İşsizlik Maaşı Hesaplama 2017

14.03.2017
36
A+
A-
İşsizlik Maaşı Hesaplama 2017

2017 işsizlik maaşı hesaplama konusunda bu yazımızda detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bilindiği üzere işten ayrılan sigortalıların en büyük güvencelerinden birisi işsizlik maaşıdır. İşsizlik maaşı konusunda daha önce detaylı bilgiye işsizlik maaşı konulu yazımızda yer vermiştik. Bu yazımızda ise 2017 yılı içerisinde işten ayrılan sigortalıların ne kadar işsizlik maaşı alabileceği konusunda sizlere detaylı bilgi sunmaya çalışacağız.

İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır 2017?

İşsizlik maaşı hesaplanırken sigortalının işten ayrıldığı tarihten önceki son 4 aylık brüt kazanç toplamının toplam son dört aylık gün sayısına bölünmesiyle bulunan tutarın yüzde 40’ı ödenecek bir günlük işsizlik maaşı olarak hesaplanır.  Bunun 30 katı ise işten ayrılan kişinin alabileceği işsizlik maaşı tutarını gösterir. Alınabilecek en yüksek işsizlik maaşı brüt asgari ücretin yüzde 80’inden fazla olamaz.Buna göre 2017 yılında ödenecek en düşük ve en yüksek işsizlik maaşı tutarları şu şekilde olacaktır.

2017 en düşük ve en yüksek işsizlik maaşı ne kadar?

2017 yılında işten ayrılan ve son dört aylık hizmetinin tamamı 2017 yılı içerisinde olan bir sigortalıya 2017 yılında ödenecek en düşük işsizlik maaşı tutarı 711 TL olacaktır. En yüksek işsizlik maaşı 1422 TL olacaktır.

İşsizlik maaşı nasıl alınır, başvuruları nereye yapılır 2017?

İşsizlik maaşı için işten ayrılış tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün SGK priminin yatmış olması gerekir. Ayrıca kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında bir sebeple işten ayrılışınızın verilmesi gerekir. İşsizlik maaşı ödenen işten ayrılış kodları ile ilgili hangi kodla işten ayrılan işsizlik maaşı alabilir konulu yazımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İşsizlik maaşı başvurularınızı herhangi bir İŞKUR şubesine,  İŞKUR internet sitesinden ya da edevlet aracılığı ile yapabilirsiniz. İşsizlik maaşı başvurularınızı en geç işten ayrılış tarihini takip eden bir ay içerisinde yapmanız gerekmektedir.

İşsizlik maaşı ne kadar süreyle ödenir 2017 ?

İşsizlik maaşı kaç ay ödenir sorusunun cevabı için işten ayrılış tarihinden önceki son üç yıl içerisindeki toplam hizmete bakmak gerekmektedir.

  • İşten ayrılış tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde 600 gün sigortası olanlara 180 gün,
  • 900 gün sigortalı olanlara 240 gün,
  • 1080 gün sigortası olanlara ise 300 gün süre ile işsizlik maaşı ödenmektedir.

İşsizlik maaşı alan kişi sağlıktan, hastaneden faydalanabilir mi?

İşsizlik maaşı alınan süre boyunca hem sigortalının kendisi hem de ailesi sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanır. İişsizlik maaşı alınan süre boyunca ayrıca genel sağlık sigortası primi ödenmesine gerek bulunmamaktadır.

İşsizlik maaşı hangi bankadan çekilir?

işsizlik maaşları her ayın sonunda PTT aracılığı ile ödenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.