İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı Başvuruları Devam Ediyor!

İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı ilanına yoğun ilgi gösterildiği öğrenildi. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 3 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak duyurduğu çok sayıda uzman erbaş alımı ilanında son başvuru tarihi 13 Mart 2020 olarak belirlenmişti. Uzman erbaş kadrosunda açılan ilana başvuruda bulunmak isteyen adayların bu tarihe kadar başvuru işlemlerini tamamlamaları gerektiği açıklandı. Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı’na bağlı Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın uzman erbaş alımı yapacağına dair duyuruyu yayınlamasının ardından adaylar e-Devlet üzerinden başvuru işlemlerini yapmaya başladılar. Sahil Güvenlik Komutanlığı çok sayıda uzman erbaş alımında adaylarda aranan başvuru şartları ve diğer detaylar hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı ilanı başvuruları 13 Mart 2020 tarihine kadar sürecek. Bu ilana başvurmak ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde kadrolu uzman erbaş olarak görev yapmak isteyen adayların e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra İçişleri Bakanlığı’nın e-hizmetler menüsünü kullanarak Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın güncel personel alımı ilanına ulaşabilecekleri açıklandı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı Başvuru Şartları

Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde alımları devam eden uzman erbaş alımı için başvuruda bulunacak adayların başvuru genel şartlarında yer alan hususların yanı sıra branşlara göre belirlenmiş olan başvuru şartlarını da yerine getirmesi gerektiği belirtildi. Buna göre adaylar, Sahil Güvenlik Komutanlığı resmi internet sayfası aracılığıyla alım yapılan tüm kadro ve branşlarda adaylarda aranan koşullar hakkında detaylı bilgilere erişebilecekleri açıklandı. Son olarak İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı ilanında başvuru genel şartları şu şekilde açıklandı:

 • T.C. vatandaşı ve erkek olmak
 • En az lise mezunu olmak
 • 2020 yılının Ocak ayının ilk günü itibarıyla 27 yaşını tamamlamamış olmak (1 Ocak 1993 ve daha sonra doğmuş olanlar başvurabilir)
 • Askerlik görevini yapmış veya yapıyor olmak
 • Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için, terhisi üzerinden 5 (beş) yıldan fazla süre geçmemiş olmak (03 Mart 2015 tarihi ve sonrasında terhis olanlar)
 • Askerlik hizmetini sürdürenler için kılavuzda da yer alan uygun nitelik belgesi almak
 • İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılacak yazılı sınav, ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik ve değerlendirme testleri (yüzme dahil) uygulamalı sınavlar ile mülakat sınavında başarılı olmak ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nca belirlenen kontenjana girmek
 • Adaylara yaptırılacak güvenlik soruşturması ve arşiv taramasından olumlu sonuç almak
 • Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından sevk edilecek tam teşekküllü hastanelerden “…. branşında uzman erbaş olur.” karlı sağlık raporu almak
 • Başvuruda bulunulan branş özelliklerine göre gereken koşulları sağlamak
 • Askerî öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında daha önce subay (yedek subay dâhil), astsubay (yedek astsubay dâhil), uzman jandarma ve uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak
 • Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımları Bilgilendirme Kılavuzu’ndaki diğer şartları taşıyor olmak

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Başvuru İşlemleri

İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın yayınladığı uzman erbaş alımı ilanına başvurular e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden yapılacağı açıklandı. Adayların ayrıca irtibat ve bilgilendirme telefonu : 0 312 416 45 60 (Hafta İçi:09.00-12.30 ve 13.30-18.00 saatleri arasında) kullanarak uzman erbaş alımı hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceği duyur

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu