Gss 01 Nisan 2017 Tarihinden İtibaren 53 Lira Oluyor 

15.03.2017
892
A+
A-
Gss 01 Nisan 2017 Tarihinden İtibaren 53 Lira Oluyor 

Genel sağlık sigortası primleri 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren 53 TL olacak.  Ayrıca genel sağlık sigortası prim borçlarının büyük bir kısmı silinecek ve yeniden af kapsamına alınacak 8 Mart 2017 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 6824 sayılı torba kanun ile genel sağlık sigortası sistemi yeniden düzenleniyor. Yeni torba kanun ile genel sağlık sigortası sisteminde yapılan değişiklikler konusunda SGK GSS 53 TL oluyor konulu yazımızda ayrıntılı olarak yer vermiştik. Yeni torba kanun ile GSS sisteminde yapılan tüm değişiklikler şu şekildedir;

Yeni Torba Kanunla GSS sisteminde Yapılan değişiklikler

 • Genel Sağlık sigortasında farklı gelir seviyesi uygulamaları kaldırılacak.
 • G2 ve g3 gelir seviyesi kaldırılacak ve G0 ya da G1 gelir seviyesi kapsamında sigortalıların tescili yapılacak.
 • Hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olanlar G0 yani yeşil kart kapsamında tescil edilecekler. Genel Sağlık sigortasında prim ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanacaklar.
 • Hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ünden fazla olanlar G1 gelir seviyesinden tescil edilecekler. Bu kişiler ise brüt asgari ücretin %3’ü oranında Genel Sağlık Sigortası primi ödeyecekler. 2017 yılı için G1 gelir seviyesinde ödenecek GSS prim tutarı 01 Nisan 2017 tarihinden itibaren 53 TL olacak. 
 • Gelir testine başvurmak istemeyenler ve herhangi bir güvencesi olmayıp Genel Sağlık sigortası kapsamında otomatik tescili yapılacaklar da G1 gelir seviyesinden tescil edilecek.

Yeni GSS Affından Faydalanmak İçin gelir testine Başvurmak zorunlu mu?

 • 01.01.2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası kapsamında tescili bulunan ancak hiç gelir testi başvurusu olmayan kişilerin gelir testine başvuru yapması halinde GSS tescilleri en son gelir seviyesine göre en başından güncellenecek.
 • Gelir sonucu G0 yani yeşil kart çıkanların tüm borçları silinecek.
 • Gelir sonucu G1 çıkanların ise tescilleri en başından itibaren G1 olarak güncellenecek. Bu durumda olanların da  borçları yaklaşık %70 oranında silinecek.
 • Dolayısıyla daha önce gelir testi başvurusu olmayanların gelir testine başvurmaları kendileri açısından avantajlı olacaktır.
 • Hiç gelir testi başvurusu yapmamış, SGK tarafından GSS kapsamında otomatik tescil edilmiş kişiler 01 Nisan 2017 tarihinden itibaren gelir testine başvurmasa bile tescilleri en başından itibaren G1 gelir seviyesinden yani aylık 53 TL’den yeniden güncellenecek.
 • Daha önce gelir testi başvurusu olan ancak g2 ve g3 gelir seviyelerinden GSS tescili yapılanların da tescilleri en başından itibaren G1 olarak güncellenecek. Bunların da gelir testine başvurması zorunlu değil.

Yeni Torba Kanunla GSS Borçları Yeniden Yapılandırılabilecek ve Taksitlendirilebilecek

01 Nisan 2017 tarihinden itibaren GSS tescillerinin güncellenmesi ile birlikte sigortalılar dilerse Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak GSS prim borçlarının sadece ana parasını 12 eşit taksitle yapılandırabilecek. Yapılandırma talebinde bulunan kişilerin GSS borçlarının gecikme zammı ve faizleri silinecek.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 44 YORUM
 1. Hakan dedi ki:

  Ramazan Bey merhaba.Ben daha önce gelir testi yaptırmıştım g2 çıkmıştı 39 dönemdir borçluyum hiç ödemedim bocum 7-8bin lira civarı. Bu borç geriye dönük 53 lira üzerinden yeniden hesaplanacak değil mi ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,evet yeniden hesaplanacak

   1. Hakan dedi ki:

    Teşekkür ettim Ahmet Bey sağolun.

 2. umut dedi ki:

  Merhaba, 8 aydır isteğe bağlı sigortamı ödeyemiyordum dün itibari ile sigortamı sonlardırdım. Geçen ay gss testi yaptırmıştım 60c1 kapsamından gelir testi sonucum çıkmıştı . Sgk dan yeşil karta başvurmam halinde yeşil kart verileceği söylendi fakat ben daha yeşil karta başvurmadım. Bugün e devlet sağlık provizyon sorgulamaya baktığımda aşağıdaki sonuçla karşılaştım, şimdi ben gss primi ödemeden sağlık hizmetinden faydalanabilir miyim 60/b kapsamında gss li olmanın yeşil karttan farkı nedir kolay gelsin .

  Tescil Kapsamı4/b İsteğe Bağlı Sigortalılar
  GSS Kapsamı60/b kapsamında sigortalılar
  Sigortalı Türü Çalışan
  Katılım Payı MuafiyetHayırDurum,
  Müstehaktır, provizyon alabilir

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hala isteğe bağlı sigortadan sağlık yardımı almaktasınız.Sanırım terk işleminiz daha yapılmamış,yeşil kartlı olduğunuz zaman sevk zincirine tabisiniz,sevk olmadan Tıp Fakülteleri ve özel hastanelere doğrudan müracaat edemezsiniz.

 3. selami dedi ki:

  merhabalar,

  gelir testi yaptırdım ve de 6736 Kanunu icabinda 12 ay taksit yaptırdım . henüz ödemesi gelmeden bu yasa çıktı.

  aylık taksitlerim 100 liranın üzerinde, ben başvuru yapmadan otomatik olarak 53 liraya düşer mi yoksa başvuru yapmam gerekir mi?

  çok teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,taksitleriniz değil tarafınıza tahakkuk eden gss prim borçları aylık 53 den yeniden düzenlenecek 1 Nisani bekleyin lütfen

 4. Selim dedi ki:

  Selamlar. Ben birşey sormak istiyorum bu geriye dönük 53 lira üzerinden yeniden hesaplamak sadece gelir testi yaptırmayanlar için mi geçerli? Yoksa gelir testi yaptıranların da borçları 53 lira üzerinden hesaplanacak mı? Hayırlı günler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,herkes için geçerlidir

   1. Selim dedi ki:

    Teşekkürler Ahmet bey.

 5. ZEKİ KARAYAVRU dedi ki:

  MERHABA Benim 3 aylık resen yapılmış 213 tlden borcum var bunun hepsi 53 tl yemi düşecek GSS testi yaptırmam gerekiyormu şu an çalışmıyorum daha öncede 10 ay işsizlik maaşı almıştım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet 53 TL ye düşecek.

 6. murat uzunlar dedi ki:

  Bu 53 tl şu an asgari ücretle çalışmakta olanları kapsıyor mu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,hayır çalışanlar zaten gss kapsamında

 7. ZEKİ KARAYAVRU dedi ki:

  bu gün itibariyle 429 tl olan borcum sıfırlanmış gözüküyor şimdi gss testi yaptırmam gerekiyormu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,borç sıfırlanması olmayacak muhtemelen sistem tarama yapıyordur daha sonra tekrar sorgulama yapın

 8. Ahmet dedi ki:

  daha once 6000 tl borcum vardı 3000 tl sını anca odeyecemıstım bu yüzden de saglıkdan yararlanamamıştım
  bu odedıgım 3000 tl ne olacak ? sadece odedım 9 10 aya mı sayılacak yoksa 53 tl den 35-40 aya mı sayılacak
  bırde sormak ıstedıgım
  gecmıste borcunu odemedıgımız ıcın sağlık hızmetınden yararlanamadığımız halde gecmıse yonelık neden ıstenıyor yanı 53 tl olsa bıle neden bu paraları odemelıyız saglıkdan yararlanamadık ama yınede oduyoruz
  ayrıca madem 53 tl müjde dıye verılıyor 2012 de neden bu kanun bu sekılde yapılmadı ödeyenler enayı mı oluyot ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ödediklerini iade alamaz ya da diğer borçlarınıza mahsup edemezsiniz.Yüksek borçlarınıza sayılır.Geçmişe yönelik istenmesi Kanun gereği zorunlu GSS li olmanız

 9. Aymelek dedi ki:

  Merhaba, 25 yaşından büyük ve halen üniversitede okuyan erkek çocukların durumu nedir acaba, onlara da borç çıkıyor mu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,25 yaşından büyük çocuklar sigortası yok ise gss den. Prim borcu çıkar

 10. Sadık dedi ki:

  Eski borç aynen duruyor 53 lira hesaplama olayı olmamış sadece faizi silmisler herkesin eski borcu geri geldi 53 liradan hesaplanacak diye kanun var bir de acaba 53 lira için sgkya mi gitmeliyiz?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bu hafta içinde muhtemelen işlemler tamamlanmış olur.Biraz beklemeniz gerekiyor.

 11. ZEKİ KARAYAVRU dedi ki:

  Benimde eski borcum geri gelmiş 2 gün önce 0 görünüyordu.53 tl den yararlanmak için tam olarak ne yapmamız gerekiyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,biraz beklemeniz gerekiyor sistem sırayla guncelliyor sanırım

 12. volkan dedi ki:

  Merhaba benim bir sorum olcaktı. benim şu an gss borcum 5bin küsür tl olarak görünüyordu. borçlarım hala 157 192 diye gidiyo. 53 tl diye bi borç görünmüyor. bunlar düzenlenecek mi?

  ben ömrüm boyunca bi kere yada iki kere hastaneye gittim hepsinde de ücretli hasta olarak muamele gördüm gss var dediler o bile görünmedi. allahtan şimdi ssk lı bi işe girdik de artık sgk mız var ama kullanmadığımız bir sistemin borcunu neden ödüyoruz? devlet resmen haraç keser gibi milleti bu paraya ödemeye mahkum bırakıyor. bu gss saçmalığının iptali söz konusumudur? nasıl iptal ettirebiliriz? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,prim borclariniz aylık 53 TL den güncellenecek Kanun daha yeni yürürlüğe girdi biraz bekleyin düzelmesi için

 13. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba ben Bağkurluyum,ama bana gss borçu çıkmıştı ben bunu yapılandırdım,vede ödemeye başladım yaklaşık 2 sene oldu bu sene bitiyor,borcum 2 ayda bir 170 TL’den ödüyordum bu sene son buluyor,şimdi bize haksızlık değilimi ?53 den hesaplandı. biz 170den ödedik vedeee 5 ay daha ödemem gerekiyor ,önceden verdiğim 170 ne olcak, kalan 5 ay da 170 mi olcak..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ödediklerinizi iade ya da mahsup ettiremezsiniz.Kalan aylar üzerinden borcunuz aylık 53 TL den yeniden hesaplanacak.

 14. selami dedi ki:

  eskiden yapılandıran ve borcunu ödemeyenler için 53 liradan yapılandırma konusu yalan diyorlar?

  Aşağıdaki haber doğru mudur?

  —————————————————————————————————————————-
  1 nisan 2017 itibariyle yürürlüğe giren kanunda geriye dönük borçların 53 lira üzerinden yeniden hesaplanması durumundan hiç gelir testine girmemiş kişilerin yararlandığı borç. sgk’dan öğrendiğime göre herhangi bir zamanda gelir testine girip de borçlarını ödememiş kişilerin yalnızda gecikme zamları silinmiştir geriye dönük 53 lira üzeri primlerinde yeniden yapılandırılma yapılmıyormuş. o borçlara sadece gecikme zamları silindikten sonra kalan miktarını 12 ay taksitle ödeme imkanı veriyorlarmış. devlete güvenenler, kanuna uyanlar, işini düzgün yapanlar yine kaybetti ödemeye niyetim vardı yine ödemeyeceğim böyle adalet mi olur adamlar işini düzgün yapanları cezalandırıyorlar diğerlerini ödüllendiriyorlar. bir önceki yapılandırmadaki adaletsizliklere kızıp prim ödemeyi kesmiştim görüyorum ki doğru karar vermişim.
  ———————————————————————————–

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kalan prim borçlarınız aylık 53 TL den yeniden hesaplanacak; ödediğiniz primler iade edilmeyecektir.

 15. ertuğrul dedi ki:

  Sayın Ahmet Sarı bey; Teşekkürler öncelikle.Ahmet bey bağkur borcumdan sağlık hizmeti alamıyorum.Çocuğum 22 yaş ve öğrenci.Onada eşimede sağlık hizmeti alabilmem için bağkuru terk et yani firmanı kapat derler.Ancak firma kapatmakta aşağı yukarı 3 bin tl.Buda yok….53 tl çocuğum için ödeme yolum nedir? Saygılarımla.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,eşiniz ayda 53 TL odesin çocuğunuz da eşinizden yararlanır

 16. ramazan dedi ki:

  Merhaba. Ben konu dışında bir şey sormak istiyorum; ben üniversite öğrencisiyim fakat geçen ocak ayında 25 yaşında olduğum için sağlık sigortam iptal oldu. Yeşil kart için başvurduğumda g1 kapsamında ücret ödemem gerekiyormuş her ay. Bunu yeşil karta çevirmenin bir yolu var mı ? Ve her ay ücret yatırmam gerekirse bir yere başvurmam gerekir mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba gelir testine itiraz edebilirsiniz geliriniz de değişiklik oldu ise yeşil kart çıkma ihtimali var

 17. Cantekin dedi ki:

  Selamlar. 5 Ocak 2017 de 25 yaşımı doldurdum fakat bir aydır geçici bir işte sigortalı çalışıyorum. Mayıs ayında ayrılcam GSS için Nisan da çıkacak kanuna göre ne yapmalıyım. Nereye müracaat etmeliyim. Yol gösterirseniz sevinirim. Saygılarımla.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eğer 53 TL yi ödemeyi kabul ederseniz tesciliniz zaten Kurum tarafından otomatik yapılacaktır.Ödeme gücünüz yoksa kaymakamlıktan gelir testi yaptırmanız gerekir.

 18. sahin dedi ki:

  Slm, ben eylul ayi 2015 te isten ciktiktan sonra gelir testi yaptirdim. Sonuc g1 duzeyinde gss cikti. Borcumu odeyemedim ve 1Nisanda yapilan guncelleme ile 980 lira civarinda borcum var. Tekrar gelir testi yaptirdim ve g0 cikti. Eski borcu odeyecek gelirim yok. Ailemin yaninda yasamaktayim. İssiz universte mezunuyum. Gss borcum acaba silinir mi? 26 yasindayim. Cevabiniz icin simdiden tesekurler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;gelir testinize itiraz ettiyseniz geriye dönük borcunuz silinir;ama yenileme yaptırdıysanız borcunuz silinmez.

 19. Kemal dedi ki:

  Selamlar. 1 Nisan 2017 tarihli SGK borçları ile ilgili yeniden düzenlemeye gidildiği ile ilgili Mayıs 2017 tarihinde SGK’dan postayla adresime gönderilen bir zarf elime ulaştı ve şu anda 53.33₺ üç aylık aidatımı da bankamatiklerden ödedim.
  Fakat bloke edilen üç bin liraya yakın borcumu “göremediğim için!” ödeyemiyorum!
  Sorunu anlayabilmek için defalarca başvurduğum SGK kurumu bloke edilen borcumu da bankadan ödeyeceğimi söylüyor. Fakat baş vurduğum bankalar (Ziraat ve Halk Bankalarına başvurdum) aylık 53.33₺ den başka borç göremiyorlar! ve herhalde daha bize ödeme yetkisi açılmadı diyorlar!
  Ne diyeceğimi bilmiyorum. Bu durum normal mi? Daha ne kadar beklemem gerekir? Yoksa yanlış giden bir şeyler mi var. İnternet den E-Devlet sitesinden kendim de girip borcumu görebiliyorum. Fakat (bu arada kredi kartım, hatta hiç bir bankada hesabım da yok) ödeyemiyorum!

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;GSS borçları 1 yıl ertelendi,geriye dönük borçlarınızı ödemeniz için biraz daha beklemeniz gerekiyor.

 20. Hakan dedi ki:

  Merhaba Ahmet Bey, 24.05.2017 tarihinde işten ayrıldım. O günden bu yana çalışmadım. Geriye dönük GSS borcum yok. 01.04.2017 tarihinden sonra tahakkuk eden herhangi bir borçta gözükmüyor. 4A hizmet dökümünde sigortalı durumum aktif gözükmekte.
  1) GSS’ye başvurmasam sigortalı işe başladığım zaman üzerime borç tahakkuk eder mi?
  2) GSS borcu otomatik olarak tahakkuk eder mi?
  Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,işten çıkış tarihi itibariyle 100 gün daha sağlıktan yararlanabilirsiniz.101. gün GSS otomatik tescil eder ve otomatik tahakkuk oluşur , başvuruya gerek yok.

 21. merve dedi ki:

  merhabalar…
  03.11.2004 ilk işe başlama tarihim…
  4-A lı olarak toplam gün sayım 3525 gün..
  2016 nın haziran ayından beri çalışmıyorum, şu an ev hanımlığı yapıyorum, 4-B li olarak isteğe bağlı 3,5 yılı geçmeyecek şekilde prim ödemek mantıklı mıdır.. 2 kızım var doğum borçlanması yapabiliyor muyum..
  teşekkürler..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;4500 gün ile 58 yaşında emekli olabilirsiniz.4500 güne tamamlarsanız son 3.5 yıl yine SSK olur isteğe bağlı bağkur ödeseniz bile.Doğumlar ilk işe girişinizden sonra ise yapabilirsiniz.