İŞKUR İşsizlere 50 TL ve GSS Prim Desteği Kimler Başvurabilir?

04.02.2017
37
A+
A-
İŞKUR İşsizlere 50 TL ve GSS Prim Desteği Kimler Başvurabilir?

İŞKUR’un başlattığı İşsiz Başı Eğitim programından kimler yararlanacak? 500 bin işsize yönelik yapılan çalışma kuralları neler? 500 bin işsiz günlük 50 TL ve GSS prim desteğinden yararlanabilecek.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) bünyesine üye olanlar başvuru yapabilecek. 2016 yılında yapılan değişiklikten sonra süre 6 aydan 1 yıla uzatıldı.

Kimler Başvuru Yapabilecek?

Başvuru yapabilmek için ilk şart 15 yaşını doldurmuş olmak ve ayrıca herhangi bir kurumda çalışmıyor olması yani işsiz olması gerekiyor. Bunların dışında İŞKUR kaydını yaptırmış olması şartı var.

Lise ve Üniversite öğrencisi olma şartı da var. İŞKUR bu program desteği ile 1 yıl süre zarfında 500 bin işsize fayda sağlayacak. İşsizler bu eğitim uygulamalarında işyerlerine gidecek deneyerek, görerek ve öğrenerek uygulama yapacaklar ve yerinde öğrenecekler. Bu öğrenme sürecinde her gün 50 TL gibi bir ücrette kazanacaklar. Bu sürede kişiler hem para kazanacak, hem meslek öğrenecek hem de çalıştığı işin ustası olabilecek. Ayrıca öğrenci olarak bu programa katılmak isteyenlere de açık kapı bırakıldı.

Programa katılan öğrencilerin aldığı burslar da herhangi bir kesinti olmayacak.

İş Alımları Neye Göre Belirlenecek?

En az 2 işçi çalıştıran her işyeri bu programa katılabilecek. Program kapsamında 18-29 yaş aralığında kişiler başvuracak. Bu kişileri 3 ay içerisinde işe alırsa işveren 3 ay boyunca SGK primini de ödemeyecek.

Eğer 30 yaşından büyük ise İşsizlik Sigortası Fonu 30 aya kadar SGK primi desteği sağlıyor. İşbaşı Eğitim Programlarına başvuruda bulunmak hangi İŞKUR’a bağlı ise oraya giderek başvuru yapmak zorunda.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.