Hizmet Dökümünüzdeki Harflere Dikkat!

Hizmet Dökümünüzdeki Harflere Dikkat! İlerleyen yaşlarda emeklilik hayalimizi gerçekleştirmek için çalışmak ve adımıza sigorta primlerini doldurmak zorundayız. Sigorta primlerimizi ister çalışarak, ister isteğe bağlı ödemeler yaparak emekli olmak için bizden istenen günü doldurmamız gerekmektedir. Tüm hizmet dökümlerini artık e-Devlet sistemi üzerinden görebilmekteyiz. Sigortanız ile ilgili olarak işe girişinizin yapılıp yapılmadığını, primlerinizin ne kadar orandan ödendiğini ve primlerinizin ödenip ödenmediğini dahi buradan görmeniz mümkün olmaktadır. Öyle ki sizin prim dökümünüzde başkasına ait ödemeler var mı onları dahi görebilirsiniz.

Fakat e-Devlet sistemine girerek hizmet dökümü aldığınızda bazı satırlarda S, Ş, K gibi harfler mevcut ise bu durum son derece ciddi bir durumdur. Hizmet dökümünüzde bu harfler mevcut ise bu durum emekliliğinizi ve hatta sigortanızı da iptal ettirebilmektedir. Hizmet dökümünüzü incelerken gördüğünüz harflere dikkat etmelisiniz. Bu durum için son derece dikkatli olmanız gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu sahte sigortalılık bildirimini engellemek için bazı işyerlerini sahte, şüpheli ve kontrollü olarak tanımlamış bulunmaktadır. Bu tanımlar aşağıdaki gibi olup kodlama işlemleri bu şekilde gerçekleştirilmektedir.

  • Sahte İşyeri (S)
  • Şüpheli İşyeri ( Ş)
  • Kontrollü İşyeri (K)

Hizmet Dökümündeki Harfler Neyi Belirtmektedir?

Hizmet Dökümündeki Harfler Neyi Belirtmektedir? Aldığınız hizmet dökümünüzdeki Ş harfi sizin sigortanızın ödemesini gerçekleştiren şirketin şüpheli işyeri kapsamında olduğunu göstermektedir. Şüpheli (Ş) kodu konulan şirket adına denetleme süreci başlatılmaktadır. Yapılan denetimin amacı bu şirketin, sahte sigortalı bildirip bildirmediğidir. Denetim sonuçlandırılıncaya kadar Ş kodlama işlemi oradan kaldırılamaz.

Yapılan Denetim sonucuna göre sahte sigortalı bildirimi gerçekleştirildiği tespit edildiği takdirde verilen Ş kodu yerini S kodu ile değiştiriliyor. Bunun sebebi ise şirketin, bildirdiği sahte sigortalı bildirimleri. Yapılan bu sigorta bildirimleri hemen iptal edilir. Fakat herhangi bir soruna rastlanmaz ise konula Ş kodu kaldırılır. Bu şirketten yapılan bildirimler geçerliliğini devam ettirir.

Yapılan denetim işlemi sonlanmadan bu iş yerinden sigortalılığı bildiren kişiler, denetim devam ettiği müddetçe emeklilik talebinde bulunarak emeklilik işlemini başlatabilirler. Fakat denetim sonuçlandıktan sonra, adınıza yapılan sigortalılık sürecinizin iptal edilmesi durumunda emekli olan vatandaşlar emeklilik hakkını kaybeder. Hatta aldığı emekli maaş ödemelerini dahi geri ödemek zorundadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Engellilerin, muafiyetleri nelerdir. Hangi ödemelerde muaflar. İndirim sağlanılan yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu