GSS PRİM BORCU AFFI İÇİN SON GÜN NE ZAMAN?

29.03.2015
219
A+
A-

GENEL SAĞLIK SİGORTASI ( GSS ) BORÇLARININ SİLİNMESİ İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Genel Sağlık Sigortası veya halk arasında zorunlu sigorta olarak bilinen GSS kapsamında borçlu vatandaşların borçlarını yapılandırması için verilen süre azalıyor. Borcu bulunan sigortalılar borçlarını yapılandırmak için 30 Nisan 2015 tarihine kadar SGK’ya başvurabilirler fakat daha önce gelir testi yaptırmamış kişiler  31 Mart 2015 Salı gününe kadar ikamet edilen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmaları gerekmektedir.

1-  Bugüne kadar hiç gelir testi yaptırmadım. Hiç başvuru yapmadığım için g/2 seviyesinden resen yani SGK tarafından borç çıkarılmış. Ne yapmalıyım?

Bu durumda olanlar 31 Mart 2015 Salı Gününe kadar ikamet edilen Kaymakamlıkta bulunan  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmaları gerekmektedir. Gelir seviyesi belli olanlar en son tespit edilen gelir testi sonucuna göre borç miktarı düşer veya silinir.

2- Bugüne kadar hiç gelir testi yaptırmadım. Hiç başvuru yapmadığım için g/2 seviyesinden resen yani SGK tarafından borç çıkarılmış. Gelir testi yaptırdım. Gelir seviyesi 60/c-1 yani Yeşilkart çıktı bu durumda ne olur?

Hiç başvuru yapmayanlardan  31 Mart 2015 Salı gününe kadar gelir testi yaptırıp sonucu 60/c-1 yeşilkart çıkanların geçmişteki borcu silinir.

3–  Bugüne kadar hiç gelir testi yaptırmadım. Hiç başvuru yapmadığım için g/2 seviyesinden resen yani SGK tarafından borç çıkarılmış. Gelir testi yaptırdım. Gelir seviyesi 60/g-1 çıktı bu durumda ne olur?

 Hiç başvuru yapmayanlardan  31 Mart 2015 Salı gününe kadar gelir testi yaptırıp sonucu 60/g-1 çıkanların geçmişteki 60/g-2 seviyesinden çıkan borçları 60/g-1 seviyesine düşürülür.

YAPILANDIRMA KAPSAMINDA SON GELİR TESTİ TARİHİ 31 MART , BİRİKEN BORÇLARI YAPILANDIRMAK İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ DE 30 NİSAN.

6552 sayılı kanun kapsamında Genel Sağlık Sigortası kapsamında resen SGK tarafından borç çıkarılanların borçlarını sildirme veya düşürme işlemi  için en geç 31 Mart 2015 salı gününe kadar gelir testi yaptırmsı gerekmektedir.

Peki daha önce gelir testi yaptırmış olanların biriken borçları ne olacak?

Gelir testi yaptırmış ve gelir seviyesi belli olmuş kişilerin 30.04.2014 tarihinde kadar biriken borçları 6552 sayılı kanun kapsamında taksitlendirilebilir. Bu borçlar için 30 Nisan 2015 tarihine kadar SGK’ya başvurarak peşin veya taksitli olarak ödeme imkanı bulunmaktadır.

———

GSS BORCUNUZ VAR MI? SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

——-

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Anıl dedi ki:

  Merhaba ben 18 yaşındayım lise mezunuyum üniversite sınavına tekrar hazırlanıcam onun için 1 sene daha beklicem bu süre zarfında sigorta borçlanması gözükmemesi için Temmuz ayında Gelir testi yaptırdım Ağustos ayında 10 gün sigortalı olarak part time çalıştım ve ayrıldım sigorta gözükdükten sonra gelir testi iptal oldu bida nasıl başlata bilirim acaba?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İkametinizin olduğu yerdeki Sosyal Güvenlik Merkezine dilekçe ile başvuru yaparak Gesal Sağlık Sigortanızı başlatmanız gerekiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.