İhaleye Girmek İçin Sgk Borcu Ne Kadar Olmalı ?

İhaleye katılayacağınızda ihale makamı sizden hem SGK hem de vergi borcunuzun olmadığına dair yazı ister. İhalelere katılmak için ihale makamı tarafından ihale tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumuna olan 4a SSK işveren prim borcu ve 4b bağkur prim borcunuzun olmadığına ya da ihalelere katılmak için belirlenen tutarın altında olduğuna dair yazı istenmektedir.  Bu yazımızda ise ihale borcu yokturun nasıl alındığı, ihalelere katılmak için borç üst limitinin ne kadar olması gerektiği konusunda detaylı bilgi vereceğiz.

İHALELERE KATILMAK İÇİN SGK’DAN ALINACAK BORCU YOKTUR YAZILARI

Kamu İhale Kanuna göre ihaleye katılacak olan işverenler için SGK’ya borçlarının olup olmadığını gösterir yazı istenilmektedir. İlgili borç sınırları nelerdir, hangi tür borçlar sosyal güvenlik borcu olarak değerlendirilmektedir? Konu ile ilgili SGK’nın 2009/13 sayılı  “İhalelere katılmak üzere düzenlenecek olan yazılar” konulu genelgesi şöyle;

İhale SGK borcu yoktur yazılarında borç üst limiti ne kadar?

 

 

Kamu İhale Genel Tebliğinde yapılan bu değişikliğe istinaden, ihaleye katılacak olan isteklilerin, ihale tarihi itibariyle,

İşveren ssk prim borcu için üst limit

 • 1- 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının,

– (a) bendi kapsamında gerek kendi adına çalıştırdığı, gerekse ortağı veya işveren vekili ya da üst düzey yönetici olduğu şirketlerde çalıştırılan sigortalılardan dolayı sigorta primine esas aylık kazanç üst sınırının 3 katını aşmayan muaccel sigorta primi ve işsizlik sigortası primi ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçları,

Yani 2018 yılında tavan prime esas kazanç tutarı 15.221,25×3=45.663,75 TL ‘ye kadar olan işveren ssk prim borcu ihale borcu yoktur yazısında kesinleşmiş borç olarak esas alınmaz.

4b bağkur borcu için üst limit

 • – 4(b) bendi yani kapsamında (gerçek kişi işverenlerin) kendi sigortalılığından dolayı, sigorta primine esas aylık kazanç alt sınırının 3 katını aşmayan muaccel prim ve prime ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçları,

2018 yılı için brüt asgari kazanç 2029,50*3=6088,50 TL ye kadar olan prim borçları ihale borcu yoktur yazısı için engel teşkil etmez.

Sözleşmeli personel için ihale borcu yoktur üst limiti

– (c) bendi kapsamında çalıştırdığı sigortalılardan dolayı, sigorta primine esas aylık kazanç üst sınırının 3 katını aşmayan muaccel prim ve prime ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçları,2018 yılı için 2029,50*3=6088,50 TL ye kadar

Alt taşeronlar için ihale borcu yoktur üst limiti

2- Kendisinden iş alan alt işverenlerin kendi adlarına çalıştırdıkları ve 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamına giren sigortalılardan dolayı, sigorta primine esas aylık kazanç üst sınırının 6 katını aşmayan muaccel sigorta primi ve işsizlik sigortası primi ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçları, 2018 yılı için 2029,5×6=12.177,00 TL ye kadar

Yapılandırma ve taksitlendirme kapsamında olan borçlar ihale borcu yoktur yazısında borç olarak dikkate alınmaz 

3– 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesine istinaden tecil ve taksitlendirilmiş ya da çeşitli Kanunlar gereğince yeniden yapılandırılmış olan muaccel sigorta primi ve işsizlik sigortası primi ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçları ssk ihale borcu yoktur yazısı için engel değildir.

İdari para cezası ve diğer bazı borçlar ihale borcu yoktur yazısında borç olarak kabul edilmez

4– Tasarrufa teşvik kesintisi ve katkı tutarları, konut edindirme yardımı, idari para cezası, özel işlem vergisi, eğitime katkı payı ve damga vergisi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı borçları,

kesinleşmiş sosyal güvenlik prim borcu olarak değerlendirilmemektedir.

 SGK ihale borcu yoktur sorgulamasını hangi tarih itibariyle yapar? 

Kamu İhale Genel Tebliğine göre, işverenlerin kesinleşmiş sosyal güvenlik prim borçlarının bulunup bulunmadığı hususunun, ihale tarihi itibariyle sorgulanması gerekmektedir.

İhale tarihi itibariyle yapılan bu sorgulamalar sırasında, işverenlerin kapsama giren borçlarının bulunmaması veya kapsama giren borçları bulunmakla birlikte bu borçların 1 nolu bölümde açıklanan tutarlardan az olması halinde, sözkonusu işverenlere kesinleşmiş sosyal güvenlik prim borcunun bulunmadığı şeklinde yazılar verilmektedir.

Bu bağlamda, kesinleşmiş sosyal güvenlik prim borçlarının bulunup bulunmadığına ilişkin yapılan sorgulamalar sırasında, işverenlerin kapsama giren borçlarını ihale tarihi itibariyle ödemeleri halinde bu ödemelerin de dikkate alınmasına karar verildiğinden, bundan böyle kapsama giren borçlarını ihale tarihi itibariyle ödeyen veya ihale tarihi itibariyle yapılan ödemelerle birlikte kapsama giren borç tutarı 1 nolu bölümde açıklanan sınırların altında olan işverenlere, kesinleşmiş sosyal güvenlik prim borcu yoktur yazıları verilecektir.

 

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

22 Yorum

 1. Ihaleye girdiğimde 11 bin tl borcum vardı ama sözleşmeye davet sırasında borcumu ödedim fakat ihale komisyon başkanı sözleşme imzalamıyor ne yapmaliyim

 2. Sayın yetkili şahıs firmasıyım 2019 yılı sonu ihaleye gireceğim. Bağkur pirim borcu üst sınırım 2019 yılına göre ne kadar olmalı. 13 / 14 aylık pirim borcum var hiç ödeme yapmadım günlerimle birlikte sildirebilirmiyim veya yapılandırma nasıl yaptırabilirim. Saygılarımla.

 3. Merhabalar, şahıs firması olarak bitirdiğim işin 25 bin tl prim farkı çıktı. Bu durumda ihaleye katılamaz mıyım? Saygılar

 4. Merhaba, ben 08.08.2019 da ihaleye girdim ihaleyi aldım fakat sözleşme imzalamak için sgk borcu yoktur yazısı istediler benimde 3.275 tl borcum çıktı bu ihaleyi almama engel olurmu.

 5. Merhabalar;
  İhale için sgk borcu yoktur yazısı almam gerekiyor. Tüzel kişi olarak katılacağım. İşyerimde benden başka çalışan olmadığı için sgk tescili yok. SGK kaydı yoktur yazısı yeterli midir benim durumum için ?

 6. İyi günler hakediş ödemelerinde şirket sigortalı bilgileri adında evrak çıktısı getirdiğinde bağkur borcu gözüküyor ama sgk borç sorgulamada borcu yoktur çıkıyor. Bu durumda hangisi dikkate alınır.

 7. 26.672 tl ortaklık borcum var kendime ait borcum yok ihaleye girmemde bir sıkıntı olurmu

  1. Merhaba;kendi adına çalıştırdığınız, gerekse ortağı veya işveren vekili ya da üst düzey yönetici olduğunuz şirketlerde çalıştırılan sigortalılardan dolayı prim borcunuz olmaması gerekir.

 8. internetten sgk borcu yoktur yazısı almak istiyorum, 2300 tl bağkur borcum var ve sgk borcu vardır yazısı veriyor ,2300 tl limitin altında değil mi ? verdiği belgenin altında ‘BU İŞVERENİN BORCU VARDIR BU BELGE İLE İHALEYE KATILINAMAZ’ yazıyor. Ne yapmam gerek fikir verirseniz sevininri.. iyi günler.

 9. Merhaba,

  40.000 SGK Prim borcumuz var, ihalelere katılmak için ilan sonrası ihale tarihi öncesinden borcumuzu yapılandırarak taksitlendirme yapmayı düşünüyoruz. Bir yetkili “ilgili kurumlara vereceğimiz kesin teminatın iadesinin kalan yapılandırma taksit tutarlarının ödemeleri yapılmadan olmayacağını bu nedenle 32.116 T.L. nin altında borcunuzun olmasını” tavsiye etti.
  Konuyla ilgili görüşlerinizi rica ederiz.

  1. Değerli Okurumuz;
   İhaleye katılmak için 4/a kapsamında prim borcunuzun 2016 yılı için 32.116,00 T.L’den düşük olması gerekmektedir. İhale bitiminde kesin teminat için ise yapılandırma dahil borcunuzun olmaması gerekir. Borç yapılandırılmış olsa bile teminat iadesi alamazsınız.
   Saygılarımızla.

 10. Sayın Uzman,
  Aşağıda ilettiğim konuya verilen değişik cevaplar nedeniyle ihalelere katılamamaktayım…

  Şahıs şirketiyim, benim dışımda çalışan bulunmamakta. Prime esas (18 aylık) alt limitten toplam 13.500 TL civarı borcum bulunmakta.
  1) İhaleye katılacağım tarih öncesi SGK borcu üst sınırım ne kadardır?
  2) Borcumun tamamını taksitlendirmek mi yoksa üst sınıra kadar olan kısmı ödemek mi daha avantajlı olur?
  SAYGILARIMLA

  1. Sadece bağkur prim borcunuz varsa ihaleye katılabilmek için bağkur prim borcunuzun 4941,00 T.L. altında olması gerekiyor. Bu 2016 yılı için geçerli tutar. Eğer bahsettiğiniz borç yanınızda çalışan sigortalılara ait borçsa bu durumda 32.116,00 T.L. ye kadar olan borç için ihaleye katılma hakkınız var.

 11. Merhaba yasal sinirin altinda 23 bin gibi sgk borcum var aldigim ihaleden hakedis yaptigimda sgk kesinti yaparmi 32 bine kadar borcu yoktur alabilirsin dediler dogrumu ..

  1. İşveren prim borcu için 32.116,50 T.L. sınır var. Bu borca kadar ihale borcu yoktur alabilirsiniz. Eğer prim borcunuz icraya intikal ettiyse SGK hakediş ödemenizden kesinti yapabilir.

 12. Merhaba,
  Benimde bir önceki soruya benzer bir sorum olacaktı.

  İhale tarihinde(… Aralık 2015) çalışan olmadığından SGK kaydı bulunmamakta idi. Sonrasında (… Ocak2016) sigorta girişi yapıldığından dosya açılmıştır. İhale tarihi itibariyle borcu yoktur ya da kaydı yoktur almak istedik. Dosya açıldığından kaydı yoktur şeklinde yazı verilemeyeceği belirtilerek işyerinin …. Ocak 2016 tarihi itibari ile 5510 sayılı yasa kapsamına alındığı ve tescilinin yapıldığını belirten yazı verilmiştir.

  Dosya kaydı olmadığından sözkonusu işyeri sicil numaralı firmanın ihale tarihinde borcu olmadığı anlaşılır mı? Sözleşme aşamasında, SGK’dan alınan bu yazı yeterli midir?

  1. Değerli Okurumuz;
   İhale sözleşmesi aşamasında şirket adına tescil edilmiş bir işyeri dosyası yoksa zaten tescil kaydının olmadığı ve dolayısıyla prim borcunun olmadığı ile ilgili bir yazı almanız gerekir. Tescil edildikten sonra da prim borcunun bulunmadığına dair yazı verirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 13. iyi günler,
  İhale tarihinde çalışan olmadığı için SGK kaydı bulunmayan şahıs firması için sözleşme aşamasında “SGK Kaydı Yoktur” belgesi yeterli ve geçerli olur mu? (Borcu yoktur belgesi kaydı olmadığından alınamamaktadır )
  Teşekkürler

  1. Değerli Okurumuz;
   Adınıza tescilli işyeri dosyasının bulunmadığına dair bir yazı alabilirsiniz SGK’dan.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 14. merheba.. ödeme vadesi gelmemiş..( ödeme vadesi önümüzdeki ayın sonu) sigorta borcu.. nedeni ile o ay içerisinde gireceğimiz ihalelerde sigorta borcu nedeni ile bir sorun yaşar mıyız…

  kolay gelsin…

  1. Değerli Okurumuz;
   Sosyal Güvenlik Kurumu borcu yoktur yazısı verirken Ödeme vadesi geçmemiş borçları dikkate almaz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu