Koronavirüs salgını tüm hızıyla devam ederken İŞKUR tarafından ihtiyaç sahiplerine destek sunuluyor. Buna göre meslek eğitim kurslarına katılım gösteren kursiyerler günlük 95 TL ücret alıyorlar ve aynı zamanda meslekleri konusunda da gelişiyorlar.

İŞKUR Meslek Eğitim Kursu 95 TL Günlük Ücret Ödüyor

İŞKUR tarafından tüm ülke genelinde süren meslek eğitim kurslarında katılımcılara günlük bazda 95 TL ödeme yapılıyor. Salgın yüzünden özellikle ekonomik olarak zor zamanlar yaşayanlara yönelik son derece avantajlı bir katkı sunan İŞKUR, bu sayede hem meslek edinilmesi hem de kurs boyunca kazanç sağlanması için mesleki eğitim kurslarını 81 ilde sürdürüyor. Ortalama olarak günlük katılımcılara 35 TL ile 95 TL arasında değişen ücret verilirken anneler için de 400 TL çocuklarının okul masrafları için katkı sunuluyor. İŞKUR kursları sayesinde pek çok katılımcı yeni iş kollarını öğrenirken aynı zamanda günlük ücret ödemesi de yapılmaktadır. Belirlenen günler içerisinde yine belirlenen saat dilimlerinde ders alan katılımcılar haftada en fazla altı gün yani toplamda 45 saat olacak şekilde mesleki eğitimlerini sürdürüyorlar. İlgili eğitim kurslarına katılım sağlanarak katılımcılar hem düzenli bir iş sahibi olabiliyorlar hem de katılım gösterdikleri süre boyunca İŞKUR tarafından ödenen ücretten yararlanabiliyorlar.

Mesleki Eğitim Kursları Başvuru Şartları

İŞKUR tarafından sunulan mesleki eğitim kurslarına katılım göstererek ilgili alanda sertifika almak ve aynı zamanda günlük bazda sunulan 35 TL – 95 TL ücretten yararlanmak için belirli şartlar bulunuyor. Buna göre katılımcıların ilk olarak kuruma kayıtlı işsiz statüsünde olmaları gerekmektedir. Başka bir deyişle herhangi bir sigorta statüsüne sahip olanlar kurslardan yararlanamıyor. Katılım için 15 yaşını tamamlamış olmak gerekmektedir, üst yaş sınırı ise emekli olmamak kaydıyla bulunmamaktadır. Katılım sağlanacak mesleğin gereklerine uygun olacak şekilde belirlenmiş özel şartları taşımak da yine kurslara katılım gösterilmesi için önem taşıyor. Aynı zamanda kurum yani İŞKUR tarafından verilecek eğitimlere düzenli katılım gösterilmesi gerekmektedir. Düzenli katılım sağlanmadığı halde meslek eğitiminden yararlanmak mümkün olmamaktadır. Kurslar boyunca kurs yerinde iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden de yararlanmak gerekmekte, öğreticinin ders adımları takip edilmelidir. Bu şartları sağlayan katılımcılar için kurslara katılmak mümkündür. En önemli şart ise her katılımcı sadece bir kez bu kurslardan yararlanabiliyor. Daha önceden kurslara katılım sağlamış olan kimseler yeni kursa katılım göstermeleri halinde kendilerine kursa katılım imkânı sağlansa da ücret ödemesi yapılmıyor. Aynı zamanda lise ya da üniversite öğrencileri de kurslara katılım sağlayabiliyor. [jnews_element_embedplaylist playlist=""]
Editör: TE Bilisim