Bu yıl koronavirüs salgını olmasından dolayı kış ayları yaklaşırken grip aşısına talep geçen yıllara göre çok daha fazla oluyor. Özellikle koronavirüs ile grip ya da soğuk algınlığı belirtileri birbirine benzediğinden hem bağışıklık sisteminin düşmemesi hem de daha dirençli olunması için pek çok kimse grip aşısı yaptırmak istiyor. Ancak son bilgilere göre girp aşıları e-nabız sistemi üzerinden sağlanacak.

Yeni Sistemde E-Nabız Dönemi

Grip aşısı olmak isteyenlerin sayısı oldukça fazla olunca, bu yıl grip aşılarının dağıtımının nasıl olacağı merak ediliyor. Antalya Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Ertekin tarafından yapılan açıklamada geçen yıl grip aşısının 1 milyon 150 bin civarında hastalara uygulanmış olduğunu, bu yıl ise 1,5 milyon ve 860 bin olmak üzere iki ayrı siparişin bulunduğunu ve aşıların da depolara sevk edileceğini açıkladı. Buna göre talebi karşılamak için aşılar renkli reçete üzerinden entegre edilecek. Konuyla ilgili olarak Ertekin: “Kronik hastalıkları olan ve öncelikli hasta grupları üzerinden aşıların başlaması gerekiyor. Henüz resmi bir açıklama yapılmadı ama aşıları aile hekimleri reçete sistemine girecekler. Hasta bunu hak ediyorsa, aşıya gereksinimi öncelikli ise reçete yönlendirmeye girecek ve reçete üzerinde düzenlenme yapıldıktan sonra renkli reçete sisteminde oluşan reçete ile eczane ekranında klasik reçete gibi şifre ile işlem yapılabilecek. Sonrasında ise depodan aşı istenecek. Yani her reçeteye depodan 1 adet aşı istenecek,” dedi.

E-Nabız Üzerinden Kontrol Edilecek

Aşıyı alabilmek için ise e-nabız üzerinden risk durumlarının belirlenmesi gerekecek. Buna göre aşı olmak isteyenler e-nabız uygulamasına girerek İnfulenza Risk Durumu butonuna girerek, grip aşısı alıp alamayacaklarını öğrenecekler. Eğer öncelikli grupta yer alıyorlarsa aşılarını hemen alabilecekler. Grip aşısının fiyatı da belli oldu. Bu yıl grip aşısı, geçen yıl ile aynı fiyatla satılırken, fiyatı da 72,64 TL olarak duyuruldu. Bu bilgiler kapsamında e-nabız sisteminde risk grubunda olduğu görüldüğünde MHRS sistemi üzerinden aile hekiminden randevu almak ve doktordan da grip aşısı reçetesi alınması gerekiyor. Alınan reçete ile daha sonra eczaneden aşının istenmesi gerekecek.

E-Nabız Sistemine Giriş Yapın

Editör: TE Bilisim