Genelgeye Göre Bağ-kur Borçları Nasıl Silinecek, Başvurular Nasıl Yapılacak?

SGK yapılandırma dönemi ile borçların silinmesi milyonlarca kişiyi yakından ilgilendirmekte ve yapılandırma düzenlemesinin ne zaman yapılacağı merakla beklenmektedir. Genelgeye göre Bağ-Kur borçları nasıl silinecek, başvurular nereye yapılacak hakkında merak edilen açıklama henüz yapılmamış olup 2019 yılında şu ana kadar yapılandırma düzenlemesi bulunmamaktadır. Torba yasalarda yapılandırma düzenlemesi şu anda yer almamakta ancak 2019 yılı sonuna doğru af beklentisi bulunmaktadır.  Vatandaşlarda Yapılandırma döneminin2019 yılı sonlarında ya da 2020 yılı başlarında olabilir beklentisi bulunmaktadır.

Bağ-Kur Nedir?

Devlette ve özelde çalışmayan ve kişilerin dahil olduğu sigorta kolu bağ kur ya da 4b sınıfı sigorta olarak adlandırılır. Bağ kur kapsamında çalışan kişiler;

 • Sanatkâr,
 • Esnaf ve
 • Muhtarlık gibi kollarda görev yaparak sigortalarını devam ettirmektedir.

Belirtilen kollarda çalışmalarını devam ettiren kişiler bağ kur kapsamından emekli olmaktadır. Bağ kur sahibi olan kişiler prim ödemlerini asgari ücret üzerinden hesaplayarak yapmakta bunun yanı sıra;

 • Prim ödemeleri yanında yaşlılık sigortası ve
 • Malullük sigortası gibi sigortalarda yapılmaktadır.
 • Bağ kur sigorta mensubu kişinin vefat etmesi sonucu toplu ödeme alınabilir.

Bağ-Kur Borcu Sildirme 2019

2019 bağ kur yapılandırma yasasının çıkması durumunda bağ kur mensuplarının ödemesi gecikmiş vadelerde olan prim borçlarının gecikme faiz oranları ve cezaları silinmektedir. Torba yasa kanunu tarafından düzenlenen borç silme işlemleri özellikle bağ kurlu çalışanlara yönelik düzenlemeler ile dikkatleri çekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Maliye borçlarını yapılandıran torba yasa kanununda borç affı yanı sıra başta bağ kur çalışanları olmak üzere işveren ve sigortalıları kapsayan ve yönelik olarak uygulanan önemli düzenlemeleri içermektedir.  Son olarak geçen yıl Haziran öncesi bağ kur borçlarına gelen af ile borçlar silinmiş ve hizmetler dondurulmuştur. 2019 yılında yeni bir yapılandırma yasası ile bağ kur borçlarına yapılandırma gelerek ödemesi geçmiş faiz oranları ve cezalar silinebilir. Bağ kur borç silinme işleminin ardından yapılandırılan borçlar 18 ay vade süresinde taksitlendirilerek ödenebilir. 2019 af kapsamında yapılandırma sisteminde ödenecek taksitler 2 ayda bir gerçekleştirilir.

Bağ-Kur Borç Sildirme Kapsamı

Bağ kur borç sıfırlanması ile yeniden düzenlenmesi kapsamında yapılandırma çıkması durumunda bu uygulamadan yararlanabilecek prim borçları şunlardır;

 • İşveren prim borçları (işveren tarafından ödenmemiş olan prim borçları)
 • İşsizlik primleri ve damga vergisi ile ilgili borçlar
 • Eğitime katkı payı borçları
 • Özel işlem vergisi borçları
 • Genel sağlık sigortasına ait prim borçları
 • Ek5 tarım sigortasına ait prim borçları
 • Yersiz prim borçları ile
 • Vadesi geçmiş diğer SGK prim borçları
 • İşveren SGK idari para cezası borçları
 • Asgari işçilik prim borçları (ihaleli ve idari işlerden kaynaklanmış olan prim borçlarıdır).
 • Ödeme vadeleri geçmiş olan ve
 • Dondurulan sürelerin ihya yapılandırması

Belirtilen prim borçları yapılanma çıkması durumunda vatandaşların faydalanabilecekleri prim borçları olmaktadır.

Bağ-Kur Yapılandırma Ödemeleri

Yapılandırma kapsamında belirli döneme kadar olan bağ kur borçlarının sıfırlanması ile yapılan yapılandırmalarda;

 • Belirtilen dönem dâhilinde olan prim borçlarının 6 ay, 9 ay, 12 ay ya da 18 ay vadelerle ödeme yapılabilir.
 • Ödeme vadeleri 2 ayda bir gerçekleştirilebilir. Böylece 18 aylık dönemi seçen bir borçlu geri ödemesini 36 ay sürede ödeme imkânına sahip olabilir.
 • Peşin olarak yapılan ödemelerde gecikme zamları ve faizlerden kaynaklı borçlar bütün olarak silinerek enflasyondan kaynaklanan farkları bir kısmı için ödeme yapılır.
 • Taksitle yapılan ödemelerde uygulanan taksit sayısı göz önünde bulundurularak enflasyondan kaynaklanan farklar ve taksit farkları ödemelere yansır. Taksitli ödemelerde enflasyon farkları için indirim yapılmaz.

Yapılandırma dönemleri vatandaşlar için oldukça önemli dönemlerdir. Bu dönemlerde yapılan başvurular ile borçlarını yapılandıran bağ kur çalışanları biriken prim borçlarını kolay ve avantajlı bir şekilde ödeyebilirler.

Bağ-Kur Borç Sildirme Başvurusu

Bağ kur borç yapılandırma başvurusu için vatandaşlar dosyalarının durumuna göre bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumlarında müracaat etmelidir. Bağ kur prim borçlarını yapılandırarak borç sildirme işleminden yararlanmak için yapılacak başvuruları ayrıca Türkiye genelinde her hangi bir sosyal Güvenlik Merkezlerine gidilerek gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Ancak dosya üzerinden yapılacak başvurularda dosyanın bulunduğu kurumlara gidilmelidir.

Bağ-Kur Borç Sildirme Şartları

Bağ kur borç sildirme işlemi olduğu dönemde aftan faydalanmak isteyen vatandaşlar için bazı şartlar bulunmaktadır. Bağ kur borç sildirme kapsamına dâhil olarak borçlarını sildirmek için kişilerde aranan şartlar şunlardır;

 • Kişilerin borç süreleri belirlenen yıl sayısına göre olmakta ve belirlenen yıl sayısından az borcu olanlar borç sildirme işleminden yararlanmamaktadır.
 • İnceleme yapılarak borçlu oldukları yıl sayıları belirlenen süreden fazla olan kişilere belirli süreler tanınmaktadır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen süre içerisinde bağ kur borçluları borç yapılandırması yapabilirler.
 • Bağ kur borç sildirme kapsamında yapılandırma yapıldıktan sonraki süreçte borçlu kişiler ödeme dönemine girmiş olurlar.
 • Bağ kur yapılandırmalarında borçların silindiği dönemlere ait hizmet sürelerde silinmektedir.
 • Emeklilik dönemlerinde sorun yaşamak istemeyen vatandaşlardan prim gün sayısına ihtiyacı olanlar daha sonra borçlarını ödeyerek bu hizmetten yararlanma şansına sahip olabilirler. Sağlanan bu imkân sayesinde bağ kur çalışanlarının emeklilik hakları yanmamaktadır.

Bağ-Kur Borcunu Kimler Sildirebilir?

Bağ kur borcunu sildirebilecek kişiler belirli kişiler olabilir. Her kişi bağ kur affından yararlanarak borç sildirme işlemini uygulayamaz. Bağ kur borcu olan ve borç sildirme işleminden faydalanabilen kişiler şunlardır;

 • 12 aydan daha fazla prim borcuna sahip olan kişiler
 • Bağ kur mensubu çalışanları
 • Sanatkârlar ve esnaflar
 • Tarım bağ kurlusu olarak çalışan kişiler

Daha önce bağ kur borç yapılandırması yapmış olan kişiler tekrar yapılandırma yapma hakkına sahip olabilir. Yapılandırması iptal edilmiş olan bağ kurlular af döneminde başvuruda bulunarak yeniden yapılandırma işlemi yapabilir.

Yapılandırmanın Hacizlere Etkisi

Yapılandırma hacizli kişileri nasıl etkiler geçmiş dönem haciz kararları yapılandırma ile kalkar mı soruları vatandaşların en çok merak ettiği ve cevabını öğrenmek istediği konulardır. Haklarında prim borçlarından dolayı haciz kararı bulunan ve haciz işlemi uygulanmış SGK prim borçluları yapılandırma yaparak haciz işlemini kaldırmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunabilirler. Ancak haciz işleminin kaldırılması yapılandırmanın hemen sonrasında gerçekleşmez. Yapılandırma sonrası yapılacak başvuru öncesinde borçların bir kısmının ödenmesi gerekir. Yapılandırma sonrası ödenmiş olması gereken en düşük tutarın haciz borcunu karşılayacak şekilde olması ve yeni bir teminat gerekir. Aksi durumlarda vatandaşın uygulanmış olan haciz işleminin kalkması söz konusu olmamaktadır.

Bağ-Kur Yapılandırmasının Sigorta Primlerine Etkisi

Bağ kur yapılandırma işleminden yararlanarak borç yapılandırması yapan kişiler borçlarını düzenli bir şekilde ödemeleri halinde sigorta prim teşvikinden yararlanma hakkına sahip olmaktadırlar. Geçmiş dönemlerden gelen prim borç ödemelerini taksitlendirme imkanına sahip olan kişiler cari döneme ait primlerini düzenli bir şekilde ödeyerek sigorta prim teşvikleri devam etmektedir. Prim borç taksitlendirmesi yapan kişilerin sigorta indiriminden yararlanmalarında aranan temel şart prim ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılması gerekliliğidir.

Sosyal Güvenlik Kurumunun bağkur borçlarının silinmesi ile ilgili hazırladığı dilekçeyi indirmek için lütfen TIKLAYINIZ

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

594 Yorum

 1. Merhaba,
  Babam 1962 dogumlu. 2006 tan bu yana tarim bagkuru oduyor. 1993 te maliyeye kaydi bulunuyor. Ayrica esnaf ve soforler odasina da 1993 ten 2013 e kadar kayitli gorunuyor ama o yillarda hic bagkur primi odememis. Sormak istedigim su; son cikan torba yasayla 93 yilindan itibaren bagkur borcanlanmasi yapilabilir mi? Eger yapilabiliyorsa babamin yasi da uygun oldugundan suan emekli olacak. Tesekkurler.

 2. babam 10.05.1958 doğumlu 1998 esnaf bagkuru var şoför olarak 2006 ya kadar devam ediyor işten ayrıldığı icin 2006 dan 2011 kadar hiç yatirmiyor 2011 de tekrar başlamak istediğinde aradan 5 yıl geçti diye eski birimlerin silindi denilerek kabul etmiyorlar babam 2011 den beri de çiftçi bagkuru yatırıyor. Biz bu 1998 ile 2006 arasındaki bagkuru nasıl kazanırız tamamen silindimi yoksa dava mi acmaliyiz

 3. Sayın hocam bizim şirket vardı babamın üzerine rahmetli olunca bize intikal ettirdik ve ardından şirketi tasfiye ettik. gerekli ödemelerini evrak işlerini yaptım. O vakit şirket bize intikal edince bagkur kaydı açtı. ben sigortalı çalışıyorum benim 4/b den 0 gün 2015 tarihli gözüküyor. annem babamdan emekli olup onda 4/b sistemi açıp 2015 ten bu yana zorunlu sigorta borcu biriktiğini gördüm. Bu borcu sildirebilir miyiz? Aynı durum diğer kardeşlerimde de olabilir?

 4. Selam hocam . Babam 17.08.2009 da bahceyi benim uzerime verdi ve otamatik olarak tarim bagkuru yapilmis. Bende 15.09.2009 da sskli ise basladim .. 17.05.2010 bagkura gitdigimde bana tarim bagkuru yapildigini ogrendim ve durdurdum . Ordaki memur bana borc gelmicegni soyledi fakat . Dun bagkura gitdigimde bayagi bi borc cikti neden diye sordugumda 2009da tarim bagkurunun once basladigini sigortanin gecersiz oldugu soylendi ve bu borc odenecek dendi.. sizce dogrumu

  1. 01.03.2011 tarihine kadar önce başlayan sigortalılık esas alındığı için 01.03.2011 tarihine kadar tarım bağkuru esas alınmıştır muhtemelen. Bu tarihten sonrası için ssk bağkuru keser.

 5. Hocam iyi günler, eşim 21/02/1968 doğumlu, 31/03/1986 sgk başlangıcı ve 2637 sgk günü bulunmakta. 21/02/2017 tarihinde yaş ile emekliliğe hak kazanıyor lakin 2663 eksik günü bulunmakta. Emekli olabilmesi için eksik günleri ne şekilde ödeyerek emekli olabilir? Bilgi ve yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Eğer sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan çocuk varsa onlar için doğum borçlanması yapabilir. Kalan hizmeti ise isteğe bağlı ek/5 tarım ssk ile tamamlayabilir. İsteğe bağlı Ek/5 tarım ssk konusunda detaylı bilgi için lütfen TIKLAYIN

 6. Hocam merhabalar..Babam 28,10.2016 tarihinde bağkur borcunu 6736 sayılı kanuna göre yapılandırmış..ödeme planı çıkmış,ama 01.11.2016 tarihinde de vefat etti. Annemi malulen emekli etmek istiyoruz..Bu borcu sildirme ihtimalimiz var mıdır? (Bağkurdaki toplam gün sayısı 7740 ve 9.basamaktaymış)

  1. Eğer ihya kapsamında ödeme talebi varsa onu ödemediğinizde zaten iptal edilir. Çıkarılan borç 2015/05 dönemi ve sonrasında ise onu ödemek zorundasınız. Annenize aylık bağlanabilmesi için 1800 gün yeterli.

 7. Bağkur borçlanması yapmak istemiştim. Babamdan aldığım SGK yetim maaşı ile kendi Bağkur maaşımı birlikte almak istiyorum. Bilgilendirdiğiniz için de ayrıca teşekkürler.

  1. Eğer kendi adınıza bağkurunuz varsa ya da kendi sigortanızdan dolayı emekli maaşı alırsanız babanızdan yetim aylığı alamazsınız.

   1. Merhaba, benim hem babasının hem de eşinin maaşını alan hanım arkadaşlarım vardı. Siz mümkün değil diyorsunuz, mevzuat mı değişti bilmiyorum. Sormak istediğim bir soru daha var. Bugüne kadar gerek SGK gerekse Bağkur’a ödediğim primlerin bedeli olan parayı geri alabilir miyim? Şu andaki konumum “Terk etmiş sigortalı”dır. Üniversitede akademik kariyer yapacağım için göreve başladığım da zaten yetim maaşımın düşeceği ve kısa bir süre memuriyetten sonra da yaştan emekli olabileceğim söylendiği için ödeme yapmayı bırakmıştım.
    Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

    1. Hem babadan hem eşten aylık alabilmek mümkün. Ancak kendiniz sigortalıysanız ya da kendi sigortalılığınızdan dolayı emekli maaşı almaktaysanız bu durumda ssk ya da bağkur yetim aylığından faydalanamazsınız.

   2. Öncelikle verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Sadece tek bir soruma cevap alamadım. SGK ve Bağkur’a bugüne dek ödemiş olduğum paramın geri iadesini talep edebilir miyim?
    Saygılarımla

    1. Sgk ve bağkura ödemiş olduğunuz primlerin iadesini alabilmeniz için emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamanız gerekir. Onun haricinde prim iadesi alamazsınız.

 8. Hocam iyi akşamlar 1987 yılı askerlik borçianması yapmak istiyorum 540 günlük borçlanmayı iki katı yaparsam bu da 19000 tl civarı tutuyor bağlanacak olan emekli maaşıma ne kadar etkisi olur?

   1. Hocam tereddütte kaldım şimdi,yüzde 10 etki eder mi yoksa dahada mı düşük,eğer daha da düşükse evet dediğiniz gibi gereksiz,cevabınıza göre hareket edeceğim

    1. Emeklilikte ortalama kazanç önemli. Sadece askerlik borçlanmasını tavandan ödemeniz çok fazla bir katkı sağlamaz. gerçekten gerek yok derim ben. Ama yine de siz bilirsiniz.

 9. Merhaba,1968 doğumluyum. 1989 yılından sigorta başlangıcım ve ilerleyen yıllarda da isteğe bağlı sigorta ödemelerim mevcut.2013’de Üniversiteye başladım ve yetim maaşı alabilmek için sigortalı çalıştığım işimi bırakıp bağkur ödemelerime devam ettiğim takdirde 2015’de SGK’dan emekli olacağım söylenmişti.Fakat yeni kanunla en çok ödeme yaptığım kurum Bağkur olduğu için 7 sene ödeme yaptıktan sonra Bağkur’dan veya sigortalı çalışırsam 2.5 sene sonra SGK’dan emekli olabileceğimi öğrendim.Şu anda Terk Etmiş Sigortalı durumundayım. Öğrenmek istediğim şey, borçlanma hakkından faydalanabilir miyim?

  1. Ne borçlanması yapacaksınız? Eğer sigortadan emekli olmak istiyorsanız doldurmanız gereken süreyi fiili çalışma ile tamamlamanız gerekir. Borçlanma ile tamamlayamazsınız.

 10. hocam iyi akşamlar sigorta başlangıcım 1984 bağkur prim günüm 1900 sgk günlerim 2000 aktif sigortalıyım 3600 güne başvurup tazminatımı alma şansım varmı (bağkur günlerim sayılırmı) teşekkürler şimdiden

 11. selam hoca bir mail atmıştım 2015 yılında bqğkur yapılandırma yapmıştım 2016 yılında krizden dolayı 3 taksit ödeyemedim taksitlendirmem bozuldu bağkur af var ama benim borç 20bintl idi ama şimdi benim borç 80bin tl oldu şimdi burda çifte standart oluyor diye düşünü yorum af olacaksa tüm vatandaşları kapsaması lazım şimdi benim gibi bir çok mağdur vatandaş var biz muhattap bulamıyoruz sgk gittiğimde bana bağkurumun silindiğini söylüyorlar şimdi size şunu sormak istiyorum şimdi bu mağduriyetimizin hukukiyolları açıkmıdır ne yapabiliriz teşekkürler

 12. merhabalar

  30.12.2014 şahıs şirketi kurdum
  yalnız bagkur otomotık olarak bagkurlu yapmadı benı babamın uzerınden yararlanıyorum
  Bu durumda napmam gerek aftan veya indırımden nasıl yararlanırım

  1. 30.12.2014 tarihinden itibaren bağkur açılması gerekiyor size. Bağkur’u açtırıp çıkan prim borcunuzu yapılandırabilirsiniz.

 13. Bağkur borcumu yapılandırdım ilk iki taksidi düzenli ödesem borcum silinirmi bide ben ve ailem ne zaman sağlıktan faydalanabiliriz

  1. Yapılandırma ilk taksidini ve 2016/06 sonrası borcunuzu öderseniz sağlığınız açılır. Yapılandırma ilk taksitlerini ödeyince borcunuz neden silinsin ki. Onu anlamadım.

 14. sayın uzmanım; ssk başvurumdada bağkur başvurumdada ; 2009 dan bu güne SSK lılığımın ayn zamanda sigortalı olduğum firmada hissedar olduğumdan ötürü silinip Bağkur a aktarılacağını söylemekteler. 63 madde ile 2015 yılına kadar olan bağkurun yok sayıldıgını söylesemde 2008 yılından sonra bunun mümkün olmadığını söylemekteler. Bunun SSK lı kalmam yönünde bir çözümü yokmudur .İlla Bağkura taşımak zorundamıyım?

 15. Merhaba,
  Necdet Bey ile benzeri bir durum… 2009 başından beri sigortalı olduğum şirkete 2012’de ortak oldum… SSK (4a) primlerim aralıksız düzenli ödendi… Gün sayım ve yaşım dolunca emeklilik baş vurusuna hazırlanırken, 2015 Mayıs’tan beri Bağkur borcum olduğunu gördüm… Muhasebecimiz borcu yapılandır öde dediği için geçen hafta yapılandırma dilekçesi verdim… Bu gün hizmet birleştirme dilekçesi vermek için SGK’ya gittiğimde oradaki arkadaş 2012’den beri ödeğim 4a (SSK) primlerinin 4b’ye aktarılmasının zorunlu olduğunu söyledi… 4a primlerimin 4b’ye aktarılması için dilekçe doldurttu… Ve bu durumda 3,5 yıl daha SSK (4a)’lı olarak çalışmak zorunda olduğumu söyledi… Ne yapmalıyım?

  1. Maalesef yapılacak bir şey yok. Şirkette ortak olduğunuz tarihten bu yana 4/a yani SSK hizmetleri iptal edilecek ve yatırılan primler bağkura aktarılacak. SSK kapsamında emekli olmak istiyorsanız en az 3,5 yıl daha prim ödemeniz gerekecek.

   1. Sayın uzmanım,
    Yukarıdaki makalenize (2015/13 genelgesine) göre anladığım, 38 aylık borcumu ödemediğim için 2015 mayıs ayına kadar olan bağkur hizmetlerimin silinmiş olması gerekiyor… Aynı dönemde SSK’lı gözükenlerin Bağkur hizmetleri silinmez diye bir madde genelgede bulamadık… Daha sonra bunu düzenleyen başka bir genelgemi var?

    1. SSK ve Bağkur hizmet çakışmasından dolayı iptal edilen SSK hizmeti varsa bağkur dondurulduktan sonra SSK hizmetleri geçerli sayılıyor. Tam olarak hangi genelgeydi bilmiyorum ama yazdığım gibi bir hüküm yer alıyordu genelgede.

 16. Sayın uzmanım,
  1985 girişli yılında 150 gün ssk var
  1992 yılında bagkurlu oldum. 2009 yılına kadar bagkurum var o yıl hisselerimi satıp Ssk lı oldum.4 ay kadar sonra aynı firmaya hissedar oldum. Bu güne kadar SSK primlerimi düzenli ödedim. Ancak sonradan aynı zamanda Bagkurumun da devam ediyormuş 63. maddeye göre 2015 yılına kadar olan borçlar silinmiş . 2015 den bu güne de 10 bin liralık borç birikmiş.
  – 2015 yılına kadar olan Bagkur silindiğine göre o dönemki ssk lılığım geçerlimidir?
  -2015 yılından şu ana kadar birikmiş olan bağkur borcumu ödemem ssk mı etkilermi nasıl hareket etmeliyim?

  teşekkür ederim.

  1. 01.03.2011 tarihinden sonra SSK ve Bağkur aynı anda ödendiyse SSK hizmeti esas alınır. 01.03.2011 tarihinden önce ssk ve bağkur çakışması varsa bu durumda önce başlayan geçerli olur diğeri iptal edilir. Ancak bağkur borçtan dolayı dondurulursa bu durumda yine ssk geçerli olur.

 17. Mrb kolay gelsin hocam benim babamın bogkur girişi 2006 4 sene düzenli ödeme yaptık daha sonrasında ödeme yapamadık 2015 te taksitlendirme yaptık ama onların hicbirinide odeyemedik bu odemedigimiz günler silinir mi yoksa parasını ödedikten sonra günler tekrar geri gelir mi simdiden teşekkürler kolay gelsin

  1. 2015/04 dönemi öncesindeki prim borcu 12 aydan fazla ise bu dönemler dondurulur. Ödemek isterseniz o dönemleri yeniden ödeyebilirsiniz borçlanma ile.
   2015/05 ve sonrası silinmez. Bu dönemlere ait prim borcunuz varsa yapılandırabilirsiniz.

 18. Tuzla sgk toplam borc 107000 tl yapılandırma yok diyorlar bu borcu ödersen olur diyorlar bu krediyi hangi banka verir nasıl öderim bilmiyorum kardeşim nasıl olur ilgilendiğin için teşekkur ederim

 19. Merhaba, annem Bağkur icin herhangi bir başvuru yapmamasına rağmen 2008den beri borçlu gözüküyor (tahminimiz ziraat odasına kaydı olduğu için) ve babamda bagkurlu (emekli değil, prim ödemeye devam ediyor) olduğu halde annem borcu çıktığı için sağlık hizmeti alamıyor. Şu ana kadar bu borçlarla ilgili herhangi bir işlem yaptırmadık. Bu borçları sildirmek istiyoruz, şu an böyle birşey yapılabilir mi, yapılabilir ise nasıl bir yol izlemeliyiz? Detaylı bilgi verirseniz çok memnun oluruz, teşekkürler.

  1. Annenizin 2015/04 dönemi öncesindeki prim borçları zaten otomatik olarak silinmiştir. Eğer sağlıktan faydalanmasını istiyorsanız 31.10.2016 tarihine kadar SGK’ya müraacat ederek 2016/06 öncesi prim borçlarını da yapılandırmalısınız.

 20. Mrb. Benim 2015 Haziran ayından itibaren yaklaşık 15 aylık bağkur borcum var. 10.11.1991 doğumluyum 25 yaş altı prim borcu affından faydalanabiliyormuyum?

  Borcumu tamamen sildirmek için hangi yolları takip etmeliyim??

  1. 25 yaş altı borçların silinmesi Genel Sağlık Sigortası ile ilgili. Siz sildiremezsiniz. Dilerseniz yapılandırabilirsiniz.

 21. Hocam 1984 ssk girişim var 1990 da işyeri açtım 2005 kadar 5669 4b pirimim var ama hiç ödeyemedim yapılandırma istedim peşin kıredili yapılandırma senin için yok dendi ssk dan emekli olmak istiyorum bu zamana kadar 4a 2720 gün 4b 5669 gün var 4a dan emeklilik yaşım doldu ne yapmak gerekir cevap verirseniz sevinirim teşekkür ederim

  1. Bağkur kapsamında durdurulan süreleri ihya ile borçlanabilirsiniz. Banka kredisi anlaşması sizin için de geçerli. Kim değil diyor.

 22. hocam 25 /04/1976 sigorta girişliyim.. 3600 gün ve 55 yaşa tabiyim.. son 3 yıldır sigotalı olarak çalışmaktayım.. bu süre zarfında 2660 gün toplam sigortalı+yedek subaylık emeklı sandığı= 3080 gün topluyor.. daha önce bağkur kayıdım var.. 2000 den başlayan ve sigortalılağa kadar devam eden bir süreç.. 2008 öncesini silmşlerdi 2008 den sonrasını 10,800 tl yapılandırma yapılmıştı.. 5300 TL. sini ödemiş tim daha sonra çıkan kanunla yapılandırma bozuldu.. Bu para bağkurda alacak olarak duruyor..Günlerimde silinmiş sıfır olarak gözüküyor.. bana 550 gün daha gerekli emekli olabilmem için.. Bağkura gittim bana ihya için dilekçe verdirdiler.. Kaç gün bağkur çıkacağını bilemiyoruz diyorlar.. Bu parayı o günlere mahsub edecekler… Ben sizce doğrumu yaptım.. bağkur en fazla ne kadar çıkabilir.? sanıyorum 2008 milad kabul edilmişti..Bu şekilde devam etseydim 1,5 yıl sonra sigortadan emekliydim.. eğer kötü bir borç çıkarsa bu isteğimden geri dönebilme şansım varmı?( bankodaki görevli ödemezsen yine askıya alınır silinir dedi).. Teşekkür ederim..

  1. Eğer size tebliğ tarihinden itibaren 3 ay içerisinde ödemezseniz ihya işlemi iptal edilir. İşlemin sonucu için lütfen bekleyiniz ya da başvuru yaptığınız SGK ile görüşünüz.

 23. 10.05.2015 ile 15.06.2016 arasında 13 aylık bağkur borcum var yapılandırmadim silinebilir mi?

 24. iyi akşamlar hocam benim sorum 2008 ve 2012 tarihinde dükkan işlettim
  bagkur borcum otamatik olarak silinmiş ben emekli olacagım zaman
  örnegin iki yıllık borçlana bilirmiyim. saygılar.

 25. hocam iyi akşamlar 01.08.1969 doğum tarihli bayanım. 4a 1967gün 4b 1761 gün ödenmiş günüm var .2008 de işyeri açtım. 21.05.2015 te bağkurumu dondurdum…. 2002 tarihli bir çocuğum var doğum borçlanması yaparak…..prim borçlarımı peşin ödesem ne zaman emekli olabilirim …. Şimdiden çok çok teşekkür ederim iyi akşamlar

 26. Hocam iyi akşamlar bağkur başlangıcım 2000 yılı tescilli 5 yıl düzenli primlerimi ödedim borcum yok bağkura,fakat 1998 yılından şirket ortaklığım çıktı en son çıkan bağkur affında bu süreyi borçlanabilirmiyim geriye dönük,teşekkürler

 27. Merhaba

  Babamın edevlette bağkur için (meslek başlangıç tarihi:16.08.1994) (tescil durumu:terk etmiş sigortalı) ve (borç:0 tl) olarak gözüküyor hiç prim yatırılmamış bu süre içerisinde,ayrıca uzunca bir süre maliye kaydı var ve şu an üstüne iş yeri açılmış durumda 6 aydır, kendisi 1969 doğumlu ne kadar borç çıkar ve faiz affından ve yapılandırmadan yararlanma durumu nedir
  farklı bir konu olarak malul sayıldığı takdirde malulen emekli olabilme şansı nedir
  şimdiden teşekkür ederim…

  1. Değerli Okurumuz;
   16.08.1994 başlangıcına göre babanızın bağkurdan emekli olabilmesi için 9000 gün ve 55 yaşı tamamlaması gerekmekte. Dondurulan bağkur sürelerini borçlanabilir, askerliğini de borçlanabilir. Bu şekilde eksik prim günlerini tamamlayabilir.
   Saygılarımızla.

 28. Ben 2013 tarihinde is yerimi kapadım 44yaşındayım pirim borçlarını ödeyemedim esim yok ve borç çok fazla nolur yol gösterin ne yapabilirim emekli olabilirmiyim

 29. Hocam iyi akşamlar ben bağkur ve ssk hizmet süremi birleştirmek için ne yapmam gerekiyor

  1. Değerli Okurumuz;
   En son çalışmanızın bulunduğu SGK’ya hizmet birleştirmesi için dilekçe verebilirsiniz. Emekli olacağınızda da birleştirilir ama erken de verebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 30. selam hocam. benim babam 3 ay önce vefat etti. 88 yılından bağkur girişi var fakat hiç bir ödeme yapılmamış. ve 9 aylık sigortalı işte çalıştı. çıkacak olan afta herhangi bir yararlanma şansımız var mıdır emekli olmak için? mali müşavir arkadaşa sordum bağkur ve sigorta ikisi birleştirilip çıkan aftanda yararlanılıp emekli olma durumu olduğunu söyledi. bu durumda yapılabilecek birşey var mıdır? teşekkürler.

  1. Değerli Okurumuz;
   Yeni kanunda emeklilik ile ilgili bir düzenleme yok. Babanızdan aylık bağlanabilmesi için en az 900 gün ödenmiş prim gerekli.
   Saygılarımızla.

 31. yok 2006 dan beri tarım sigortalıyım primi düşük olan erken emeklilik şartı olan eski tarım sigortası.. devlet daha sonra bu sigortayı kaldırdı sadece eski tarım sigortalıların devam edebiliyor.. ancak ben 2008de küçük bir işletme açtım bağkurumda başladı..

  sistem(hastane, eczane) eskiden tarım sigortamı görürken son 2 yıldır sadece bağkurumu görüyor ve bağkurdada borcum olduğu için yararlanmama izin vermiyor..

  bağkurumu durdurma ya da iptal etme durumum var mı? ileride tarım sigortasından emekli olabilecek miyim? (tarım sigortam aktif primler düzenli yatmaya devam ediyor)

  ilginize teşekkürler

  1. Sizin durumla ilgili SGK 2014/32 Sayılı genelgedeki açıklama şu şekilde:
   “2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılığı sebebiyle 1/10/2008 tarihinden önce kendi
   nam ve hesabına bağımsız çalışması olduğu halde 1479 veya 2926 sayılı kanunlar kapsamında
   sigortalılıkları başlatılmayan ve bu çalışmalarını 1/10/2008 tarihinden sonra da sürdürenler ile
   1/10/2008 tarihinden itibaren Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine tabi
   sigortalılığını gerektirecek şekilde çalışması olanlardan 2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılığı
   bulunanların sigortalılıkları talep tarihlerine veya prim ödememe nedeniyle sigortalılıklarının sona
   erdiği tarihe kadar devam ettirilecektir. 2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılıkları devam ettirilenlerden
   prim ödemesi bulunmayanların 2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılıkları takip eden yılın 1 Ocak
   gününde sona erdirilecek, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine tabi
   sigortalılığın devam etmesi halinde ise 1 Ocak tarihinden sonra başlatılacaktır.

   Özetle siz kendiniz talep edene kadar tarım sigortası kapsamında prim ödemeye devam edebilirsiniz. Eğer bağkur aktif görünüyorsa genelgedeki ilgili hükme istinaden Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe vererek bağkuru iptal ettirmeniz gerekiyor. Bağkur aktif olduğu için siz sistemde bağkurlu görünüyorsunuz.

   1. hocam sizden Allah razı olsun inanın sizin yaptınızı kimse yapmadı hatta dilekçe vermek için sgk ya gittiğimde görevli memur bile olur mu öyle şey dedi yazdıklarınızı gösterince de dilekçeyi kabul etti bakalım deneyelim dedi olmayacağını imâ ederek..ama şuan itibari ile dilekçem kabul edilmiş artık bağkurlu değilim sadece tarım sigortalıyım inanınne kadar teşekkür etsem az çok sağolun..

 32. yanlış anlaşılma oldu ben tarım bağkurlu değilim işyeri açtığım için normal bağkurluyum ancak tarım sigortam devam ediyor ve primlerini eksiksiz yatırıyorum.

 33. Hocam iyi günler benim sorunumu kime sorsam bir çare bulamadı lütfen bir yol gösterin;

  mayıs 2006 dan beri tarım sigortalıyım, 2008 yılında işyeri açtım muhasebecime bağkuru sorduğumda yasa tek sosyal güvence yeter diyor senin var birşey olmaz dedi ancak bağkurum başlamış ve borç birikmiş daha sonra bana borcumu gösteren bir yazı geldi 2013 yılında bende bu şekilde öğrendim.. musebecime durumu söylediğimde elimizde kazandığımız emsal dava var dedi tarım sigortasını iptal etmemi erken emeklilik imkanımın olduğunu söyledi..daha sonra af geldi borç silindi velhasıl bağkurumda devam ediyor(yeni borçlarla) tarım sigortamda devam ediyor(borcum yok) ancak hastanede eczanede sistem tarım sigortamı görmüyor bağkurlu olarak görünüyorum..

  Size sorum bağkuru kapatma imkanı var mı?
  bu şekilde ilerde tarım sigortasından emekli olabilecek miyim? yoksa yatırdığım primler boşa mı gidiyor?
  cevaplarsanız çok memnun olurum bir yol gösterin..

  1. Değerli Okurumuz;
   Tarım bağkuru tarım sskyı keser. Tarım bağkurunun başlangıç tarihi itibariyle tarım ssknın durdurulması gerekli. Muhasebeciniz neye istinaden böyle bir şey söylüyor. Bence siz Sosyal Güvenlik Kurumu ile bir görüşün.
   Saygılarımızla.

 34. Hocam iyi akşamlar benim sorum eksik günlerle ilgili yaş ve sgk sürem doldu 1983 ssk başlangıcım var 1998 2005 bağkur primim var 2011 den bu yana aktif ssk lıyım sorum şu 2005 ila 2010 arası geçen süreyi bağkur primiyle ödeyebilirmiyim veya bu boş günleri ödemem için bir formül varmı ? Teşekkürler şimdiden.

  1. Değerli okurumuz, aradaki boşlukta vergi kaydı, ziraat kaydı ve ya şirket ortaklığı gibi kayıtlarınız varsa faydalanırsınız. Eğer yoksa ara boşluğu ödeyemezsiniz. Saygılarımızla

 35. meraba yapılandırmaya yurt dışı günleri dahilmi 5580 yurt dışı günü var türkiyede 2008 de ssk ya kayıt aralıksız yatıryorum 1962 dogumluyum nekadar borç çıkar sizce

  1. Değerli Okurumuz;
   Yapılandırmaya yurt dışı borçlanma dahil değil. 5580 gün için 2016 yılında ödeyeceğiniz en düşük tutar 97.985,00 TL.
   Saygılarımızla

 36. SAYIN HOCAM
  1993 YILINDAN ESNAF BAĞKURLUYUM. BAĞKURA 5-6 YILLIK PRİM BORCUM VAR. 2015 YILINDAKİ YAPILANDIRMA İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR İŞLEM YAPMADIM. ESKİ PRİM BOÇLARIMI ÖDEYEREK PRİMLERİMİ CANLANDIRABİLİR MİYİM? TEŞEKKÜRLER

  1. Değerli okurumuz,
   Dondurulan bağkur sürelerinizi ihya ile ödeyebilir ve hizmetten saydırabilirsiniz.
   Ödeme mevcut prim üzerinden hesaplanır. Saygılarımızla

 37. Değerli hocam

  Babamin emeklilik yaşı doldu. Ancak borcu dordurnakta. Bu torba ise borcunun faizi silinir mi?

  1. Değerli okurumuz,
   Dondurulan süreler için mevcut primler üzerinden ödeme yaparsınız
   Zaten onun gecikme zammı ve faizi olmaz.
   Saygılarımızla

 38. Hocam iyi akşamlar 04.10. 2000 bağkur başlangıcım var 2005 yılının sonuna kadar primleri ödedim şuan kuruma borcum yok 1863 gün ödenmişim görünüyor bağkurdan. Benim sorum 10.10.1999 yılından şirket ortaklığım var bunu yeni çıkacak olan af kapsamında ihya yapıp geriye dönük ödeyebilirmiyim.Şimdiden teşekkürler.

 39. Merhaba birşey sormak istiyorum. Ssk sigortam varken aynı zamanda üzerime açılan bir iş yeri yüzünden bağkurluda görünüyordum. Daha sonra ssk dan iki yıl aktif çalışmama rağmen yatırılan primlerim iptal olmuş .

  Bağkur borcunu çalıştığın ssk dan sildirerek ödeme yapılabiliyor mu. Ve bu silinen gün ve primlerimi nasıl geri alabilirim. Bağkur borcunu ödeyerek geri alabilir miyim

 40. aktif bağkurluyum 2016 yılı için şu an 7 aylık borcum var. artık bu yüksek bağkur primlerini ödemek istemiyorum. sadece sağlık hizmetinden yaralanmak için genel sağlık sigortası yaptırabilirmiyim. saygılar

 41. Hocam benim ana parasi 2970 tl faizle beraber 4344 tl borcum var ben bunu yatirmak istiyorum faizde af düşme olur mu

 42. tesekkur ederim
  bagkur borcumu hesaplayabileceginizi belirtmistiniz, yukarda verdigim bilgilere gore hesaplayabilmeniz mumkunmudur?

 43. sayin hocam onceki 2 gun yazdim bilgilerimi sanirim mobil telefondan yazdiklarim buraya ulasmiyor cunku goremiyorum, o yuzden tekrar yazicam buraya
  1- Bagkur borcumu hesaplayabilmeniz icin bilgiler:
  bagkur kaydimla ilgili edevlet sitesi araciligiyla aldigim bilgiler sunlar
  baslama tarihi:27 eylul 1994
  bitis tarihi: 15 mayis 2011
  hizmet suresi:16 yil 7 ay 19 gun
  borc durumu: sifir ( sanirim silindiginden kaynakli)
  yaptigim odeme bilgileri:
  1 eylul 2003 : 316 milyon
  30 eylul 2003: 382 milyon
  31 mayis 2006: 510 bin
  son basmak:1. basamak

  2- benim sgk kaydimla ilgili bilgileri vermek istiyorum buna gore bagkur degil sgk emeklisi olabilirmiyim?
  yasim 51 yani 1965 ocak dogumluyum, 50 yas yeterli diyor sgk sitesi benim icin yani yastan dolayi beklemem yok
  sigortali giris tarihi: 1 ekim 1987
  toplam hizmet suresi: 1873 gun
  son 7 yildaki sigortali gun sayisi: 1261
  bu sure 1873 toplam gune dahil

  3- eger sigortadan emekli olabilirsem bunun icin bagkurdaki 5989 gun den aslinda 3502 gune ihtiyacim var, ancak belirttiginiz gibi bagkurun 5989 gun toplam borcunu odemek zorundayim
  bu durumda fazla gun odemis oldugum icin emekli ayligima bunun olumlu etkisi olur mu?

  vaktiniz ve bilginiz icin cok tesekkurler

  1. Değerli Okurumuz;
   Bağkurda durdurulan sürenin tamamını borçlanmak zorundasınız. Kısmi ödeme hakkınız yok. Fazladan ödenen süre tabi ki aylığınıza katkı sağlar ama öyle yüksek bir katkı beklemeyin. Son 7 yıl içerisindeki hizmetin en az 3,5 yılı yani 1261 günü ssk ise sskdan emekli olabilirsiniz. Yaş kriterini sağlamışsınız.

  1. Durdurulan sigortalılık süresi kaç gün ve hangi kapsamda bağkurlu olduğunu yazarsanız ben hesaplayabilirim. Kredi kolaylığı yok maalesef.

 44. bagkurda15 mayis 2011 tarihi itibariyle 5989 gun hizmet surem var, bu tarihte bagkur silinince 1261 gun bu zamana kadar sigorta 4A hizmetim var, ancak sigorta girisim 1 ekim 1987 olup toplamda 1873 gun (1261 gun son hizmet suresi dahil) hizmetim var
  yasim 51
  bildigim kadariyla emeklilik zamanim doldu ancak sorunum bagkur primlerinin nerdeyse tamamina yakini odenmedi, bagkur hizmetime bakinca 16 yil 7 ay 19 gun hizmet suresi ve borc kaydi yok gorunuyor ama odeme bilgisindede cok az odemem oldugu goruluyor
  benim sorum, bagkurdaki gunlerimden emekliligime gerek olan sanirim 3502 gunu odeyip emekli olabilirmiyim

  1. Değerli Okurumuz;
   Bağ-Kur’da borçtan dolayı durdurulan sigortalılık süresini kısmi borçlanma hakkınız yok. Tamamını borçlanmanız gerekiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 45. Iyi günler sorum 6552 isteğe bağlı yapılandırma ile ilgili. Önceki yıldan iki tane ödemediğimiz taksit vardı bu yılda bi tane kaçırdık iptal olur mu internet bankacılıktan girmeye çalıştım hata verdi bilgilendirirseniz sevinirim.
  Bir sorum daha var eğer iptal olduysa tekrar yapılandırırken ödediklerimiz silinir demi onlar eklenmez ve faiz miktarı artar mi? Teşekkürler simdiden

  1. Değerli Okurumuz;
   Bir takvim yılında iki taksit atlattığınızda yapılandırma bozulmuyor. Eğer bu yıl bir tane aksattıysanız bozulmaz. Eğer yapılandırma bozulduysa yapılandırma kapsamında ödenen tutarlar prim borcundan düşer. Kalan borca da gecikme zammı ve faizi uygulanır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 46. Benim üzerime 20/04/2014 de iş yeri açıldı.09/10/2015 tarihinde kapatmak zorunda kapatmak zorunda kaldık.Bağkur borcunu hiç ödemdim hala prim kesintisi devam ediyor ama bu borcuda şuan ödeyemem nasıl bir yol izlemeliyim.Teşekkürler iyi günler.

  1. Değerli Okurumuz;
   Eğer Bağ-Kur hala aktifse durdurmak için bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezine başvurun. Vergi kaydının sonlanma tarihinden itibaren durdurulması gerekir.
   Prim borcu için yapılabilecek bir şey yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 47. Hocam iyi akşamlar 04.10. 2000 bağkur başlangıcım var 2005 yılının sonuna kadar primleri ödedim şuan kuruma borcum yok 1863 gün ödenmişim görünüyor bağkurdan. Benim sorum 10.10.1999 yılından şirket ortaklığım var bunu geriye dönük ödeyebilirmiyim.Şimdiden teşekkürler.

  1. Değerli okurumuz;
   Maalesef kanunen tescil yaptırabilme hakkınız yok. Dava açabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. Hocam 1027 gün ssk primim var 17 ay bagkur borcum var 1981 ssk girişim var nasıl emekli olurum saygılar

    1. Merhaba
     İlk olarak emekli maaş almak istediğiniz birimi seçmeniz ve o yönde gerekli ödemeleri ya da borçlanmaları yapmanız gerekmektedir.

    2. Bagkurda daha önce 5 yıllık ödemem var..sonrada borç sildirdim..emekli olma şansım yok.. Bagkura yaptığım prim odemelerini alabilirmiyim.tesekkur ederim

     1. Merhaba
      İstenilen yaş şartını sağlamanız gerekmektedir.

  2. 2,5 yıldır bağkur borcumu ödemiyorum. Ödeme yapmalıyım yoksa borcu sildirme hakkına sahipmiyim? Bir yol haritası gösterirseniz sevinirim. İyi çalışmalar…

   1. Merhaba
    Bağ-Kur borcunuzun yasal faizini sildirerek geriye kalanlar için bir ödeme planı oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu