GSS ve Bağ-Kur Prim Borcu Olanlara Sevindirici Haber

GSS ve Bağ-Kur Prim Borcu Olanlara Sevindirici Haber, Prim borcu olan vatandaşlarımız daha önce alınan karar doğrultusunda ücretsiz olarak son muayene olabilecekleri gün 31.12.2019 olmaktaydı. Fakat alınan son dakika haberine göre, yeni bir karar doğrultusunda GSS ve Bağ-Kur borcu olan ve sağlık hizmetinden faydalanamayan vatandaşlarımız 2020 yılının sonuna kadar devlet ve üniversite hastanelerinde sağlık hizmeti alabilecekler. Gelen son dakika haberine göre 07.01.20020 tarihli Resmi Gazete’nin sayısında yer alan 4376 sayılı yasa kapsamında, kamu hizmetlerinden indirimli olarak ya da ücretsiz olarak yararlanmada muafiyet hükümlerini düzenleyen 2002 / 3654 sayılı Bakanlar Kurulu kararında değişikliğe gidilmiştir.

GSS ve Bağ-Kur borcu olanlar ile yapılan değişiklik, Cumhurbaşkanı kararı ile GSS kapsamında olarak, prim borçları nedeni ile sağlık hizmetinden faydalanamayacak olan Türk vatandaşlarının, devlet ve üniversite hastanelerinde alacakları sağlık hizmeti, tasarruf yasasının ilgili hükmünden muaf tutulmuş bulunulmaktadır. Buna göre GSS prim borcu olan vatandaşlarımız 2020 yılının sonuna kadar devlet ve üniversite hastanelerinden sağlık hizmeti işlemlerinden faydalanabileceklerdir.

GSS ve Bağ-Kur Prim Borcu İçin Resmi Gazete’de Yayımlanan Karar Nedir?

GSS ve Bağ-Kur Prim Borcu İçin Resmi Gazete’de Yayımlanan Karar Nedir? Resmi Gazete’de yer alan GSS ve Bağ-Kur borcu bulunan vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için alınan karar aşağıdaki metinde yer almaktadır. Buna göre 07.01.2020 tarihli ve 2040 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararının Eki olarak yayımlanan Resmi Gazete’de 28.01.2002 tarihli ve 2002 / 3654 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının eki Karara aşağıda belirtilen geçici madde eklenmiş bulunmaktadır.

“ Geçici Madde 77-31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60. Maddesinin, 1. Fıkrasının, (a) bendinin, (2) numaralı alt bendi ile (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı olup, 67. Madde hükümleri çerçevesinde sağlık hizmeti alamayan Türk vatandaşları ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler; Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde sunulan sağlık hizmetlerinden 5510 sayılı Kanundaki usul ve esaslar çerçevesinde yararlanmada, 31.12.2020 tarihine kadar uygulanmak üzere, 08.01.2002 tarihli ve 4736 sayılı Kanunun 1. Maddesinin, birinci fıkrası hükmünden muaftır.

Belirtilen Maddenin uygulaması ile ilgili olarak ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye, döner sermaye ödemeleri ve uygulamaya ilişkin diğer usul ve esasları belirlemeye Sağlık Bakanlığı yetkilidir.”

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İyi günler mesela ben ameliyat olacam ama bağkur borcum var 19milyar ?devlet hastanesinde değil bağkur yani sgk İle anlaşmalı bir hastane de faydalanacakmıyım yada kimi kapsıyor sadece devlet hastanesinde muayene içinmi uzatıldı bu süreç şimdiden teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu