları ödersem günlerim doluyor,fakat imkanım yok ..sorum şu .,yeni çıkan Ziraat bankası ile anlaşmadan faydalanabilirmiyim.. teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yeni düzenleme sadece 4/b den borcu olanları kapsıyor.

 9. muhammet aktaş dedi ki:

  selamun aleküm hocam biz 2004 yılı itibarı ile ev hanımı bağkur pirimi ödüyoruz ilk sicil başlangıcımız ssk ssk pirimlerininde bağkur bünyesine geçiş yapıldı 4000 küsür primimiz bulunmakta emeklilik işlemlerinin ssk bünyesinden olmasını istiyoruz bağkur sistemine göre daha avantajlı nasıl bir yol izlememiz gerekiyor nasıl ek beş ssklısı ola biliriz bağkur pirimlerinin devamında ssklı olmak istiyoruz yani pirimlerimizin ssk bünyesine devir ederek faydalanmak istiyoruz nasıl bir yol izleyeceğimize dair yardımcı olabilirseni çok memnun oluruz şimdiden teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ssk lı olmak için hizmet aktine bağlı çalışmanız ya da tarım işlerinde geçici olarak çalışıyorsanız Ek-5 sigortalı olarak ssk lı olabilirsiniz.SSK dan 7000 gün ile bağkurdan ise 9000 gün ile normal emekli olabilirsiniz.

 10. canan dedi ki:

  Merhaba, bir yakınım için yaklaşık 3 yıldır Ek-5 sigorta primi ödüyoruz. Yarın itibariyle bir iş yerinde normal sigortalı göstereceğiz. Sağlıktan yararlanma durumunun aksamaması gerekiyor. Ayrıca Ek-5’ten normal sigortalı çalışana geçerken bir işlem yapmak gerekir mi? Normal sigortalılık hali birkaç ay sürecek. Sonrasında Ek-5 ödemeye devam etmek istiyoruz.
  Nasıl bir yol izlememiz gerekir bilgilendirebilir misiniz?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sağlık hizmetlerini almaya devam eder sıkıntı olmaz,işe girişi olduktan sonra SGK’ya başvurup Ek-5 sigortasını sonlandırması gerekiyor.

 11. HAKAN AYDIN dedi ki:

  Merhaba, 24.08.1967 doğumluyum, 01.02.1985 ssk girişim var 369 gün ödenmiş, 01.01.1992 – 31.05.1995 / 05.06.1999 – 19.08.2011 tarihleri arasında işyeri sahibiydim, hiç bağkur ödemedim, e-devletten baktığımda 01.10.2008 tarihinde bağkur sicil kaydım var, işlerim bozuldu 2008 den bu güne köyde yaşıyorum, benim emekli olma şansım nedir? (askerliğimi de ödeyebilirim) yardımlarınıza şimdiden teşekkür ederim.

  1. HAKAN AYDIN dedi ki:

   şu anda yeşil kartım var.. bağkur prim borcu ve günü görünmüyor. üzerime kayıtlı hiç tarım arazim/mal varlığım yok, tarım ssk lısı olsam emekli olmamda ne faydası olur?

 12. Ömer dedi ki:

  meraba 1 hafta önce ek5 sigortamın kapatılması için dilekçe verdim halen aktif gözüküyor ne zaman kapanır ve ne kadar süre sağlıktan yararlanabilirim

 13. bayram şimşek dedi ki:

  Merhabalar,
  Yaklaşık 4 yıl önce ev hanım olan annemi isteğe bağlı tarım sigortası yaptırmaya başladım. O tarihten beri primlerini yatırıyorum. Ama şu anda artık yatıracak gücüm yok. İptal ettirebilir miyim? İptal ettirsem yatırmış olduğum primleri almam mümkün mü? Tekrar babamın üzerinden sağlık hizemtlerinden faydalanması mümkün mü?

 14. NEJLA dedi ki:

  ANNEM 30.09.2010 BAĞKUR A GİRİŞİ VAR 02.01.1966 DOĞUMLU BAGKURDAN EK BEŞ SİGORTAYA GEÇSE DAHA CABUK EMEKLİ OLUR MU

 15. Muhammet dedi ki:

  Iyi aksamlar. Annem 24.08.2011 yilinda mecburi ( tarim )sigortasi baslatti 30 03 2016 yilinda odeyemedigimiz icin terk edildi. Hizmet suremiz 4 yil 7 ay 8 gun. Acaba bu yatirilan primleri geri alma sansimiz vsrmi ?

 16. hasan aksu dedi ki:

  ahmet bey, ek-5 ile emekliliği hak edip 27/ kasım dilekcemi vermeme rağmen, aralık ayı için pirim borcu çıkıyor.sgk emeklilik başvurduğum birim incelemede olduğunu bildirdi. dilekceyi verdikden sonra pirim ödemesi çıkması normalmi. ne yapmam gerekiyor. teşekkürler.

 17. Nurjen Aydın dedi ki:

  İyi günler 1995-2000 yılları arasında ssk sigortası ile çalıştım. 2015in 12. ayında 2 çocuk (4 yıl) ödedim. 2015 in 7. ayından beri Ek-5 ödemekteyim sorularım şunlar ne zaman emekli olabilirim ve son 3.5 yılda sigortalı veya Ek-5 den ödenmesi emekli aylığımda artışa sebep olur mu? Şuan 48 yaşındayım. Şimdiden teşekkürler.

 18. emine dedi ki:

  5450 gün bağkurum var nekadar ek5 ödersem hemen emekli olabilirim

 19. Mustafa dedi ki:

  Merhaba ek 5 tarım sigortası yaptıran bir kişinin maaş bordrosu olurmu veya maaş alıyor gibi gözükür mü

 20. Ebru dedi ki:

  Bu ay ödemedim diger ay çift yatıracağım herhangi bir faiz oluyor mu?