Yatırım dünyasında güvenli liman olarak görülen altın fiyatları son dönemde yatırımcısını üzüyor. Kapalıçarşı’da gram, çeyrek ve tam altın fiyatlarında son durum merak ediliyor. Yatırımcılar son 2 ayın dip seviyelerine gerileyen altın fiyatlarında düşüşün devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Altın piyasasının uzman ismi, gram altında hedef fiyatı verdi. Yatırımcılar altın fiyatlarının ne yönde hareket edeceğini araştırıyor.

Altın Fiyatlarında Son Durum

Geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası FED’in tutanakları açıklandı. FED başkanları, enflasyondaki düşüşe rağmen piyasalara şahin sinyaller vermeye devam etti. FED tutanaklarının yayınlanmasından sonra altın fiyatlarında sert düşüş gerçekleşti. Merkez bankasının faiz oranlarını artırmaya devam edeceğine yönelik beklentiler ons altın fiyatında gerilemeye yol açtı. Dolar, uluslararası piyasalarda 101 seviyelerinden 7 haftanın zirvesi olan 105 seviyesinin üzerine yükseldi.

Dolar endeksinde bu seviyeden yaşanacak bir düşüş sonrasında altın fiyatlarının toparlanmaya başlaması bekleniyor. Ons altın fiyatında 1805 dolar seviyesinin kritik olduğunu söyleyen uzmanlara göre bu seviyenin altına düşüşün devam etmesi mümkün görünüyor. Gram altın ise dolar/TL’deki hareketsizliğe rağmen gelen 1.185 TL’lik rekor seviyeden Cuma günü kapanışta 1.100 TL’nin altına geriledi. Çeyrek altın fiyatı 1.795 TL, Cumhuriyet altını ise 7.579 TL’den işlem görüyor.

Usta Analistler Kritik Seviyeleri Açıkladı

Altın yatırımcısı son 2 ayda dip seviyeyi gören altın fiyatlarının yükselişe geçip geçmeyeceğini merak ediyor. OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, ons altında 1.800 dolar doğru düşüş olursa fiyatların can sıkıcı noktalara gelebileceğini söyledi. Bu durumda ons altında 50 dolarlık bir geri çekilme gram altın fiyatını da 1000 doların altına itebilir.

Öte yandan Forex.com kıdemli teknik analisti Michael Boutros ise “Bu, burada çok önemli bir nokta. Haftalık kapanışı 1.807-1.805 doların altında yaparsak, büyük bir düşüş riskine girersiniz. Ve 1.750 dolara bakıyor olabilirsiniz” ifadelerini kullandı. Gainesville Coins değerli metaller uzmanı Everett Millman, altın piyasasındaki volatilitenin bir süre daha bu şekilde devam etmesini beklediklerini söyledi.

Editör: TE Bilisim