Hurda Araç Ötv İndirimi 2018

Sıfır araç alımında hurda araçlar için ÖTV desteği geliyor. Gelecek yeni düzenleme ile 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi alabilirsiniz. Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderilen Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasını içeren torba yasa tasarısı ile hurda araçlar için de önemli bir düzenleme yer alıyor. Torba Kanunun geçici birinci maddesi ile getirilecek düzenleme ile birlikte hurda arac sahiplerine sıfır araç alımında ÖTV indirimi getirilecek. Peki düzenlemeden kimler yararlanacak, hurda araç ötv indirimi yasasından kaç yaşına kadar olan arabalar için yararlanılacak? İşte merak edilen hususlar;

Hurda yasası 2018

Yeni torba yasanın hurda yasasına ilişkin maddesi şu şekilde;

hurda yasa tasarısı 2018

Yukarıdaki düzenlemeden de anlaşılacağı üzere;

 • Yeni yasadan 16 yaş ve ya daha büyük araçlar için yararlanılabilecek.
 • Sıfır araç alımında 10 bin TL ye kadar ÖTV indirimi sağlanacak.

Hurda araç sıfır araç ötv indirimi yasası ne zaman çıkacak?

Torba yasanın en geç 2018 Şubat ayı sonuna kadar resmi gazetede yayımlanmasını bekliyoruz. Büyük bier ihtimalle hurda yasa ötv desteği uygulaması 01 Mart 2018 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacaktır.

Bildiğiniz üzere 27 Mayıs 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan kanunda da hurda yasası düzenlemesi yer almaktaydı ve bu yasa kapsamındaki başvurular halen devam ediyor ve 31 Aralık 2018 tarihine kadar da devam edecek. Mevcut yasada hurda araçlar için ÖTV indirimi sağlanmıyordu. Bu yüzden yukarıda tasarısını verdiğimiz yeni kanuni düzenleme ile hurda araçlara ötv desteği de verilmesi sağlanacak.

Mevcutta uygulanmakta olan ve 31 Aralık 2018 tarihine kadar başvuruları devam edecek hurda yasasına ilişkin bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Mevcut hurda yasası 2017-2018

27 Mayıs 2017 tarihinde resmi gazetede yayımlanan hurda yasası ile ;

 • 20 yaş ve altında olan (1997 model ve altı) araçlar hurda yasasından yararlanabilmekte.
 • Yasa kapsamında araçların tescil kayıtları silinmekte ve varsa tüm vergi borçları ile cezaları da silinmekte.
 • Ayrıca söz konusu yasa kapsamında 2005 model ve altında olup kayıp olan ya da motorlu taşıt olma vasfını yitirmiş araçlar için de yasadan yararlanabilmeniz mümkün.
 • Bu yasa kapsamında başvurular 31 Aralık 2018 tarihine kadar devam edecek.
 • Başvurularınızı herhangi bir trafik tescil şubeden yapabilirsiniz.
 • Araçlarını Makine ve Kimya Endüstrüsü Kurumu (MKEK) Hurda İşletmesi Müdürlüklerine teslim edenlere aracın kilosu başına hurda parası ödenecek. Aracın kilosu başına ödenecek tutar 26 Aralık 2017 tarihi itibariyle netleşti. Buna göre otobüs, minibüs, kamyonet, traktör, kamyon, tanker, ve çekici türü taşıtlar için bedel ödenecek. Ödenecek tutar ise aracın tonu başına 224 TL olacak.  Kısacası otomobiller için hurda bedeli ödenmeyecek.
 • Araçlarınızı bedelsiz olarak İl özel idarelerine, Büyükşehir Belediyelerine teslim edebilirsiniz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. iyi günler;
  2004 model aracım ocak 2018 tarihinde çalınmıştır.10.000 tl vergi indiriminden yararlanabilirmiyim.Teşekkürler

 2. ARAÇ ALMA İMKANI OLMAYAN HURDA ARAÇ SAHİPLERİ NE YAPMASI GEREKİR ACEBA LÜTFEN CVP

 3. hurda yasasına uygun araç, halen trafikte mi olmalı, çekme belgeli araç olurmu, sigorta ve muayenesi olmalımıdır ?

 4. Neden aynı cins yav.. Ne alaka yani ??? Elimden bir türlü çıkaramadığım 98 model H100 kamyonetim var ve şu an bir otomobil firmasında çalışıyorum. Onu elden çıkarıp hem ötv hem de personel indiriminden faydalanarak 0 otomobil almayı düşünüyordum.. Gene yalan olduk..

 5. emekliliğine 150 gün kala vefat eden kişinin ölümünden sonra eşinin emekli maaşını alabilmesi için geriye kalan günleri nasıl telafi edip emeklilik gerçekleştirilebilir veya ödenmiş sgk prim bedelleri eşi tarafından iade alınabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu