İntörn Öğrencilerin Sigortalılıkları

12/7/2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6353 sayılı Kanunun 35’inci maddesi ile 2547 sayılı Kanuna eklenen ek 29 uncu maddede; Türk vatandaşı olup, üniversitelerin (Gülhane Askeri Tıp Akademisi dahil) tıp fakültelerinin beşinci yılını tamamlayıp altıncı yıla geçen öğrencilerine intörn eğitimi döneminde öğretim üyesi rehberliğinde yaptıkları uygulama çalışmaları karşılığında ilgili kurumların bütçesinden oniki ay süreyle 4.350 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda aylık ücret ödeneceği, bu şekilde ücret ödenmiş olmasının 4857 sayılı Kanun hükümlerinin uygulanmasını gerektirmeyeceği gibi bu çalışma sebebiyle uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası ile analık sigortası açısından sigortalılık ilişkisinin kurulamayacağı, bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir vergi kesilmeyeceği ve ödemelere ilişkin usul ve esasların, Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulunca müştereken belirleneceği hüküm altına alınmıştır.

Uygulamanın usul ve esasları Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu tarafından müştereken belirlenmiş olup, buna ilişkin “Tıp Fakültesi Öğrencilerine İntörn Eğitimi Döneminde Uygulama Çalışmaları Karşılığında Ödenecek Ücrete İlişkin Usul ve Esaslar”da yer almaktadır.

2547 sayılı Kanunun ek 29 uncu maddesi gereğince, üniversitelerin (Gülhane Askeri Tıp Akademisi dahil) tıp fakültelerinin altıncı yıl müfredat programları çerçevesinde uygulama eğitimine başlamaya hak kazanmış Türk vatandaşı olan öğrencileri Kanunun 5 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamındaki sigortalılar gibi değerlendirilecek, bunlar hakkında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası hükümleri uygulanacaktır.

Uygulamaya ilk defa Devlet ve vakıf üniversitelerinin (Gülhane Askeri Tıp Akademisi dahil) tıp fakültelerinde 2012-2013 öğretim yılında intörn eğitimi gören öğrenciler için 15/9/2012 tarihinden itibaren başlanmıştır. İntörn öğrenciler Kanunun 5 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendine tabi sigortalılar gibi sayılacaklarından bunların bildirimleri sigortalı işe giriş bildirgesi ile e-sigorta yoluyla bildirilecektir. Sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmesinde sigortalılık kodu “24- İntörn öğrenci” olarak seçilecektir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. merhaba
  ben şu an da memur olarak çalışmaktayım ve tıp fakültesi 5. sınıf öğrencisiyim
  temmuz ayında intörnlük eğitimim başlayacak
  intörnlük sigortası bana engel teşkil eder mi
  istifa etmem gerekir mi
  yoksa aylıksız izin almam yeterli olur mu
  Nasıl bir yol izleyebilirim
  şimdiden teşekkürler

 2. 25 yaşıma girdiğmden beri aylık gss ödüyorum. 26 yaşında intörn doktor olacağım, Gss ödemem gerekiyor mu ? İntöenlere yapılan Sgk kaydı beni kapsıyor mu ?

 3. pandemi süresince yök kararı ile intörn eğitimimize uzaktan online olarak devam ettik.Bu süreçte intörn maaşlarımız ‘çalışmadığımız’ gerekçesiyle yatırılmadı.Bu kararın Maliye Bakanlığına sorulup onların olumsuz yanıt vermesi üzerine alındığı açıklandı.E devletten kontrol ettiğimde intörnlük sigortamızın bu süreç boyunca aktif olduğunu gördüm.Ayrıca bu maaşları yatırmayan az sayıda üniversite olmakla birlikte, aynı durumda olan birçok üniversitenin yatırdığını öğrendik.Bu mümkün müdür yani hem sigortamız aktif hem maaşımız yatmıyor ve bazı üniversiteler yatırırken bazıları yatıramayabiliyor?Bu durumda hangi tarafın yaptığı doğru?Maliye Bakanlığı bazı üniversitelere maaşları veremezsiniz derken bazılarına verebilirsiniz diyebilir mi?

  1. Merhaba
   Dilekçe ile Maliye Bakanlığı’na başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

 4. Ben halen bir kamu kurumunda 657′ ye tabi olarak (Devlet memuru) çalışmaktayım. Dolayısıyla Emekli Sandığı sicil numaram var.
  Geçtiğimiz yıllarda çıkan af ile yarım bıraktığım tıp fakültesine devam etmeye başladım. (Kurumum izin verdiği için işime de devam ediyorum)
  Sorum şu olacak; İntern olduğumda yukarıda bahsettiğiniz (Sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmesinde sigortalılık kodu “24- İntörn öğrenci” olarak seçilecektir.) ikinci bir sigorta girişi kanunen olabilir mi?
  Yoksa mevcut işimden istifa etmem mi gerekir?
  Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

 5. Şuan doktor olarak çalışıyorum. Son sınıfta intörn doktor olduğum dönemde 25 yaşını doldurduğumdan itibaren 1200 tl borç çıkıyor. Bu dönemin borcunu sildirebilir miyim ? Başvurduğum SGK müdürlüğünde geriye dönük işlem yapamayacaklarını söylediler. Nereye başvurmam gerekir?

 6. Hocam bu intörnlük döneminde gss primi ödeniyor mu yoksa bu dönemdeki gss borcu siliniyor mu?

 7. Ben internim ancak maaşlarimiz düzenli olarak yatmiyor. Ayin 20si oldu ancak maaş ödememiz yapilmadi. Bu konu ile ilgili hangi kuruma müracaat edebilirim

 8. Merhaba. Öncelikle bilgiler için teşekkürler.
  Acaba intörn doktorların ailesinden gelen pasaport hakları bu durumda korunabiliyor mu? Yoksa çalışan sigortası yapılmış gibi bu haktan mahrum mu kalıyorlar?
  Dr.Can Maviler

   1. Memur çocuğu olmamdan kaynaklanan, 25 yaşına dek yararlanabildiğim yeşil pasaport hakkım var. İntörn olduğumda bu hakkım devam edecek mi, bunu merak ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu