2019 İsteğe Bağlı Tarım Sigortası (EK/5)

26.06.2019
5.508
A+
A-
2019 İsteğe Bağlı Tarım Sigortası (EK/5)

İsteğe bağlı tarım sigortası başlangıcı yapılmış kişiler toplam prim gün sayısını tamamladıktan sonra yaş haddini bekleyerek emekli olabilirler. Tarımsal alanda faaliyet gösteren yerlerde çalışan kişilerin, 5510 sayılı kanunun ek/5 maddesine göre emeklilik ve genel sağlık hizmetlerinden yararlanması hedeflenmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortası kapsamında kişilerin sigorta hizmetlerinden yararlanabilmesi için başka bir kurumda çalışıyor olmaması gerekir. Aktif olarak başka bir sigorta başlangıcı bulunuyorsa, o kişilerin isteğe bağlı sigortaları kendiliğinden iptal edilmektedir. Kanunun öngördüğü istisnalar dışında, isteğe bağlı tarım sigortasından yararlanan kişilerin sigorta iptaline neden olan hallerden muaf tutulduğu da bilinmektedir.

İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Nasıl Başlatılır?

İsteğe bağlı sigorta başvurusu, Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan diğer sigorta başvurularıyla paralellik göstermektedir. Diğer sigorta başlangıçları için izlenen yoldan farklı olarak kişiden kayıt için farklı belgeler talep edilebilir. 5510 sayılı kanunun Ek/5 maddesinde belirtilen kişiler, isteğe bağlı sigorta başlangıçlarını Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirebilirler. Kurum incelemesinin ardından kişinin isteğe bağlı sigortadan yararlanıp yararlanmayacağı E-devlet sitemi üzerinden görüntülenebilmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortası:

 • Tarım il veya ilçe müdürlüklerinden onaylı belgeler
 • Kanunda belirtilen formlar ve
 • Kimlik bilgisiyle

Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmaktadır. İsteğe bağlı tarım sigorta başvurusu yapıldıktan en az 15 ya da 30 iş günü içinde Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta başlangıcının onayını ya da reddini bildirmektedir. İsteğe bağlı sigorta talepleri onaylanmış kişiler kamu ya da özel bankalarla sigorta primlerini ödemeye başlayabilir. Sigorta prim takibi E-devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Ek/5 Tarım Sigortası İçin Hangi Belgeler İstenir?

İsteğe bağlı tarım sigorta başvuru belgeleri diğer tüm sigorta işlemleri için istenenlerle aynıdır. İsteğe bağlı tarım sigortası için Ek/5 maddede belirtilen diğer belgeler arasında sadece kişinin tarım ve ormancılık alanında, süreksiz veya kendi hesabına çalıştığına dair belgelerdir. Aynı zamanda bu belirtilen belgelerin ilgili kurumlara onaylatılmış olması gerekir. İsteğe bağlı tarım sigortası için istenen belgeler:

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Ek-5 isteğe bağlı tarım sigortası formu
 • Tarım müdürlüğünce onaylı Ek/5 ve diğer formlar
 • İsteğe bağlı tarım sigortası başvuru dilekçesidir.

Ek/5 maddesinde vatandaşlara bildirilen belgelerin ilgili makamlarca mutlaka onaylanmış olması gerekmektedir. Onaylanmayan ya da doğruluğu kanıtlanmayan belgeler geçersiz kabul edilir. İsteğe bağlı tarım sigortasından yararlanmak için tüm belgeler eksiksiz olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilmelidir.

İsteğe Bağlı Tarım Sigortasından Kimler Faydalanır?

EK/5 tarım sigortası, tarım alanında hizmet üreten ve dönemsel çalışan kişiler için büyük avantajlar sunmaktadır. Süreksiz olarak tarım veya ormancılık alanında hizmet veren işçilerin kanun kapsamında sigortadan yararlanabilmeleri için çalışma durumlarını kanıtlamaları gerekmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortasından faydalanmak için:

 • Kişinin tek bir işte çalışıyor olması
 • Faal durumda vergi kaydı bulunmaması
 • Kanun kapsamında SSK(4/A) ya da Bağ Kur(4/B) kaydının bulunmaması gerekir.

İsteğe bağlı tarım sigortasının başlatılması bu şartlara haiz olan kişiler için mümkündür. Çalışanların isteğe bağlı sigortası yapabilmeleri için özel ya da kamusal herhangi bir sigorta hizmetinden faydalanmıyor olması gerekir. Başvuru yapan kişilerde sonradan bu durumun tespit edilmesi, isteğe bağlı tarım sigortasının iptaline neden olacaktır.

Ek/5 Tarım Sigortası İptali Mümkün Mü?

İsteğe bağlı tarım sigortasının iptali kanuni çerçevede mümkündür. İsteğe bağlı tarım sigortası iptal edilebildiği gibi kişinin istemesi halinde duraklatılabilir. Belirli bir süre prim yatırdıktan sonra kişi isteğe bağlı sigortasının iptal edilmesini ya da durdurulmasını talep ederse, sigortası iptal edilecektir. Ancak iptal edilene kadar geçen sürede yatırılan primler ne kadar süreyle olursa olsun kişiye geri verilmez. Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılacak dilekçeyle, kişi isteğe bağlı sigortasının iptali ya da durdurulmasını talep edebilir. Durdurma işlemi gerçekleştirildikten sonra eğer geçmiş yıllara ait prim borcu bulunuyorsa, faiz ve borç işlemeye devam etmektedir. Geçmiş prim borçlarının durdurulması mümkün değildir.

İsteğe Bağlı Tarım Sigortası İptal Dilekçesi Nedir?

İsteğe bağlı tarım sigorta dilekçesi sigortanın iptali, durdurulması veya başlatılması için yazılabilmektedir. Standart dilekçe kurallarına uyularak yazılan dilekçeler Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilmelidir. İsteğe bağlı tarım sigortasının iptali için yazılacak dilekçede:

 • C. kimlik numarası
 • Sigorta sicil numarası
 • Durdurma, iptal ya da başvuru nedeni ve
 • İlgili kurum/kişi adı mutlaka yer almalıdır.

İsteğe bağlı tarım sigorta durdurma talepleri için dilekçede belirtilen tarih önemlidir. İsteğe bağlı tarım sigortası belirli süreler içinde durdurulmuş olsa bile geçmiş yıllara ait prim borçları durmaz. Aylık faiz ve ceza oranlarına göre prim borcu katlanmaya devam etmektedir.

Ek/5 Tarım Sigortası Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

İsteğe bağlı tarım sigortası maaşı sigorta prim sürelerine göre farklılık arz etmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortası başlangıçtan itibaren yüksek kıdemden yapılırsa, emeklilik hakkı kazanıldığında maaşta aynı oranda yüksek olacaktır. Bu nedenle prim ödemelerinin yüksek seviyede başlatılması emeklilik için avantaj sağlayacaktır.

Ek/5 İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Emeklilik Şartı Nedir?

Tarım sigortası emeklilik şartı kişinin yeterli prim miktarını borçsuz olarak ödemiş olmasıdır. Emeklilik için gereken prim ödenmiş olsa bile yıl bazında emeklilik hakkını kazanamayabilirler. Bu kişilerin yaş haddine kadar beklemeleri gerekmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortasından emekli olmak için kadın ve erkeklere farklı uygulamalar söz konusudur. Erkeklerde Ek/5 tarım sigortasından emeklilik şartı:

 • 15 yıl sigortalı kalmış sayılmak
 • Asgari 3600 prim ödemesi yapmak
 • 56 – 60 yaş aralığında olmak (yaş sınırı sigorta başlangıç ve bitiş tarihine göre belirlenir)

Kadınlarda hemen hemen aynı koşullara sahiptir. Ancak yaş sınırlaması kadınlarda farklılık gösterebilmektedir. Buna göre:

 • 15 yıl sigorta süresi ve 3600 prim ödemesi yapanlarda
 • 2002 – 2005 arası sigortalılar – 52 yaş
 • 2005 – 2008 arası sigortalılar – 54 yaş
 • 2008 – 2011 arası sigortalılar – 56 yaş

Emeklilik için yeterli olan koşullardır. Herhangi bir sigortalılığa dayanarak aylık almayan ve tarım, orman hizmetlerinde sözleşme usulünce süreksiz hizmet sağlayanlar, isteğe bağlı tarım sigortasından yararlanabilmektedirler.

İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Nasıl Sorgulanır?

Ek/5 sigorta sorgulama işlemi E-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. T.C. kimlik numaranız ve E-devlet şifresi ya da mobil imza kullanarak sisteme giriş sağlanabilmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortası sorgulaması için:

Adresi aktif olarak kullanılmaktadır. Sistem üzerinden 30 günden az İBS tescil kayıt bilgisi ve borç dökümü görüntülenebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından güncel bilgiler E-devlet sistemi ile paylaşılmaktadır.

Ek/5 Tarım Sigortası Aylık Prim Miktarı Ne Kadardır?

Tarım sigortası prim ücreti ödeyen kişiler 15 yılda 3600 prim süresiyle emekli olabilmektedir. İsteğe bağlı tarım sigortası başvuru şartlarını sağlayan kişiler için sigorta başlanma tarihlerine göre farklı prim ücretleri sunulabilmektedir. Güncel verilere göre, isteğe bağlı tarım sigortası yaptıran kişilerin aylı ödeyecekleri ücret; 490,59 TL’dir. En az 3600’lük prim ödenmesi ve 15 yıllık sigortalı olmak emeklilik için yeterli olmaktadır. İsteğe bağlı tarım sigortası primleri yüksek kıdemden, örneğin; 4500 prim gününden ödeyen kişiler daha yüksek emekli maaşı alabilirler. Bu kişilerin aylık ödediği prim ücretleri de aynı oranda artış gösterecektir.

Esnaf Bağ-Kur’lu (Vergi Mükellefi) SSK’lı Çalışabilir mi ?

Silinen Bağ-Kur Günleri Nasıl İhya Edilir?

EK 5 İsteğe Bağlı Tarım Sigortası Ödemeleri Ne Kadar?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 457 YORUM
 1. MUHAMMET dedi ki:

  MERHABA BEN EŞİM ADINA SİGORTA YATIRIP SİGORTASINI BAŞLATMAK İSTİYORUM
  EŞİM EV HANIMI İŞTE ÇALIŞMIYOR ÜZERİNE HİÇBİR MAL VARLIĞI YOK BUGUN 18/12/2015 BEN BU AY İÇİNDE SİGORTASININ BAŞLAMASINI İSTİYORUM EVRAKLARIN DOLUMU VE İŞLEMİN BAŞLAMASI UZUN SÜRELİ Bİ İŞMİ SGK YA BAŞVURSAM KAÇ GÜN İÇİNDE SİGORTALI OLUR BİDE BEN EŞİMİ İSTEĞE BAĞLI SİGORTA YAPTIRACAĞIM DEDİM SGK DAN TARIM SİGORTA BAŞVURU EVRAKI VERMİŞLER İKİSİDE AYNI MI OLUYOR VE HANGİSİNİ YAPTIRSAM DAHA İYİDİR BİDE SİGORTALI BİR İŞE GİRDİĞİNDE BU SİGORTASININ ÜZERİNE EKLENİYORMU CEVAPLAR İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER KOLAY GELSİN.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İsteğe Bağlı Ek/5 SSK ile İsteğe Bağlı Bağ-Kur ayrı sigorta kollarıdır.Ek/5 kapsamında ödenen primler 4/a yani SSK kapsamında hizmet sayılırken isteğe bağlı bağ-kur kapsamında ödenen primler 4/b yani Bağ-Kur hizmeti sayılmaktadır.
   İsteğe bağlı Ek/5 tarım ssk için gerekli evraklar ve dilekçe ile SGK’ya başvurduğunuzda tesciliniz başvuru tarihiniz itibariyle açılır.Sigortalı çalışmaya başladığında durdurmak için dilekçe vermeniz gerekir.SSK hizmeti olduğundan mevcut SSK hizmetlerinizin üzerine eklenir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 2. fatih ersoy dedi ki:

  kolay gelsin ben trabzon ofta çitfçi bagkurluydum çiftçi sigortasına geçtim yanlız ben istanbulda yaşıyorum ve burdan çifçi sigortalı olmak istiyorum üstüme tarla var istanbul silivride ama nasıl geçilir ordaki kapatılır sonramı geçilir yada burda geçmek istesem benden ne isterler nasıl geçebilirim bilgi veririseniz sevinirim

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Üzerinizde tarla varsa tarım ile uğraşıyorsanız çiftçi bağkurlusu olursunuz. Çiftçi bağkurlusu olmak için de ziraat odası kaydı istenir.
   Sağlıklı günler dileriz…

 3. Yasin dedi ki:

  selamlar
  babam 1968 doğumlu 6848 gün primi var.kendisi isteğe bağlı tarım sigortasına başvuru yapmak istiyor. Üzerine hayvan ve tarım arazisi kaydı var.
  1 Ek-5’den faydalanmasına engel mi?
  2 Araziyi annem veya evlatlarının üzerine yapsa yararlana bilir mi?
  3 Babam ne zaman emekli olabilir.
  şimdiden emekleriniz için teşekkür ederim…

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ek 5 tarım sigortası yaptırabilmek için ek 5 başvuru formunda ilçe tarım müdürlüğünden kaydı yoktur olarak onaylatmanız gerekir. İlçe tarım müdürlüğünde kaydınız varsa ek 5 tarım sigortası için engel. Eğer kaydı varsa başkasının üzerine devredebilir. Emeklilik hesabı yapabilmemiz için ilk işe giriş tarihi , doğum tarihi, prim gün toplamını belirtmeniz gerekmektedir.
   Sağlıklı günler dileriz…

 4. ali dedi ki:

  Benm1985 sigorta girism var 1700 gun sigorta pirimim var 1960 dogumluyum son 3 aydir ek5 tarim sigortami yatirmaktaym benm sorum şu
  Ben ek 5 tarim sigortasini yatrmaya devm edip 3600 gunu tamamladgmda emekli olabilir miyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ek/5 kapsamında yatırılan primler de 4/a yani SSK kapsamında hizmet sayılır. Toplamda 3600 gün ve 60 yaşı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Ek/5 yatırmaya devam edebilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. rıza dedi ki:

  Hocam mrb.Benm size iki sorum olck
  1)Babam 18/10/1960 dogumlu.1983 yilinda fabrakada ise baslamis bir sene calistktan snra işten cikmis.SGK sicil kartinda sigortali işe ilk defa giris tarihi kisminda 01/04/1983 olark yaziyr.Ama SGK hizmt dökümünde ilk döküm 01/05/1985 olarak cikiyr.Yani 1983 te giris yapilmis gorunuyr ama 1985 yilinda pirim yatmaya baslamis.Aradaki 2 sene nasl pirim odenmeden gecmis.Pirim ödenmeden giris yapilir mi? Yapilmiyosa 2 senelik boslugu nasl telafi ederz.

  2)Birinci soruda sordgm bilgiler dahilinde babamin simdi toplam1741 gün sigorta pirimi var.EK5 kapsaminda halen sigortasi devam etmekte.Babam 1980 yilinda askere gitmis.Askerlik borclanmasini yatirdktan sonra ve toplam pirimi 3600 gune tamamlanana kadr EK5 kapsaminda sigortasini devam ettirdigimz taktirde askerlik borclanmasini yatrdgmz için yaş 60 degilde daha erkene çekilir mi?
  Emeklilikte ilk giriş 1983 mü yoksa 1985 mi esas alinarak hesaplanir. Bu bilgiler dahilinde ne zamn nasl emekli olur ve bugunun maaşiyla ne kadr maaş alir..şimdiden çok tks ederm hocam

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   1983 yılında prim yatırılmadıysa işe giriş tarihi 01.05.1985 tarihi olarak esas alınır. 2014 yılından sonra 3600 günü tamamlayanlar 60 yaşını da tamamlamak zorunda. Askerlik borçlanması bu 60 yaşı geriye çekmez.Maalesef emekli maaşı hesabı yapamıyoruz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. rıza dedi ki:

    Hocam nasil oluyr anlamadim 1983 te giris yapilmis ama pirim yatmamis boyle bisy olabiliyo mu ayni dönemde beraber calistgi arkdslari var onlarin primleri de yatms bu konuda nasil bir yol izlemeliyz

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Değerli Okurumuz;
     Maalesef olabiliyor. İşyeri işe girişini veriyor ama prim yatırmıyor. Böyle olunca da hak iddia edemiyorsunuz maalesef.Yapılacak bir şey yok.Ki zaten 1983 yılından alınsa bile 60 yaş şartı değişmeyecek.Onun için sıkıntı etmeyin bu durumu derim:)
     Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

     1. rıza dedi ki:

      Sigorta pirimleri yatan diger arkdslari emsal olarak gosteremez miyiz amac ordaki bir sene yatmsms olan sigorta telafisi hocam yaş degl

     2. SGKuzmani dedi ki:

      Demek istediğinizi anladım. İşyerine dava açabilirsiniz ama nasıl bir sonuç alırsınız bilemem.

 6. rıza dedi ki:

  Hocam nasil oluyr anlamadim 1983 te giris yapilmis ama pirim yatmamis boyle bisy olabiliyo mu ayni dönemde beraber calistgi arkdslari var onlarin primleri de yatms bu konuda nasil bir yol izlemeliyz

 7. Emine dedi ki:

  Mrb bn ek 5 ödüyorum ama dondurmak istiyorum ama daha sonra tekrardan yine başlatma imkanım varmı ve dondurmak için nasl ve nereye başvurmak gerekiyor tskler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ek/5 Sigortanızı durdurmak için dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile başvurmanız gerekiyor. Daha sonra yeniden başlatmak isterseniz tekrar dilekçe vermeniz gerekir. Talep tarihiniz itibariyle başlatılır. Aradaki boşluğu ödeyemezsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 8. Murat dedi ki:

  Selamlar…Ek-5 sigortasına başvurmak için SGK dan evrak aldım.Bana muhtara ve ilçe tarım müdürlüğüne imzalatmam söylendi.İlk olarak muhtara gittim.Ama muhtar evrağı imzalamadı.Gerekçesi ise “ben şehir merkezi muhtarıyım.Benim bölgemde tarım arazisi yok.Bu yüzden imzalayamam” şeklinde oldu.Muhtarlık camına da “ek-5 evrağı imzalanmaz” diye yazı asmış.

  Sorum şu: Muhtar imzalamadığı için sigortamı başlatamıyorum.Bu durumda ben ne yapmalıyım?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ek/5 tarım sigortanın başlayabilmesi için Muhtarın da imzası gerekiyor. Muhtarın gerekçesi geçerli bir gerekçe. Ancak siz Ziraat odalarından ya da il/ilçe tarım müdürlüklerinden tarımda süreksiz çalıştığınıza dair bir yazı alırsanız muhtar da ona göre imzalar.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 9. bayram ilgun dedi ki:

  hocam benim eşim ciftic bagkurlu 3 senedir ödüyoruz ek5 sigortasına gecemek isidyoruz kac sene ödeyebiliriz

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Eşinizin Ssk kapsamında emekli olabilmesi için en az 5400 günü tamamlaması gerekiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

 10. mustafa dedi ki:

  merhaba hocam,
  öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz için teşekkür ederim.
  benim Annem 1960 doğumlu 90 yıllarda sigorta girişi var yaklaşık 4 yıl kadar sonra ara verilmiş biz annemin emekli olabilmesi için çiftçi bağkuru ödedik daha sonra bize bağkurlu olarak emekli olmaması için tekrar sigortaya dönüş yapın dediler şuan da ek5-ek6 ödüyoruz 435 tl primleri var 2018/7. ayda falan emekli oluyor annem Allah izin verirse şuanki ssk emeklisinin aldığı kadar emekli maaşımıalacak yksa arada çok büyük fark oluyormu bize çok fark yok 20-30 tl kadar maaş farkı olur dediler sizin de fikrinizi almak istedim hocam tahminen annemin 2018 de emekli maaşı ne olur

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Annenizin 2018 yılında alabileceği emekli maaşını tahmin etmek zor. Şu an emekli olanlar yaklaşık 700,00-800,00 T.L. arası maaş alıyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 11. Erkan dedi ki:

  hocam emekli olabilmem için 762 güne ihtiyacım var bunu sgkda hesaplattım gerekli olan bu kadar gün, fakat yaşım geregi ve sağlık sorunlarım nedeniyle iş bulamıyorum , bu ek5 tarım sigortası bu derdime derman olurmu yaptırsam gerekli günü kadar ödesem emekli olurmuyum .teşekkürler şimdiden..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kalan prim günlerinizi ek/5 sigorta kapsamında ödeyerek tamamlayabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 12. Hüseyin dedi ki:

  Hocam iyi çalışmalar;Benim annemin 1977 yılından 26 gün ssk hizmeti var. Biz Annemi ek 5. maddeye göre pirimini yatırmak ve emekli etmek istiyoruz. burada sorum şu;
  annemin 3 çocuğu var bunu borçlanıp, kalan süreyi 3600 güne tamamlasak olurmu?
  şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Anneniz 1977 yılından sonra doğan üç çocuğu için doğum borçlanması yapabilir. Geri kalan primlerini de ek 5 kapsamında ödeyerek 3600 gün ve 58 yaşın tamamlanması koşulu ile emeklilik hakkı elde eder.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 13. İMREN dedi ki:

  KOLAY GELSİN HOCAM.Annem tarım bağ kuru yatırıyor.2434 gün pirimi var.
  EK-5’e geçmek istiyor. Rahmetli babasından kalan tarlalardan hissesi var ama tapularını çıkartmadı hissedar olarak gözüküyor.Bu durum ek-5’e geçmesine engel olur mu?
  Saygılarımla şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Eğer tarlada hisseleri varsa büyük bir ihtimalle ziraat odalarında çiftçilik kaydı da vardır . Ek beş tarım ssk kapsamında prim ödenebilmesi için ziraat odaları ya da il/ilçe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydının olmaması gerekmektedir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 14. İMREN dedi ki:

  Evet hocam ziraat odasında kaydı var ama ilçe tarım müdürlüğünde var mı bilmiyorum çks kaydı hiç yaptırmadı ilçe tarıma .Ziraat odasından kaydını sildirmemiz gerekiyor o zaman çok teşekkür ederim hocam saygılarımla size de sağlıklı günler.

 15. ismail dedi ki:

  sayın hocam, ek 5’te en fazla kaç ay ödeme yapmazsam sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorum, yani diyelim ki, 5 ay hiç ödemedim, yine de sağlıktan faydalanabilirmiyim, ödememe sürem ne kadar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ek 5 sigorta kapsamında ödeme vadesi geçmiş 60 günden fazla prim borcunuz olması halinde sağlık hizmeti alamazsınız. Yani yaklaşık olarak 4 primi geçtiğinde sağlık kapanır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 16. Ayşe Fatma dedi ki:

  İyi günler hocam, ben 22.05.1985 doğumluyum. 27.11.2014 tarihinden itibaren Ek-5 Tarım sigortasına prim ödemeye başladım.514 gün prim ödedim. Kaç yaşında emekli olurum? Emekli olmak için kaç gün daha prim ödemem gerekiyor?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   58 yaş ve 7200 günü tamamlamanız halinde ssk kapsamında emekli olursunuz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 17. Ceren dedi ki:

  Merhaba Hocam,

  Babam 12.12.1961 doğumlu. İlk işe giriş tarihi 12.06.1984 görünürken ilk prim ödeme günü 02.07.1986 olarak görünmektedir.
  4/A toplam günü 2287, 4/B toplam günü 988’dir.
  Mayıs 2016 tarihi itibariyle isteğe bağlı sigortalılık ile 3600 gün prim şartını doldurduğumuzda hangi tarihte emekli olabilir?

  İsteğe bağlı sigortalılık dışında sizin geriye dönük (Askerlik borçlanması gibi) önereceğiniz bir yol var mıdır?

  Teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Babanızın SSK kapsamında emekli olabilmesi için 3600 gün ve 60 yaşı tamamlaması lazım. Kalan eksik günlerini askerlik borçlanması ile tamamlaması daha mantıklı olur. Eksik kalırsa da Ek/5 sigorta kapsamında ödeyebilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. Ceren dedi ki:

    Hocam,

    Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler. Askerlik borçlandırmasıyla işe giriş tarihini geriye götürsek de babamın emekli olma yaşı değişmiyor anladığım kadarıyla? Bu durumda 60 yaşına (emeklilik tarihine) doğru geriye dönük askerlik borçlandırmasını yapmak daha makul görünüyor, doğru mudur?

    Teşekkür ederim.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     3600 günden her halukarda 60 yaşında emekli oluyor. Askerlik borçlanması bunu değiştirmez. Eğer prim gün eksiği varsa borçlanabilirsiniz.

 18. ismail dedi ki:

  sayın hocam, öncelikle şunu belirtmek isterim ki herhangi bir ücret talep etmeksizin insanları bilgilendiriyor olmanız takdire şayan, allah razı olsun, benim sorum şu, ek 5 tarım sigortasına para yatırıyorum, eşim de, benim kendi adıma ödediğim ek 5 üzerinden sağlıktan faydalanabiliyor mu, teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sizin sigortanız üzerinden eşiniz, çocuklarınız, anne ve babanız sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. ismail dedi ki:

    peki sayın hocam, durum şundan ibaret, ben hem kendi adıma hem de eşimin adına ek 5 tarım sigortası ödüyordum, borçlarımız birikti, bi kaç ay ek 5 için ödeme yapamaz duruma geldim, neticede eşimin 2500 tl benim ise 1750 tl ek 5te borcumuz birikti, velhasılkelam eşimin hastaneye gitmesi gerekti, ben de en azından benim sigortamdan faydalansın diye kendi ek 5’imin bi kısmını ödedim, 900 tl daha borcum kaldı fakat eşimin devlet hastanesinde aldığı cevap, sigortadan faydalanamıyor durumda olduğu, hastane kaydı için 30 tl ödemesi gerektiği yönünde oldu, şimdi dediğinize göre eşimin benim ek 5ten faydalanabilmesi için borcumun ne kadarını daha kapatmalıyım ya da hiç borcum olmaması mı gerekiyor, saygılar sunuyor, teşekkür ediyorum

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Değerli Okurumuz;
     Eşiniz aktif Ek/5’li olduğu sürece sizin sağlık güvencenizden faydalanamaz. Yapmanız gereken kendi borcunuzu ödemek ve eşinizin sigortasını son ödenen ay itibariyle durdurmak.
     Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 19. sinan dedi ki:

  Merhaba hocam eşimi 2007 yılinda tarım sigortası yaptırdim ama pirimlerini ödeyemedim.borçunu odeyip yeniden tarim sigortasina giriş yapabilirmiyim.bilgilendirirseniz sevinirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Dosyanın durumu ile ilgili lütfen bağlı bulunduğunuz SGK’dan bilgi alın.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 20. Kurtuluş Özden Çallı dedi ki:

  Yorumunu Yaz Merhaba 23/08/1980 sigorta girişliyim.1959 doğumluyum.3346 gün ssk ve Ek5 prim ödemem ayrıca 238 gün 4/b prim ödemişliğim var.3600 günden ne zaman emekli olabilirim.İzmir ili Dikili ilçesinin bir mahallesinde ikamet ediyorum.Daha önce prim yatırdığım ile değil de İzmir sgk müdürlüklerine emekli dilekçesi versem kabul olur mu?Çünkü iki il arasında mesafe var.Bilgilendirirseniz sevinirim.Saygılarımla..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Son çalışmanız İzmir’de ise yani Ek/5 ödemeniz emeklilik dilekçesini izmire verebilirsiniz.
   60 yaşı tamamladığınızda 3600 günden emekli olursunuz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 21. selim topbas dedi ki:

  yurtdışında arnavutlukta yaşıyorum ve 6 yıldır isteğe bağlı sigortadan prim ödemekteyim.
  arkadaşlarım “arnavutlukta yaşadığın tespit edilirse sigortan iptal olur” dediler.
  bende bundan ve maddi imkanlarımdan dolayım bir süreliğine sigortamı dondurmak istiyorum.
  sorum şu şekilde:
  1. sigortamı nasıl dondurabilirim (iptal etmek istemiyorum, sadece belli bir süreliğine dondurmak istiyorum. mümkün mü?)
  2. eğer sigortamı dondurursam 6 yıl boyunca ödemiş olduğum primlerim yanarmı?
  3. sigortamı dondurdum diyelim; 3 sene sonra tekrar ödemeye devam etmek istersem 6 yıl boyunca elde ettiğim hizmet sürem üzerinden devam edebilirmiyim yoksa sıfırdan mı başlamam gerekir?
  teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Bir dilekçe ile başvurarak sigortanızı durdurabilirsiniz. Bugüne kadar ödemiş olduğunuz primler hizmetten sayılır sıkıntı olmaz. Zaten dondurma diye bir şey yok. Sonrasında yeniden başladığınızda talep tarihi itibari ile başlar. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 22. camkinoz dedi ki:

  merhaba hocam annemin 1997 ssk girişi var 1956 doğumlu annemin 2890 günü var ek5 den yararlanabiliyormu ve bağkurdanmı emekli oluyor yada sskdan mı teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Annenizin işe giriş tarihi tam olarak ne zaman? Şu an hangi kapsamda prim ödüyor?

   1. senol dedi ki:

    hocam benzer sorum olacak 1954 doğumlu 1998 isteğe bağlı giriş kaydı var ödeme yok ilk prim ödeme 2002 yılında yapılmış ve devam etmiş 40 ay 2006 ssk giriş 2400 prim günü ne zaman emekli olur

    NOT: 98 yılını başlangıç kabul etmezler mi yoksa ilk prim yatırılan tarih mi emeklilik için başlangıç sayılır.
    cevaplarsanız sevinirim saygılar

    1. SGKuzmani dedi ki:

     İsteğe bağlı dosyanızın durumu ile ilgili SGK’dan net bilgi alın. Eğer hiç prim yatmadıysa dikkate alınmayabilir.

     1. senol dedi ki:

      hocam 1998de sadece kayıt oldu ama primleri 2002 den itibaren yattı toplamda 1200 gün (40 ay) sigorta başlangıcı 1998 mi olur 2002 mi ilginiz için teşekkür ederim saygılar

     2. SGKuzmani dedi ki:

      1998 yılından prim yatmadıysa emeklilik için giriş tarihi 2002 olarak esas alınır.

 23. MURAT PALANKALILAR dedi ki:

  Eşimi ek 5 sigortalı yaptık. Uzun bir zaman oldu. Sağlık primi ödemek zorunda mıyım?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ödediğiniz primin içerisinde gss primi de var. Ayrıca ödemenize gerek yok

 24. Metin dedi ki:

  İyi bayramlar ayın 15 inde normal işe başlayacağım 2008 den şuana kadar ek 5 yatırdım normal işe başlayınca ek5 i nasıl kapatacağım birde ilerleyen zamanlarda normal işten çıkarsam ek 5 başlatmak için yine ziraat odasına ve muhatara mı gitmem gerekiyor ?

 25. Rifat dedi ki:

  Ek 5 ek 6 sigortasında iki defa giriş yapıp ve çıkış yapmış bulunmaktayım.kaç defa giriş yapma hakkımız vardır acaba.ogrenebilirmiyim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Böyle bir sınırlama yok.
   Saygılarımızla

 26. Ş.Akın dedi ki:

  Sayın hocam; ev hanımı şuanda eşim ; 1971 doğumlu ve 10. ayın 1996 yılında işe girmiş….928 gün prim ödemiş, bir daha çalışmamış. şimdi ek-5 geçsem, 2 çocuk sahibi borçlanması ile birlikte ne zaman emekli olur?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Eşinizin Ssk kapsamında emekli olabilmesi için 53 yaş 5900 gün ya da 3600 gün 58 yaşı tamamlaması gerekiyor.
   Saygılarımızla

 27. a.uygun dedi ki:

  Sayin hocam ek 5 tarim sigortasi meb es durumu ozru ertelemesi icin kullanilabilirmi?Yonetmelige gore bu sigorta istege bagli olarak geciyor cunku. Ayrica eger gecerli ise bile sgk hizmet dokumunun yaninda meb calisma belgesi istiyor bu belgeyi nerden alabilirim.tarim mudurlugu adi gecen sahis tarim islerinde sureksiz calismaktadir seklinde bir belge verirmi ? Bulundugum yerdeki meb konu ile ilgili bilgiye sahip degil .Yanitlarsaniz sevinirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ek/5 tarım sigortasında işveren yoktur. Dolayısıyla çalışma belgesi alamazsınız. Yİne de bir görüşün tarım müdürlüğü ile alabilirseniz o şekilde bir yazı elinizde resmi belge olmuş olur.
   Saygılarımızla.

 28. a.uygun dedi ki:

  Peki hocam es ozru ertelemesi icin ek 5 tarim sigortasini kullanabilirmiyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bu konuda net bir bilgim yok maalesef. Ek/5 Tarım SSK tarımda süreksiz çalışanları tanımlar. Eş durumu yönetmeliğinde bu konuda net bir açıklama yok. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı çalışan demiş. Bu genel bir tanımdır ve Ek/5 sigortalısı da 4/a yani SSK kapsamında çalışan sigortalıdır. bu tanıma göre Ek/5 in de girmesi gerekli.

 29. H.ERDEM dedi ki:

  degerli hocam ben 1971 doğumluyum 1990 yılının mayıs ayında sigorta girişim var
  2002 aralık ayında tarım sigortasına geçtim tam 14 yıldır da 15 gün üzerinde ödüyorum..toplam 3800 günüm var şuanda… benim sorum şu ki tarım sgk’ sında 15 yıl 3600 gün emeklilik sartı için tarım sigortasına giriş yılı ve ödenmesi gereken tarım sgk süresi varmı… bu şartlarla emekliliğim ne zaman olur..teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Ssk 3600 günden 60 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz.
   Saygılarımızla

 30. Hasan dedi ki:

  Hocam Eşim 1963 doğumlu 1995 yılında 5 aylık bağkur yatırılmış. 1999 da doğum var. 2015 de ek-5 yaptırdım. Bu son kanunlarla geriye doğru borçlandırma yapmak mümkün mü ? Doğum borçlanması ve ek- 5 e devam mı yoksa tekrar bağkur yapılsa mı mantıklı ? Mantıklı bir çözüm önerirseniz sevinirim. Saygılarımla

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Eşiniz Ek/5 kapsamında prim ödemeye devam etsin. Bağkura geçmesin. Doğum borçlanmasını yapabilir.
   Saygılarımızla.

 31. Yasin dedi ki:

  KOLAY GELSİN İYİ ÇALIŞMALAR.
  BİZE DEĞERLİ VAKTİNİZİ AYIRDIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ.BÖYLE BİR KOLAYLIK SAĞLADIĞINIZ İÇİN SİZE MİNNETTARIZ….
  Babam 29.08.1968 doğumlu ilk sigorta başlangıcı 4A tescil tarihi 13.03.1992 buradaki günü 13 yıl 4 ay 21 gün (4821 gün) ayrıca 4B tescil tarihi 24.05.2011 3 yıl 7 ay 8 gün (1313 gün) toplam 6134 günü var.

  Kalan primlerini ek 5 ten yatırmak istiyor. Bildiğim kadarıyla 2 tane seçeneği var. isteğe bağlı ek 5 ve isteğe bağlı bağ-kur arasında ne gibi fark var bize hangisi avantajlı olur.

  Üzerine tarım arazisi kayıtlı ve hayvan gözüküyor. traktör de var. emekli olana kadar araziyi icar yoluyla başka birisi üzerine kiralasa bu ek 5’ten yararlanmasına engel olur mu? (SONUÇTA TAPU BABAMIN ÜZERİNE )

  Erken emekli olabilmesi için askerliğinin ne kadarını yatırması yeterli babama göre 10 ay yatırsa yeterli olacak o şekilde söylemişler.

  Son olarak ne zaman emekli olabilecek. Hocam sorularım biraz uzun ve çok olabilir. Affınıza sığınarak sorduk…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Babanızın Ziraat Kaydı aktif olduğu sürece babanız Ek/5 kapsamında prim ödeyemez. Ziraat odasında çiftçilik kaydı varsa zaten zorunlu olarak tarım bağkurlu olması gerekli. Babanız için en erken emeklilik SSK’da bir şekilde SSK’lı çalışma ya da Ek/5 sigortalı olma yoluna bakın.
   Saygılarımızla.

   1. Yasin dedi ki:

    ASKERLİK BORÇLANMASININ NE KADARINI YATIRMASI GEREKİYOR.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     10 ay askerlik borçlanması yapması halinde 53 yaş yerine 52 yaşında emekli olabilir.

     1. YASİN dedi ki:

      TAPU BİZDE KALSA ARAZİYİ KİRAYA VERSE BU ENGEL OLUR MU??
      TEŞEKKÜRLER…

     2. SGKuzmani dedi ki:

      Dediğim gibi ziraat odasındaki kaydını sildirmeniz gerekir. Onu nasıl yapabileceğiniz ile ilgili de Ziraat odası ile görüşmeniz gerekli.

 32. hasan yıldız dedi ki:

  ben çiftçi bagkurluyum 4800 gün primim var ek 5 tarımlı olabilirmiyim şartları nelerdir suan çiftçi bagkurum devam ediyor

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ek/5 sigortalı olabilmeniz için Ziraat Odasındaki çiftçilik kaydınızı sildirmeniz gerekmektedir. Ayrıca SSK kapsamında çalışmamanız, vergi kaydı ya da şirket ortaklığınızın da olmaması gerekir.
   Saygılarımızla.

 33. Merve dedi ki:

  Merhabalar.Benim annem 50 yaşinda ve tarım ek5 sigortasi yaptirmak istiyor.2015 yilinda baslatmis ama kabul olduguna dair eve belge gelmemis oda onaylanmamis diye ciddiye almamis.Şuan 4.200 tl borc gözüküyor sgk ya gittik ama görevli bosuna yatirmayin priminiz 70 de dolar diyor emeklilik yasi 58 toplu ödeme şansi filan olmuyormu dedik hayir dedi.Siz bu konuda ne önerirsiniz

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Toplu ödeyerek emekli olma diye bir şey yok. Annenizin en az 5400 prim gününü tamamlaması lazım. Eğer biz ödemeyiz derseniz dilekçe ile tescil tarihinden itibaren sonlandırabilir ve prim borcunu sildirebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 34. bahar dedi ki:

  Merhabalar,

  sgk 1990 girişim var ben 1975 doğumluyum. 2013 yılına kadar çalıştım 2014 yılında ek5 de tarım sigortasına başvurdum şuanda 3885 günüm var 2012 yılında bir çocuğum oldu , bu sırada halen ödeme yapmaktayım . ek 5 göre 3600 gunu tamamlamak gerekiyor , ben fazlasıyla tatladım.ben halen ödeme yapmam gerekiyor mu ? ve dogum günlerini saydıra biliyormuyum

  konu hakkında bilgi vermeniz rica olunur.
  saygılarımla

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eğer 3600 günden emekli olmak istiyorsanız 58 yaşı beklemeniz gerekir. İşe giriş tarihinizi tam olarak yazarsanız SSK kapsamında normal emeklilik koşullarınızı da hesaplayabiliriz.

   1. bahar dedi ki:

    merhaba,
    işe giriş tarihim 01.02.1990 . 3885 iş günüm görünüyor.

    bunun dışında sgk gittigim de bana 1200 günlük usulsüzlük var dediler 3885 düşülecek bu saydırmanız gerekiyor denildi bunu nasıl yapa bilirim.
    çok teşekkür ederim

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz SGK’dan net bir bilgi alabilirsiniz.

 35. Orhan dedi ki:

  Hocam kolay gelsin. Eşime isteğe bağlı bağkur ödüyoruz. Yaştan bekliyeceğiz ancak gün açısından yaklaşık 3,5 yıl prim ödememiz gerekiyor. Bunu da ssk primi olarak ödeme düşüncesindeyiz Ancak normal ssk mı yoksa ek-5 mi ödeyelim,emekllik maaşı açısından ek -5 ile normal ssk emeklisi arasında fark olur mu?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Normal SSK ödeyebilmek için bir işyerinde sigortalı çalışması gerekir. Tabi ki maaş olarak normal SSK %25 daha fazla.

 36. Eren dedi ki:

  Merhaba,
  Annem 10.02.61 doğumlu. İşe giriş tarihi 1975 ve 1975/03 döneminden 1977/04 dönemine kadar toplam 690 gün yatırılmış sigortası bulunuyor. 2014/09 döneminden itibaren halen Ek-5 ödemesi yapıyoruz. 3 çocuktan toplam 5 yıl borçlanabiliyor (SSK’ya Nisan ayında yazdığımız dilekçe ile 5 yıl borçlanma için toplam 32.000 TL gibi bir bedel çıkardılar). Hesaplamalarımıza göre 2017 ağustos ayında borçlanmayı yaparak emekli olabiliyor. Yaşa takılması ile ilgili bir problemi var mı?

  Tahmini emekli aylığı ne olur?

  Not: Ayrıca babamın vefatından dolayı 1998 yılından itibaren 4A ölüm aylığı alıyor.

  Cevaplarınız için teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Anneniz 3600 günden 58 yaşı tamamladığında emekli olabilir. Bu durumda en erken 10.02.2019 tarihinde emekli olur.
   Emekli maaş hesabı yapamıyoruz maalesef.

 37. Ömer dedi ki:

  Hocam annemin ait tarla var.orada nsh bahceyle ugrasiyorum bende bi yerde çalışmıyorum ek 5 den yararlanmak için tarlayı annemden kiralamammi lazım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ek/5 sigorta için tarla kiralamanız gerekmez . Eğer tarla kiralarsanız Ziraat kaydınız yapılır ve çiftçi bağkurlu olursunuz.

 38. nilüfer dedi ki:

  merhaba, 1964 doğumluyum.sigorta başlangıcım 1984. 4a primim 3432 gün.şu an ek/5 ödüyorum.oda 664 gün oldu.bu arada 1990 ve 1992 yılından olan 773 gün doğum borçlanmamı ödeyip 131gün daha ek/5 ödeme yapıp 5000 günü tamamlayacağım.bu şartlarda emekli olmam mümkün müdür?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Toplamda 5000 günü tamamladığınızda SSK’dan emekli olabilirsiniz.

 39. muharrem dedi ki:

  Merhabalar,
  Eşim 15.05.1968 doğumlu, 16.01.1989 sigorta girişi ve 505 gün prim ödemesi var. 1991 ve 1996 doğumlu iki çocuğumuz var. 05.10.2012 girişli isteğe bağlı bağkur ödemesi olarak 1467 gün prim ödemesi var. Her iki toplam pirimi 1972 gün ediyor. İsteğe bağlı Bağkur ödemesini iptal edip Ek 5 sigortaya geçip 2 çocuk borçlanması yaparsak ne zaman emekli olabilir. çocukları borçlanmasak ne zaman emekli olur, saygılar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eşiniz SSK kapsamında 3600 gün 58 yaşı tamamlaması halinde emekli olur. Eğer toplamda 5300 günü tamamlarsa yaş beklemeden emekli olabilir. Ek/5 sigortaya geçip en az 3,5 yıl prim ödedikten sonra emeklilik hakları SSK’ya geçer.

 40. BULNT dedi ki:

  Mrb Hocam benim ek5 tarim sgk var yanliz suan borcluyum devlet hastanelerinde muyne olamiyorum kardesimde TARİM bakur lu oda bosrclu o devlet hastanelerinde borclu oldgu halde muyne olabiliyor biz neden olamiyoruz bu nasil bir kanun ALO 170 HATİNİ ariyorum myne olabilrisin diyor yanlis devlet hastanesine gittmde ordaki görevliler sen borclu gözükuyorsun muyne olmasin dyor ne yapcagimi sasiridim size zahmet bir yardimci olsaniz İLGİNİZ İİN TSKLER HOCM

  1. SGKuzmani dedi ki:

   31.12.2016 tarihine kadar üniversite ve devlet hastanelerinde GSS ve Bağkur borçluları ücretsiz sağlık hizmeti alabiliyor. Siz alamazsınız.

 41. Fahrettin Kahveci dedi ki:

  Selamlar; Ek/5 sigortası ile ilgili olarak, yurtdışında/Almanya’da yaşayan bir kişi Türkiye’de ek/5 sigortalı olabilir mi? isteğe bağlı sigortalılıktaki gibi Türkiye’de ikamet şartı var mı?Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet. Türkiye’de ikamet ediyor olma şartı var.

   1. Fahrettin Kahveci dedi ki:

    Öncelikle teşekkür ederim cevap için. sanırım, 5510 sayılı kanundaki ek/5 maddesinde Türkiye’de ikamet şartı ile ilgili bir düzenleme yok. bu konuda genelge var mı acaba.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Ek/5 hakkında genelge var mı tam bilemiyorum. 5510/Ek- inci maddesinde detaylı bilgi var.

 42. okay gider dedi ki:

  Doğum tarihi:04.08.1955
  Annemin 01.01.1997(ilk başlangıç)-01.01.2008 tarihleri arasında 1875 gün 2925 tarım(15 günlük) , 06.12.2011-23.03.2015 tarihleri arasında 1188 gün 1479 isteğe bağlı 4b , 24.03.2015 tarihinden itibaren devam eden ek-5 tarım 540 günü var? Toplam gün sayısı 3602 dir Emeklilik şartları nedir? Ne zaman emekli olunur?.
  Saygılarımla OKAY GİDER
  1-Annem ne zaman ve nasıl emekli olabilir ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Anneniz Ek/5 kapsamında toplamda 1260 günü tamamladığında emekli olur.

 43. Levent dedi ki:

  Selamlar hocam.
  Ben ek5 yaptirmayi disunuyorum fakat aklima takilan esim ve ben gelir testi olup gss yapilandirmayi odeyemeyip borclar kaldi . Ek5 yaparken bu borclar engel yada karsima cikarmi esiminde odenmemis gss primleri ver benim ek5 sagliktan faydalanirmi tesekkurler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ek/5 kapsamında prim ödeyebilirsiniz. GSS buna engel değil. Hem siz hem de eşiniz, çocuklarınız sağlıktan faydalanır. GSS borcu buna engel değil.

 44. hamdi dedi ki:

  Iyi geceler hocam tarim kredi ek 5 istege bagli sigorta yaptirmak istiyorum tarim isi yapmak sartmi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Aslında tarımda süreksiz çalışanlar için yani mevsimlik ya da gündelikçi çalışanlar için bir sigorta kolu ek/5 sigorta. ama muhtar imzalarsa ilçe tarımda da kaydınız yoksa ve çiftçilik kaydınız siz de ek/5 li olabilirsiniz. Sıkıntı olmaz.

 45. hkmt dedi ki:

  merhabalar. babam 21/04/1967 doğumlu ve işe ilk giriş tarihi 18.06.1984. Toplam prim günü 2730 gün. 3600 prim gününü tamamlayıp emekli olabirmi? yoksa 5225 prim gününü mü doldurması gerekiyor?2015 yılında ek5 tarıma geçmiş. ondan öncede APHB idi.ne zaman emekli olur acaba* Şimdiden teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   3600 gün ile 60 yaşı tamamladığında emekli olabilir.
   Ayrıca 5225 günü tamamlarsa toplamda yaş beklemeden emekli olur.

 46. hkmt dedi ki:

  Hocam merhabalar.e devlet e girdiğim zaman ek5 tarım sigorta borç dökümüne giriyoruz ve gecikme zammıyla birlikte 2.730 tl sigorta borcu gözüküyor.subat 2016 dan itibaren 6 aylık boç var. biz bu borcu haziran a kadar ödemezsek ne olur?hazirana kadar normal sigorta parasını yine yatıracağız.sadece bu borcu ödeyemeyeceğiz.yani haziran ayında 6 aylık borcu yine ödeme hakkımız varmı? teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Borcu ödemezseniz gecikme zammı ve faizi işlemeye devam eder. Başka bir sıkıntı olmaz.

 47. Ömer karakay dedi ki:

  Hocam ek5 te en az 1260 günmü ödemek gerekiyor yoksa 3 ay eksiğimiz var onu ödeyebiliyormuyuz

  1. Metin dedi ki:

   Hocam ihtiyacınız kadar olan pirimi ödeyin zorunluluk yok

 48. Ömer karakay dedi ki:

  Hocam ssk giriş 01.12.1984 90 gün var 93 97 sene arası 1140 gün isteğe bağlı sigorta o yıllar ssk ya ödeniyordu.1998 2004 arası 616 gün bağkur .2013 9.ay işe başkama ssk 2014 11.aya kadar 440 gün.Ek5 giriş 2015 6.ayı kasım ayı dahil 515 gün %43 rapor var vergi indirimi aldım 2014 yılında 3600 günle emekli olabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Normalde emekli olabilmeniz için %40 rapor ve 3600 gün yeterli. 3600 günü tamamladığınızda emeklilik talebi verebilirsiniz.

 49. Hasan özen dedi ki:

  Hocam tarım sigortasından emekli olduğumuzda maaşların hesabı normal 4a sigortası ile aynimi yoksa daha mı düşük? Elimize geçecek maaş yönünden

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Normal SSK emekli maaşı daha yüksek olur. Detaylı bilgi için lütfen TIKLAYINZ

 50. Sinan saygılıer dedi ki:

  İyi günler HOCAM size bir sorum olacaktı benim kaydım 21 05 2005 tarım sigortası kac sene ödeme yapacagım. Kac yasa tabi olacağım saygılarımla

  1. SGKuzmani dedi ki:

   7000 gün ve 60 yaşı tamamlamanız gerekir en az.

 51. Omer dedi ki:

  Iyi gunler hocam. Ben 03/12/1976 dogumluyum. 12/08/1996 ssk baslangicim ve 2468 pirim gun sayim var. 27/02/2006 yilinda bagkur baslangicim hala devam etmekte 3484 pirim gun odemisim. Askere 1997 yilinda gittim.
  Sorum 1 : askerlik borclanmasi yapmam emeklilik yasimi one alirmi?
  Sorum 2: emekliligime yaklasik 16- 18 sene var diyorlar. Pirimlerim ne zamana kadar devam etmeliyim.
  Fazla gun sayisi emekli maasimi ne kadar etkiler?
  Sorum 3: Fazla maas almak icin ssk emeklisi ol deniyor. tekrar ssk ya gecsem en az kac yil pirim yatirmaliyim.
  Sorum 4 : fazla gun sayisi yerine esimi tarim sigortasi yaptirsam eve girecek maas miktari hangisinde fazla olur.
  Not: hem kendimin hem esimin pirimini yatircak durumum yok gibi. Birini yatirabilirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   1-Askerlik borçlanması yapmanız emeklilik yaş şartında değişiklik yapmaz.
   2-Fazladan ödenen her 360 gün %2 artı olarak yansır maaşa.
   3-SSK’dan emekli olabilmeniz için emeklilik tarihinden önce en az 3,5 yıl önce SSK’ya geçmeniz gerekiyor.
   4-Eşiniz adına ödemeniz daha mantıklı olur.

 52. Murat dedi ki:

  İyi günler mustafa bey annem in siğortası hakkında bir sorum var size 1960 doğumlu.annem 2 cocuk sahibi . 1981 yılında ssk girişi var fakat 1 sene primi var.2006 yılında çifçi bagkuruna dönerek günümüze kadar primi eksiksiz yatırıyor durumda.ek-5 tarım siğortasına geçmek annem için faydalı olurmu vede bunun için nasıl bir yol izlemesi gerekir. İyi çalışmalar…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Annenizin Ek/5 tarım sigortasına geçmesi erken emeklilik için büyük avantaj sağlayacaktır. Ek/5 tarım sigortası kapsamında en az 1260 gün prim ödemesi halinde toplam prim gününü de 5000 güne tamamlaması koşuluyla emeklilik hakkı elde edebilir .

 53. Mehmet dedi ki:

  1973 doğumluyum 2007 tarımşçisi sigortasına başladım 2013 yılında sigorta benı ek 5 cevirdi ona devam ettim sımdıye kadar sımdıde yapılandırma yapmamı söylediler yapılandırma da 800 lira tarım sigortadan. Ek 5 gecer kenkı. Arada olmuş bu borc bide 4.600 gıbı bir borc daha var benim bu yapılandırma bu borclar sılınırmı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   2016/06 öncesi prim borçlarınız yapılandırma kapsamında . SGK ile görüşün lütfen.

 54. tekin atak dedi ki:

  2930 tl borcum var EK5 affından ne kadar yararlana bilirimi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   2016/06 dönemi öncesi borçlar için yararlanırsınız. Ne kadar olduğu konusunda SGK ile görüşün.

 55. duygu dedi ki:

  Merhaba .Babam 1973 yılında ssk olarak ise başlamış beş yıllık bi sigortası var.Daha sonra 3600 günden emekli olmak için ek 5 ten prim ödemesi yapıyor.askerlik borclanmasinida ödeyip emekli olmayı planlıyor. Emekli olursa eger ki ssk haklarından mi faydalanacak yoksa ek 5 ten faydalanır?

 56. burcu dedi ki:

  merhaba.1981 doğumluyum.2004 ssk girişim ve toplamda ssk da 1900gün primim var.isteğe bağlı bağkura kaydolmak istiyorum fakat primlerini yatıramacağım için(ilerde toplu yatırmak istiyorum),çiftçi kartı çıkartıp tarım bağkuruna mı yoksa ek-5 tarım bağkuruna mı kayıt olmam daha avantajlı olur,yani primlerini yatırmasamda kapanmadan prim borcu birikir mi?diğer sorumda ilerde emekli olurken ssk prim gün sayım isteğe bağlı bağkura eklenir mi,silinir mi?

  teşekkür edrim.
  kolay gelsin.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ek5 sigorta yatırmanız daha avantajlı olur. Ancak bunun için tarımda süreksiz çalışıyor olmanız gerekir. Çalışmadığınız tespit edilirse sigortanız iptal edilebilir.

 57. Levent dedi ki:

  Merhaba hocam benim ve esimin gss borcu var 1 yildir odeyemedim, ek 5 tarim sigortasi yaparsam gss borcum sabit kalirmi artmaya devam edermi. Tarim sigortasi icin once muhtar ve beledeiyeyemi gitmeliyim. Allah razi olsun yardimlariniz icin.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ek5 sigorta olduğunuz tarihten bir gün öncesinde GSS durdurulur. Kalan borca zam ve faiz işler. Ek5 için ziraat odası ve il/ilçe tarım müdürlüklerinde kaydınız olmadığına dair yazı almanız gerekiyor. Ayrıca muhtara da onaylatmanız gerekir.

 58. Gulay dedi ki:

  2003 baslangic tarihim 1981 dogumluyum. Ev hanimlarinin odedigi istege bagli sigortami odemek daha avantajli ek 5 tarim ssk sigortası mi. Ek 5 den sigortali olmak icin neler yapmak gerekir.teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Ek 5 sigorta hizmeti ssk kapsamında hizmet olduğundan daha az prim ile emekli olabilirsiniz. Ek 5 sigortalısı olmanın şartları yazımızda ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

 59. zeyniye dedi ki:

  merhaba ben 1980 doğumluyum 31.12.2006 .girişim 2925 tarım sigortasından 15.12.2013 e kadar eksiksiz ödedim.15.12.2013ten itibaren ssk ek 5 geçtim ve eksiksiz olarak ödüyorum ben en erken kaç gün primden emekli olabilirim .ödemem hangi yilda bitecek hangi yılda emekli olurum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. SSK kapsamında emekli olabilmeniz için 7000 gün 58 yaşı tamamlamanız gerekiyor.

 60. Dogan dedi ki:

  HOCAM ÏYÏ AKŞAMLAR EVDE BAKIM PARASI ALANLARA EK5 SİGORTASI YAPILIRSA MAAŞI KESİLİRMI

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Kesilir diye biliyorum. Yine de maaş aldığınız kurum ile görüşün lütfen.

 61. Abdullah dedi ki:

  Kolay gelsin işe giriş çıkışta bizim muhasebeci işe giriş bildirgesini imzalıyor biz hiç imzalaması primler tam yatıyor sıkıntı yok ancak kendisi imzalıyor ileride bu imza başımıza dert açar mı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba . Eğer tam yattıysa ne gibi bir sıkıntı olabilir ki.

 62. Abdullah dedi ki:

  İmzaları bizim yerimize atıyor muhasebeci işe giriş çıkışta sahte imza sıkıntı yaratmaz mı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ha ok. Sahte imza tabi ki sıkıntı olur. Yapmasın bunu.

 63. Abdullah dedi ki:

  Bunu yıllardır yapıyor bizim sigortalar şimdi geçersiz mi sıkıntı olur mu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Sigortanın geçersiz olması diye bir şey olmaz. Size sıkıntısı olmaz. Olan muhasebeciyi olur. Belgede sahteciliğe girer yaptığı iş.

   1. Esma dedi ki:

    Mrb kafam o kadar karıştı ki bu sigorta olayından . 3-4 yıllık çalıştığımız için normal sigortam vardı şimdi 2-3 yıldır isteğe bağlı Bağkur yatırıyorum tabi arasında boşluk yıllarım var 1984 doğumluyum ilk sigortam 2005 giriş. Benim anlamadığım int yazı okuyorum isteğe bağlı Bağkur 5400 ve 9000 prim günü ödeme varmış buna kim karar veriyor ve nasıl oluyor . Kendi şahsıma bilgi girip sorgu yaptıgım da 9000 çıktı sanki . Ama neye göre Napmam gerek onu bilmiyorum

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Merhaba. Ssk kapsamında 7000 gün 58 yaşı tamamlamanız bağkur kapsamında ise 9000 gün ve 58 yaşı tamamlamanız gerekir.

 64. Abdullah dedi ki:

  Sigortayı silmez yani değil mi peki biz nasıl kanıtlayacaz çalıştığımızı yarın bir gün şikayet olursa yada inceleme sonuçta hiç imzam yok

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Maaş bordrolarınız ile, aldınız maaşlar ile , sigorta Primleriniz ile tanıklar ile ve daha bir çok şey ile kanıtlayabilirsiniz.

 65. Abdullah dedi ki:

  İmza işlerini inceliyor mu ssk sahte imza olduğu tespit edilirse yaptırımı nedir sadece zorunlu sigorta için değil ek 5 dede sıkıntı olur mu çoğu kişi de bu sıkıntı mevcut

 66. Rusen ben dedi ki:

  Hocam 1967 dogumlu 3 cocuk annesi 1989-(olu)1994-1997(/99 agir ve surekli engelli raporlu rapor tarihi2006)tarimda calisan bayanim.1-1-1999 tarihinde tarim sigortasina girdim 3 yilodedim.2012de ek5tarima girdim.bize engelli cocuk indirimi vearadaki bosluklari borclanma imkani varmi .Saygilar sunarim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Sigorta girişinden sonra doğan çocuklar için doğum borçlanması yapabilirsiniz . Engelli indiriminden faydalanabilmek için sgkya müracaat etmeniz gerekiyor

 67. Metin dedi ki:

  Merhabalar ek 5 e yada 2925 tarım sigortasına başvururken başvuran kişinin dışında başka kişinin imza atması sıkıntı yaratır mı bu durum bir şekilde ortaya çıkarsa kişinin primleri silinir mi bunun ne gibi zararı olur sigortalı kişiye

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Bu konuda daha önce de cevap yazmıştım sanırım. Şikayet olmadığı sürece sıkıntı olmaz

 68. Metin dedi ki:

  Şikayet edilirse yaptırımı nedir sigorta primleri silinir mi yoksa farklı bir ceza mı alınır bu konu çok önemli önceki yazılarınızı bulamadım ondan yazdım özür dilerim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Dosya incelenir. Sıkıntı olmaz ki böyle bir şikayet de olmaz zaten. Neden bunun üzerinde bu kadar durdunuz anlamadım.

   1. Metin dedi ki:

    bende panik atak var kafama taktım 10 senelik emek boşa gidecek diye gece uyku bile uyuyamıyorum dosya incelenirse en kötü sonuç ne olur peki

    1. Metin dedi ki:

     Hocam rica etsem cevap yazar mısın ?

 69. meryem dedi ki:

  İyi günler.1979 dogumluyum.1996 ile 2000 yilları arasında 1305 ssk ödenmişliğim var.Halen 13.11.2012 tarihinde başlamış olan ve devam eden istege bağlı bagkur ödüyorum.Eğer bagkur odemesini kapatip Ek-5 tarim sigortasına geçmek benim için avantajlı olur mu?Olursa hangi yonden?Teşekkur ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. SSK kapsamında prim ödemeniz sizin için daha avantajlı olacaktır. Daha erken emekli olabilirsiniz.

   1. meryem dedi ki:

    Bilgi için sağolun. Yalnız ” ssk kapsamında prim ödemekten ” kastınız EK-5 TARIM SİGORTASI OLARAK MI YOKSA BİİL FİİL BİR İŞ YERİNDE SİGORTALI ÇALIŞARAK ÖDEMEK Mİ Onu anlayamadım? Birde Ek-5 tarım sigortasını öderken sağlık hakkından da faydalanabilir miyim?

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Merhaba tekrar.
     SSK kapsamında bir işyerinde çalışarak tamamlamanız daha mantıklıdır. Ama ek 5 kapsamında da ödeyebilirsiniz. Ek5 sigortalısı sağlık hizmetlerinden de faydalanır.

 70. Esma dedi ki:

  Mrb kafam o kadar karıştı ki bu sigorta olayından . 3-4 yıllık çalıştığımız için normal sigortam vardı şimdi 2-3 yıldır isteğe bağlı Bağkur yatırıyorum tabi arasında boşluk yıllarım var 1984 doğumluyum ilk sigortam 2005 giriş. Benim anlamadığım int yazı okuyorum isteğe bağlı Bağkur 5400 ve 9000 prim günü ödeme varmış buna kim karar veriyor ve nasıl oluyor . Kendi şahsıma bilgi girip sorgu yaptıgım da 9000 çıktı sanki . Ama neye göre
  gerek onu bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz ben ne yapabilirim .

 71. asi dedi ki:

  Merhaba 1980 dogumluyum 2007 den bugüne kadar eksiksiz tarım sigortası ödedim emekli olabilmek için yaş ve prim gün sayısını ögrenebilirmiyim
  Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Sanırım cinsiyet bayan. Ona göre cevap vereceğim? belirttiğiniz giriş tarihine göre 58 yaş ve 7000 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 72. asi dedi ki:

  Yok yok erkek …. o 7000 3600 olmasın tarım sigortasından bahsediyoruz

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Belirttiğiniz işe giriş tarihine göre ssk kapsamında emeklilik için 7000 gün 60 yaşı tamamlamanız gerekir. SSK yaş haddinden emeklilik için ise 4500 gün 60 yaş ve 25 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlamanız lazım. 3600 gündne faydalanamazsınız siz

 73. OKTAY dedi ki:

  MERHABA HOCAM ANNEM İÇİN Bİ SORUM OLACAK

  06.10.1961 DOĞUMLUYUM.01.07.1994 GİRİŞLİ TARIM BAĞKURU GİRİŞLİYİM.29.04.2013 AYRILDIM TOPLAAM GÜN SAYIM 3435 GÜNDÜR..VE İSTEĞE BAĞLI EK 5 E GEÇTIM.ONDAN GÜN SAYIM İSE 1305 .TOPLAM 4740 GÜNÜM VARBAĞKURA BORCUM DA VAR.BORCUN HEPSİNİ ÖDESEM 3600 GÜNDEN EMEKLİ OLABİLİRMİYİM.TSK

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. SSK 3600 günden emekli olabilmesi için 58 yaşı tamamlaması gerekir. (06.10.2019)

 74. Ferhat dedi ki:

  Kolay gelsin;
  Babam 01/07/1958 doğumlu ve 22.01.1982 tescil tarihiyle 321 gün; 4A işe giriş tarihi ise 04.12.2003 ve uzun vade günü 1770; 20 ay askerliği eklenecek.
  İki sorum var hocam:
  1- şimdi ek-5 ile kesintisiz prim yatırırsak 3600 gün ile emekli olabilirmi?
  2- bazı zamanlar aphb ile çalışıyor ek-5 ile çakışırmı? iki ayrı sigorta türü mükerrer yatırılırsa ne olur? çakışmaması için ne yapmalıyız?
  cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Babanız 3600 gün ve 60 yaşı tamamlaması halinde emekli olur. Ssk kapsamında çalıştığı dönemler için ek 5 ssk durdurma dilekçesi vermeniz gerekir. İşten ayrılınca da başlatma dilekçesi vereceksiniz.

 75. Recep turan dedi ki:

  2 buçuk yıldır köyüm den ek 5 öduyorum sorun yoktu 12 ayda bilgilendirme yazısı geldi sahte sigortalilik adı altında doldurdum imzaladim gönderdim bekliyorum ne olur bilmiyorum ne yapabilirim bilmiyorum rica etsem aydinlatirmisiniz zor durumdayım yaşımda geçti 62 işte bulamıyorum 2 buçuk yılım silinirmi silinirse ne yapabilirim ben yazın köyde kışın istanbulda çocuklarımin yanında yaşıyorum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Konu ile ilgili sgk denetim yapacaktır. Tarımda süreksiz çalıştığınızı beyan edin. Bence yapabiliyorsanız adresinizi köye taşıyın. Köyün muhtarına da konu hakkında bilgi verin. Sorarlarsa tarımda günlük işlere gidiyor desin. Başka çözümü yok.

 76. Recep turan dedi ki:

  Cvp bekliyorum

 77. Recep turan dedi ki:

  Benim kütüğüm koyde adresim istanbul yada ek 5 kapatsam isteğe bağliya gecsem yinede araştırılarak arastirirlarsa 2 buçuk yılım silinirmi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Araştırma yine de yapılır. Adres istanbul olduğu için yapılıyor zaten.

 78. Galip dedi ki:

  Şimdiki muhtar farklı 10 sene önceki muhtar farklı gelip şimdiki muhtara sorsalar tanımaz bile sigorta başladığımdan beri aynı ilde ve aynı adreste ikamet ediyorum sudan sebeple 10 yıllık sigortamızı harcamasınlar da belli olmaz sgk işi başka nereden araştırabilirler o kadar süreksiz çalıştık emeklerimiz heba olmasın

 79. cüneyt dedi ki:

  hayırlı işler hocam benim ek 5 tarım sigortam 2015tarihinden itibaren dondurdum bu arada 1ay sigortalı çalıştım şimdi açtırsam hangi tarihten itibaren başlar

  1. Merhaba. Yeni başvuru yaptığınız tarihten itibaren başlatılır.

 80. ayse dedi ki:

  Merhaba hocam ben 1986 sigorta girisim var 76 gun ssk 1600 gun istege bagli gun var 2 cocugumuda dogum borclanmsini odersem ben ssk dan emekli olmak istiyorum nezaman emekli olurum 3600 gune tabimi olurum acaba e5 tarim sigortasida bize daha uygun olurmu beni bilgilendirirseniz cok sevinirim dogum tarihim 1965 bunuda belirtmek isterim simdiden allah razi olsun

  1. Merhaba. SSK 3600 günden 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz. Sigorta girişinden sonra doğan çocuk varsa doğum borçlanması yapabilir kalan günleri de ek5 ssk kapsamında tamamlayabilirsiniz.

 81. YZ dedi ki:

  HOCAM İYİ ÇALIŞMALAR EŞİM 1971 DOĞUMLU 23.09.2003 TARİHLİ SSK BAŞLANGICI VARDIR. SSK İSTEĞE BAĞLI VE ÖZEL SEKTÖR TOPLAMINDAN OLUŞAN 1162 PRİM GÜNÜ MEVCUT.ŞU AN PRİM ÖDEMİYOR.EK/5 TARIM İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILIĞA GEÇSEK NASIL OLUR.BEN DEVLET MEMURUYUM.EŞİM İÇİN EK/5 TARIM SİG.PRİMİ ÖDERSEK MEMUR MAAŞINDA EŞ YARDIMI ÜCRETİ KESİLİRMİ TEŞEKKÜRLER.AYRICA 11.10.2005 DOĞUMLU ÇOCUĞUM İÇİN DOĞUM BORÇLANMASI YAPABİLİRMİYİM.

  1. Merhaba. Eşiniz SSK kapsamında 7000 gün ve 58 yaşı tamamlaması halinde emekli olur. Eşiniz adına Ek5 tarım sigorta ödemeniz halinde eş yardımı kesilir. İsteğe bağlı bağkur ödeyin.Bu durumda eş yardımı kesilmez. 58 yaşına 3,5 yıl kala sskya geçerse ssk kapsamında emekli olur. En mantıklısı bu sizin için.

 82. adem aksoy dedi ki:

  01/04/1995 bağkur girişim var 5000 günümvar 1992 de 15 ay askerlik yaptm askerlik borçlanması yaparsam ek 5 e geçersem kaçyaşımda emekli olurum 01/01/1972 doğumluyum

  1. Merhaba. 1 yıl askerlik borçlanmanız halinde SSK’dan 54 yaş ve 5675 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 83. namık dedi ki:

  selamlar kolay gelsin [1] ben 06.01.1981 yılında ssk ya giriş yaptırdım ve 2014 yılına kadar 2975 günüm oldu ve ben tarım sigortasına müracaat ettim fakat işlerim bozuldu hiç ödeme yapamadım sene 08.01.2017 2 senelik ödenmemiş tarım sigortamı ödeyebilirmiyim yaşım 53 oldu ve ödeniliyorsa ben 3601 iş gününden kaç yaşında emekli olurum saygılarımla

  1. Merhaba. SSK kapsamında 3600 gün ve 60 yaşı tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz.

 84. Nüket dedi ki:

  1.12.1989 girisli 12.01.1973 doğumlu bayanim 1500 gün prim borcum var sskdan mi odemeliyim sizce ek 5 tenmi benim icin hangisi karli olur emekliligimde. Birdeek 5 icin ise giris bildirgesini nerden alacağım

  1. merhaba. Normal ssk kapsamında devam etmeniz daha faydalı olacaktır sizin için.

 85. cansel dedi ki:

  1979 doğumlu 15/05/1999 sigorta girişim 2000 gün prim var 6 ay ek 5 ödedim şimdi 490 TL oldu ödeme zorluğu çekiyorum nasıl durdururum 3600 günden emekli olabilir miyim bayanm kaç yaşında emekli olurum

 86. erdoğan girgin dedi ki:

  merhaba iyi çalışmalar 1955 doğumluyum 01.04.2003 tarihinde tarım sigortası girişim var şu anda ise toplam 2475 günüm mevcut + 600 gün askerlik . ancak bu güne kadar ödemelerimi hep onbeş gün üzerinden yaptım 3600 gün için ise 525 günüm eksik acaba eksik yatırılan ayları borçlanarak yani otuz güne tamamlayarak 525 gün kadarını borçlanıp emekli olabilirmiyim. olmuyorsa bundan sonra 30 tam gün olarak yatırmamın sakıncası varmı. yaşım ise 61 dir. şimdiden çok teşekkür ederim.

 87. şerifenur dedi ki:

  merhaba.benim hiç sigorta başlangıcım yoktu 13,01,2017 de tarım sigortası EK/5 başlattım 1ay yatırıp 490 tl kapatacam borçlanmadan.. toplu yatırmayı düşünüyorum ileride sürekli çalışılmamış diye bi sorun olurmu? ayrıca eşim esnaf bagkurlu ben ise EK/5 emekli oldugumda eş durumundan eşimden maaş alamazmıyım yukarıdaki yorumlarda okudum kafam karıştı

 88. Mahmut dedi ki:

  Hocam merhaba, emekli olmam için 3 yıl 6 ay daha prim yatırmalıyım. Bu süreyi Ek 5’ten yatırırsam 1, SSK’dan emekli olurmuyum. 2, emekli maaşımda düşme olurmu. Cevabınız için çok teşekkür ederim.

 89. Mustafa dedi ki:

  Merhaba, amcam ile babam üzerime zorla Mecburi (Tarım) Sigortalılık yaptırdılar.Ben karşı çıktım ama insan yerine koyan olmadığı için herneyse 7 ayda 8 bin lira birikmiş. Bunu sildirebilir miyim? İşe başlayacam inşallah yakında. Teşekkürler.

 90. murat dedi ki:

  merhaba
  Ben tarım sigortası yaptırdım yaklaşık 15 ay prim ödemesini yaptık fakat daha sonra bazı problemlerim nedeni ile prim ödemesi yapamadım.Şimdi öncelikle şunu bilmek istiyorum prim borcumu ödeyemiyorum sigorta hizmetinden de yararlanamıyorum daha doğrusu ilaç alamıyorum fakat borcum faizi ile artmaya devam ediyor sigorta hizmetinden yararlanamama rağmen borcumun artması doğru bir durum mu ayrıca benim ve ailemin sağlık hizmetinden yararlanabilmem için ne yapmam gerekiyor @ mail den bilgi verirmisiniz rica etsem

 91. Lokman çekici dedi ki:

  Ben 34 yaşındayım 1983 doğumluyum evliyim 2 çocuğum var hamallık yapıyorum ve kendi SSK mi kendim yatırmak istiyorum Bu mümkünmü ve normal biyerde SSK li olarak çalıştığım gibi faydaları aynimi ve nekadar pirim oderim

  1. Merhaba. İsteğe bağlı 4a ssk ödenebilen tek sigorta kolu Ek5 sigortadır. Bunu ödeyebilmeniz için de tarımda çalışır olmanız gerekir.

 92. santana dedi ki:

  hocam iyi günler. ben eşimin ek-5 isteğe bağlı tarım sigortasını ödüyorum. emekliliğine 800 prim günü kaldı. fakat ödeyecek durumum artık kalmadı. bir sene boyunca ödemeyebilirim. bu durumda kaydımız silinir mi? faiz veya ceza gelir mi? bir yıl sonra ödemeye devam edebilir miyim? bir yıllık geriye dönük borç oluşursa bunu ödemek isteyebilir miyim?
  yardımızın için teşekkürler.

  1. Merhaba,Ek-5 tescilinizi bir dilekçe ile sonlandırabilirsiniz. Sonlandırmadığınız taktirde tarafınıza borç tahakkuk etmeye devam eder.Borçlarınızı ödediğinizde hizmetleri kazanırsınız.

 93. haydar dedi ki:

  Iyi gunler gecen yil 05.11.2016 tarhinde ek5 tarim. Sigortasi icin gerkli islemleri yaptim.Bana bir ay sonra sskpriyatirmam icin gerekli belge gelmedi,hic prim yatirmadim,simdi tekrar evrak bassvuru yapmam gerekir mi ?Bankaya gittigimde sistemde gorunur mu acaba????

  1. Ek-5 tescil kaydınızı Kurumdan sorgulayın ya da bankalardan borcunuzu sorguladığınızda borç çıkıyor ise tesciliniz yapılmıştır.

 94. erdal ablak dedi ki:

  slm hocam ben 02.02..1970 dogumluyum 10.10.1996 ssk baslangıcım var 13 yıl tarırım bakuru yatırdım ek 5 tarım sigortasına geçmek istiyorum ne zaman emekli olurum geçsem askerlik borçlanması yapıyımmı ek 5 geçince ssk danmı emekli olurum

 95. Osman müdan dedi ki:

  Selam aleyküm ben ikincil önce 4 5 ay ek 5 yatirmistim şimdi başvusam geriye dönük iptal edip geri ödeme alabilirliyim

  1. Merhaba. Maalesef iade alma hakkınız yok.

 96. erdal ablak dedi ki:

  slm hocam ben 02.02..1970 dogumluyum 10.10.1996 ssk baslangıcım var 13 yıl tarırım bakuru yatırdım ek 5 tarım sigortasına geçmek istiyorum ne zaman emekli olurum geçsem askerlik borçlanması yapıyımmı ek 5 geçince ssk danmı emekli olurum önceki yorumuma cevap yazmadınız

 97. ali dedi ki:

  ek 5 tarım sigortasını 2013 te başlattım muhtardan imza ziraat odası tarım kredi imza sonra sigorta onayladı muhtarın imzası inceleniyorsa bizdeki muhtar seçilmedi şuan başka birisi muhtar oldu o evraktaki imza eski muhtarın nasıl olcak şimdi

  1. Merhaba. Sosyal güvenlik denetmenleri gereğini yapacaktır.

 98. zafer sane dedi ki:

  1977 doğumluyum 1992 ssk gırısım var 2650 gun var tarım sigortasına 2017 kayıt olacam yatıracağım pırımler oncekıne ilave olurmu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; tabiki olur.

  2. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tabiki olur.

  3. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tabi ki olur.

 99. SIBEL BAL dedi ki:

  Mehabalar,Annemin ssk işe girişi 1991.Toplam 1250 gün primi .Annemi emekli yapmak için isteğe bağlı tarım sigortasından primi ödeyip 3600 günü tamamladığımda emekli olur mu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;58 yaşında 3600 günden anneniz emekli olabilir.

 100. Bahadir dedi ki:

  2 senedir ek 5 ödüyorum ama tarımda çalışmıyorum. bunu nasıl tespit ederler? ödediğim primler iptal olur mu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,ek 5 tarım sigortası tarım işlerinde süreksiz çalışan işçiler içindir.