Önde gelen e-ticaret platformu olan Gittigidiyor kullanıcılara siparişlerini iptal etme hakkı tanımaktadır. Gittigidiyor sipariş iptali ve iadesi yapma işlemleri sayesinde vazgeçilen ya da kusurlu bulunan ürünlerin iptalini yapabilirsiniz.

Kargoya Verilmeyen Sipariş Nasıl İptal Edilir?

Gittigidiyor kargoya verilmeyen sipariş iptali için önemli kolaylıklar sunmaktadır. Belirli adımları takip ederek henüz gönderime çıkmamış ürünlerin iptalini sistem üzerinden pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Satın almış olduğunuz ürün henüz kargoya verilmemişse sipariş tarihinden geçerli olacak şekilde 24 saat içinde hesabınız üzerinden iptal yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle sağ üst köşede bulunan hesabım sayfasına giriş yapın ve burada açılan iptal talebi gönder butonunu seçin. Almış olduğunuz ürün burada listelenecektir ve iptal etmek istediğiniz ürünü seçtiğinizde ödemiş olduğunuz tutar hesabına iade edilecektir. Sipariş tarihinin üzerinden 24 saat geçmiş ise bu durumda hesabım sayfasından ürün satın aldığınız satıcı ile mesaj üzerinden iletişime geçmeli ve iptal talebinizi iletmeniz gerekmektedir.

Kargoya Verilen Sipariş Nasıl İptal Edilir?

Gittigidiyor kargoya verilen sipariş iptal etme işlemi için iade yapılması gerekmektedir. Bunun için ise yine hesabım sayfası üzerinden Gittigidiyor iade işlemleri sayfasını seçmeniz gerekmektedir. Sipariş kargoya verildiği için iade işlemlerinde en çok dikkat edilmesi gereken nokta kargonun elinize ulaşmasını beklemenizdir. Kargo, belirttiğiniz adrese geldiğinde daha sonraki aşamalara geçebilirsiniz. Gittigidiyor iade yapmak için takip etmeniz gereken belirli adımlar bulunmaktadır. Öncelikle giriş yaptıktan sonra Hesabım sekmesi üzerinden Aldıklarım sayfasını seçiniz. Burada iadeyi başlat seçeneğini seçin. Daha sonra iadeyi başlatma için ilk adım ekrana gelecektir. Burada iade nedenini belirtmeniz gerekmektedir. Seçenekler arasında iadeniz için geçerli olan nedenler yoksa iade nedeninizi kendiniz yazabilirsiniz. İade nedeni seçmeden iade işlemleri başlatılmamaktadır. İade gerekçesini yazdıktan sonra iade talebiniz oluşacaktır. İade talebinin oluşmasından sonra ise iade detay sayfasına yönlendirme yapılacaktır. Bu sayfada ise iade adres bilgileri kısmından satıcının adres bilgilerinin öğrenilmesi gerekmektedir. Dilerseniz daha iyi bir doğrulama yapmak için satıcıya mesaj göndererek güncel adres bilgilerini öğrenebilirsiniz. Satıcının adres bilgilerinin doğru şekilde öğrenilmesi oldukça önemlidir çünkü iade edilecek ürün bu adrese gönderilecektir. Aynı zamanda sayfadan ürün satış kodunu da not etmeyi unutmayın. Bir sonraki iade aşamasında adresinize gelmiş olan ürünü eğer paketinden açmadıysanız o şekilde gönderebilirsiniz. Eğer paketi açmışsanız bu durumda kargoda taşıma sırasında herhangi bir zarar görmemesi için ürünü paketleyin. Faturasının bulunduğuna da dikkat edin. Bazı bireysel müşteriler vergi levhasına sahip olmadıkları için faturasız satış yapabilmektedirler. Bu durumda ise yani fatura bulunmuyorsa fatura ekleme zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Diğer bir aşamada ise ürünü Gittigidiyor anlaşmalı kargo firmaları ile göndermeniz gerekmektedir. İade edilecek ürünün ise 3 gün içerisinde satıcıya gönderilmesi gerekmektedir. Ürün iadesi yaparken kargo çalışanına SC ile başlayan Gittigidiyor satış kodunun mutlaka verilmesi gerekmektedir. Kargo görevlisinin giriş yapması halinde kargo bilgileri Gittigidiyor sistemine otomatik olarak düşecek ve işlem artık iade aşamasına geçecektir. Kargo konusunda bir diğer bilinmesi gereken nokta satıcıların iadeler için belirli kargo firmaları ile çalışabilir olmasıdır. Örnek olarak beyaz eşya, mobilya gibi yüksek hacme sahip olan ürünlerin iade sürecindeki kargo masrafları satıcılar için önem taşımaktadır. Bu yüzden böylesi ürünlerin iadesini yapmak istiyorsanız iade öncesinde satıcı ile iletişim kurarak mutlaka anlaşmalı olan kargo firmasını öğrenmeniz yardımcı olacaktır. Gittigidiyor’un anlaşmalı olarak çalıştığı kargo firmaları Aras Kargo, Sürat Kargo, Yurtiçi Kargo, MNG Kargo ve PTT Kargo’dur.

Ürün Bedeli İadesi Nasıl Yapılır?

Gittigidiyor ürün bedeli iadesi için satıcı iade edilen ürünü teslim almasından sonra yapılmaktadır. Satıcı, iade edilen ürün hakkında iade koşullarına uygunluk taşıdığına kanaat getirdikten sonra hesabı üzerinden iadeye onay verir ve bu durumda ürün için yapılan harcama kartınıza iade edilmektedir. Satıcının iadeye onay vermesi için ise ürünün kargo bilgilerinin sisteme düşmesinden sonra 3 iş günü süresi bulunmaktadır. Satıcının onay vermediği durumlarda ise sistem tarafından kendisine hatırlatma mesajı gönderilmektedir. Bu süreç içinde de satıcı onay vermezse, iade işlemleri sistem tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Ürün bedelinin satıcıya aktarıldığı durumlarda ise teslimat tarihinden 14 gün içinde cayma hakkının kullanılması gerekmektedir. Bu durumda da sebep göstermeden ya da iade kargo ücreti ödemeden iade sürecini başlatmak mümkün olmaktadır. Satıcının ödemeyi aldıktan sonra yapılacak iade işlemleri için yine Hesabım kısmından Aldıklarım sekmesini seçin ve buradan iadeyi başlat seçeneğini seçin. Burada unutulmaması gereken nokta 14 gün sonrasında iade seçeneği ekrandan kalkacaktır yani 14 gün içinde iade yapmazsanız daha sonra iade hakkınız bulunmamaktadır. Öncelikle iade nedenini seçin ve iade talebi oluşturun. İade talebi oluşturulduktan sonra iade detay sayfasına yönlendirme yapılacaktır. Burada iade adres bilgileri kısmından satıcının adres bilgilerini ve satış kodunu öğrenin ya da satıcıya mesaj göndererek güncel adres bilgilerini öğrenin. Ardından ürün ve paketi zarar görmeyecek şekilde ürünü paketleyin ve anlaşmalı kargo firmalarından birisi ile ürünü kargoya verin. Ürünün kargo sistemine girilmesinden sonra Gittigidiyor tarafından iade işlemleri başlatılacaktır. Gittigidiyor satıcıdan ilgili ürün bedelini havuz hesabına yatırmasını talep edecek ve satıcının bedeli havuz hesabına yatırmasından sonra iade bedeli sizin hesabınıza yatırılacaktır. Bu işlemler ile Gittigidiyor iade işlemleri tamamlanacaktır.
Editör: TE Bilisim