GSS ve Bağ-Kur Borcu Olanlara Ücretsiz Sağlık Hizmeti

Bilindiği üzere Genel Sağlık Sigortası ya da Bağ-Kur’lular 60 günden fazla vadesi geçmiş prim borçları olması halinde sağlık hizmetlerinden faydalanamamaktadırlar.29.09.2015 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla Genel Sağlık Sigortası ve Bağ-Kur’lular borçlu olsa bile devlet ve üniversite hastanelerinde sağlık hizmetlerinden 31.12.2015 tarihine kadar ücretsiz sağlık hizmeti alma hakkı sağlanmıştı. Peki ücretsiz sağlık hizmeti için süre uzatıldı mı? Ücretsiz sağlık hizmetinden kimler faydalanıyor? Ücretsiz sağlık hizmeti kapsamında ilaçlar da ücretsiz veriliyor mu?

Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortalılarına Ücretsiz Sağlık Hizmeti Hangi Tarihe Kadar Uzatıldı?

31.12.2015 tarihinde sona ermesi beklenen ücretsiz sağlık hizmeti 30.06.2016 tarihine kadar uzatıldı.Buna göre Genel Sağlık Sigortası ve Bağ-Kur borçlarından dolayı sağlık hizmeti alamayan sigortalılar ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler 30.06.2016 tarihine kadar devlet ve üniversite hastanelerinde ücretsiz sağlık hizmeti alabilecekler.

Ücretsiz Sağlık Hizmeti Kapsamında İlaçlar da Alınabilecek mi?

Ücretsiz sağlık hizmeti sadece hastanelerdeki muayene, tahlil ve tetkikleri kapsamakta. İlaçlar için ayrıca ücret ödenmesi gerekiyor.Daha açık belirtmek gerekirse ilaç bedelinin tamamının cepten ödenmesi gerekiyor.

Ücretsiz Sağlık Hizmeti Özel Hastanelerde Geçerli mi?

ssk ve bağkur borcu olanlara ücretsiz sağlık hizmeti 2016

Sadece devlet hastaneleri ile üniversite hastanelerindeki sağlık hizmetlerine ait giderler ücretsiz karşılanacak.Özel hastanelerde bu kapsamda sağlık hizmeti almak mümkün değil.

Özel hastaneye gidecek GSS ve Bağ-Kur borçluları muayene, tahlil ve tetkik ile diğer masrafların tamamını cebinden ödemek zorundadırlar.

GSS ve Bağ-Kur’lular Ücretsiz Sağlık Hizmeti İçin Nereye Başvuracaklar?

Ücretsiz sağlık hizmeti için herhangi bir kuruma başvuru yapmaya gerek yok.İlgili hastane borçlu olanlar için provizyon seçerken medula sistemi üzerinden uygun menüden giriş yapacaklar.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

48 Yorum

 1. Bağkur borcu olanlar devlet hastanesinde tetkik yaptırabilir mi? Muayene olmak mümkün mü?

 2. Gül

  Gss her ay 53 tl öduyorum fakat eğitim ve araştırma hastanesinde muayeneden once 27 tl para aldılar her muayenedrn once neddn oars alınıyor zaten her ay gss ödeniyor

 3. bagkur borcumu ödeyemiyorum eşimi bagkur’dan çıkartıp genel saglık sigortasına geçirebilirmiyim böyle bi imkan varmı

 4. Merhabalar. Gss kapsaminda 53 tl odeme ile devlet hastanelerinde muayne olabiliyorum. Yesil kart degil yani pirim oduyorum. Sgk daki memur yesil kart olursa ozelde muayne olamassiniz ama g1 den odeme yaparsaniz fark odeyip ozelde de muayni olabilirsiniz demisti. Ancak ozel hastane anlasmamiz yok diye tam ucret istemekte. Bu mumkun mu muayne olamiyor muyuz?.

   1. Gittim olamıyormuşum ücretli muayene oldum sgkya gittim sonra nisan 53 lirayı ödersen açılır diyor öylemi?

    1. Meerhaba;normal şartlarda olabilmeniz gerekir;Nisan ayı primini ödemenize gerek yok,e-devletten provizyonunuzu kontrol edin lütfen.

 5. Merhaba. Esim yeni ise basladi iskur isbasi egitim programiyla. Sgk degil gss yapilmis egitim programi bitinceye, kadrolu eleman olana kadar oyleymis. Ozel hastaneye muayene icin gitsek normal sgk’lı gibi mi ucretlendiriliriz yoksa ek ucret odermiyiz. Ayrica devlet hastanesinde ameliyat durumunda gss karsilar mi biz mi oderiz?

  1. Merhaba;iş-kur kursiyeri olarak çalışanlar ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler diğer sigortalılar gibi sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

 6. 12 aylık gss borcum bırıktı. Suan toplu parayı odeme ımkanım yok. Fkat devlet hastanesıne muayeneye girmem gerekli. Borcum olmasına rağmen ücretli olarak devlet hastanesı hızmetınden yararlanabılırmıyım.
  teşekkürler

  1. Merhaba;şu an için Genel Sağlık Sigortası ya da Bağ-Kur’lular 60 günden fazla vadesi geçmiş prim borçları olması halinde sağlık hizmetlerinden faydalanamamaktadırlar.Ancak yeni torba yasada GSS liler borçlu olsa da 1 yıl boyunca tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.Torba yasanın yürürlüğe girmesini bekleyin.

 7. merhaba bağkur borcumdan dolayı sağlıktan yararlanamıyorum buna alternatif olarak özel sağlık sigortası yaptırsak devlet hastanelerinden muayene olabilirmiyiz ilaçları alabilirmiyiz

 8. Gss borcu olan kişi devlet diş hastanesinde ücretli muayene olmak için ne kadar ücret vermesi gerekiyor?

 9. Hamileyim bagkura borcumdan dolayi muayne olamadim ankara zekai tahir hastanesinde analik hakki diye bisey vardi sekreter hanim kalkti bu uygulama dedi .ilgililere sunu sormak istiyorum bebegimin durumunu borcumdan dolayi ogrenemiyecekmiyim. ucretli muayne var ama bunada gucum yoksa ben neyapabilirim. lutfen bu konuda yardimci olurmusunuz.

 10. Bugün sgkdaki kişi gss borcunu yapilandirdiktan sonra ilk taksiti ödersem ücretsiz tedavi olabileceğimi söyledi öylemi oluyor?

  1. Merhaba. Yapılandırma ilk taksiti ile varsa yapılandırma kapsamında olmayan 2016/06 sonrası borcu ödemeniz halinde sağlığınız açılır.

 11. Merhaba,
  Annemin tarimdan bagkuru var ama borclu nerdeyse hic yatirmadik gecen gun hastaneye gittik ucret almadilar devleg hastanesin de eskiden aliyolardi sebebi nedir acaba bir sikinti cikar mi daha sonra bilginiz varsa yardimci olur musunuz tesekkur ederim simdiden

  1. Merhaba. 31 Aralık 2016 tarihine kadar borçlu olan gss ve bağkurlulara devlet ve üniversite hastanelerinde ücretsiz sağlık hizmeti var. Bundan dolayı ücretsiz faydalanmışsınızdır.

 12. 4c dediğim emekli sandığı. 10 aralıkta emekli sandığı bitiyor. 17sinde özel hastanede doğum yaparsam ve g1 tescili yetişmezse provizyonlu gozukuyormusum. Bu durumda özel hastane benden fazla ücret ister mi

 13. Merhaba,
  Benim SGK m 4c 10 aralıkta bitiyor. Gelir testi yaptırdım g1 çıktı. Henüz SGK tescil etmedi süreç devam ediyor. Eğer 17 aralıkta SGK ile anlaşmalı bir özel hastanede doğum yaparsam ve o süreçte g1 tescili yetişmezse özel hastane benden fazla ücret ister mi? Özel hastaneden yararlanmak için belli sure gssde olma şartı var mı? Bu yılın eylulune kadar 4c primim odendi.

  1. 4/c’den kastınız yeşil kart mı? Siz SGK’ya uğrayarak G1 gelir sonucuna istinaden genel sağlık sigortası tescilinizi yaptırın. Özel hastane çok masraf çıkartır size.

 14. Ben Eylül 90 doğumluyum, bayadır gss’de borç birikiyor, şimdi 20 lik dişim çıktı ücretli tedavi olamazmıyım devlet diş hastanesinde.

 15. Is yeri sahibiyim ama bagku borcum bulunmakta odeyememekteyim.devlet hastahanelerinde dogum nasil yapilmakta ucret odeyecekmiyiz?

 16. Peki hocam baltalimani kemik hastanesin de olsam orasida ücretsiz mi çünkü kamu Hastanesi bildigim kadariyla orası

 17. Merhaba hocam ben genel sağlık sigortalisiyim gss yani… prim odemiyorum gelirim düşük calismadigim için devlet karşılıyor. .. şimdi ameliyat olucam Okmeydanı ssk hastanesinde ameliyat parası veya başka bir ücret alinicak mi benden

 18. Kolay gelsin kız kardeşim Üniversite Hastanesinden bir prof. a özel ameliyat oldu. kendisi halen bekar ve çalışan olmadığı için emekli babamın Bağkur undan faydalanıyor. hastanede bizden 3000 tl ameliyat parası aldılar ama sonradan hastane çalışanlarından bir kaç kişi bizim emekli olduğumuzu ve para alınmaması gerektiğini söylediler. sizin bilginiz var mı bu konuda acaba ?

  1. Değerli Okurumuz;
   Özelde ameliyat yapıldığı için alınan ücrete birşey diyemem. Devlet hastanesinde olmuş olsa bu ücret neden alındı diyebilirim.
   Saygılarımızla.

 19. merhaba
  gelir testi yaptırdım sigortadan 600 küsur lira faiziyle birlikte gss borcu çıkardılar. 26 yaşındayım. provizyon sayfamda Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir yazıyor. bu durumda ben de hazirana kadar sağlık hizmeti alabilir miyim? Teşekkürler

  1. Değerli Okurumuz;
   30.06.2016 tarihine kadar devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. Merhaba iyi çalışmalar;
    benim hem tarım sigortam hemde küçük bir dukkanim olduğu için bağkurum bulunmakta, tarım sigortamda hiç borcum yokken bağkura hiç ödeme yapmadım.eskiden hastane sisteminde tarım sigortam görünürken artık sadece bağkur görünüyor,söylediğiniz devlet hastanelerinde bakmada bir sıkıntı yaşamazken özel hastanede bağkur borcundan dolayı cepden ödeme yapmak zorundayım.Şimdi beynimden operasyon olma ihtimalim var son bağkur affindan sonra 6.000 tl civarında borcum görünüyor devlet hastanesinde ameliyat olma durumunda borucumun olması etkiler mi özel hastanede olma durumumda borcumun hepsi ödenmiş mi olması gerekiyor yada ne kadarı ödemeli.. biliyorum çok uzun bir soru oldu ancak maddi durumum şuan çok kötü olduğu için çare arıyorum

    1. Değerli Okurumuz;
     Devlet hastanesinde uygulanacak operasyona göre ücret alınıp alınmayacağı konusunda lütfen ameliyat olacağınız hastahaneden bilgi alın. Özel hastanede ameliyat için ise Bağ-Kur kapsamında vadesi geçmiş en fazla iki aylık prim borcunuz olması halinde sağlık hizmeti alırsınız.
     Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu