Bilindiği üzere Genel Sağlık Sigortası ya da Bağ-Kur'lular 60 günden fazla vadesi geçmiş prim borçları olması halinde sağlık hizmetlerinden faydalanamamaktadırlar.29.09.2015 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla Genel Sağlık Sigortası ve Bağ-Kur'lular borçlu olsa bile devlet ve üniversite hastanelerinde sağlık hizmetlerinden 31.12.2015 tarihine kadar ücretsiz sağlık hizmeti alma hakkı sağlanmıştı. Peki ücretsiz sağlık hizmeti için süre uzatıldı mı? Ücretsiz sağlık hizmetinden kimler faydalanıyor? Ücretsiz sağlık hizmeti kapsamında ilaçlar da ücretsiz veriliyor mu?

Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortalılarına Ücretsiz Sağlık Hizmeti Hangi Tarihe Kadar Uzatıldı?

31.12.2015 tarihinde sona ermesi beklenen ücretsiz sağlık hizmeti 30.06.2016 tarihine kadar uzatıldı.Buna göre Genel Sağlık Sigortası ve Bağ-Kur borçlarından dolayı sağlık hizmeti alamayan sigortalılar ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler 30.06.2016 tarihine kadar devlet ve üniversite hastanelerinde ücretsiz sağlık hizmeti alabilecekler.

Ücretsiz Sağlık Hizmeti Kapsamında İlaçlar da Alınabilecek mi?

Ücretsiz sağlık hizmeti sadece hastanelerdeki muayene, tahlil ve tetkikleri kapsamakta. İlaçlar için ayrıca ücret ödenmesi gerekiyor.Daha açık belirtmek gerekirse ilaç bedelinin tamamının cepten ödenmesi gerekiyor.

Ücretsiz Sağlık Hizmeti Özel Hastanelerde Geçerli mi?

[caption id="attachment_6051" align="aligncenter" width="500"] ssk ve bağkur borcu olanlara ücretsiz sağlık hizmeti 2016[/caption] Sadece devlet hastaneleri ile üniversite hastanelerindeki sağlık hizmetlerine ait giderler ücretsiz karşılanacak.Özel hastanelerde bu kapsamda sağlık hizmeti almak mümkün değil. Özel hastaneye gidecek GSS ve Bağ-Kur borçluları muayene, tahlil ve tetkik ile diğer masrafların tamamını cebinden ödemek zorundadırlar. GSS ve Bağ-Kur'lular Ücretsiz Sağlık Hizmeti İçin Nereye Başvuracaklar? Ücretsiz sağlık hizmeti için herhangi bir kuruma başvuru yapmaya gerek yok.İlgili hastane borçlu olanlar için provizyon seçerken medula sistemi üzerinden uygun menüden giriş yapacaklar.
Editör: TE Bilisim