Hayatımıza Girecek Yeni Teknolojiler

Hayatımıza Girecek Yeni Teknolojiler, çağımız teknoloji çağı olduğundan her geçen gün yeni teknolojik haberler sürekli olarak gündemde olmaktadır. Teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki artık ne zaman yeni bir teknolojik özellik hayatımıza girecek kestirmek mümkün olmamaktadır. Yıl 2025 olarak gözüken, gelen haberler doğrultusunda günlük yaşantımızın bir parçası olarak kabul görecek teknolojilerimizden haberler bulunmaktadır. Günlük hayatımızın bir parçası olacak 2025 yılı o teknolojileri sizler için yazımızda derlemiş bulunmaktayız.

Para Dergisi’nden Alev Rigel’in haberine göre, 2025’e kadar hayatımızda yer alacak teknolojiler.

Veri Depolama Hakkı Sınırsız Olacak

Veri Depolama Hakkı Sınırsız Olacak, Gelen haberlere göre dünya insanlarının neredeyse %90’ı 2025 yılına kadar sınırsız ve ücretsiz depolama alanına sahip olacak. Bilgisayarınızda depolama yeri açmak için kullanılmayan dosyalarınızı silme işlemi son bulacak. Ya kendi bilgisayarınızdaki muazzam veri depolama imkanı ya da bulut teknolojisinin sınırsız kapasitesini kullanıyor olacağız. Daha şimdiden Google Photos ve Amazon, sınırsız fotoğraf ve video depolama hakkı veriyor.

Eczacımız Artık Bir Robot

Eczacımız Artık Bir Robot, Robotlar günlük hayatımızda çoktan yerini almış durumda. Biz görmesek bile kullandığımız pek çok üründe robotların payı bulunuyor. Eczacı robotların da 2021’e kadar mesailerine başlamış olması planlanıyor. ABD’de yanlış ilaç kullanımı, büyük sorun. Bu yüzden ölümler oluyor ve köklü bir önlem alınamıyor. Sadece ilaç isimleri değil, miligram ve mikrogram birimleri de karışıklığa neden oluyor. Tıp çevreleri, raflardan doğru ilacın alınıp hastaya verilmesi konusunda robotlara güveniyorlar.

Sensörler İş Başına Geçiyor

Sensörler İş Başına Geçiyor, Dergide yapılan habere göre 2022 yılına kadar bütün dünyada bir trilyon kadar sensör (algılayıcı), internete bağlanmış olacak. Sensörler ucuzladıkça ve bilgisayarların bu sensörlerden gelen bilgileri işleme kabiliyeti arttıkça, internet ağı bu tip cihazlarla enformasyon seline kapılacak. Pekiyi bu sensörler ne işe yarayacak? Çok çeşitli sensör var. Darbe sensöründen alarm sensörüne, güvenlik sensöründen, meteorolojik şartları gözetleyen sensörlere kadar. Örneğin kışın boş kalan yazlığınızı kontrol altında tutmak istiyorsunuz. Sensörler size evinizin su basıp basmadığından, içeri zorla girme teşebbüsü olup olmadığından, evin ısı durumuna, nemlenme ya da küflenme durumuna kadar size sayısız bilgi verebilecek.

Otomobiller ve Karaciğer Artık Yazıcıdan Çıkacak

Üç boyutlu yazıcılardan çıkarttığımız ürünler kullanabilir hale gelecek. Sadece kullanmakla kalınmayacak hatta sağlık sektörü baştan sona değişecek. Bu özellik 2022 yılına kadar daha da geliştirilmesi planlanıyor. Öyle ki üç boyutlu yazıcıdan çıkmış otomobiller satın alabileceğiz. Böyle otomobiller tek parça çıkacağından, bir başka deyişle kaynaklı parçaları olmayacağından daha ucuz, daha sağlam araçlar piyasalarda olacak. Pek çok otomobil üreticisi, şimdiden denemelere başladı bile. Ya otomobillerin bazı parçalarını 3D olarak imal ediyorlar ya da tamamını bu yöntemle yapabilmek için prototipler üzerinde çalışıyorlar.

Üç boyutlu objeler ortaya çıkarabilen 3D yazıcıların insan organları da üretebilecek kabiliyete ulaşması biraz ürkütücü. Ancak hastalıklı organları tedavi etmek yerine sıfır organ ile hastalıklı organ değiştirilebilecek. Sağlık endüstrisi, insanlar için yedek parçalar üretmeye hazır. Doktorlar şimdiden bazı kemikler için biyo-mühendislikten faydalanıyor. 2024 gibi yakın bir gelecekte yapay organlar üreten sektörler filizlenmiş olacak. Yine aynı yıllarda kullandığımız fiziki ürünlerin yüzde 5’i de üç boyutlu yazıcılardan çıkacak.

Elleriniz Artık Telefon Olacak

Elleriniz Artık Telefon Olacak, televizyonda dizilerde ve filmlerde gördüklerimiz gerçek oluyor. Bilim kurgunun içinde gibi olacağız. İlk implant mobil telefonlar, ticari olarak 2025’te kullanılmaya başlanacak. İmplant telefon, elinizin içine küçük bir operasyonla çip takılması demek. Bu çip, hayatınız boyunca elinizde kalacak ve hem internet hem de fiziki bir cep telefonuyla bağlantılı olabilecek. Çip aynı zamanda sahibinin sağlığını da gözetecek. Biraz uçuk gelecek ama bu çip beyin dalgalarıyla da iletişim kurabilecek. Bu durumda sözlü komutlara bile gerek kalmıyor. Sevgilinizi düşünmeniz ve onunla konuşma isteğinde olmanız yeter. Çip bunu anlayıp hemen kendisini arayacak.

Gözlüklerde İnternete Bağlanacak

Gözlüklerde İnternete Bağlanacak, Okuma gözlüklerinin birçoğu artık internete bağlanabilecek. 2023 yılına kadar en az %10 hedeflenmektedir. İnternette aradığınız bir site ya da sayfayı gözlerinizin önüne getirebilecekler. İnternet, sizin göz hareketlerinizi takip ederek sayfada nerelere baktığınızı saptayıp sevdiğinizi düşündüğü siteleri de size tavsiye edebilecek. İnternet bağlantılı giysiler de yaygınlaşacak.

Günümüzde dijital teknolojiyi ve interneti kullananların oranı dünya genelinde yüzde 50’ye yaklaştı. 2023’te insanların yüzde 80’i dijitalleşmiş olacak. Artık dijital hayat, kişinin fiziki yaşantısıyla kaçınılmaz bir şekilde bağlantılı. Facebook ve Google gibi şirketler, dijital teknolojiyi dünyanın en uzak noktalarına kadar yaymak için projeler üretiyor.

Vergi Ödeme ve Toplama Artık Dijital Ortamda

Vergi Ödeme ve Toplama Artık Dijital Ortamda, Bitcoin gibi dijital para birimleri, para transferlerinde çok sık kullanılacak. Öyle ki, hükümetler bile vergi toplamada bu yöntemlerden yararlanacak. Böylece vergi kayıplarını da önlemiş olacaklar. Blok zinciri (blockchain) sistemi, son derece güvenli bir şekilde para hareketlerine imkan tanıyacak. Blok zinciri teknolojisi, 2008’de tanıtıldı. On yılda büyük gelişim geçirdi. Kısaca bu sistemde veriler bir yerde veya birden fazla yerde saklanamıyor. Bu da internetteki herkes tarafından erişilebilir durumda olduğu anlamına geliyor.

Dünya nüfusunun yüzde 90’dan fazlası, 2023 yılında süper bilgisayarlı olacak. Yaklaşık dört yıl sonra herkesin elinde bir akıllı telefon ya da daha küçük bir cihaz şeklinde bir süper bilgisayar olacak. 30 yıl önce milyonlarca dolar değeri olan süper bilgisayarlar, herkesin satın alabileceği kadar ucuz olacak.

İnternete Giriş Herkesin Hakkı

İnternete Giriş Herkesin Hakkı, Teknoloji çağında herkes internet hakkından faydalanabilecek. 2024’te herkesin internete giriş hakkı olacak. Hükümetler bunun için gerekli yasaları düzenleyecek ve kişinin temel hak ve hürriyetleri listesine “internete giriş” de eklenecek. Halen dünyada dört milyar kişi, internete giriş yapamıyor. Dev internet şirketleri, bu dört milyar insanın da sisteme dahil olması için çalışıyor. Bunun için ya uydular kullanılacak ya da dünyanın uzak köşeleri için havada yüzer dev balonlardan yararlanılacak.

Yapay Zeka Şirket Yönetecek

Yapay Zeka Şirket Yönetecek, Günümüzde bile birçok personelin yerini çoktan almış durumdadır. McKinsey Enstitüsü’nün raporuna göre bir şirkette çalışanların yüzde 45’inin işi, yapay zeka teknolojisiyle yanlışsız yürütülebilir. Bu, ABD’de yıllık 2 trilyon dolarlık ücrete karşılık geliyor. Bu durumda kalifiye olmayan işçilerin şirkete verebileceği potansiyel zarar da önlenmiş olacak. 2025 yılına doğru şirketler, yapay zeka imkanlarından yararlanarak stratejilerini belirleyecek, denetimler yapabilecek, şirket yönetebilecek.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu