Isınmak İsteyenlere TÜİK’den Soğuk Haber

Isınmak İsteyenlere TÜİK’den Soğuk Haber, Yaz aylarında ard arda gerçekleştirilen zamlar nedeni ile yüksek doğalgaz faturası korkusu ile vatandaşlar evlerinde battaniyeye sarılıp oturmaya başladı. Vatandaşların soba ile ısınma istekleri de pahalıya mal olduğu için bu girişimlerden de vazgeçmektedirler. TÜİK’den gelen verilere göre sadece geçtiğimiz yıl içerinde yapılan doğalgaz, elektrik, odun, soba ve soba malzemelerine önemli ölçüde zam uygulanırken kömür fiyatlarında gerileme yaşandı.

Hava sıcaklılarının düşmesi ve soğuk havaların etkili olması dolayısı ile Türkiye hissedilir derecede kışa teslim olmuş bulunmaktadır. Yurdumuzun dört yanında yağışlar etkili olmaktadır. Mega kent İstanbul 2 gündür yağmur ve fırtınanın etkisinde, doğuda ise kar hakim olmuş durumda ve yollar kapanma noktasındadır. Bu nedenledir ki kış aylarında vatandaşların en çok harcama yaptıkları alan ısınma giderleri olmaktadır. TÜİK verilerine göre son bir yıl içerisinden kömür haricinde diğer tüm ısınma ürünleri ve ısınmak için yardımcı malzemelere zam gelmiş bulunmaktadır.

Doğalgaza % 21,99 Oranında Zam Uygulandı

Doğalgaza % 21,99 Oranında Zam Uygulandı, Büyükşehirlerde yaşayan ve ısınmak için en çok tercih edilen ürün doğalgaz olmaktadır. Kış aylarında ise doğalgaz faturaları vatandaşların korkulu rüyası haline gelmektedir. Doğalgaz faturaları TÜİK verilerine göre son bir yılda % 21,99 oranında zam uygulanmış durumdadır. TÜİK verilerine göre 2018 yılı ile 2019 yılı doğalgaza % 21,99 oranında zam uygulandı. Doğalgaz faturalarına yansıyan Temmuz ve Ağustos aylarında peş peşe % 14,9 oranında zam yapılmış olmaktadır.

TÜİK Verilerine Göre Oduna Zam Kömüre İndirim

TÜİK Verilerine Göre Oduna Zam Kömüre İndirim, Kış aylarında ısınmak için odun ve kömür kullanan vatandaşlarımıza hem iyi hem de kötü haberimiz bulunmaktadır. TÜİK verilerine göre 2018 Aralık ayına nazaran 1 ton odun fiyatı, 2019 Aralık ayında % 8,76 oranında zamlanmış bulunmaktadır. Fakat odun fiyatları artarken, kömür fiyatlarında indirim yaşanmış durumda. TÜİK verilerine göre aynı dönemlere göre kömür fiyatlarında ton başına % 3.11 indirim yaşandı. Fakat kömür satışı yapan vatandaşlarımız kömür kullanımının düştüğünü ancak kömür fiyatlarında bir indirim ya da gerileme yaşanmadığını belirtti.

Kış aylarında ısınmak için elektrik sobasını kullanan vatandaşlar için de TÜİK’den kötü haber geldi. Elektrik fiyatları doğalgaz gibi zamlanmış bulunmaktadır. TÜİK’in verilerine göre Aralık 2018 ile Aralık 2019 arasında elektriğe % 18,92 zam gelmiş bulunmaktadır.

TÜK verilerine göre zam uygulaması ile karşı karşıya kalan sadece doğalgaz, elektrik ve odun değil. Kış aylarında ısınmak için sobayı tercih eden vatandaşlarımız da 2018 Aralık ile 2019 Aralık aylarına göre soba fiyatına % 15,05, soba malzemeleri fiyatında da % 7,92 oranında zam ile karşılaşmaktadırlar.

TÜİK Verilerine Göre İlaç Fiyatları % 46,25 Zamlandı

TÜİK Verilerine Göre İlaç Fiyatları % 46,25 Zamlandı, Yaşanan soğuk havalar sadece ısınmamız ile ilgili sorun yaşatmıyor. Havaların soğuması ile hastalıkların yaşanması daha da arttı. Yine TÜİK verilerine göre 2018 Aralık ayından 2019 Aralık ayına kadar ilaç fiyatlarında zam yaşandı. TÜİK verilerine göre ilaçlara uygulanan bu zam oranı hiçte küçümsenecek oranda değil tam olarak % 46,25 oranında zam uygulandı.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu