Genelgeye Göre Bağ-kur Borçları Nasıl Silinecek, Başvurular Nasıl Yapılacak?

SGK yapılandırma dönemi ile borçların silinmesi milyonlarca kişiyi yakından ilgilendirmekte ve yapılandırma düzenlemesinin ne zaman yapılacağı merakla beklenmektedir. Genelgeye göre Bağ-Kur borçları nasıl silinecek, başvurular nereye yapılacak hakkında merak edilen açıklama henüz yapılmamış olup 2019 yılında şu ana kadar yapılandırma düzenlemesi bulunmamaktadır. Torba yasalarda yapılandırma düzenlemesi şu anda yer almamakta ancak 2019 yılı sonuna doğru af beklentisi bulunmaktadır.  Vatandaşlarda Yapılandırma döneminin2019 yılı sonlarında ya da 2020 yılı başlarında olabilir beklentisi bulunmaktadır.

Bağ-Kur Nedir?

Devlette ve özelde çalışmayan ve kişilerin dahil olduğu sigorta kolu bağ kur ya da 4b sınıfı sigorta olarak adlandırılır. Bağ kur kapsamında çalışan kişiler;

 • Sanatkâr,
 • Esnaf ve
 • Muhtarlık gibi kollarda görev yaparak sigortalarını devam ettirmektedir.

Belirtilen kollarda çalışmalarını devam ettiren kişiler bağ kur kapsamından emekli olmaktadır. Bağ kur sahibi olan kişiler prim ödemlerini asgari ücret üzerinden hesaplayarak yapmakta bunun yanı sıra;

 • Prim ödemeleri yanında yaşlılık sigortası ve
 • Malullük sigortası gibi sigortalarda yapılmaktadır.
 • Bağ kur sigorta mensubu kişinin vefat etmesi sonucu toplu ödeme alınabilir.

Bağ-Kur Borcu Sildirme 2019

2019 bağ kur yapılandırma yasasının çıkması durumunda bağ kur mensuplarının ödemesi gecikmiş vadelerde olan prim borçlarının gecikme faiz oranları ve cezaları silinmektedir. Torba yasa kanunu tarafından düzenlenen borç silme işlemleri özellikle bağ kurlu çalışanlara yönelik düzenlemeler ile dikkatleri çekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Maliye borçlarını yapılandıran torba yasa kanununda borç affı yanı sıra başta bağ kur çalışanları olmak üzere işveren ve sigortalıları kapsayan ve yönelik olarak uygulanan önemli düzenlemeleri içermektedir.  Son olarak geçen yıl Haziran öncesi bağ kur borçlarına gelen af ile borçlar silinmiş ve hizmetler dondurulmuştur. 2019 yılında yeni bir yapılandırma yasası ile bağ kur borçlarına yapılandırma gelerek ödemesi geçmiş faiz oranları ve cezalar silinebilir. Bağ kur borç silinme işleminin ardından yapılandırılan borçlar 18 ay vade süresinde taksitlendirilerek ödenebilir. 2019 af kapsamında yapılandırma sisteminde ödenecek taksitler 2 ayda bir gerçekleştirilir.

Bağ-Kur Borç Sildirme Kapsamı

Bağ kur borç sıfırlanması ile yeniden düzenlenmesi kapsamında yapılandırma çıkması durumunda bu uygulamadan yararlanabilecek prim borçları şunlardır;

 • İşveren prim borçları (işveren tarafından ödenmemiş olan prim borçları)
 • İşsizlik primleri ve damga vergisi ile ilgili borçlar
 • Eğitime katkı payı borçları
 • Özel işlem vergisi borçları
 • Genel sağlık sigortasına ait prim borçları
 • Ek5 tarım sigortasına ait prim borçları
 • Yersiz prim borçları ile
 • Vadesi geçmiş diğer SGK prim borçları
 • İşveren SGK idari para cezası borçları
 • Asgari işçilik prim borçları (ihaleli ve idari işlerden kaynaklanmış olan prim borçlarıdır).
 • Ödeme vadeleri geçmiş olan ve
 • Dondurulan sürelerin ihya yapılandırması

Belirtilen prim borçları yapılanma çıkması durumunda vatandaşların faydalanabilecekleri prim borçları olmaktadır.

Bağ-Kur Yapılandırma Ödemeleri

Yapılandırma kapsamında belirli döneme kadar olan bağ kur borçlarının sıfırlanması ile yapılan yapılandırmalarda;

 • Belirtilen dönem dâhilinde olan prim borçlarının 6 ay, 9 ay, 12 ay ya da 18 ay vadelerle ödeme yapılabilir.
 • Ödeme vadeleri 2 ayda bir gerçekleştirilebilir. Böylece 18 aylık dönemi seçen bir borçlu geri ödemesini 36 ay sürede ödeme imkânına sahip olabilir.
 • Peşin olarak yapılan ödemelerde gecikme zamları ve faizlerden kaynaklı borçlar bütün olarak silinerek enflasyondan kaynaklanan farkları bir kısmı için ödeme yapılır.
 • Taksitle yapılan ödemelerde uygulanan taksit sayısı göz önünde bulundurularak enflasyondan kaynaklanan farklar ve taksit farkları ödemelere yansır. Taksitli ödemelerde enflasyon farkları için indirim yapılmaz.

Yapılandırma dönemleri vatandaşlar için oldukça önemli dönemlerdir. Bu dönemlerde yapılan başvurular ile borçlarını yapılandıran bağ kur çalışanları biriken prim borçlarını kolay ve avantajlı bir şekilde ödeyebilirler.

Bağ-Kur Borç Sildirme Başvurusu

Bağ kur borç yapılandırma başvurusu için vatandaşlar dosyalarının durumuna göre bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumlarında müracaat etmelidir. Bağ kur prim borçlarını yapılandırarak borç sildirme işleminden yararlanmak için yapılacak başvuruları ayrıca Türkiye genelinde her hangi bir sosyal Güvenlik Merkezlerine gidilerek gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Ancak dosya üzerinden yapılacak başvurularda dosyanın bulunduğu kurumlara gidilmelidir.

Bağ-Kur Borç Sildirme Şartları

Bağ kur borç sildirme işlemi olduğu dönemde aftan faydalanmak isteyen vatandaşlar için bazı şartlar bulunmaktadır. Bağ kur borç sildirme kapsamına dâhil olarak borçlarını sildirmek için kişilerde aranan şartlar şunlardır;

 • Kişilerin borç süreleri belirlenen yıl sayısına göre olmakta ve belirlenen yıl sayısından az borcu olanlar borç sildirme işleminden yararlanmamaktadır.
 • İnceleme yapılarak borçlu oldukları yıl sayıları belirlenen süreden fazla olan kişilere belirli süreler tanınmaktadır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen süre içerisinde bağ kur borçluları borç yapılandırması yapabilirler.
 • Bağ kur borç sildirme kapsamında yapılandırma yapıldıktan sonraki süreçte borçlu kişiler ödeme dönemine girmiş olurlar.
 • Bağ kur yapılandırmalarında borçların silindiği dönemlere ait hizmet sürelerde silinmektedir.
 • Emeklilik dönemlerinde sorun yaşamak istemeyen vatandaşlardan prim gün sayısına ihtiyacı olanlar daha sonra borçlarını ödeyerek bu hizmetten yararlanma şansına sahip olabilirler. Sağlanan bu imkân sayesinde bağ kur çalışanlarının emeklilik hakları yanmamaktadır.

Bağ-Kur Borcunu Kimler Sildirebilir?

Bağ kur borcunu sildirebilecek kişiler belirli kişiler olabilir. Her kişi bağ kur affından yararlanarak borç sildirme işlemini uygulayamaz. Bağ kur borcu olan ve borç sildirme işleminden faydalanabilen kişiler şunlardır;

 • 12 aydan daha fazla prim borcuna sahip olan kişiler
 • Bağ kur mensubu çalışanları
 • Sanatkârlar ve esnaflar
 • Tarım bağ kurlusu olarak çalışan kişiler

Daha önce bağ kur borç yapılandırması yapmış olan kişiler tekrar yapılandırma yapma hakkına sahip olabilir. Yapılandırması iptal edilmiş olan bağ kurlular af döneminde başvuruda bulunarak yeniden yapılandırma işlemi yapabilir.

Yapılandırmanın Hacizlere Etkisi

Yapılandırma hacizli kişileri nasıl etkiler geçmiş dönem haciz kararları yapılandırma ile kalkar mı soruları vatandaşların en çok merak ettiği ve cevabını öğrenmek istediği konulardır. Haklarında prim borçlarından dolayı haciz kararı bulunan ve haciz işlemi uygulanmış SGK prim borçluları yapılandırma yaparak haciz işlemini kaldırmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunabilirler. Ancak haciz işleminin kaldırılması yapılandırmanın hemen sonrasında gerçekleşmez. Yapılandırma sonrası yapılacak başvuru öncesinde borçların bir kısmının ödenmesi gerekir. Yapılandırma sonrası ödenmiş olması gereken en düşük tutarın haciz borcunu karşılayacak şekilde olması ve yeni bir teminat gerekir. Aksi durumlarda vatandaşın uygulanmış olan haciz işleminin kalkması söz konusu olmamaktadır.

Bağ-Kur Yapılandırmasının Sigorta Primlerine Etkisi

Bağ kur yapılandırma işleminden yararlanarak borç yapılandırması yapan kişiler borçlarını düzenli bir şekilde ödemeleri halinde sigorta prim teşvikinden yararlanma hakkına sahip olmaktadırlar. Geçmiş dönemlerden gelen prim borç ödemelerini taksitlendirme imkanına sahip olan kişiler cari döneme ait primlerini düzenli bir şekilde ödeyerek sigorta prim teşvikleri devam etmektedir. Prim borç taksitlendirmesi yapan kişilerin sigorta indiriminden yararlanmalarında aranan temel şart prim ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılması gerekliliğidir.

Sosyal Güvenlik Kurumunun bağkur borçlarının silinmesi ile ilgili hazırladığı dilekçeyi indirmek için lütfen TIKLAYINIZ

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

594 Yorum

 1. Merhaba , son 15 aydır bağkur borcumu ödeyemiyorum. Acaba prim gün sayısı ve prim borçlarını toptan sildirme hakkım var mı ?

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

 2. iyi günler. hovam 2020 için herhangi bir af veya yapılandırma çıktımı. benim 2018 in 6. ayından itibaren23 ay borcum var. bu borcu karşılık geldiği sigortalı yıllarla birlikte sildirme şansım varmı. olmuyorsa yapılandırabilirmiyim

 3. 2008 2018 yılları arasında ödemediğim 2800 gün bağkur borcu var bu arada 4 a lı olarakta çalıştım
  bağkur günlerime ihtiyacım yok 4a yetiyor emeklilik için sgk ya başvurup bağkur günlerimi ve borçlarımı sildirebilirmiyim .. 2009-2010 senesinde çakışma oldu 4a günlerim iptal edildi sgk tarafından bağkur silinirse o günlerdeki 4a günlerimi yeniden alabilirmiyim .. cevabınız için teşekkür ederim

 4. Merhaba Hocam , babam 55 yaşında 2541 gün sgk prim günü bulunmakta. 21.03.2017 tarihinde bağkur kayıt ve tescili başlamış ve 540 gün(1 yıl 6 ay) a tekabül eden 17 000,00 tl lik borcu bulunmaktadır. Borcun silinmesi ve sgk emekliliği için ne gibi yol izleyebiliriz?

 5. merhaba temmuz 2018 de tevkifat ile tv sigortaliligi başlayan kişi ekim 2018 de tahsis talep veriyor ve 2014 ocak ayına gss borcu olustugundan maaş bağlama işlemi duruyor kişi 1995ile 2015 arasını ihya yaptığına göre bu borcu ödemeli mi odememelimi çok tesekkurler

 6. Merhaba, 2015 bağkur affı ile prim borcumu sildirmiştim. 2015 genelgesine istinaden, silinen bağkur günlerimin arasında 143 günlük SSK lı çalışma hizmet günlerim silinmemişti, e-devlette de hala 143 gün SSK lı görünüyorum. 1. Kasım 2018 de emeklilik başvurusu yaptığımda bahsi geçen 143 günümün silindiği söylenerek başvurum red edildi..Sanırım 2018 bagkur affındaki genelge de farklı uygulama yapılmış. Çakışma olan günler SSK dan bağkur a aktarılmış, bağkur prim borcuna sayılmı, muhtemelen bağkur prim borbu ödemeyenlerin bu hizmet günleri de otomatik olarak silinmiş.
  Sormak istediğim şu: 2015 yılında bağkur prim borçlarım ve günlerim zaten silinmişti, 2018 e bu sebeple zaten borcum yoktu bağkura (sistemde de böyle bir borç görünmüyordu zaten). 2018 deki bağkur affı genelgesindeki kuralları benim için uygulanma durumu olabiliyor mu? Yani daha önce verilen haklarla prim günü sayılan SSK günlerimin sayılmama durumu hukuki midir? Bu konuda yorumlarınızı rica ediyorum.

 7. merhabalar kadir öztürk bagkur borç sildirme işlemim sonuçlandı lakin hizmet sürem giriş tarihi 15/01/1992 26 yıl 6 ay 25 gün e devlette görünen sildirme yapmadanda hizmet süresi aynı görünüyordu?bunla beraber haz,tem,agst ayları şu an görünen borcum silmeden önce basamak 13 sonrası yani şuan görünen basamak 6 ?7020 yapılandırmam vardı 5 taksit ödemesi vardı bu ödemelerim cari ödemeden düşer dendi lakin düşme yapılmamış? basamak siliniyormu? hizmet sürem neden aynı kaldı? 7020 ödemelerim boşamı gitti? birde borcum olsa dahi saglıktan faydalana biliyormuyum ? cevabınız için şimdiden çok tşkr ederim.

 8. 25 yıllık sigorta pirimim günüm doldu basit usul işyeri açtım beni bağkura kayderlermi kayıt yaparlarsa bana borç cıkarırlarsa bu borcu para ödemen sildirebilirmiyim zaten ssk dan günüm doldu emeklilik için yaşı beklemekteyim bağkura para ödemek istemiyorum yok yere 3 yıl sonra ssk dan emekli olacağım emekli olacağımda bu bağkur borcunu sildirebilirmiyim bi sorun çıkarmı bağkur pirimlerine ihtiyacım yok zaten ssk dan 25 yılı eksiksiz doldurdum

  1. Merhaba;verg kaydınız var ise bağkur açılır yapacağınız bir şey yok,şu an bağkur hizmetleri silinmiyor emekli olurken borcu ödemek zorundasınız.

 9. merhaba 2006 yılı itibariyle şirket ortağı olup ssk lı çalıştım.30/12/2016 da tasfiye kararı ile 12/12/2017 de kapanış oldu. bağkur bu tarih ler arası beni zorunlu bağkur kapsamına alıp 7800 tl borçlandırdı. kapanış vermeden önce dilekçe vermemiz gerektiği söylendi. . bu durumda borcu sildirmem mümkün mü ? muhasebecinin hatası ile bu duruma düştük . muhasebeciyim diyenlerin çoğu bu konudan habersiz bizimki dahil! önemli husus Saygılarımla

   1. ahmet bey , bu durumda borcu ödemez isem ssk dan emeklilikte bağkur borcum olduğu için sıkıntı olurmu.
    teşk ederim.

 10. Merhaba 1 Ağustos 2009 4b başlangıç var yine Ağustos 4 gün Eylül ayi tam gün Ekim ayindan 2 gün 36 gün çalıştigim iptal olmuş Eylül ayindaki 2 gün iptal olmamis
  Şimdi sorum şu ben 36 gün o fabrikada boşuna mı çalıştım sigortami iptal edilmiş sordum bagkur ödemeleri sebebiyle SGK iptal etmis cakisma varmış.

 11. Merhaba 2016/1. Aydan beri esnaf Bağ-Kur üni ödemesini yapmadım şu an 13 bin borç gözüküyor silinmesi yada yapılandırılması mümkün mu

 12. Ocak 2016 dükkan Actim ve nisan 2016 kapattim otomatik bakur giris yapilmis ancak herhangi bi ödeme yapilmadi ,iflaz ettim fatura vs.herhangi bi ödeme yapmadim ve kesmedim ve şuan 6000tl borc görünüyor! Muhasebe diyo 12 ödemezsen silincek ama herhangi bin faydasindan da yararlanamam,Staaten yararlanmak istemiyom!bakur Borc 12 ay Sonra ödenmezse silinir mi?bu bilgi dogru mu?

 13. Merhaba.2016/10.ay itibariyle 8 aylık bağ-kur prim borcum var açılıştan beri hiç ödeme yapmadım iş yerimi kapatmak istiyorum. Hiç ödeme yapmadan prim ve borcumun silinmesi mümkün mü?

 14. Merhaba bu genelge ye göre yapılandırma için basvurmayanlarinda borcu resen silinecek diyor… eşimin 2007 Kasım itibariyle halen borç görünüyor. Acaba başvursak düzeltilebilir mi?

 15. Merhaba, 2014 yılından 10 ay süreye bir şirkete ortak gösterildim,fakat prim yatırılmamış ve borç gözüküyor. Sİldirme şansım olabilirmi.

 16. Merhabalar;sigortalı çalışandım fabrika kapanınca tarım sigortam aktifleşti o sıra iş kura işsizlik ödeneği için başvuru yaptım başvurum onaylanarak 6 ay ödenek aldım aradan 1 yıl sonra bana iş kurdan tarım sigortalısınız dierek ceza geldi ne yapmalıyım

 17. merhaba 2008 in 11 ayında araç kıralama servısı açtım 2009 un 1 inci ayında kapattım vergı borcum yok ama otomatıkmen 3 aylık bagkur borcum oldugunu ve bunu halletmemi soyledıler şu an ıtıbarıyla emeklılıgımı ssk dan hak emış bulunuyorum bu borcu sıldırebılırmıyım yoksa maaş baglanmıyor tşkrlr

  1. Merhaba;vergi kaydınız olduğu dönemlerde Kanun gereği zorunlu olarak bağkurlu sayılırsınız. prim borcunuzu ödemeden emekli olabilmeniz mümkün değildir.

 18. Merhaba ! 2016 yılının 7.ayıdan itibaren bir iş yerinde ssk lı olarak çalışmaktayım ayrıca vergi mükellefiyetim var. 2016 yılının 7. aydan itibaren E devlet hesabım üzerinden ssk prim günlerimle beraber bağkur prim günlerimi de görüyorum fakat bağkur prim günlerim borç olarak gözüküyor bugüne kadar 10 aylık prim borcu birikmiş fakat ben şuan ssk lı olarak çalışmaya devam ediyorum. Bu bağkur borcunu sildirmek için ne yapmam gerekiyor prim birleştirme veya aktarma yapmam mı gerekiyor ,hangisini hangisine aktarmamı tavsiye edersiniz Kolay gelsin .

 19. Merhaba 1,5 yıllık bagkur borcum var sildirip tekrardan ödemeye başlıyabilirmiyim

 20. Merhaba. Benim sgk pirim günüm doldu yaş bekliyorum. fakat işim geregi vergi mükellefi oldum bagkur otomotik başlamış bagkuru dondurabilirmiyim ne yapabilirim.

 21. merhaba MEHMET BEY Durdurulan süreler sigortalıların ya da hak sahiplerinin talebi halinde daha sonra borçlanılarak ödenebilecek…. demişsiniz…

  ihtiyac olduğu kadarımı yoksa hepsinimi ödemek zorunda kalırız ?

 22. Mrb ben 7 aydır dükkan isletiyoRum yaklaşık 7 aylik bagkur borcum var şimdi dükkanı kapatıyorum sgk li bir işte çalışmaya basliyacam bu bağkur borcunu sildirme yapabilirmiyim yada odemezsem ne olur

 23. Merhaba ben serap benim adıma dükkanım var basit usul den ben simdi dükkanımi kapatmak istiyorum başka bir işte calisacagim Bağ-Kur borcum da var bu borcdan dolayı başka işe giremez miyim bu borcu kapatmam mı gerekir

 24. Merhaba, bağkur emeklisi olan vefat etmiş babamın maaşını annem alıyor ama ben müracaat etmediğim için almadım hiç (evlenmemiş ve çalışmayan kız çocuğu). Bu durumda devletten geçmiş maaş borçlarını alma hakkım yok mudur?
  Sizden ricam bunu cevaplamanız.
  Teşekkürler peşinen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu