İŞKUR Almanya’da 10 Bin TL Maaşla Çalışacak İşçi İlanı Yayınladı

Türkiye’de, yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da çalışmak isteyenlerin bir hayli fazla olduğu biliniyor. Yurt dışında işçi olarak çalışmak isteyenlerin aradıkları fırsat ayaklarına kadar geldi. Yurt içinde büyük istihdam imkanı sunan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), 2020 yılı itibarıyla yurt dışına da işçi göndermeye devam edecek. Almanya’da pek çok meslekte beden işçisi açığı olduğu biliniyor. Bu yüzden nitelikli iş gücü takviyesi yapmayı planlayan Almanya, birçok ülkeden olduğu gibi Türkiye’den de personel alımları yapacak. Almanya’da çalışma hayatına başlayacak vasıfsız işçilere en az 1557 Euro asgari ücret ödenecek. Euro kurunun TL olarak baz alındığında Almanya’da çalışan Türk vatandaşları aylık 10 bin TL kazanç elde edecek. Almanya’da 10 bin TL maaşla işçi alımı ilanları hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Ülkemizde binlerce vatandaşın yurt dışında çalışma ve oturma izni alarak hayatlarına devam etmeye fırsat kolladıkları biliniyor. Yurt dışı iş ilanları bu nedenle büyük ilgi görürken özellikle Almanya’da daha önceden giden vatandaşlarımız sebebiyle çok sayıda Türk çalışan olması sebebiyle Almanya’daki personel alımı ilanları daha büyük ilgi görüyor. Almanya Çalışma Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamalara göre bazı mesleklerde bulunan ihtiyaç sebebiyle Türkiye’den işçi alımı yapılacak. Almanya’da çalışma izni alarak yüksek maaşlarla çalışmak isteyen vatandaşların müracaatları Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden yapılacak.  Almanya’da çalışan vasıfsız işçiler için belirlenen ücret de açıklandı.

Almanya’da 10 Bin TL Maaşla İş Fırsatı

Almanya’da çalışma hayatını sürdürmek isteyen vatandaşların personel alımı ilanlarına başvuruları da Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) internet sitesi üzerinden yapılacak. Almanya Çalışma Bakanlığı’ndan duyurulan son açıklamalara göre, Türkiye’den Almanya’ya çalışmak üzere giden işçiler ayda en az 1557 Euro maaş alacak. Bu rakamı güncel TL kuruna çevirdiğimizde 10 bin 229 TL yapıyor. Bu maaşla Almanya’da hem oturma izni hem de çalışma izni alarak çalışmak için neler yapılması gerekiyor. İŞKUR Almanya işçi alım şartları nelerdir?

Almanya’ya çalışmak için gidecek olan Türk vatandaşları sigortalı olarak en az asgari ücret kazancı ile çalışacaklar. Almanya’da 2020 yılı başında belirlenen asgari ücret 1557 Euro olarak biliniyor. Dolayısıyla Euro / TL paritesi göz önünde alındığında Almanya’da çalışma hayatına başlayacak olan bir Türk personelin TL cinsinden kazancı aylık 10 bin 229 TL civarına tekabül ediyor. Öte yandan kur farkı arttıkça TL karşılığı da artış gösteriyor.

Almanya İşçi Alımı Başvuru Şartları

Almanya Dışişleri Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’nın ortaklaşa olarak başlattığı yabancı uyruklu personel alımı işlemlerinde özel birim görevlendirilecek. Bu birim aracılığıyla nitelikli göçmen alımı süreci hızlandırılacak. Yine aynı şekilde nitelikli işçi alımı için vize işlemleri de hızlandırılacak.

Başvuruda bulunanların meslek eğitimi ve diplomaları tanınacak. Bunun yanı sıra adaylarda üst seviyede Almanca bilme şartı da aranmayacak. Almanya’da asgari ücretli çalışmaya başlaması için istihdam edilecek personellerde aranan meslekler arasında aşçı, inşaat işçisi, hemşire ve IT teknisyenleri de bulunuyor. Hindistan, Brezilya gibi ülkelerden de Almanya’ya iş başvurusunda bulunulduğu biliniyor.

İŞKUR İşçi Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya’da çalışmak isteyen 20 – 45 yaş aralığında her Türk vatandaşı, sağlık engeli olmadığı sürece “www.obm-turkiye.com” adresi üzerinden başvuru formunu doldurarak gerekli müracaatları yapabiliyor. Web sayfasında yer alan formu doldurduktan sonra sizden talep edilen evrakları temin etmeniz ve evrakların Almanca dilinde tercümesini yaptırmanız da gerekiyor.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu