2019 İsteğe Bağlı Tarım Sigortası (EK/5)

26.06.2019
5.509
A+
A-
2019 İsteğe Bağlı Tarım Sigortası (EK/5)

İsteğe bağlı tarım sigortası başlangıcı yapılmış kişiler toplam prim gün sayısını tamamladıktan sonra yaş haddini bekleyerek emekli olabilirler. Tarımsal alanda faaliyet gösteren yerlerde çalışan kişilerin, 5510 sayılı kanunun ek/5 maddesine göre emeklilik ve genel sağlık hizmetlerinden yararlanması hedeflenmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortası kapsamında kişilerin sigorta hizmetlerinden yararlanabilmesi için başka bir kurumda çalışıyor olmaması gerekir. Aktif olarak başka bir sigorta başlangıcı bulunuyorsa, o kişilerin isteğe bağlı sigortaları kendiliğinden iptal edilmektedir. Kanunun öngördüğü istisnalar dışında, isteğe bağlı tarım sigortasından yararlanan kişilerin sigorta iptaline neden olan hallerden muaf tutulduğu da bilinmektedir.

İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Nasıl Başlatılır?

İsteğe bağlı sigorta başvurusu, Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan diğer sigorta başvurularıyla paralellik göstermektedir. Diğer sigorta başlangıçları için izlenen yoldan farklı olarak kişiden kayıt için farklı belgeler talep edilebilir. 5510 sayılı kanunun Ek/5 maddesinde belirtilen kişiler, isteğe bağlı sigorta başlangıçlarını Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirebilirler. Kurum incelemesinin ardından kişinin isteğe bağlı sigortadan yararlanıp yararlanmayacağı E-devlet sitemi üzerinden görüntülenebilmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortası:

 • Tarım il veya ilçe müdürlüklerinden onaylı belgeler
 • Kanunda belirtilen formlar ve
 • Kimlik bilgisiyle

Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmaktadır. İsteğe bağlı tarım sigorta başvurusu yapıldıktan en az 15 ya da 30 iş günü içinde Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta başlangıcının onayını ya da reddini bildirmektedir. İsteğe bağlı sigorta talepleri onaylanmış kişiler kamu ya da özel bankalarla sigorta primlerini ödemeye başlayabilir. Sigorta prim takibi E-devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Ek/5 Tarım Sigortası İçin Hangi Belgeler İstenir?

İsteğe bağlı tarım sigorta başvuru belgeleri diğer tüm sigorta işlemleri için istenenlerle aynıdır. İsteğe bağlı tarım sigortası için Ek/5 maddede belirtilen diğer belgeler arasında sadece kişinin tarım ve ormancılık alanında, süreksiz veya kendi hesabına çalıştığına dair belgelerdir. Aynı zamanda bu belirtilen belgelerin ilgili kurumlara onaylatılmış olması gerekir. İsteğe bağlı tarım sigortası için istenen belgeler:

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Ek-5 isteğe bağlı tarım sigortası formu
 • Tarım müdürlüğünce onaylı Ek/5 ve diğer formlar
 • İsteğe bağlı tarım sigortası başvuru dilekçesidir.

Ek/5 maddesinde vatandaşlara bildirilen belgelerin ilgili makamlarca mutlaka onaylanmış olması gerekmektedir. Onaylanmayan ya da doğruluğu kanıtlanmayan belgeler geçersiz kabul edilir. İsteğe bağlı tarım sigortasından yararlanmak için tüm belgeler eksiksiz olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilmelidir.

İsteğe Bağlı Tarım Sigortasından Kimler Faydalanır?

EK/5 tarım sigortası, tarım alanında hizmet üreten ve dönemsel çalışan kişiler için büyük avantajlar sunmaktadır. Süreksiz olarak tarım veya ormancılık alanında hizmet veren işçilerin kanun kapsamında sigortadan yararlanabilmeleri için çalışma durumlarını kanıtlamaları gerekmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortasından faydalanmak için:

 • Kişinin tek bir işte çalışıyor olması
 • Faal durumda vergi kaydı bulunmaması
 • Kanun kapsamında SSK(4/A) ya da Bağ Kur(4/B) kaydının bulunmaması gerekir.

İsteğe bağlı tarım sigortasının başlatılması bu şartlara haiz olan kişiler için mümkündür. Çalışanların isteğe bağlı sigortası yapabilmeleri için özel ya da kamusal herhangi bir sigorta hizmetinden faydalanmıyor olması gerekir. Başvuru yapan kişilerde sonradan bu durumun tespit edilmesi, isteğe bağlı tarım sigortasının iptaline neden olacaktır.

Ek/5 Tarım Sigortası İptali Mümkün Mü?

İsteğe bağlı tarım sigortasının iptali kanuni çerçevede mümkündür. İsteğe bağlı tarım sigortası iptal edilebildiği gibi kişinin istemesi halinde duraklatılabilir. Belirli bir süre prim yatırdıktan sonra kişi isteğe bağlı sigortasının iptal edilmesini ya da durdurulmasını talep ederse, sigortası iptal edilecektir. Ancak iptal edilene kadar geçen sürede yatırılan primler ne kadar süreyle olursa olsun kişiye geri verilmez. Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılacak dilekçeyle, kişi isteğe bağlı sigortasının iptali ya da durdurulmasını talep edebilir. Durdurma işlemi gerçekleştirildikten sonra eğer geçmiş yıllara ait prim borcu bulunuyorsa, faiz ve borç işlemeye devam etmektedir. Geçmiş prim borçlarının durdurulması mümkün değildir.

İsteğe Bağlı Tarım Sigortası İptal Dilekçesi Nedir?

İsteğe bağlı tarım sigorta dilekçesi sigortanın iptali, durdurulması veya başlatılması için yazılabilmektedir. Standart dilekçe kurallarına uyularak yazılan dilekçeler Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilmelidir. İsteğe bağlı tarım sigortasının iptali için yazılacak dilekçede:

 • C. kimlik numarası
 • Sigorta sicil numarası
 • Durdurma, iptal ya da başvuru nedeni ve
 • İlgili kurum/kişi adı mutlaka yer almalıdır.

İsteğe bağlı tarım sigorta durdurma talepleri için dilekçede belirtilen tarih önemlidir. İsteğe bağlı tarım sigortası belirli süreler içinde durdurulmuş olsa bile geçmiş yıllara ait prim borçları durmaz. Aylık faiz ve ceza oranlarına göre prim borcu katlanmaya devam etmektedir.

Ek/5 Tarım Sigortası Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

İsteğe bağlı tarım sigortası maaşı sigorta prim sürelerine göre farklılık arz etmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortası başlangıçtan itibaren yüksek kıdemden yapılırsa, emeklilik hakkı kazanıldığında maaşta aynı oranda yüksek olacaktır. Bu nedenle prim ödemelerinin yüksek seviyede başlatılması emeklilik için avantaj sağlayacaktır.

Ek/5 İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Emeklilik Şartı Nedir?

Tarım sigortası emeklilik şartı kişinin yeterli prim miktarını borçsuz olarak ödemiş olmasıdır. Emeklilik için gereken prim ödenmiş olsa bile yıl bazında emeklilik hakkını kazanamayabilirler. Bu kişilerin yaş haddine kadar beklemeleri gerekmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortasından emekli olmak için kadın ve erkeklere farklı uygulamalar söz konusudur. Erkeklerde Ek/5 tarım sigortasından emeklilik şartı:

 • 15 yıl sigortalı kalmış sayılmak
 • Asgari 3600 prim ödemesi yapmak
 • 56 – 60 yaş aralığında olmak (yaş sınırı sigorta başlangıç ve bitiş tarihine göre belirlenir)

Kadınlarda hemen hemen aynı koşullara sahiptir. Ancak yaş sınırlaması kadınlarda farklılık gösterebilmektedir. Buna göre:

 • 15 yıl sigorta süresi ve 3600 prim ödemesi yapanlarda
 • 2002 – 2005 arası sigortalılar – 52 yaş
 • 2005 – 2008 arası sigortalılar – 54 yaş
 • 2008 – 2011 arası sigortalılar – 56 yaş

Emeklilik için yeterli olan koşullardır. Herhangi bir sigortalılığa dayanarak aylık almayan ve tarım, orman hizmetlerinde sözleşme usulünce süreksiz hizmet sağlayanlar, isteğe bağlı tarım sigortasından yararlanabilmektedirler.

İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Nasıl Sorgulanır?

Ek/5 sigorta sorgulama işlemi E-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. T.C. kimlik numaranız ve E-devlet şifresi ya da mobil imza kullanarak sisteme giriş sağlanabilmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortası sorgulaması için:

Adresi aktif olarak kullanılmaktadır. Sistem üzerinden 30 günden az İBS tescil kayıt bilgisi ve borç dökümü görüntülenebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından güncel bilgiler E-devlet sistemi ile paylaşılmaktadır.

Ek/5 Tarım Sigortası Aylık Prim Miktarı Ne Kadardır?

Tarım sigortası prim ücreti ödeyen kişiler 15 yılda 3600 prim süresiyle emekli olabilmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortası başvuru şartlarını sağlayan kişiler için sigorta başlanma tarihlerine göre farklı prim ücretleri sunulabilmektedir. Güncel verilere göre, isteğe bağlı tarım sigortası yaptıran kişilerin aylı ödeyecekleri ücret; 490,59 TL’dir. En az 3600’lük prim ödenmesi ve 15 yıllık sigortalı olmak emeklilik için yeterli olmaktadır. İsteğe bağlı tarım sigortası primleri yüksek kıdemden, örneğin; 4500 prim gününden ödeyen kişiler daha yüksek emekli maaşı alabilirler. Bu kişilerin aylık ödediği prim ücretleri de aynı oranda artış gösterecektir.

Esnaf Bağ-Kur’lu (Vergi Mükellefi) SSK’lı Çalışabilir mi ?

Silinen Bağ-Kur Günleri Nasıl İhya Edilir?

EK 5 İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Ödemeleri Ne Kadar?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 457 YORUM
 1. şahabettin dedi ki:

  merhaba hocam ben 06/12/2003 ssk girişliyim ve toplamda 1701 gün hizmet dökümüm var. ayrıca bağkurdan da 4 yıl 7 ay 14 gün hizmet dökümüm var. daha yeni bağkurumu da yani işyerimi de kapattım şu anda terk etmiş sigortalı durumundayım. 01.01.1979 doğumluyum 1) bu satten sonra sizce sigorta primim için nasıl bir yol izlemeliyim?( isteğe bali bağkur mu? veya isteğe bağlı ssk mı?) 2) ne zaman emekli olabilirim?( bedelli askerlik yaptım) çok teşekkürler, iyi çalışmalar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şu anki sosyal güvenlik mevzuatında isteğe bağlı sigorta bağ kur kapsamında değerlendirilmektedir.SSK dan 7200 gün ile bağ kurdan ise 9000 gün ile emekli olabilirsiniz.

 2. sibel dedi ki:

  Merhabalar..3930 ödenmiş günüm var ve 1820 ödenecek primim var..Dışardan ödemek Istiyorum..sizce hangisini seçmeliyim..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,ödenmiş gunleriniz hangi kapsamda ?

  2. Fatih dedi ki:

   01 01 1984 sigorta girişim var arada bagkur şimdi ek5 oduyorum toplamda4115 günüm yatmiş var 04 06 1965 dogumluyum nezaman emekli olabilirim teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba
    Verdiğiniz bilgilere göre 2023 yılı içerisinde emeklilğe hak kazanmaktasınız.

 3. yusuf dedi ki:

  hocam ben 01.07.2008 tarım ssk girişliyim.. şuan içinde ek 5 olarak primlerimi aylık 490 yatırıyorum.. 01.01.1978 doğumluyum.. ne zaman emekli olurum.. kaç yıl daha prim ödemek zorundayım..ve yıpranma payı varmı ? bana yardımcı olur musunuz bu konuda

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;7200 gün ve 60 yaşı doldurmak zorundasınız.

 4. ibrahim dedi ki:

  iyi gunler ben isyege bagli sigorta yapacamda ne kadar pirim odeyecegim ve bana yatiracaklari sigorta pirimiyle normal sigortali calisanin pirimiyle aynimi yani demek istedigim emekli maasını cekerken ikimizn maaşi aynimi olacak simdiden tesekkur

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; isteğe bağlı sigorta 2017 yılı için 568.00 TL dir.2008 yılından sonra tüm sigorta kolları eşittir.

 5. ibrahim ince dedi ki:

  merhaba 01/01/1965 doğumlu olup 01/04/1993 ssk işe girişliyim 150 gün askerlik borçlanma ödedim şuanda 7100 gün primim var ne zaman emekli olurum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;313 gün askerlik borçlanmanız halinde 1 yıl erken emekli olabilirsiniz.54 yaşında.

 6. GA dedi ki:

  CEZAEVİNDE TUTUKLU MESLEĞİNDEN İHRAÇ OLMUŞ BİRİ İÇİN DE TARIM SİGORTASI YAPTIRILABİLİNİR Mİ

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hükümlülerin sigortalı olmaları kanunen mümkün değildir.

 7. ibrahim ince dedi ki:

  merhaba 01/01/1965 doğumlu olup 01/04/1993 ssk işe girişliyim 150 gün askerlik borçlanma ödedim şuanda 7100 gün primim var ne zaman emekli olurum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;313 gün askerlik borçlanmanız halinde 1 yıl erken emekli olabilirsiniz.54 yaşında.

 8. Adanali dedi ki:

  Merhaba ben 09 3 2017 tarım sigortasi başvurusu yaptım bagkur dan 6.3.7.gün pirimvar 154 gün sskdan pirimim var ben kaç yıl tarım sigortasi yatıracağım.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilk işe giriş tarihiniz nedir ?

 9. Sinan dedi ki:

  Merhaba 1966 doğumlu 01.07 1997 tarım sigortası girişim var prim günüm 1939 ne zaman emekli ola bilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tarım sigortasından 56 yaşında 3600 günden emekli olabilirsiniz.

 10. Serhatoztur dedi ki:

  Merhaba Ahmet hocam , ben yaklaşık 2 yıldır ek5 yatırıyorum. Ama son 8 aydır yatıramadım ve dilekçeyle borçsuz olarak sonlandırılması için talepte bulundum . Ve şuan SSK li bir işe başladım. Şimdi bu yatıramadığım 8 ay için SGK, GSS için beni borçlandıracakmı ?. Daha iş başlayalı bir ay olmadı. Gelir testimi yptımam LaZım. 1650 tl maaşla başladım. Eğer gss ödemem gerekecekse bu maaş üzerinden 223 tl mi ödicem 8 ay. Bana yardımcı okursanız çok sevinirim . Teşekkürler şimdiden .

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba yeni çıkan yasaya göre aylık 53 TL olarak gss primi tarafınıza tahakkuk eder ya da ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz , gelir testi yaptirmaniz gerekir

 11. Mutlu dedi ki:

  Hocam benim babamin e devlette sgk pirimleri gozukmuyor simdi bu pirimleri bulsak bu pirimlerin uzerine tarim bagkuru ve ya sigartasi odeyip emekli olabilir mi babam 1969 dogumlu tam bilmiyorum ama sigorta girisi 1997 1998 arasi diye tahmin ediyorum nasil bi yol izlememiz gerekir

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba, hizmetler var ise dilekçe verip toplattirin ,ortaya çıkan toplam hizmete göre ne yapılacağı belli olur

 12. Ekrem dedi ki:

  Mehaba hoçam ben daha önce çifçi bakuruna kayıtoldum daha sonra yaklaşık 14ay yatırdım sonra bu parayı yatıradım ve ssklı olarak çalışıyorum ve terk etmiş sigortalı olarak ğözüküyorum bu yatırmiş olduğum para ne oldu silindimi yoksa prim olarak sayılırmı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ödediğiniz primler hiçbir zaman silinmez

 13. Aslı dedi ki:

  Annem tarım bagkurundan tarım ssk sına geçiş yaptı yıllarca ödedi fakat ilçede hiç bilmediğimiz. Ziraat odası kaydı ortaya çıktı bu yüzden 3,5 yıl yatırdığımız primi siliyorlar ne yapabiliriz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;o dönemleri tarım bağkuruna ödeyebilirsiniz.

 14. enver dedi ki:

  Tarım sigortası devam ettiği halde başka bir işyerinde çalışmaya başlarsam tarım sigortası iptal olurmu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet tarım sigortası iptal olur normal sigortalı olursunuz.

 15. yusuf dedi ki:

  mrb.lar benimde bir sorunum ortaya çıktı ben öğretmenim aynı zamanda da çiftçilik yapıyorum yani çftçi belgem var bu yüzden beni tarım bağkuruna kaydetmişler resen ben bunu iptal ettirebilir miyim..iptal ettireblirsem nasıl iptal ettirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kayıt sehven yapılmış,iptal edilmesi gerekir.

 16. Ömer dedi ki:

  Hocam merhaba babam 2007 yılında 2925 tarım sigortalı şimdi ise bir arazi aldı tapusunu üzerine almamış henüz tapuyu üzerine alırsa ziraat odasına kayıt olacak ve sistem onu bağkurlu yapacak sigorta iptal mi olacak yoksa bağkura mı geçecek ödemiş olduğu primler babam tarım sigortalı kalmak istiyor 15 günlük prim ödediği için nasıl bir yol izlemeli teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ziraat odasına kayıtlı olanlar zorunlu olarak bağkurlu olur ve 2925 tarım sigortası iptal olur Kanun gereği

 17. Mehmet dedi ki:

  Merhaba hocam babam 1959 doğumlu 1986 ssk girişli 750 gün sskli çalışmış şimdi köyde çiftçi. En kısa sürede hangi yoldan emekli olabilir ?18 ay da askerlik yapmış şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bağkur girişi ne zaman ne zamandan beri bağkur ödüyor

 18. Dilek dedi ki:

  Merhaba hocam benım bır yakınım 1986 sgk girişli 1964 doğumlu şu an itibari ile 2000 iş günü primi var. Tarım sigortasına geçse sgk primi ile birleştirebilirmi hangi şartlarda emekli olur

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,yakınınızın cinsiyet durumu nedir acaba ?

 19. Huriye dedi ki:

  Hocam merhaba ek 5 tarım sigortası ödeyen biri cezaevine tutuklu olarak girdiğinde dışarıdan bi yakını bunu ödemeye devam edebilir mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;cezaevindeki hükümlüler sigortalı olamazlar.

 20. Huriye yahşi dedi ki:

  Hocam merhaba ek 5 tarım sigortası ödeyen biri cezaevine tutuklu olarak girdiğinde dışarıdan bi yakını bunu ödemeye devam edebilir mi? Yada bu bir suç mu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;cezaevindeki hükümlüler sigortalı olamazlar.

 21. şadun dedi ki:

  Yardımcı olur musunuz
  Ben bu ek 5 isteğe bağlı sigorta yi ödüyorum fakat bundan çıkmak istiyorum daha düşük bir sigorta ödemek istiyorum sgk ya gittim yapmadılar
  Yani bunun bi çıkar yolu yok mu genel sağlık sigortası filan daha düşük bir sigorta yokmu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;genel sağlık sigortasından sadece sağlıktan yararlanabilirsiniz. İleride emekli olma imkanı vermez.Şu an için en düşük primli sigorta Ek-5 tir.

 22. banu dedi ki:

  mrb hocam 2007 sgk 4a kapsamında işe başlangıcım var şuan 2282 gün primim var ama çalışmıyorum 1982 doğumluyum, bayanım dışarıdan nasıl yatırabilirim ve prim ücretleri aylık ne kadar oluyor tarım sigortası diye birşey varmış nasıl oluyor acaba aydınlatırmısınız önerilirinizi bekliyorum iyi günler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tarım sigortası tarımda süreksiz çalışan kişilerin yaptırması gereken bir sigortadır.İsteğe bağlı bağkur hakkında bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ.

 23. birol dedi ki:

  1990 ssk giriş 1973 doğumlu şuan Ek 6 ticari araç prim ödüyorum.prim borcum var rahatsızım eşimin ssk sından tedavi olabilirmiyim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eşinizden yararlanmanız için sigortanızı terk etmeniz gerekmektedir.

 24. cemal dedi ki:

  MERHABA HOCAM:2008 öncesi 22 ay isteğe bağlı sigorta yatırdım kapattırmadım geriye dönük borçlanabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı sigorta 12 ay ödenmediği taktirde tüm hizmetler silinmektedir.Bu nedenle geriye dönük borçlanma yapma imkanınız yok.

 25. Kadir dedi ki:

  Merhaba.
  Eşim 1970 doğumlu.
  ssk giriş: 10.1.1990
  prim günü:1801
  720 gün doğum borçlanması 1801+720=2521 gün toplam prim günü oluyor.
  Ek5 sigorta ile isteğe bağlı ödeme yapabilirmi? kendisi ev hanımı. tarım ile hiç uğraşmıyor.
  Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ek-5 tarım sigortası tarım işlerinde süreksiz çalışan işçiler için yapılması gereken bir sigortadır.

 26. Yasin dedi ki:

  merhaba annem
  15.11.1968 doğumlu
  15.08.1983 işe girişli
  1574 gün primi var
  şuan ek/5 tarım sigortası ödemekteyiz iki çoçuğu var en kısa zamanda ne zaman kaç yasında nasıl emekli olur.

  1.çocuk 02.02.1989 doğumlu
  2.çocuk.30.12.1989 doğumlu
  iki çocukta aynı yıl içerisinde olduğu için doğum borçlanması iki çocuk olurmu.Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;43 ya ve 5150 gün ile emekli olabilir ya da 3600 günden 58 yaşında emekli olabilir;2 çocuk borçlanması aynı süreler için yapamaz.

 27. Mete dedi ki:

  Bir önceki cevabınızda hükümlülern sigortasinin olmayacağını belirtmişsinz bu durum tutuklular için de geçerli midir tutuklularn tarım sigortası yapmasında bir engel var mi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tutuklu bir insan çalışamayacağından dolayı sigortalı olması doğru olmaz.Zaten tarım sigortası tarım işlerinde süreksiz çalışanlar içindir.

 28. Halil dedi ki:

  Merhaba babamın ek5 i vardı bankaya prim borcumuzu aydan aya olmasa 3-4 aya bir gidip yatiriyorduk yanlız geçen yatırmaya gittiğimde 2016 Aralık ayının ödenmediği ve 2017 28 Şubat’ta kadarda ödeme yapmadığı için ek5 01.01.2017 itibari ile iptal oldu dediler buna tekrardan girme yolumuz varmıdır ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ödeme olmayınca ek-5 tarım sigortası iptal edilmez;SGK ile yeniden görüşün lütfen

 29. yılmaz karalı dedi ki:

  hocam merhaba ek5 tarım sigortası ve genel sigorta farkı nedir? babam tarım sigortasından faydalanıyordu 1969 doğumlu şuan işe başladı sigorta girişi olduğu için ek5 tarım sigortasını ödemek zorunda mı ya da şimdi ki ssk ya tarım sigortasının faydaları neler? ve en erken ne zaman emekli olur?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hepsi asgariden yatıyorsa aralarında hiçbir fark bulunmamaktadır.

   1. yılmaz karalı dedi ki:

    ek5 üzerinde bişey yapmamız gerekiyor mu ? dondursak ne gibi faydası yada zararı olur ilerde?

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba; dondurursanız prim ödemezsiniz,ancak gün de kazanamaz.

 30. Ümit hemşinli dedi ki:

  benim devam etmekte olan ek5 pirimlerimi bir süre ödeyeceğim en az bir yıl belki daha fazla ama dondurmak istemiyorum bu süre zarfında eşim çalışıyor onun sgk sından yararlanabilirliyim.
  SAYGILARIMLA

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sigortalılığınızı sonlandırmadan eşinizden sağlık yardımı alamazsınız.

 31. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben yurt dışında çalışıyordum haberim yoktu gss den bir arkadaşım söyledi insanların gss borcu çıkıyor seninde olabilir dedi baktım e devletten gerçektende benimde borcum çıkmış fakat benim yurt dışında çalıştığım için böyle bir yasadan haberdar değildim 1 ay önce öğrendim ne yapmam lazım bu borcu ödemek istemiyorum haberim dahi olmadi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;resmi ikametiniz Türkiye ise 18.04.2014 tarihinden itibaren GSS borcu tarafınıza tahakkuk eder;ikametinizi yurtdışına aldırın.

 32. Ümit hemşinli dedi ki:

  Teşekkürler AHMET Bey

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz.

 33. Bilal dedi ki:

  Merhaba ben 2012 yılında 4a da ek bese tarım sigortasina gecis yaptim o anda herhangi bir yerde çalışıyor görunmedigimi zannediyordum onceki şirket çıkışı mi yapmamis iki ay once emekli oldum şimdi ek besimin iptal oldugu hakkin da yazi geldi ne yapmam gerekir

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eğer tarım işlerinde çalışmadıysanız emekliliğiniz iptal edilir;yapılacak bir şey bulunmamaktadır.

   1. bilal dedi ki:

    Peki dört yıl önce ek 5 e geçerken uyarılmam gerek miyor muydu çıkışınızı almamışsınız hala çalışıyor gözüküyorsunuz çıkışınızı alın sonra ek 5e geçirelim demeleri gerek miyor muydu niye o zaman değil de emekli olduktan iki ay sonra söylüyorlar bu durumu

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;SGK ile görüşün lütfen.

 34. Zeynep dedi ki:

  Ben ev hanimiyim. Ek 5 ten yararlanabilir miyim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba tarım işlerinde süreksiz çalışan kişiler ek-5 kapsamında sigortalı olabilir.

 35. Aise dedi ki:

  Merhaba ben şehirde yaşıyorum fakat her yıl bir yada iki ay memleketteki bahçemde bahçe işleriyle uğraşıyorum ve ek 5 ödüyorum. Bir sakıncası olurmu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kendi nam ve hesabınıza tarımsal faaliyet yapıyorsanız tarım bağkurlu olmanız gerekir.

 36. Erdoğan dedi ki:

  Hocam benim ek5 başlangıcın var ama hiç para yaptırmadım silinirmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba , silinmesi için dilekçe verebilirsiniz silinir.

 37. cansel dedi ki:

  Merhaba ben ek 5 tarım sigortası yaptırıyorum ama dört ay yatıramadım sonra tekrar yatırmaya başladım ama geçmiş dönem borcum olduğu için sağlıktan yararlanamıyorum ne yapmam gerekli borcu kapatma durumum yok

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;prim borcunuzu ödemeden sağlık hizmeti alamazsınız.2 ayı öderseniz sağlığınız açılır.

 38. Elif dedi ki:

  Adına kayıtlı bahçe var kendini burda işçi olarak gösterip sigorta Pirimi ödeyebilşrmiyim.ödetsem kaç tl öderim.ev hanımıyım Nasıl prim öderim en utgun

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,kendi isyerinizde sigortali olamazsınız Ziraat odasına kaydiniz var ise tarım bagkurlu olmak zorundasınız

 39. Elif dedi ki:

  Ziraat odasına Nasıl kayıt yaptırırım.tarım bağkurunun primi ne kadar. Çok teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en düşük tarım bağkur primi:490,59 T.L.

   en yüksek tarım bağkur primi:3.679,42 T.L.

   yüzde 5 indirimli en düşük tarım bağkur primi:.419,49 T.L.
   ,ilçe ziraat odalarından kayıt yaptırabilirsiniz.

   01.01.2017-30.06.2017 tarihleri arası yüzde 5 indirimli yüksek tarım bağkur primi:3.146,17 T.L.

 40. fatama dedi ki:

  merhaba hocam ben 01.01.1966 doğumluyum ssk başlangiç tarihim 01.01.1985 şu anakadar ödenen pirim gün sayım ssk ya 2860 kalan pirimimi ek 5 ten yatırıp 3600 e tamamlasam ssk dan 58 yaşında emekli olabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet olabilirsiniz.

 41. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar kardeşim için 1 aylık ek 5ten prim yatırıyoruz.girişinin belli olması için.bu mümkün müdür.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tarım işlerinde çalışıyor ise evet mümkün.

 42. ali dedi ki:

  merhaba babam isteğe bağlı tarım sigortasından emekli oldu ablama gss borcu çıktı bu normalmidir

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba , ablaniz öğrenci değilse gss li olmak zorunda tarım sigortalıların kız çocukları öğrenci değilse sağlık hizmeti alamıyor

 43. ali dedi ki:

  tekrar merhaba babam tarım siortası olduğundan ablam gss yaptırmak zorunda peki herhangi bir vefat sonunda ablam babamın emekli maaşından yararlanabiliyor mu cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum
  i

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Evet emekli maaşı bağlanır.

 44. Tufan dedi ki:

  Merhabalar, eşim ve ben ek5 tarım sigortası tabiyiz fakat borç olduğundan sağlık hizmetinden yararlanamıyoruz.53tl zorunlu GSS yaptırmak istiyoruz, nasıl yaptırabilirim ek5 sigortamı dondurabilirmiyim silinmesin istemiyorum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Ek-5 tarım sigortaınızı bir dilekçe ile dondurabilir,GSS den yararlanabilirsiniz,her ikiniz de ek-5 tarım sigortalı iseniz her ikinizin de dondurma dilekçesi vermeniz gerekmektedir.

 45. ali tutar dedi ki:

  Merhaba.kardeşim ek5 tarım sigortası ödüyordu .sşimdi ise bir şirket ortağı oldu.herhangibir sakıncasıvarmı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şirket ortağı olduğundan dolayı bağkurlu olmak zorundadır.

 46. hasan dedi ki:

  merhaba, 2925 sayılı tarım işçileri sosyal sigortalar kanununa tabi olarak sigortalı olarak bir işte çalışmadığım dönemlerde isteğe bağlı 15 günlük dönemi kapsayacak şekilde prim ödemekteydim. İşsizlik maaşı aldığım dönemde prim ödemedim. Şu anda borç çıkartmaktalar. İşsizlik sigortası aldığım dönemde prim ödemem zorunlu mudur? İtiraz ettiğimde borcu ödemekten kurtulur muyum? 170 i aradığımda ödemeniz gerekmiyor fakat yine de emin değilim. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işsizlik sigortası zorunlu sigortalılığı kesmez maalesef,işsizlik maaşı aldığınız sürelerde sigortalı da olursanız işsizlik ödeneğini de geri ödemek zorundasınız.

 47. selvinaz yılmaz dedi ki:

  merhabalar 1967 doğumluyum15 03 1999 sigorta girişli olup 4 700 günüm bulunmaktadır şu anki yaşım gereği iş bulup çalışamamaktayım primlerimi dışardan ödemek istiyorum en uygun pirim ödemesi nedir ve nasıl ödemeliyim aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı sigortalı olabilirsiniz.Aylık prim ödemesi 568.00 TL dir.

 48. Ilker dedi ki:

  Hocam merhabalar babamin 500 gune yakin ssk primi var en kisa zamanda emekli olabilmesi icin nasil bir yol izlenmeli. 1981 sigorta girisi ve 52 yasinda su an. 3600 gun icin ne yapmak lazim su andan itibaren sigortali olarak bi yerde calismask mumkum degil disardan yatirma olayi nedir aciklarsaniz sevinirim tesekkurler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı bağkur yaptırırsanız en az 5400 günü tamamlamak zorundadır,SSK’lı çalışarak 3600 günü tamamlayabilir.

 49. mehmet dedi ki:

  merhabalar serbest çalışıyorum bir dönem ssk ödedim sonra isteğe bağlı bağkura geçtim şuan ödemekteyim kalan primimi isteğe başlı ssk olarak yatırıp emekli olabilirmiyim acaba bilgilendirebilir misiniz?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı SSK’da yok,bağkurda var SSK’lı çalışarak emekli olabilirsiniz.

 50. Ayşegül dedi ki:

  Merhabalar ben 1978 doğumluyum 1997 sgk girişliyim 2700 iş günüm var sigorta mı devam ettirmek istiyorum kaç günü tamamlamam gerekiyor kaç yaşında Emekli olacağım bide sağlık olmadan yatırmak istiyorum ne kadar yatırılıyor hangi sgk tercih etmeliyim şimdiden tşk ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;54 yaşında 5975 gün ile emekli olabilirsiniz.Sağlık primi olmadan sigortalı olmanız mümkün değil,sağlık primi de ödemek zorundasınız.İsteğe bağlı sigorta 568.00 TL dir.

 51. Meliha dedi ki:

  Merhaba. Ben 25.02.1957 doğ.ilk sgk başlangıcı 10.06.1971 .Bir doğum borçlanması yaptım. Toplam sgk primim 4718 gün .01.04.2017 tarihinde 3600 günden Emekli oldum.Şimdi ben isteğe bağlı prim ödeyerek 5000 günü tamamlayarak emekli olabilirmiyim.Maaşım çok düşük. Maaş yükselirmi.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;emekliler isteğe bağlı sigortalı olamaz.

 52. Volkan dedi ki:

  Selam.
  Daha önce ssk lı bir işte çalışıyordum. İşimden ayrıldım yaklaşık 1 yıldır ek5 tarım sigortasından primlerime devam ediyorum. Bu primler çalıştığım dönemdeki başlangıcın sigorta primlerinin üzerinemi devam ediyor. Yoksa ayrı bir başlangıçmı oluştu. Ek 5 tarım diğer isteğe bağlı ek8 ssk sigortasına eklenebiliyormu. Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eski primlerinizle birleşecek emekli olurken.

 53. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ek 5 tarim sigorta kategori olarak bagurdanmi sayiliyor yiksa normal ssk danmi bunu su sebebten dolayi soruyorum iki gun once internette bir haber okudum haber soyle yasini ve gununu doldurmus ancak pirimi eksik olan bagkurlu sigortalilar icin bankadan para cekip kalan pirimini toplu bir sekilde yatirip emekli olabilir diye bu ek 5 icinde gecerlimi zira benim sadece pirimim eksik yasim ve gunum tamam bende bu sekikde yararlanabilirmiyim … Simdiden tesekkur ederim kolay gelsin. .

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;prim borcunuz var ise kredi çekebilirsiniz.Onun dışında toplu para çekip hizmet satın alma imkanı bulunmamaktadır.

 54. egemen dedi ki:

  Merhaba, ben 1960 doğumluyum 3 çocuk annesiyim işe ilk giriş tarihi1997 dir, çocuklarım bu tarihten önce dünyaya geldiler. çalışma olanağı bulamadım. toplam gün sayım 395 gündür. emekli olabilmek için ne yapmalıyım kendim ödeyip hem sağlık hizmetlerinden yararlanmak ( astım bronşitim ) 3600 günden emekli olunuyormuş 2 kuruş para elimde olsun istiyorum.

  İsteğe bağlı ssk Ek5 tarım ‘mı benim için uygun, Ev hanımı sigortası 2017 sigortası mı bilemedim.
  Yardımlarınızı rica ederim.
  “oğlumun bilgilerini yazıyorum”

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı bağkur yaptırabilirsiniz.Ancak en az 5400 günü tamamlamak zorundasınız.SSK’lı çalışarak 58 yaşında 3600 günden emekli olabilirsiniz.

 55. mehtap dedi ki:

  babam 1968 doğumlu ve 1991 de 28 günlük bi sigortası var. daha sonra tarım sigortaya başvurdu 3600 gün primli 15 gün üstünden 2008 nisan ayında ogündün beri yatırıyoruz. askerliğini ödediğimiz takdirde 7 senesi kalıyor. acaba sigortalı bir işe gitse üç dört senede 3600 gün olur. tarım sigorta kabul eder mi. emekli olabilir mi 7 seneyi kısaltmanın yolu var mı. yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 3,5 yılı hangi sigorta kolunda geçirirse oradan emekli olur.Ancak SSK’dan 3600 günden 60 yaşında emekli olabilir.

 56. Bedrettin dedi ki:

  Merhabalar. 07.04.1974 doğumluyum. 1997 yılından 400 gün ssk başlangıcım var. 1999, 2003 ve 2013 yıllarında olmak üzere 3 doğum yaptım. Ben şimdi isteğe bağlı sigorta yaptırsam; doğum borçlanması için ne kadar yatırmam gerekir ve ne kadar daha prim ödedikten sonra emekli olabilirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SSK’dan 54 yaşında 5975 gün ile emekli olabilirsiniz.doğum borçlanmasından 2160 gün kazanabilirsiniz.

 57. Hakan Kılıç dedi ki:

  merhaba tarım sigortasında kişinin üzerine hayvan kaydı varsa sigortası bozulur mu?yeni düzenleme gelmiş diye duymuştum o yüzden soruyorum?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ziraat odasına kaydınız var ise bağkurlu olursunuz;tarım sigortanız iptal olur.

 58. Güliz dedi ki:

  1989 doğumluyum, daha önce emeklilik ile ilgili bir adım atmadım. Ek5 tarıma başlasam ancak bir süre sonra sigortalı bir yerde işe girsem, yatırdığım primler ne olur?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yatırdığınız primler emekliliğinizde dikkate alınır,boşa gitmez.

 59. Özkan dedi ki:

  Hocam ek5 sigortamı bagura gectim içn kapatma üzere ssk ya gittim bna bir form verdiler doldurdum. Formda ek5 i kapatmanın yazısının altında borclu borcsuz kutucunda bn borsuzu işaretledim bnun anlamı nedir borcsuzn bi sıkıntısı yok dime??

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,borçsuz ayından kapatma demek son prim odediginiz güne kadar hiZmet alacağınız anlamına gelir

 60. önder çakır dedi ki:

  iyi günler kayın validem için yaklaşık 20 aydır ek5 tarım sigortasından istege bağlı sigorta yaptırdık ve bu süre zarfında ödemeye devam ediliyor.sorum şu kayın validem suan yurt dışında ikamet ediyor onun adına ben primleri yatırsam 3600 gün 58 yaş emekli için emekli olur mu şuan 2414 günü var veya iptal etsem kendisi geldiğinde yatırılmayan günleri borçlanabilir mi emeklilik için veya durdurma yapsak daha sonra tekrar ödemeye devam edilebilirmi teşekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,yurtdışında ikameti olanlar Türkiye’de ek 5 sigortalı olamazlar,

 61. TURGAY dedi ki:

  Hocam Merhaba, ben 10/11/1972 dogumluyum. SSK baslangic tarihim 26.06.1988. 2002 yilina kadar SSK li olarak calistim. daha sonra 02.2002 tarihinden itibaren istege bagli sigortali olarak primlerimi odemeye basladim. 01.2013 tarihinde prim odemeyi durdurdum. 10/2008 tarihinde cikan bir kanun ile 4/a (ssk) dan 4/b (bag-kur) kapsamina alinmisim (yurt disindan odedigim icin bilgim olmadi) ve bu durumda 1560 gun (4 yil 4 ay) bag-kur lu olarak prim odedim. Toplam prim gunlerim 4/a icin 4538 gun 4/b icin 1560 gun. benim durumda emeklilik icin onerileriniz ne olur? ne yapmam dah dogru olur?
  selamlar,

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SSK’dan 52 yaş ve 5525 gün ile emekli olabilirsiniz. Ancak son 3.5 yılınızı SSK’da geçirmeniz gerekiyor.

 62. serdar ince dedi ki:

  Merhaba hocam koloy gelsin Babam ek 5 tarım sigortası yatırıyor ancak yaklaşık 3 yıl olcak pirim borçlarını ödeyemiyor ve sağlıktan yararlanamıyor ek 5 tarım sigortasından çıkış değilde dondurma oluyormu belli bir süreye kada,r hocam en azından sağlıktan yararlanması için geçici olarak ben devlet memuruyum benim sağlık imkanlarından yararlanırmı babam saygılar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bir dilekçe ile Ek-5 sigortanızı durdurabilirsiniz.

 63. oktay dedi ki:

  Merhaba hocam ben 5 senedir tarım ek 5 yatiriyorum başka bi yerde guvenlik olarak sigortali ise başladım. Tarım ek5 i kapattirmadim nasıl bi yol oluyor ek 5 devam ederim yoksa durdurulurmu ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sigortalı olduğunuz zaman Ek-5 durur.

 64. Cenk dedi ki:

  Merhaba ödeme başvurularıni nereden yapiyoruz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerinden yapabilirsiniz.

 65. Muzaffer dedi ki:

  Ek 5 sigorta primi ödüyorum sorum ek 5 te işsizlik prim kesintisi oluyormu yani isteğe bağlı sigortamı kestiğimde gerekli gün şartlarını sağlarsam işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Merhaba. Hayır ek 5 tarım sigortası ödeyenler terk etmeleri halinde işsizlik maaşı alamazlar.

 66. Helin dedi ki:

  Hocam öncelikle bilgilendirmenizden dolayı çok tşk ediyorum.sorum şu olacak daha önce annem isteğe bağlı Bağkur yatırıyordu.emekliliğinin ne kadar kaldığını öğrenmek için Bağ-Kur’a gittiğimizde bu şekilde 6 yıl kaldığını ek5e geçerse 1260 gün yatırırsa emekli olacağını söyledi haliyle bizde araştırmadan memurun dediğini yaptık bu zamanı yatırdık fakat emeklilik dilekçesini verdiğimizde bilgilendirme diye bir form imzalattılar formu detaylı okuyunca tarım ile uğraşmadımız halde ek5 e geçtiğimizi anladım burda tamamen memurun yönlendirmesiyle hata yaptığımızı anladım fakat emeklilik dilekçesini verdiğimiz için mecbur evrakı imzaladık.şimdi süreç nasıl gelişir ne yapabiliriz denetlenilirse nasıl bir yol izleriz bilemiyorum memurun hatasına kurban gitmek istemiyoruz yardımlarınızı bekliyoruz şimdiden teşekkürler

  Cevapla

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yapılacak bir şey yok.İmzaladığınız formlarda bunlar ayrıntılı bir şekilde yazıyordu.

 67. Ayla Hocaoğlu dedi ki:

  Hocam Merhaba;
  Şu an Ek-5 tarım sigorta primlerimi ödüyorum. 01.10.2017 tarihi itibariyle Özel Sektörde çalışmaya başlayacağım. Size 2 sorum olacak.
  1-) Ek-5 tarım sigortamı ben mi sonlandıracağım.
  2-) Özel sektördeki işten ayrılmam söz konusu olursa, tekrar Ek-5 tarım sigorta primlerimi ödemem için ne yapmalıyım.
  Teşekkürler…

  1. Merhaba.
   1-Sonlandırma için bağlı bulunduğunuz SGK’ya dilekçe ile başvuracaksınız.
   2-İşten ayrıldıktan sonra da dilekçe ile yeniden başlatabilirsiniz.

 68. Helin dedi ki:

  Hocam tamam yapacak birşey yokta bu saatten sonra ne olur ne yapabiliriz nasıl bir yol izleyebiliriz lütfen yardımlarınızı bekliyoruz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,hizmetleriniz iptal olursa dava açabilirsiniz başka yapılacak bir şey yok

 69. Helin dedi ki:

  Bilgilendirmenizden ve alakadanızdan dolayı teşekkürler hocam

 70. zeynep dedi ki:

  Bağkur ssk girişini başlangıç kabul etmiyor, sadece ssk da bulunan gün sayısı kadar tarihi
  öne çekiyor diye duydum.Doğru mu acaba.TEŞEKKÜRLER.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,evet aldığınız bilgi doğru , SSK gün sayısı kadar geriye götürür

 71. serdar dedi ki:

  merhaba..hocam.. ben 01/05/1994 ssk girişliyim arada boşluklardan dolayı, 5530 günüm var,şubat 2018 primlerim doluyor, iş yerinde bazı sıkıntılardan dolayı ayrılmak istiyorum. tarım sigortası yaptırıp prim ve 25 yıl süreyi doldurabilirmiyim …ne kadar ödemem gerekir.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;54 yaşında 5675 gün ile emekli olabilirsiniz.Tarım işlerinde süreksiz çalışıyorsanız tarım sigortası yaptırabilirsiniz.

 72. Mehnet dedi ki:

  Benim ek 5 tarım sıgortasına borcum var yatıramadıgım için durdurdum fakat bu borcuda sıldırmek ıstıyorum sgk ya gıttım ama borç silinmez dıyorlar odemem lazımmıs ne yapmalıyım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borçsuz ayınızdan sildirebilirsiniz.SGK ile görüşün yeniden;ama önceden durdurma dilekçesi verdiyseniz o hizmeti satın almış oluyorsunuz.Borcu ödemeniz gerekir.

 73. Mehmet ali esk dedi ki:

  Ek5 isteğe bağlı tarım sigortası için başvurdum bi süre ödeyebilidim ama bi senedir ödeyemiyorum bundan vaz geçip borçlarımı sildirebilir miyim babadan kalma tapular görünüyor üzerimde bunlar silinmemesinde engel olur mu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; bir dilekçe ile Ek-5 tarım sigortanızı borçsuz ayınızdan kapatabilirsiniz.Tapularınızla bir ilgisi yok.

 74. Mert TÜrkoğlu dedi ki:

  Ek5 isteğe bağlı sigortalı olabilmek için tarım da bir şekilde çalışıyor olmak şartı var mı? Anladığım kadarıyla tarım işiyle hiç alakası olmayan kişilerde ek5 sigortadan faydalanıyor?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,ek 5 tarim sigortalı olabilmeniz için tarım işlerinde süreksiz çalışan tarım işçisi olmanız gerekiyor.

 75. Asuman dedi ki:

  Merhaba benim işe giriş tarihim 23/01/1997 5049 gün prim ödenmişim var.2011 yılında işden ayrıldım . Emeklilik için sgk sayfası 53 yaş 5900 gün 20yıl sigortalılık yılı istiyor.şuanda çalışmıyorum kendim dışarıdan isteğe bağlı ödersem bağkura geçiş olur diyorlar doğru mudur?Benim için en uygun şart nedir?Yol gösterirseniz çok sevinirim.İyi çalışmalar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 3.5 yılı SSK’da geçirirseniz SSK’dan dediğiniz şartlarda emekli olabilirsiniz.

 76. Huseyin.35 dedi ki:

  Selamın aleyküm. Anneme emekli olabilmesi adına ek5 tarım yaptırmıştık. Daha sonra primleri her ay ödemek maddi anlamda Güç geldiğinden kapatmak istedik ve SGK ya başvurduk. Meğerse kapanmamış, ta ki yaklaşık 2 yıl sonra babam üzerinden sağlıktan yararlandığı halde bugün bakılamadı. 2 gün öncesi bakılmış ve muayene olmuştu. 16000 tl prim borçu çıkmış. Bunu ödeyecek durumumuz yok. Ve 1,5 – 2 yıl öncesinde biz kapansın diye başvurduk ve kapanmadığını biliyorduk. Hangi yolu denemeliyiz. Durduruluyor mu? Durdurup bu borç sonradan ödenir mi? Yada bu beladan kurtulmak için tamamen iptal edilir mi? İptal edilse dahi bu borçu ödemek zorunda mıyız? Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,borçsuz ayiniz itibariyle kapatma imkanı var,SGK ya başvurun talebinizi iletin işleminizi yapacaklardır

 77. ALi NAMIK KORUCUOĞLU dedi ki:

  Babam vefat etti sigortadan emeklilik için ikibin günü var yetiyo fakat başvuru yaptık daha önceden tarım sigortası varmış kapatmamış devam etmiş 19 bin lira borç cikiyo bunu sildirebilirmiyiz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Ek5 tarım sigortası ise sildirme imkanınız yok.Vefat tarihine kadar Ek-5 devam eder.

 78. ilyas dedi ki:

  merhaba ben ek 5 tarım sigortası yaptırmış fakat primleri hiç yatıramadım bunu iptal edebilir miyim
  iyi çalışmalar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet iptal edilebilir.

 79. Oktay yayla dedi ki:

  Merhabalar ben 2007 den sigorta başlangıcım var şu anda hala sigortalayım ama isten çıkıp kendi arabamla iş yapmayı düşünüyorum ama sigortam devam etsin istiyorum bagkura başvurmak istemiyorum ben kendim sigortamı kendim yapabilirmiyim bana yardımcı olabilirmisiniz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hizmet aktine bağlı olarak çalışmanız halinde bağkurlu olmanıza gerek yok.SSK’lı olabilirsiniz vergi kaydınız olsa bile.

 80. Zonguldakli dedi ki:

  merhabalar ben 1965 dogumluyum 2925 tarim odemekteyim ilk baslangic 01.01.2004 2490 primim var tarimi kapatip farkli bi sigortaya gecsem nasil erken emekli olabilirim yasim 52 tesekkur ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilk işe girişinizden dolayı tüm sigorta kollarından 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

 81. Emre dedi ki:

  Merhaba ek 6 sigorta borcum var şuan çalışmıyorum ve ödeyecek durumum yok eşim hasta sağlıktan yararlanamıyoruz ne yapmam lazım teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eşiniz GSS’ye başvurabilir,hemen sağlıktan yararlanmaya başlar.

 82. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba hocam anneme ek-5 yaptırmıştık. bir süre ödeme yaptık. Fakat şimdi ödeyemeyeğimiz için iptal ettirdik.kDaha sonra da ödemeye devam etmezsek. Ödediğimiz primler boşa mı gitmiş olacak?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;58 yaşında toptan ödeme olarak iade alabilirsiniz.

 83. Hayri dedi ki:

  Merhaba 26 yasında yım herhangı bı tarım kaynağım Yok çalışmıyorum su an ama Aılem den gelen gelırım var ve onunla gecımımı uyu bir Sekıl de sağlıyorum SSK prımımı ve sağlık dan faydalan mam ıcın ne yapmam gerekli bende faydalanabılrmıyım ne yapmam lazım ne kadar Ödemem gereklı ve ne tür belgeler isterler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ayda 53 TL ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz,ya da geliriniz yok ise gelir testi yaptırabilir yeşil karttan yararlanabilirsiniz.

 84. Muhammed dedi ki:

  Merhaba hocam ben 1998 ssk giriş var 1999 ile 2002 yıllarında esnaflık yaptım bağkurlu oldum 2002 yılında işyerini kapattıktan sonra 2005 yılı nisan ayında tarım ssklı oldum 2005 yılı 8.ay 9.ayda ssklı bir işte çalıştım 2006 yılın sonunda tarım ssk dan ayrıldım 2009dan beri ssklı olarak aktifim tarım ssk günlerim içinde 2005 yılı 8.ve 9.aylarda çakışan günler oldu tescil servisi bu tarım ssk günlerimin hepsini sildi yaklaşık 3 aydır bekliyoruz borcum yok bu günlerim düzeltilip geri yükleme yapılırmı yoksa beni oyalıyormu ilginiz için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işyoğunluğu nedeniyle işleminiz gecikmiş olabilir.İlgili SGM ile görüşün lütfen.

 85. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben tarım sigortalıyım eşim benim sigortamdan yararlanabilirmi teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,evet yararlanabilir

 86. Beren dedi ki:

  Hocam mrh benim babamin 1976 da bir sigorta girişi var 1 yıl sigortalı çalışmış.daha sonra bundan 3 sene önce işkur da 2 sene çalıştı bir de burda var sigortası başka da yok.suan çalışmıyor araştırdım galiba bize en uygun ek 5 isteğe bağlı sigorta.emekli olması için ne yapmamız lazım hocam en uygun isteğe bağlı sigorta hangisidir babam 1960 dogumlu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,ek 5 isteğe bağlı sigorta değil tarım işçilerinin yaptırması gereken bir sigorta turu SSK dan 3600 gün ile 60 yaşında emekli olabilir SSK da eksik günlerini çalışarak tamamlaması gerekiyor

 87. Bahadır dedi ki:

  Ek 5 tarım sigortası yaptırmak istiyorum yazlıklarda bahce bakımı boya badana işleri yapmaktayım bağlı bulunduğum muhtar sen sadece bahce işleri değil boya işleride yapıyorsun diyip ek 5 formunu imzalamıyor ne yapabilirim yol gösterirseniz sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tarım işlerinde süreksiz çalışıyorsanız EK_5 Tarım Sigortası yaptırabilirsiniz.

 88. asim dedi ki:

  1964 doğumluyum 1989 12 02 esnaf bagkuru var aralıksız 1996 12 30 kadar 18 günde sigorta var bagkuru 2550 gün civarı ek 5 tarim sigortası yaptır Sam 3600 gün ile emekli olabilir miyim şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet 60 yaşında emekli olabilirsiniz 3600 günden.

 89. Mustafa dedi ki:

  Merhaba. Annem için Eylül ayı içinde Ek-5 başlattık. Ama Ekim ve Kasımda hiç ödeme yapmadık. İptal dilekçesi vermek istemiyoruz belki öderiz diye. Bir memur 3. ayda otomatik kapanır, tekrar işlem başlatmanız gerekir dedi. Doğru mu? Bizimki 1 Aralık itibariyle mi iptal olur öyleyse.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır kapanmaz,sadece sağlıktan yararlanamazsınız memurun dediği muhtemelen sağlıktan yararlanmadır.

 90. Trador dedi ki:

  Ek 5 tarım sigortasına 9 aylık prim borcum var.prim borcundan dolayı kendiliğinden sonlandırılır mı acaba

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır siz talep edene kadar durdurma işlemi yapılmaz.

 91. sebahat gün dedi ki:

  merhaba, annem 01/01/1955 doğumlu, 1997 yılında sigorta girişi yapılmış, toplam 1080 günü var. emekli olabilmesi için ne yapmalıyım.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 3600 günü SSK’dan tamamlamak zorundasınız.

 92. fatma dedi ki:

  2013 mart ayından beri ek5 primlerimi ödüyorum. iptal dilekçesi verip ayrılırsam ödediğim primleri geri alabilirmiyim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;58 yaşında toptan ödeme yoluyla geri alabilirsiniz.Şu an alma imkanınız yok.

 93. Mehmet dedi ki:

  Merbaba kardesim babamin vefati dolayisi ile cay kocanini uzerine aldi fakat tarim sigortasi talebinde bulunmadi.bu sure zarfinda 2014 yilina kadar sgk li olarak calisti.2014 yilinda isten ayrilmasi uzerine issizlik maasi almaya basladi.ayni tarihte tarim sigortasida faliyete gecmis.yanliz kardesim herhangi bi pirim odemesinde bulunmadi tarim sigortasi icin.simdi sgk icra icin kagit gondermis issizlik maasi aldigin donemde tarim sigortali oldugu. Icin aldigin issizlik odemelerini geri odeyeceksiin diyor.ayrica bagkurdada borcu gozukuyor 11 ay bu durumdan nasil kurtuluruz.nasil bir yol izlemeliyiz.kardesimin ne o pirimi nede issizlik odenegini geri odeyecek durumu yok.tesekkur ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;o dönemde bağkurlu ise işsizlik maaşını haketmiyor;ama Ek-5 Tarım sigortası ise iptal etme hakkınız var böylece işsizlik ödeneğini ödemekten kurtulursunuz.

 94. Özcan dedi ki:

  Merhaba annem 5 yıldır bağkurlu şimdi ek5 tarım sigortasına geçti ziraat odasında kaydı var bir sorun olurmu ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,Ziraat odasına kaydı var ise tarım bagkurlu olmak zorundadır ek-5 tarım sigortası iptal olabilir

 95. Aytuğ Aykan dedi ki:

  Merhabalar. Babamın son 3.5 yılı ssk ödeyerek emekli olacaktı. Bir yıl kala çalıştığı işi bıraktı. Şuan tarımla uğraşıyor. Son 1 yılı ek 5 ten ödesek, emekli maaşı asgari ücretli bir işten pirim tamamlamaya göre fark edermi. Ek 5 ssk ille Asgari ücret ssk aynı seviyedemidir.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,evet aynı seviyede maaş farkı olmaz

 96. TAMER BAY dedi ki:

  Hocam merhaba 1977 doğumluyum 01.01.1994’te SSK girişim yapıldı ve ilgili yılda 65 gün prim ödendi sonrasında 2005 yılında çiftçi bağkuru yaptırdım ve toplamda 4000 günde bağkurdan prim ödedim 20.12.2017 itibariyle Ek:5 İsteğe bağlı SSK’ya geçtim ve bu kapsamda primlerimi ödemeye devam edeceğim. ne zaman emekli olurum ve emekli olduğumda ne kadar maaş bağlanır.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;54 yaşında 5675 gün ile emekli olabilirsiniz.Ortalama 1200-1400 TL alabilirsiniz.

 97. serdar ince dedi ki:

  Hocam Saygılarımla merhaba kolay gelsin söz konusu babam 1 yıl 3 ay çifci bağkuru yatırdı sonra 2013 yılı başlangacıyla Ek 5 tarım sigortasına geçiş yaptı ve br kaç ay ödededikten sonra maddi sıkıntılar çıktı bugün itibariyle 37 ay borçu ve haladevam ediyor ek 5 sigorta yaklaşık 18 bin tl günümüz iti bariyle maddi imkanlardan dolayı tamamen iptal ettirmek istiyor sigortayı babam iptal ettirise şimdiyekadar olan borç silinirmi saygılar. Hocam 1 yıl 3 ay ödemiş olduğu çifci bağkur pirimininde iadesini ala bilirmi yaşı 59 şuanda

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Ek-5 sigortanızı borçsuz ayınız itibariyle iptal ettirebilirsiniz.Borcunuz silinir.60 yaşında da toptan ödeme yoluyla ödediğiniz tüm primleri güncellenmiş haliyle geri alabilirsiniz.

 98. Cinar Arslan dedi ki:

  Merhaba hocam,
  Ben 15.09.1993 tarihinde meslek lisesinde ogrenci iken stajdan dolayi sicil numarasi aldim.Akabinde 2001-2003-2204 ve de 2005 yillarinda belirli donemlerde calistim sigortali olarak 4a ve toplam prim odemem 1058 gorunuyor.Su an yurtdisinda ticaret ile ugrasiyorum.Eskiye dair prim odemelerimi yapabilirmiyim ve ya yeniden disaridan prim odemesi yapabilirmiyim ki nasil ve ne sekilde ne zaman emeklilik hakkim olur

  Cok tesekkurler vereceginiz degerli bilgiler icin

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;geriye dönük olarak boşlukları dolduracak şekilde prim ödeme uygulaması yok.60 yaşında 7000 gün ile emekli olabilirsiniz.

   1. Cinar Arslan dedi ki:

    Cok tesekkur ederim

 99. Görkem dedi ki:

  Merhaba Ahmet bey şubat 1973 doğumluyum sigorta girişim 15.3.1991 tarihidir prim gün sayım 6991 dir.ben ne zaman emekli olurum şu an çalışmıyorum sağlıktan faydalanabilmek için isteğe bağlı sigorta yaptırabilir miyim isteğe bağlı sigorta yaptırdığımda primi yüksek ödersem emekli olunca maaşım artar mı çünkü sigorta primlerim asgari ücrete göre yatmıştı sizin başka öneriniz olur mu vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sağlıktan yararlanmak istiyorsanız Genel Sağlık sigortası da yaptırabilirsiniz.52 yaşında emekli olabilirsiniz.Prim gün sayınız zaten dolmuş;ödeme yapmanıza gerek yok çok yüksekten ödeme yapmayacaksanız eğer.

 100. halil ince dedi ki:

  Merhaba ahmet bey kolay gelsin babam ek 5 sigortalı sağlık sorunu var malülen emekli olma şansı varmı