Güzel Yaşayabilmek İçin

Hayat, bir tercihler manzumesidir. Ömrümüz iyi ile kötü, doğru ile yanlış, güçlü ile zayıf, kahramanlık ile korkaklık, haram ile helal arsında tercih yapmakla geçmektedir. Tercihlerin doğru olabilmesi birikim ve deneyimlerimize bağlıdır. Nasıl ki bir manzumenin edebi değer taşıması ritim, uyak,ölçü, imge gibi ahenk unsurlarını taşımasına bağlıysa sosyal hayatımızın kalitesi de yaptığımız/yapacağımız tercihlerle orantılıdır.

Toplumsal hayatımızın düzgün, kaliteli ve sorunsuz olması için her alanda ve her konuda doğru tercihler yapmamız gereklidir. Bunun için lüzumlu olan alt yapıya sahip olmalıyız. Güçlü toplumlar; donanımlı, ferasetli ve güçlü bireylerin varlığıyla kaimdir. Neyzen Tevfik’in güzel bir sözü vardır: “Hayat üç buçukla dört arasındadır; ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.” Demek ki doğru tercih, kararlı duruş ve doğru adım atma hayat kalitemizi yükseltecektir.

Yanlış tercihler hem toplumsal hem de bireysel hayatımızı zora sokup yaşanmaz kılar. Öyle ki tuzun şekerle, zehirin panzehirle karıştırılması hayatımızda facialara neden olabilir. Doğru tercih, bu faciaların önüne geçebileceği gibi toplusal ve bireysel hayatımızın huzur ve refahının teminini mümkün  kılacaktır. Toplum olarak arzu ettiğimiz ve beklentimiz olan refahı elde etmek ancak tercihlerimizin doğru olmasına bağlıdır. Bu, hayatımızı amaçlı kılacaktır. Bireylerin ruh ve düşünce yüceliği amaçlarında saklıdır. Herkes amacı kadar büyük ya da küçüktür. Büyük insanların idealleri de büyüktür, küçük maksatlar için ömür tüketmezler. Küçük amaçlar küçük insanlara özgüdür.

İnsanca, dostça, kardeşçe huzur ve refah içerisinde yaşamak elimizde, yeter ki tercihlerimiz doğru olsun. Saplantılara kapılmayalım, algılarla düşüncelerimizi  dumura uğrattırmayalım, bizleri mankurtlaştırmalarına izin vermeyelim. O zaman göreceğiz ki her şey adil, doğru ve güzel olacak.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. iyi günler
    soyadınızdan dolayı yazmak istedim.acaba nerelisiniz .ben konya da oturuyorum bizden başka bu soyaddan yok zannediyordum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu