GSS 6824 Yapılandırma Son Ödeme Tarihi

Genel Sağlık Sigortası sistemi 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren sosyal güvencesi olmayan herkes için zorunlu hale getirilmiş, güvencesi olmayanlar otomatik ve zorunlu olarak sisteme dahil edilmişti. Tabi hal böyle olunca bir çok kişiye de yüklü miktarlarda prim borcu çıkarılmıştı. Bir kaç defa af çıkarılmış, yapılandırma imkanı sağlanmış, 25 yaş altı prim borçları silinmiş olsa bile kalıcı bir çözüm bulunamamıştı. En son 2017 yılında 6824 sayılı torba yasa ile Genel Sağlık Sigortasında yeni bir sistem getirilmiş ve prim borçları yeniden yapılandırılmıştı. Şimdi 6824 Sayılı Kanun ile Genel Sağlık Sigortasında getirilen yeni sistem ve bu kapsamda yapılandırılan borçların son ödeme tarihleri konusuna değinelim. 

6824 Sayılı Kanunla GSS’de nasıl bir düzenleme yapıldı?

6824 Sayılı Kanun ile Genel Sağlık Sigortası sisteminde farklı gelir testi uygulamaları kaldırıldı. Önceden gelir testine başvurmadığınızda Sosyal Güvenlik Kurumu sizi G2 ve ya G3 gelir seviyelerinden tescil etmekteydi. Düşünün bugün G2 devam etse aylık primi 240 TL, G3 ise ayda 490 TL’den size borç çıkarılacaktı. Tabi bu durum büyük mağduriyet yarattığından Sosyal Güvenlik Kurumu tekli prim sistemine geçti. 6824 Sayılı torba kanunla GSS sisteminde 60g ve 60C olmak üzere iki ayrı sisteme geçildi.

60g GSS gelir seviyesi

Eğer gelir testi başvurunuz yoksa ve herhangi bir Sosyal Güvenceniz de yoksa Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 60g  kapsamında tesciliniz açılır. Bu kapsamda aylık prim tutarı brüt asgari ücretin %3’dür. Yani 2018 yılı için aylık GSS primi 60 TL dir. Eğer gelir testine başvurmadan Genel Sağlık Sigortasından yararlanmak isterseniz bu kapsamda prim ödemesi yapabilirsiniz.

60C gelir seviyesi yeşil kart

Yeşil kart nedir başlıklı yazımızda da anlatıldığı üzere gelir testi sonucu aylık asgari ücretin net tutarının 1/3’ünden az ise 60c kapsamında eski ismi ile yeşil kart kapsamında prim ödemeden sağlıktan yararlanabilirsiniz. Yani yeşil kart için gelir testi sonucunda hane halkı ortalama net gelirinizin 2018 yılı için yaklaşık 480 TL altında çıkması gerekiyor.

GSS 6824 Son ödeme tarihi ne zaman 2018, son ödeme tarihi uzatıldı mı ?

6824 Sayılı Kanun ile getirilen bir diğer düzenleme ise 2017/04. ay öncesi Genel Sağlık Sigortası borçlarının aylık 53 lira üzerinden yeniden hesaplanması, gecikme zammı ve faizlerinin ise silinmesi. Kanunla 2017/04. dönem öncesindeki ana para Genel Sağlık Sigortası borçlarının ödenmesi için 30 Nisan 2018 tarihine kadar süre verildi. Bu tarihe kadar ödeme yapmadığınız taktirde 6824 sayılı kanunla yeniden hesaplanan ve yapılandırılan borçlara gecikme zammı ve faizi de eklenerek borçlar yeniden hesaplanacak. Dolayısıyla prim borcunuz yükselmiş olacak.

Son ödeme tarihinin uzatılıp uzatılmayacağı ile ilgili şu an için bir gelişme yok. Uzatım olursa sayfamızdan takibini yapabilirsiniz.

GSS 6824 borcu nasıl ödenir?

6824 Sayılı Kanunla 30 Nisan 2018 tarihine kadar ertelenmiş GSS prim borçlarını herhangi bir banka ve PTT şubesinden, internet ya da mobil bankacılıktan GSS 6824 Tahsilatları menüsünden ödeyebilirsiniz. Ödeme işlemini T.C. numaranız ile yapacaksınız. 2017/04 dönemi harici yani GSS 6824 harici borçlarınızı da GSS PRİM menüsünden T.C. numaranız üzerinden ödemeniz gerekiyor.

GSS borcu sorgulama

E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-GSS Tescil ve Borç Sorgulama menüsünden prim borcunuzun olup olmadığını, ne kadar olduğunu sorgulayabilirsiniz.

GSS 6824 yapılandırma borcunu ödemezsem ne olur?

2017/04. dönem öncesi için silinen gecikme zammı ve faizleri yeniden borç olarak yansır. ödeyeceğiniz borç tutarı artar.

2018 yılında yeni bir GSS affı yasası var mı?

Şu anda bu yönde bir düzenleme görünmüyor.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. hocam ben işsizken gelir testi yaptırdım sgk’lı olarak işe giriş tarihimi ise bitiş tarihi olarak gösterilmiş ama o işsiz kaldığım dönemde hiç ödeme yapmadım. ne borcum var bilmiyorum ve şu an faiz işliyor mu? var olan borcu ödemeli miyim?

  2. Slm. Hocam ayni evde iki kisiye gss borcu cikabiliyor mu? İkinci yaptirdigim gelirtestinde g0 cikmama ragmen borc yaziliyor. Ne yapmaliyim? Tesekkurler

  3. selam hocam 2014 den bu yana 18 yaşımı doldurduğum için gss prim ödüyorum(60tl). Yalnız açıköğretim lisesi okuyordum . Hocam geçenlerde bir yazı okudum. Yazıda söylenen eğer okul okuyorsa birey gss prim ödemek zorunda değildir wardır. Şimdi hocam ben ödediğim paraları geri alabilrmiyim ?

    1. 01.01.2012 tarihinden itibaren zorunlu oldu. O tarihte isteğe bağlı açmış olabilir misiniz?

  4. 7.2.2001 tescil kaydım var ve pirim imi düzenli ödyorum 5,5,1968 doğum taryligim yanlış 1995,ten 2001yılnaadar pancar koparatif kesintileri ödeme dökün lerini kayt etifştk ödeme dökerim 5yıl görünüyor askerlik boçamasıda yaptırmadık bunları gerye dönük ödersek nezaman Man emekli olurum tarım bağkurluyum selamlar cevabınızı beklgorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu