İşe Başladıktan Kaç Gün Sonra Sigortadan Yararlanırım?

İşe başladıktan kaç gün sonra sigortadan yararlanılacağı ile ilgili bilgiler, kişinin geçmiş dönem sigortalılık süreçlerine göre farklılık gösterir. Sigortadan yararlanma halleri kişilerin; yaş, medeni hal, prim günü etkenlere bağlı olarak şekillenir. Bir sigortalı çalışanın sigortası, eşi ve çocuklarını da kapsar nitelikte olabilir. Bu durum gerekli şartların uygunluğuna göre değişir.

Hastalık Sigortasından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Bir sigortalı çalışanın, hastalık sigortasından yararlanması için aranan şartlar şu şekildedir:

 • Son 1 yıl içerisinde adına herhangi bir kapsamda en az 30 gün süre ile prim ödenmiş olması gerekir.
 • BAĞ-KUR, genel sağlık sigortası, ek 5 tarım sigortası ve diğer isteğe bağlı sigorta kollarında 2 aydan fazla prim borcunun olmaması gerekir.

Kişinin sigortadan yararlanabilmesi için prim ödemesinden muaf olunan yeşil kart sigortası haricinde, bu hallerin uygunluğu söz konusu ise hastalık sigortasından yararlanabilir.

Eş ve Çocuğun Sağlıktan Yararlanma Şartları Nelerdir?

Eş ve çocuklar için sağlık hizmetlerinden yararlanma şartları şu şekildedir:

 • Eşin resmi nikâhla evlilik bağının olması, kendi adına sigorta, BAĞ-KUR ya da emekli aylığı olmaması gerekiyor.
 • 18 yaşından küçük çocuklar; herhangi bir şart aranmadan varsa anne ya da babalarının güvencelerinden yoksa 18 yaş altı sigortadan yararlanır.
 • 18 yaşını bitiren ve lisede öğrenim görmeye devam edenler 20 yaşına kadar, üniversitede öğrenim görenler ise 25 yaşına kadar anne ya da babalarının sağlık sigortasından yararlanır.
 • Liseden mezun olan ve 18 yaşını tamamlayan çocuklar lise mezuniyet tarihinden itibaren 20 yaşına kadar ve en fazla 2 yıl süre ile üniversiteden mezun olanlar ise 25 yaşına kadar ve en fazla 2 yıl süre ile sağlık hakkından yararlanabilir.
 • %60 ya da üzeri malul çocuklar, SGK Kurul kararı ile anne ya da babalarının sağlık güvencelerinden yararlanır.

İşe Başladıktan Kaç Gün Sonra Sigortadan Yararlanırım?

Sigorta girişinden kaç gün sonra muayene olabilirim sorusunun cevabı kişinin durumuna göre farklılık gösterir. Buna göre iş başlangıcı ardından sigortadan yararlanma halleri şu şekildedir:

 • Sigortadan yararlanmak için gerekli gün sayısı son 1 yılda en az 30 gündür. Kişi, işe giriş sürecinden en geç 30 gün dolduktan sonra sağlık hakkından yararlanır. Bu durumun istisnaları olup, daha erken yararlanma halleri de söz konusu olabilir.
 • Eğer sigorta girişinin yapıldığı zamandan önceki bir sene içerisinde herhangi bir kapsamda ya da herhangi bir işyerinde ya da BAĞ-KUR kapsamında en az 30 günlük sigorta primi ödemesi yapıldıysa, sigortalının işe girişi yapılır yapılmaz sağlıktan yararlanmaya başlar.
 • Eğer işe giriş tarihi itibariyle bakmakla yükümlü olarak anne, baba eş ya da çocuklar üzerinde aktif güvence varsa giriş yapılır yapılmaz sağlıktan yararlanma hakkı söz konusudur.

Sigortalının Eşi Ne Zaman Sağlıktan Yararlanır?

Resmi nikâh ile evlilik bağı olan, sigortalı çalışanın eşinin, sigortadan yararlanma durumu şu şekildedir:

 • Kendi adına sigortalı değil ise
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almıyor ise
 • Aktif tarım – çiftçi kaydı ya da esnaflık kaydı yoksa ve buna bağlı aktif BAĞ-KUR güvencesi yok ise
 • Yeşil kart sigortası yok ise

Tüm bu durumların varlığı halinde; sigortalının kendisi, sağlıktan yararlanır yararlanmaz eşi de sağlıktan otomatik olarak yararlanmaya başlar.

İsteğe Bağlı Sigorta Sağlıktan Ne Zaman Yararlanır?

İsteğe bağlı sigorta sağlık hizmetlerinden yararlanma hali, kişinin durumuna göre farklılık gösterir.

Buna göre isteğe bağlı sigorta ile sağlıktan yararlanma süreci şu şekildedir:

 • Prim ödemeye başlanan tarihten önceki son 1 yıl içerisinde, sigortalı adına en az 30 gün prim ödemesi varsa isteğe bağlı sigorta başlar başlamaz sağlıktan yararlanma hakkı elde edilir.
 • İsteğe bağlı sigorta başlangıç tarihinde; bakmakla yükümlü olarak güvence var ise isteğe bağlı sigorta başlar başlamaz sağlıktan yararlanma hakkı elde edilir.
 • Aksi durumlarda ise 30 gün dolduktan ve en az 1 aylık prim ödemesi yapıldıktan sonra sağlık güvencesi başlar.
 • Ayrıca isteğe bağlıda sigortadan yararlanma hali için BAĞ-KUR, genel sağlık sigortası gibi diğer prim ödemesi yapılan kapsamlarda ödeme vadesi geçmiş borcun olmaması şartı aranır.

Sigorta Bittikten Sonra Sağlık Hizmetlerinden Yararlanmaya Devam Edilir Mi?

Sigortalının; SGK çıkışından sonra sağlıktan yararlanma süresi, hem işten çıkış tarihinden önceki gün sayısına hem de bulunulan sigorta kapsamına göre farklılık gösterir. Buna göre, sigorta bitişi sonrası sağlık hizmetlerinden yararlanma halleri şu şekildedir:

Sigortalı çalışan SSK kapsamında ise;

 • İşten çıkış tarihinden önceki son 1 sene içerisinde en az 90 gün varsa işten çıktıktan sonra 99 gün daha sigortadan yararlanmaya devam eder.
 • İşten çıkıştan önceki son 1 sene içerisinde 30 günden fazla 90 günden az gün varsa işten çıktıktan sonra 9 gün daha sigortadan yararlanmaya devam eder.
 • Bu süreç 30 günden az ise sağlık sigortası hiç açılmaz.

Sigortalı çalışan BAĞ-KUR kapsamında ise;

 • İş terki tarihinden itibaren prim borcunun olmaması ve terk tarihinden önce en az 90 günlük BAĞ-KUR ödemesi olması durumunda 99 gün süre ile yararlanma hakkı söz konusudur.
 • Ek 5 tarım sigortasında 99 gün yararlanma yoktur.
 • Ek 5 terk eder etmez sonraki gün sağlık kapanır.

Sigorta Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sigortalı çalışan, birçok hakkını sigortalı olunan gün sayısına göre kullanabildiği için gerekli hallerde sigorta sorgulama işlemi yapabilir.

Sigorta sorgulama işlemi için bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Sigortada kaç gün olduğunu, primlerin düzenli olarak ödenip ödenmediği e-devlet sistemi üzerinden sorgulanabilir.
 • Sorgulama işlemi için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılması gerekir.
 • Arama motoruna SGK hizmet dökümü yazılarak ilgili sayfaya erişilir.
 • Açılan sayfada; sigortalının kişisel bilgileri, sigortalı gün sayısı, işe giriş çıkış tarihleri gibi detaylı bir döküm listesi sunulur.

Bu hizmeti kullanarak 4A / 4B / 4C tescil bilgilerinizi, aylık bilgilerinizi ve hizmet dökümünüzü görüntüleyerek barkotlu belge oluşturabilirsiniz.

Sağlıktan Yararlanma Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kişi, sigortasının aktif olup olmadığını ya da sağlıktan yararlanıp yararlanamadığınızı e-devlet sistemi üzerinden yapacağı sorgulama işlemi ile öğrenebilir.

Sağlık provizyon sorgulaması için takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Sorgulama işlemi için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılması gerekir.
 • Arama motoru üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu / Spas Müstehaklık sayfasına erişim sağlanır.
 • Açılan sayfada yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu / Spas Müstehaklık sorgulama menüsü üzerinden sorgulama işlemi yapılabilir.
 • Söz konusu sayfada kişinin, kişisel bilgileri ve kime balı olarak sigortalı olduğu gibi genel açıklamalar yer alır.

İş Bırakma Halleri SGK ‘ya Bildirilmek Zorunda Mıdır?

İşten çıkan çalışanın, işi bırakma hali SGK ‘ya bildirilmesi gerekli bir durumdur. Söz konusu haller Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda ve işveren tarafından işten ayrılış bildirgesi ile yapılır. İşçinin ayrıca bir bildirim yapması gerekmez.

Ancak sağlık alanında sigortadan yararlanma sürelerine dikkat edilmesi ve bu süreler sonunda eğer güvence yoksa genel sağlık sigortası işlemleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması gerekir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

159 Yorum

 1. Merhaba 29.03.2021 işe başladım şuan 3 gün yatmış gözüküyor edevlette ve ameliyat olmam lazım sgkdan yararlanabilirmiyim daha doğrusu ne zaman ameliyat olabilirim daha önce sigotam 7 yıl önceydi bu sürede yurtdısında calıstım ordakı sigorta da burda gecerli değil Teşekkürler

 2. Merhabalar
  Benim oğlum burada acil büyük bir ameliyat olması gerekiyor. Ben isteğe bağlı Bağ-Kur’lu yapmak istiyorum yada bir yerde SSK lı iş bulursa ama sanırım isteğe bağlı Bağkur yapacam ve bu Bağkur kaydını yaptıktan ne kadar süre sonra hastanede muayene olmaya başlar?

  1. Merhaba
   Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışan sigortalılar yani bağkurluların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için 60 gün ve daha fazla prim ve prime ilişkin her türlü borcun ödenme veya 60 günden fazla borçlarının tecil ve taksitlendirilmiş olması şartı aranır.

 3. Sgk lı yakınları sgk lı nın sgk başlangıcından kaç gün sonra faydalanabilirler

 4. Merhaba.

  Ben 29.05.19/18.09.19 tarihleri arasında çalıştım. Daha sonra 100 gün yararlandım. 05.02.2020 tarihinde işe girdim aynı tarihte çıktım. Bu sırada 60g/c-3,’ten 4a zorunluya geçmiştim. Aynı tarihte ayrıldım Şuan spas müstehaklık 60/c-3 engelli olarak gorunuyor tekrar.

  Sorum şu 90 gün primim vardı 1 yıl içinde. Yararlanabiliyor muyum zorunludan? Yeni işe girdiğimde 1 gün çalışmıştım. 60c/3’e döndü tekrar

 5. Merhaba. Devlet memuruyum yeni atamam oldu bir ay geçmesine rağmen hala sigortadan yararlanamıyorum. Fakat sağlık sigortası borcum var onunla alakalı mıdır ?

  1. SELAM aleykum öncelikle benim sigortam sadece 26 gün 1 aydır çalışıyorum 22.07.2020 gözüküyor şöle soliyim benm sigortamı iskur kur yapacak 3 ay şimdi ben faydalana bilirmiyim eşim faydalana bilirmi ? Lütfen yardım edin

   1. Merhaba
    30 günü tamamladıktan sonra sağlıktan siz ve eşiniz faydalanabilirsiniz.

 6. merhaba benim emeklilik için gerekli pirimim doldu 1000 gün kadarda fazla pirimim var yaşı bekliyorum pirimimin fazla olması emekli maaşımı etkilermi pirim fazlalıgının emekli maaşını düşürecegi söylentileri var dogrumu işten çıkalıda 3 ay oldu saglıktan faydalanmak için ne yapmam gerek saygılarımla teşekkürler.

  1. Merhaba;priminiz yeterli ise ödeme yapmanıza gerek yok,sağlıktan yararlanmak için GSS primi ödemek zorundasınız aylık 60 TL ödeyerek yararlanabilirsiniz.

 7. Ben 2017 7 ci ayda isyerinden istifa edip ciktim 209 gun calismam var bu bir yil icinde simdi kasim 22 sinde ise basladim ama benim doktoro gitmem gerek sagliktan nezaman yararlana bilirim sistemde gorunmuyor sigortam ne yapmam gerekiyor

 8. Slm.30.03.2017 tarihinde işten çıktım.6 ay işsizlik maaşı aldım.o süre zarfında sağlıktan faydalandik.bugun itibari ile sigortasız bir şekilde çocuklarım sağlıktan faydalanabilirmi.diger soru da tekrar sigorta girişi yaptirdigimda ne zaman sağlıktan faydalanabiliriz.

 9. Merhaba ahmet bey ben avustralyada yasiyorum 2018 temmuz ayinda gelip 3 veya 4 ay kalcam yurt disindan bagkur primi odeyip geldigimiz zaman saglik hizmetinden faydalanabilirmiyiz

 10. Merhaba
  Hastanede test ve tahlil ücretlerinin karşılanması için kaç gün yatmış prim bulunması gerekiyor?

 11. Merhaba Şubat 2017’de 13 yıl çalışmış olduğum bankadan istifa ettim, kendim istifa ettiğim için işsizlik maaşı alamadım. Bugüne kadar bir sağlık sorunu yaşamadığımız için doktora gitmek gibi bir ihtiyacımız olmadı. Ancak şu an eşim rahatsızlandığı için doktora gitmemiz gerekiyor. Çalıştığım süre boyunca eşim ve çocuklarım sağlık konusunda benden faydalanıyorlardı. Yaklaşık 1 haftadır sigortalı olarak bir işte çalışıyorum. Sağlık hizmetlerinden hemen faydalanabilir miyiz yoksa 30 gün prim yatırmayı beklemek zorunda mıyız? Çocuklarım benden faydalanabiliyor ama eşim çalışmadığı için o da benden faydalanabilir mi? Ayrıca işsiz kaldığım 6-7 aylık süre boyunca Genel Sağlık Sigortası ile ilgili herhangi bir ödeme vb. yapmadık. Bir borcumuz olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz?

  1. Merhaba;en yakın Sosyal güvenlik merkezinden ya da e-devletten öğrenebilirsiniz.Sağlık hizmetleri için en az 30 günlük prim ödenmiş olmak zorunda.

 12. Bir aylık sigortamızı yatırsak sağlık hizmetlerinden hemen faydalanabilir miyiz? Bu arada yaklaşık üç yıldır işten çıktım sigortam Yok

 13. BAĞKUR A BORCUM VAR.İŞLETME KENDİME AİT.BİR BAŞKA İŞLETMEDE KENDİMİ SGK LI GÖSTERSEM 30 GÜNLÜK PRİM BEDELİNİ HEMEN ÖDESEM YİNE DE 30 GÜN BEKLEME SÜRESİ GEÇERLİMİ.YOKSA PRİM TUTARI YATIRILDIKTAN SONRA SGK TARAFINDAN PROVİZYON (SAĞLIK HİZMETİ)HEMEN VERİLİR Mİ

  1. Merhaba;30 gün çalışmadan 30 günlük primi ödemeniz mümkün değil,30 günün sonunda priminizi yatırabili sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

 14. 2016 yılınının aralık ayında işten çıkarıldım 10,07,2017 pazartesi tekrar işe giriyorum ssk pazartesi başlıyor bu arada 4 aydır işsizlik maaşı alıyorum 2016 aralığın 20 sinden önce sigortam tam ödeniyor du 1 yıl boyunca 10,07,2017 pazartesi ssk başlayacak 205,07,2017 eşim doğum yapabilir sağlıktan faydalana biliyor muyuz

 15. Sigorta girişim yapıldıktan sonra 30 gün geçmeden önce olduğum muayene ücretlerini geri alabilir miyim sigorta aktif hale geldiğinde?

 16. Merhaba 2017 mart sonu isten cikarildim. 3 yil calistim su anda iskur maasi aliyorum. esim hamile sagliktan yararlanabiliyormuyuz. Bide ise basladigimda sagliktan ne zaman yararlanabiliriz.

 17. Merhaba 25.12.2016tarihide isten ayrıldım.06.04.2017 tarihnde ise basladım sagliktan ne kardar süre sonra faydalanmaya baslarım

 18. 22 04 2016 da ise girdim 26 10 2016 işten çıktım 1 buçuk aylik hamileyken şuan 24 03 2017 de tekrar ise başladım 27 haftaligim 32 inci haftada dogum raporu alabilirmiyim. Bide sigortalı gözükürmü yum rapor almadan yatarmi

 19. merhaba. aralık ayında işi bıraktım . bu ay 100 günlük sağlıktan yararlanma sürem sona erecek.
  isteğe bağlı sigorta başlatırsam ; hemen sağlıktan yararlanabilir miyim , yoksa 30 gün beklemem mi gerekir. acil cevap verebilirseniz çok sevinirim. iyi günler

  1. Merhaba;beklemeniz gerekmez;son bir yıl içinde 30 gününüz olduğundan dolayı Kanun gereği hemen sağlıktan yararlanabilirsiniz.

 20. Merhaba 28.12.2016 itibariyle işten ayrıldım, son olarak kesintisiz 100 gün ödenmiş primin var. Sağlıktan ne kadar yararlanabilirim. Ve en önemlisi üzerimde aileme ait bir araba var ve ailemin yanında yaşıyorum 3 kişiyiz. Annemin üzerine mahkemede 10 yıldır paylaşilamamis miras görünüyor. Ben işsizim, 2 yıldır iş bulamadım ama bu miras yüzümden G3 olarak aylık 400 tl devlet borçlandırma yapılıyor. Ancak 3 kişi olarak bir babam maaş alıyor. G3 olarak bu borç işten ayrıldığım için ne zaman başlar? Yoksa başladı mı? Bilginizi rica ederim. Teşekkürle

  1. Merhaba;28.12.2016 tarihinden itibaren 100 gün daha sağlıktan yararlanabilirsiniz.Yeni çıkan torba yasayla 3 lü prim sistemi tek sisteme düşürüldü.Aylık 53 TL GSS ödemeniz olacak.

 21. Selam. 01.05.2016 tarihinde iş çıkışım var.28.02.2017 de işsizlik ödeneğim bitti. İşe başladıktan ne kadar sonra ben ve eşim sağlıktan yararlanabiliriz ?

 22. merhaba benim çalıştığım işyeri kasım 2016 da 15 gün aralık 2016 da 14 gün prim bildirmiş. ocak 2017 de hiç. yok. ben işten ayrıldım . yeni işe başladım. sağlıktan faydalanmam için kaç gün çalışmam lazım.

 23. Merhaba ben 18 ay dır çalışmaya ara vermişti 14 senelik sigortam var işten ayrıldıktan sonra 8 ay işsizlik maaşı almıştım tekrar çalışmaya başladım işten çıkarılma durumunda tekrar işsizlik maaşı alabilirmiyim alabiliyorsam kaç ay çalışmam gerekiyor

 24. Merhaba ben ve eşim işsizlik maaşı alıyorduk 31 aralıkta bitti ve sanirim sağlıktan faydalanamiyoruz eşim işe başladıktan kaç gün sonra ben ve eşim sagliktan faydalanabiliriZ.

 25. Merhaba 28.12.2016 itibariyle işten ayrıldım, son olarak kesintisiz 100 gün ödenmiş primin var. Sağlıktan ne kadar yararlanabilirim. Ve en önemlisi üzerimde aileme ait bir araba var ve ailemin yanında yaşıyorum 3 kişiyiz. Annemin üzerine mahkemede 10 yıldır paylaşilamamis miras görünüyor. Ben işsizim, 2 yıldır iş bulamadım ama bu miras yüzümden G3 olarak aylık 400 tl devlet borçlandırma yapılıyor. Ancak 3 kişi olarak bir babam maaş alıyor. G3 olarak bu borç işten ayrıldığım için ne zaman başlar? Yoksa başladı mı? Bilginizi rica ederim. Teşekkürler

 26. merhaba ben yeni başladım geçen ayın 28 de giriş yapıldı prim gün sayım 4 sağlıktan faydalanabilirmiyim

 27. Merhaba,
  12 Aralık 2016 tarihinde işsizlik maaşım bitti, eşim de işsiz. 13 Aralıktan itibaren GSS kapsamında eşim borçlu gösterildi. 9 Ocak 2017 itibariyle SGKlı olarak bir şirkette çalışmaya başladım. İkimiz de sağlık hizmetlerinden faydalanmaya ne zaman başlayabiliriz?

 28. İyi günler ben 11 temmuzda işten çıkarıldım. Şu an İşsizlik maaşı alıyorum. İşsizlik maaşım ocakta bitiyor. Sağlık güvencemde bitiyor mu. Ocakta sigortam tekrar başlarsa sağlık hizmetlerinden ne kadar süre sonra yararlanabilirim.

  1. Merhaba. Evet işsizlik maaşı bitince güvence de biter. İşe girdiğiniz tarihten önceki son 1 yıl içinde en az 30 gün varsa işe girdiğiniz günden itibaren faydalanmaya başlarsınız. Yoksa 30 gün beklemeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu