GSS BORCUNU YAPILANDIRAN SAĞLIKTAN NASIL FAYDALANIR

Bilindiği gibi 11.09.2014 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6552 Sayılı Torba Yasa Genel Sağlık Sigortası borçlarına da yapılandırma imkanı getirmiş peşin ya da 6,9,12 ve ya 18 taksit seçeneğiyle ödenme imkanı sağlanmıştır.

Son günlerde vatandaşın bu konuda en çok mağdur olduğu durum ise GSS borçlarını yapılandırdığı halde sağlıktan faydalanamıyor olması. GSS borcunu yapılandıranların sağlıktan faydalanabilmesi için yapması gerekenler şunlar:

Genel Sağlık Sigortası Borcu İçin Yapılandırmada Peşin Ödeme Seçeneği Seçen Sağlıktan Nasıl Faydalanır?

Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlu olan kişilerin 2014/04 dönemi ve öncesi borçları 6552 Sayılı kanun kapsamında yapılandıralabilmektedir Dolayısıyla  Genel Sağlık Sigortası borcu için yapılandırma kapsamında peşin ödeme seçeneği seçen kişilerin 2014/04 dönemi sonrası tüm borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Peki 2014/04 dönemi sonrası borcu yatırmak, yapılandırma kapsamında olan borcu yatırmamak sağlıktan faydalanmak için yeterli mi? Maalesef buna hayır diyoruz.

Genel Sağlık Sigortası borcu için yapılandırma kapsamında peşin ödeme seçeneği seçen sigortalı için taksitin son ödeme tarihi 30.11.2015 tarihi olmasına rağmen bu tutar ödenmediğinde sigortalı sağlık haklarından faydalanamamaktadır.

Kısacası GSS borcu için peşin ödeme seçeneği seçen kişilerin sağlıktan faydalanabilmeleri için 2014/04 dönemi sonrası toplam borcu ile peşin ödeme seçeneği seçtiği toplam borcu ödemeleri gerekmektedir.

-Genel Sağlık Sigortası Borcu İçin Yapılandırmada Taksitle Ödeme Seçeneği Seçen Sağlıktan Nasıl Faydalanır?

GSS ZORUNLU SGK SİGORTASI BORCUNU YAPILANDIRAN HASTANEDEN NASIL FAYDALANIR

Genel Sağlık Sigortası borcu için yapılandırma kapsamında taksitle ödeme seçeneği seçen kişilerin 2014/04 dönemi sonrası tüm borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Peşin ödeme seçeneğinde olduğu gibi taksitle ödeme seçeneği seçenler için de sağlıktan faydalanmak için 2014/04 sonrası borcun yatırılması yeterli bulunmamaktadır.

Genel Sağlık Sigortası borcunu yapılandırma kapsamında taksitle ödeme seçeneği seçen kişilerin sağlıktan faydalanabilmeleri için 2014/04 sonrası toplam borç ile son ödeme tarihi 30.11.2015 olan GSS yapılandırma taksidini ödemeleri gerekmektedir.

GSS Borç Yapılandırma Başvurusu İçin Son başvuru tarihi ne zaman

Genel Sağlık Sigortasına borçlu olan kişiler için yapılandırma son başvuru tarihi 02.11.2015 tarihinde sona eriyor.Hiç gelir testi başvurusu olmayan ve 01.01.2012 tarihinden sonra güvencesi olmayanların ise 30.09.2015 tarihine kadar gelir tespitine başvurmaları gerekiyor.

30.09.2015 tarihine kadar gelir tespitine başvuranın GSS tescili en son çıkacak olan gelir sonucuna göre yapılacağı için sigortalının borcu baya düşmekte hatta gelir sonucu 60/c-1 yani yeşil kart çıkarsa 6552 Sayılı kanun kapsamında borcu silinebilmektedir

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu