İntibak Yasasında Son Durum Nedir, İntibak Yasası Çıkacak mı 2018

2000 yılından önce emekli olanlar ile 2000 yılından sonra emekli olanlar arasında maaş eşitsizliği var. Eşitsizlik ise intibak ile giderilebilecek. İntibak kelime anlamı olarak eşitlik anlamına gelmektedir. Emekli maaşlarına intibak zammı ise emekli maaşları arasındaki farklılıkların giderilmesi, aynı hizmet, prim günü ile emekli olanlara eşit emekli maaşı ödenmesi anlamına gelmektedir. 2018 yılında torba yasa ile emeklilere intibak zammı gelecek mi? İntibak yasası ne zaman çıkacak? Yeni yasada intibak düzenlemesi olacak mı? İşte konu hakkında merak edilen soruların cevapları;

İntibak yasasından kimler yararlanacak 2018, intibak yasası ne zaman çıkacak?

Öncelikle intibak yasasının ne anlama geldiğini ve çıkarsa hangi emeklilere maaş zammı geleceği konusunda bilgi verelim.

Bildiğiniz üzere 2000 yılından önce emekli olanlara intibak yasası getirilmiş ve emekli maaşları eşitlenmişti . Bu düzenleme ile 2000 yılından önce emekli olmuş tüm emeklilerin maaşı eşitlenmiş ve aynı hizmet ve günlerle emekli olanlara aynı emekli maaşının bağlanması sağlanmıştır.

2000 yılından sonra emekli olanlar ise özellikle 2000 yılından sonraki aylık hesaplama sisteminin değişmesi ile birlikte bir hayli mağdur olmuş, 2000 yılından önce emekli olmuş birisi ile prim günü ve hizmetleri aynı olmasına rağmen daha düşük emekli maaşı bağlanmıştır. Gün geçtikçe de 2000 yılından önce emekli olan birisi ile 2000 yılından sonra emekli olan birisi arasındaki emekli maaş farkı artmaya devam etmektedir. Bugünün şartlarıyla 2000 yılından önce emekli olan birisi ile 2000 yılından sonra emekli olan birisi arasındaki maaş farkı neredeyse 500-600 TL ye çıkmıştır.

Durum böyle olunca ortada bir adaletsizlik oluşmakta aynı prim gün sayısı belki de daha fazlası ile emekli olan birisi 2000 yılından önce emekli olana göre bir hayli düşük olmakta dolayısıyla intibak zammı kaçınılmaz olmaktadır.

Torba yasada intibak zammı var mı?

Önümüzdeki bir kaç ay içerisinde Sosyal Güvenlik ile ilgili bazı konularda (bağkur ihya affı, bağkur borçlarının silinmesi, bağkurlulara ücretsiz sağlık hizmeti) gibi düzenlemelerin yer alacağı yeni bir torba kanunun TBMM’ye gönderilmesini bekliyoruz. İntibak yasası emekli maaşlarına zam düzenlemesinin de torba yasada yer alıp almayacağı hususunda bir netlik yok. Ancak gündem oluşturmak ve bu yönde yoğun bir talepte bulunmanın torba yasaya düzenlemesinin eklenmesi yönünde bir katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.

İntibak yasası son gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

İntibak yasası anayasa mahkemesi’nde ne zaman görüşülecek,intibak yasası anayasa mahkemesi kararı ?

Emekliler derneği üyelerinden birisi intibak yasası için Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu. İntibak yasası ile ilgili bireysel başvuru Anayasa Mahkemesi tarafından da değerlendirilecek. Eğer Anayasa Mahkemesi bireysel başvuruyu haklı görür ve kabul ederse bu durumdaki binlerce emekli de bu kararı emsal teşkil göstererek dava açabilir. Böylece torba yasaya gerek kalmadan da intibak düzenlemesi yapılmış olabilir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. kamil celik 14 mayis 2018
  eyyy adaletciler duyun sesimizi haksizliklar aldi basinini gidiyor
  yurt disindaki vatandaslarin sorunlarina bir el atin lütfen iki devlet arasinda sikismis kalmis bu insanlara yardimci olun lütfen
  sorunlar yillarca calisip ülkemize dövüz getien hayatinin sonunda emekligini bile doya doya yasayamayan bu bu insanlara bir minnet borcunuzu ödeyin irtibat yasasini meclisimizden gecirin yurt disinda calisma yasasini cikarin yurt disinda emekli olanlara calisma hakki verin ne varki bunda türkiyede emekli vatandaslarimiz calisiyor yurt disina yasak konuyor olmaz böle birsey ölkemize dövüz girdisi dahada artacak bunu neden engel koyorsunuz.. bu konudada yücemeclisimiz güzel bir lehimize karar verecegine inaniyoruz sagilarimla .

 2. Sevgili işçi emekli kardeşlerim. HEPİNİZE SAYGI VE SELAMLARIMI iletirim.Emekli demekbitmiş insan katogorisine alınmıştır.Varlıgını yok sayarlar.Bizleri bir kütfet görürler.Zaten yüksek tabakanın maaş sorunu olamaz zaten yüksek maaşla emekli olurlar.Onun için hiç umut etmiyelim bizler yaşayan canlı ölüleriz onlar için bizler bir külfetiz.Bakın ben AK parti kurulduğunda hemen hemen ilk üyelerindenim. BİR MENFAATİM olsun diye kayıt olmadım. Çünkü Sayın Recep Tayip ERDOGAN İstanbul belediye başkanı iken yaptığı işleri gördüğümden içimden şunu geçirmiştim. İşte dedim keşke başbakan olacak kişi diye içimden geçirdim.O zamandan beri o kişeye hep sempati duydum.ŞİMDİDE CUMHUR BAŞKANIIZ ALLAHA ŞÜKÜR ama ona durumu açıklamıyorlar işçi emeklisinin durumunu.Çünkü adamın işi zor dünyaya sorunları anlatmıya çalışıyor türk insanı için birde suriye kırizi adam bunlarla uğraşıyor.Emekliyi birisi hatırlayıpta CUMHUR BAŞKANINA bir fısıldasa inanın bizim mağduriyetimizi o an giderin der.Çünkü tek yaşlıyı emekliyi düşünen kişi o zattır.saygı ve hürmetlerimle.

 3. Ak parti hükümetini tek begenmedigim emeklilere haksızlık oldugu ve düzeltmesini istiyorum en düşük emekli aylığı asgari ücretin altında olmaması primleri farklı toplayabilirsiniz fakat güçten kuvvetten düşen yazılarımızın yaşam hakkını elinden alamazsınız lütfen en dusuk emeĺi aylığı asgari ücretin altında olmaması lazım bunun için hükümetin çalışma yapmasını talep ediyorum

 4. bu kadar adaletsizlik bu kadar vurdumduymazlik olmaz madem turkiye yuzde 11.5 buyudude bizim hakkimizi kimler yiyor boyle giderse artik 2019 secimlerinde baska arayislara gidecegiz biz surekli cantada keklik olamayiz sandikda ciddi bir tepki vermeliyiz cunki iyice suyunu cikardilar bu isin

 5. Büyük haksızlık 2000 sonrası diyeelimize 1000 TL emekli maaşı verenler aynı gün aynı prim 2000 öncesi 1458 TL yazık yazık verin şu intibaklarida nefes alalım bugün yarın diye diye günleri sayıyoruz.

 6. Budurum daha nekadar devam edecek ortada büyük bir haksızlık söz konusu verilen elli altmış tl ile bir semtten birine gidilmiyor kaldıki geçin kira ver elektrik su vs vs birazda emekliyi düşünün

 7. yalancı çobanın sözlerine kimse inanmıyor. ne doğum borçlanması, ne de intibak yok. 2017 bitti. şimdi mavralar 2018 için söyleniroldu.

 8. sayın cumhurbaşkanım receptayip ERDOĞAN sizin nekadar halktan yana olduğunuzu biliyorum inanıyorumki bu adaletsizliğe adaletgetireceğinizi biliyorum 0güzel nuryüzlü annenizin helal süt emmmiş adalettenyana olan cumhur başkanım bu işi düzelteceğinizden zerre kadar kuşkumyok
  sizi çok seviyorum seni yaratana kurban olayım

 9. 2000 öncesi emekli olanların maaş farkları düzeltildi. 2000 ve sonrası emeklilerde de aynı yanlışlıklar devam etmektedir. 2000 ve öncesi yapılan yanlış hesaplamalar devam etmiştir. Bu düzeltmeleri onayan mahkeme kararı hiçemi sayılmaktadır. 4 yıldan beri 5.nci mahkeme sonucu da hüsrana uğratmıştır. 2000 öncesi emekliler düzeltilirken sonrası emeklilerin farkları neden verilmemektedir. Elinde büyük yetki olan aldığı kararları vijdanıyla mı yoksa bir baskı ilemi yaptığı da bir belirsizlik içindedir. Bu kararı uzatanlar MİLYONLARCA EMEKLİNİN VEBALİNİ ALMAKTADIRLAR.

 10. 2012 yılında 7.800 günden emekli oldum. Aynı tarihlerde 5.000 günden emekli olanlar benden fazla emekli maaşı almaktadırlar. Yani 2000 küsür gün fazla prim yatırdım. Bir ilkokul çocuğuna sorsanız bu durumda benim almam gereken emekli maaşı 5.000 günden emekli olandan ne kadar fazla olması gerekir diye bir soru yöneltin ilk okulda okuyan bir çocuk dahi 1/3 daha fazla maaş bağlanır diye cevp verir. Siz nasıl hesap yaparsınız!!!

 11. ben.1.2..2016.yılında.emekli.oldum.aldıgım.maaş.1128.tl.ve.6353.ğün.pirim.vara….ayrıca.4yıl.yaşbekledim.bumu.adalet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu