Mortgage kredisi ile birlikte uzun vadede ödemeler yaparak ev sahibi olmak mümkündür. Konut kredisi olarak da bilinen bu kredi ile sağlanan meblağ ile birlikte ev satın alabilirsiniz. Mortgage kredisi veren bankalar şartları ise bankaya göre değişiklik göstermektedir.

Mortgage Kredisi Nedir?

Mortgage kredisi nedir sorusu bu krediden faydalanmayı düşünenler için merak ediliyor. Esasında mortgage kredisi konut kredisi olarak bilinmektedir. 2007 yılına kadar konut kredileri sadece 5 yıla kadar veriliyordu. Ancak söz konusu tarihten bu yana konut kredileri 20 yıla kadar varan vade süreleri ile sağlandığı için mortgage kredisine dönüştüler. Telaffuzu zor ve yabancı kökenli bir kelime olduğu için bankalar ya da müşteriler arasında hâlâ ismi yaygın olarak konut kredisi olarak geçmektedir. Fakat konut kredisi çekmek isteyen kişi esasında mortgage kredisi çekecektir. Temel olarak ipotekli satış yöntemine dayanmaktadır. Peşin ya da kısa süreli taksitler ile konut alamayacak durumda olanlar için iyi bir yöntemdir. Satın alınan konut için banka tarafından yapılan anlaşma dahilinde mülke banka tarafından ipotek koyulur ve kredi tutarları ödeninceye kadar ev banka üzerine ipotekli olur. Bu durumda taksitler ödenmediğinde banka tarafından mülke el koyulur ve mülkün sahibi banka olur.

Mortgage Kredisi Veren Bankalar Neler?

Mortgage kredisi veren bankalar faiz oranları ve peşinat tutarları ile farklılık gösterebilmektedir. Aynı zamanda her bankanın özel şartlarında da değişiklik olabilmektedir. Kredi çekerken göz önünde tutulması gereken asıl nokta bankaların mortgage kredilerinde evin tamamına kredi vermedikleridir. Bazı bankalar özel anlaşma kapsamında evin tamamına kredi sağlasalar da çoğu banka peşinat talep eder ve peşinat tutarının üzerine kredi tahsis eder. Ancak mortgage kredisi için önemli noktaların başında satın alınacak konut tutarının tamamına kredi tahsis edilmesidir. Bunun için ise mevcut konutunuz varsa o konutun tapusunu bankaya yeni alınacak konuttan ayrı olarak ipotek ettirmeniz gerekmektedir.

Garanti Mortgage Kredisi

Garanti mortgage kredisi yüzde yüz kredi tutarı ile bu alanda öne çıkan kredi türü oluyor. Kredi Türk Lirası cinsinden kullanılabiliyor ve kredi vade süresi de 240 aya kadar çıkabiliyor. Faiz tipi de sabit ya da değişken olarak belirlenebiliyor. Satın alınacak olan konutun eksper değerinin yüzde yüzüne yönelik kredi verilmesi bu krediyi cazip hale getiriyor. Başka bir deyişle satın alınacak konut örneğin 200 bin lira değerinde ise eksperin de bu değeri biçmesi halinde bankaya peşinat ödemenize gerek kalmadan kredinin tamamını kullanabilirsiniz. Mortgage kredisi başvurusu esnasında masraflar da mortgage ürününe bağlı olarak belirlenmektedir. Yeni satın alınacak olan konutun yanında müşterinin mevcut konutuna da ekspertiz yapılacağı için standart uygulamanın dışında iki ekspertiz ücreti tahsil edilmektedir. Teminat olarak ise mevcut konutun ve satın alınan evin ipoteği alınmaktadır. Bu noktada mevcut evinizin tapusunun sizde olması gerekmektedir. Banka yüzde yüz kredi verdiği için mevcut evinizin bulunmasını şart koşmaktadır. Başka bir deyişle peşinat ödemeden krediyi çekmek için mevcut evinizi de bankaya ipotek ettirmeniz gerekmektedir. Temel olarak bu tutum yurtdışında da uygulanan mortgage uygulamalarına benzemektedir. Şayet yeni alınacak konutun dışında ipotek olarak göstereceğiniz bir mülk bulunmuyorsa bu durumda yüzde yüz oranında kredi kullanamazsınız.

Ziraat Bankası Mortgage Kredisi

Ziraat Bankası mortgage kredisi ile satın alınacak evin tamamına yakınına kadar kredi çekebilirsiniz. 120 aya varan ödeme süreleri ile sunulan kredi 500 bin TL’nin altında olan evler için yüzde 90, 500 bin TL’nin üzerinde olan konutlar için yüzde 80 oranında tahsis edilmektedir. Bu kredi için gayrimenkul üzerine ipotek tesis edilmektedir. Bankanın gerekli gördüğü durumlarda ise yani gelirin çok yüksek olmadığı hallerde ek ipotek söz konusu olacaktır. Bu durumda konut ve arsa üzerine ipotek yapılması mortgage kredisi çekmeyi mümkün kılacaktır. Örnek bir hesaplama üzerinden 200 bin TL 120 ay vade oranı ile çekildiğinde yüzde 1,65 kredi oranı üzerinden aylık ödemesi 3 bin 838 TL olup geri yapılacak ödeme ise 460 bin TL olacaktır.

Akbank Mortgage Kredisi

Akbank mortgage kredisi ile satın alınacak evin tamamına kredi çekmek mümkündür. Satın alınacak evin tamamına kredi çekmek için ipotek olarak gösterilecek konut ya da arsa olması gerekmektedir. Bunun yanında ipotek gösteremeyecek olanlar ise belirli peşinat tutarları vererek 120 aya varan vade süreleri ile krediden yararlanmaları mümkün olmaktadır. Çekilecek mortgage kredisi aylık eşit taksitler halinde bankaya ödenmektedir. Aynı zamanda ara ödeme yapıldığında ise yüzde 2 oranında komisyon ücreti de talep edilmemektedir.

Yapı Kredi Bankası Mortgage Kredisi

Mortgage kredisi veren bankalar arasında Yapı Kredi Bankası da kredi sağlamaktadır. Satın alınacak evin yüzde 80’ine kadar kredi tahsis eden banka, kalan yüzdelik kısmı krediyi çekecek olandan peşin ödemesini istemektedir. 120 aya kadar vade süreleri ile kredi çekilebilen bankanın güncel faiz oranı 1,70 olmaktadır.

QNB Finansbank Mortgage Kredisi

QNB Finansbank mortgage kredisi satın alınacak konutun tamamına peşinat istenmeden tahsis edilmektedir. 1,58’den başlayan faiz oranları ile birlikte 180 aya varan vade süreleri ile sunulan krediden yararlanmak için mevcut ev ya da arsanızı ipotek göstermelisiniz. Sabit faiz oranları ile ödeme sunan banka, kredi tutarına oluşan masrafları da dahil ediyor.

Garanti Bankası Mortgage Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası Mortgage Kredisi Hesaplama

Akbank Bankası Mortgage Kredisi Hesaplama

Yapı Kredi Bankası Mortgage Kredisi Hesaplama

QNB Finans Bank Mortgage Kredisi Hesaplama

Editör: TE Bilisim