2021 hobi bahçesi yapma şartları hobi bahçesi kurarak rahatlamak, huzur bulmak ve stres atmak isteyenler tarafından merak ediliyor. Hobi bahçesi kurmak için ise belirli şartların sağlanması gerekiyor. Bu şartlar dahilinde hobi bahçesi kurulumu yapabilirsiniz.

Hobi Bahçesi Nedir, Neler Yapılır?

Hobi bahçesi tanımı itibariyle hobi olarak yapılan küçük tarım işlerinin yapıldığı yere verilen isimdir. Bu tür yerlerde bahçenin büyüklüğüne göre sebze, meyve ya da çiçek yetiştirebilirsiniz. Genelde hobi bahçeleri tamamen kişilerin kendi tüketimleri için yetiştirilen ürünlerden oluşsalar da bazen bahçede yetiştirilen domates, biber ve benzeri gıdaların satışı da yapılabilmektedir. Temel olarak ise ucuz, sağlıklı ve ekonomik bir şekilde keyifli vakit geçirmek isteyenler tarafından tercih edilen hobi bahçeleri özellikle kentlerde günlük yaşamın stresinden kurtulmak ve huzurlu zaman geçirmek isteyenler için ideal olmaktadır. Hobi bahçelerinin faydaları arasında evin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak sebze ve meyve yetiştiriciliği yapmak mümkün olmaktadır. Özellikle geniş hobi bahçelerinde yetiştirilecek sebze ve meyveler ev ekonomisine katkı sunmaktadırlar. Bunun yanında tamamen organik oldukları için de sağlık açısından yararlı olmaktadırlar. Meyve ve sebze istenmiyorsa, çiçekler ile özel bir peyzaj yapılarak stres atılmasını sağlayacak bir ortamı yapmak da mümkün olmaktadır. Çiçeklerin yanında çeşitli ağaçlar dikerek tür ağaç yetiştiriciliği de yapmak olanaklıdır. Aynı zamanda kalabalık ailelerin hoş zaman geçirmeleri için hobi bahçeleri yine özel bir imkân vermektedir. Bu kapsamda hobi bahçelerinde doğayla iç içe olunacak yemek sofraları hazırlanabilir, istenilen meyve ya da sebze yetiştirilebilir, bahçe tasarımı yapılabilir ve istenilen her an zaman geçirilebilir. Tüm bu özellikleri ile birlikte hobi bahçeleri büyük bir keyif ve avantaj sunmaktadır.

Hobi Bahçesi Kurarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hobi bahçesi kurarken dikkat edilecekler oldukça önemlidir. Hem kiralık hem de sahibi olunan durumlarda bu noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bahçeler genel yapısı itibariyle 500 ile 1000 metre kare büyüklüğünde olmaktadırlar. Hobi bahçeleri genelde alan imkânı yüzünden şehir merkezine uzak bölgelere kuruldukları için hobi bahçesi konusunda bu noktaya dikkat edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken ilk nokta satış konusudur. Hobi bahçesi satın alınacaksa arazinin imar durumuna dikkat edilmelidir. İmar durumunun tarla, arazi hissesi veya diğer koşullarının göz önünde tutulması gerekmektedir. Eğer hisse ise size ait olan bölümün numaralandırılmış olmasına dikkat edilmesi gerekir. Diğer bir nokta ise evinize uzaklığı ile ilgilidir. Eğer eve oldukça uzak bir konumda bulunuyorsa bu durumda hobi bahçesi daha da masraflı olabilecektir. Yol masrafı ya da şahsi aracınız için harcanacak yakıt masrafları bu durumda sorunlar yaratabilecektir. Hobi bahçesi seçiminde bir diğer önemli konu da alt yapı olanaklarıdır. Alt yapının bahçe için uygun olması gerekmektedir. Elektrik ve su aboneliklerinin bulunması, aynı zamanda atık su giderinin de bulunması yapacağınız işlemler için önemli olmaktadır. Bir diğer önemli nokta da bahçenin güvenliğidir. Hobi bahçesi kurduğunuzda bahçenizin ve kulübede bırakacağınız kişisel eşyalarınızın korunması oldukça önemlidir. Bahçenin genel güvenliğinin sağlanmış olması, bahçeye sadece bahçe sahiplerinin giriş çıkış yapabilmesi ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmış olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Yapı şartlarının araştırılması, bahçe tapusunun sorgulanması ve hobi bahçesi olarak kullanmaya uygunluğunu da mutlaka değerlendirme süreci için de tutmanız gereklidir.

Hobi Bahçesi Yapma Şartları Nedir?

Hobi bahçesi yapma şartları belediyeler tarafından belirlenmektedir. Bu bakımdan belediyelere göre şartların değişkenlik gösterebileceği de göz önünde tutulmalıdır. Ancak genel hatları ile birlikte belediyelerin talep ettiği hobi bahçesi kurma şartları şu şekildedir;
  • Bahçeler özel olarak tahsis edilmektedirler, bu bakımdan ikinci şahıslar bahçeleri kullanamaz, kiraya veremez ya da devredemezler.
  • Bahçeyi kuracak olan kişinin sabıka kaydı olumsuz olmamalıdır, özellikle kaçakçılık, kaçak ürün yetiştiriciliği gibi suçlardan ötürü daha önceden sabıkası bulunuyorsa hobi bahçesi izni verilmez,
  • Kanunen ekimi ve dikimi yasak olan tohum ve fidan ekimi yapılmamalıdır,
  • Alanda bulunan diğer tarım yapılarına zarar verilmemelidir.
Bu şartların sağlanması halinde hobi bahçesi yapmak ya da devralmak mümkün olmaktadır.

Hobi Bahçeleri Yasaklanacak mı?

Hobi bahçeleri söz konusu olduğunda hobi bahçelerinin yasaklanıp yasaklanmayacağı merak ediliyor. Aslında hobi bahçeleri yasak konusunda net bir açıklama devlet tarafından yapılmamıştır. Sadece verimli olan tarım arazilerinin parçalanması ve hobi bahçelerine dönüştürülmesi halinde devlet bu noktada hobi bahçelerine karşı gelmektedir. Tarım arazilerinin bölünmesi ve küçük parçalara ayrılması tarımsal faaliyetlere büyük zarar verdiği için bu alanlar üzerine kurulmuş olan hobi bahçelerinin yıkılması da mümkün olmaktadır. Ancak hobi bahçeleri tarımsal verimliliği çok yüksek olan alanlara değil, daha uygun olan bölgelere belediyeler tarafından kurulmaktadır. Bunun dışında hobi bahçesi belediyeden kiralanmayacak ya da satın alınmayacaksa, kişinin kendi kiraladığı arazi ya da aldığı arazi üzerine yapılacaksa mutlaka tarımsal verimlilik kısmına dikkat edilmesi gerekmektedir. Tarımsal verimliliği yüksek ve parçalanmayacak tarım arazisine yapılan hobi bahçeleri uzun süreli kullanım sunmayacaklardır. Aynı zamanda bu şekilde faaliyet göstermek tarımsal üretime de zarar vereceği için hobi bahçesi kurulumlarında tarımsal araziler yerine boş bulunan arazilerin kullanılması daha yararlı olacaktır. Hobi bahçesi yapma şartları aynı zamanda il sınırlarının toprak şartlarına göre değiştiği için de bu noktalar tamamen göz önünde detaylı olarak tutulması gerekmektedir.
Editör: TE Bilisim