Genelgeye Göre Bağ-kur Borçları Nasıl Silinecek, Başvurular Nasıl Yapılacak?

18.06.2019
2.823
A+
A-
Genelgeye Göre Bağ-kur Borçları Nasıl Silinecek, Başvurular Nasıl Yapılacak?

SGK yapılandırma dönemi ile borçların silinmesi milyonlarca kişiyi yakından ilgilendirmekte ve yapılandırma düzenlemesinin ne zaman yapılacağı merakla beklenmektedir. Genelgeye göre Bağ-Kur borçları nasıl silinecek, başvurular nereye yapılacak hakkında merak edilen açıklama henüz yapılmamış olup 2019 yılında şu ana kadar yapılandırma düzenlemesi bulunmamaktadır. Torba yasalarda yapılandırma düzenlemesi şu anda yer almamakta ancak 2019 yılı sonuna doğru af beklentisi bulunmaktadır.  Vatandaşlarda Yapılandırma döneminin2019 yılı sonlarında ya da 2020 yılı başlarında olabilir beklentisi bulunmaktadır.

Bağ-Kur Nedir?

Devlette ve özelde çalışmayan ve kişilerin dahil olduğu sigorta kolu bağ kur ya da 4b sınıfı sigorta olarak adlandırılır. Bağ kur kapsamında çalışan kişiler;

 • Sanatkâr,
 • Esnaf ve
 • Muhtarlık gibi kollarda görev yaparak sigortalarını devam ettirmektedir.

Belirtilen kollarda çalışmalarını devam ettiren kişiler bağ kur kapsamından emekli olmaktadır. Bağ kur sahibi olan kişiler prim ödemlerini asgari ücret üzerinden hesaplayarak yapmakta bunun yanı sıra;

 • Prim ödemeleri yanında yaşlılık sigortası ve
 • Malullük sigortası gibi sigortalarda yapılmaktadır.
 • Bağ kur sigorta mensubu kişinin vefat etmesi sonucu toplu ödeme alınabilir.

Bağ-Kur Borcu Sildirme 2019

2019 bağ kur yapılandırma yasasının çıkması durumunda bağ kur mensuplarının ödemesi gecikmiş vadelerde olan prim borçlarının gecikme faiz oranları ve cezaları silinmektedir. Torba yasa kanunu tarafından düzenlenen borç silme işlemleri özellikle bağ kurlu çalışanlara yönelik düzenlemeler ile dikkatleri çekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Maliye borçlarını yapılandıran torba yasa kanununda borç affı yanı sıra başta bağ kur çalışanları olmak üzere işveren ve sigortalıları kapsayan ve yönelik olarak uygulanan önemli düzenlemeleri içermektedir.  Son olarak geçen yıl Haziran öncesi bağ kur borçlarına gelen af ile borçlar silinmiş ve hizmetler dondurulmuştur. 2019 yılında yeni bir yapılandırma yasası ile bağ kur borçlarına yapılandırma gelerek ödemesi geçmiş faiz oranları ve cezalar silinebilir. Bağ kur borç silinme işleminin ardından yapılandırılan borçlar 18 ay vade süresinde taksitlendirilerek ödenebilir. 2019 af kapsamında yapılandırma sisteminde ödenecek taksitler 2 ayda bir gerçekleştirilir.

Bağ-Kur Borç Sildirme Kapsamı

Bağ kur borç sıfırlanması ile yeniden düzenlenmesi kapsamında yapılandırma çıkması durumunda bu uygulamadan yararlanabilecek prim borçları şunlardır;

 • İşveren prim borçları (işveren tarafından ödenmemiş olan prim borçları)
 • İşsizlik primleri ve damga vergisi ile ilgili borçlar
 • Eğitime katkı payı borçları
 • Özel işlem vergisi borçları
 • Genel sağlık sigortasına ait prim borçları
 • Ek5 tarım sigortasına ait prim borçları
 • Yersiz prim borçları ile
 • Vadesi geçmiş diğer SGK prim borçları
 • İşveren SGK idari para cezası borçları
 • Asgari işçilik prim borçları (ihaleli ve idari işlerden kaynaklanmış olan prim borçlarıdır).
 • Ödeme vadeleri geçmiş olan ve
 • Dondurulan sürelerin ihya yapılandırması

Belirtilen prim borçları yapılanma çıkması durumunda vatandaşların faydalanabilecekleri prim borçları olmaktadır.

Bağ-Kur Yapılandırma Ödemeleri

Yapılandırma kapsamında belirli döneme kadar olan bağ kur borçlarının sıfırlanması ile yapılan yapılandırmalarda;

 • Belirtilen dönem dâhilinde olan prim borçlarının 6 ay, 9 ay, 12 ay ya da 18 ay vadelerle ödeme yapılabilir.
 • Ödeme vadeleri 2 ayda bir gerçekleştirilebilir. Böylece 18 aylık dönemi seçen bir borçlu geri ödemesini 36 ay sürede ödeme imkânına sahip olabilir.
 • Peşin olarak yapılan ödemelerde gecikme zamları ve faizlerden kaynaklı borçlar bütün olarak silinerek enflasyondan kaynaklanan farkları bir kısmı için ödeme yapılır.
 • Taksitle yapılan ödemelerde uygulanan taksit sayısı göz önünde bulundurularak enflasyondan kaynaklanan farklar ve taksit farkları ödemelere yansır. Taksitli ödemelerde enflasyon farkları için indirim yapılmaz.

Yapılandırma dönemleri vatandaşlar için oldukça önemli dönemlerdir. Bu dönemlerde yapılan başvurular ile borçlarını yapılandıran bağ kur çalışanları biriken prim borçlarını kolay ve avantajlı bir şekilde ödeyebilirler.

Bağ-Kur Borç Sildirme Başvurusu

Bağ kur borç yapılandırma başvurusu için vatandaşlar dosyalarının durumuna göre bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumlarında müracaat etmelidir. Bağ kur prim borçlarını yapılandırarak borç sildirme işleminden yararlanmak için yapılacak başvuruları ayrıca Türkiye genelinde her hangi bir sosyal Güvenlik Merkezlerine gidilerek gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Ancak dosya üzerinden yapılacak başvurularda dosyanın bulunduğu kurumlara gidilmelidir.

Bağ-Kur Borç Sildirme Şartları

Bağ kur borç sildirme işlemi olduğu dönemde aftan faydalanmak isteyen vatandaşlar için bazı şartlar bulunmaktadır. Bağ kur borç sildirme kapsamına dâhil olarak borçlarını sildirmek için kişilerde aranan şartlar şunlardır;

 • Kişilerin borç süreleri belirlenen yıl sayısına göre olmakta ve belirlenen yıl sayısından az borcu olanlar borç sildirme işleminden yararlanmamaktadır.
 • İnceleme yapılarak borçlu oldukları yıl sayıları belirlenen süreden fazla olan kişilere belirli süreler tanınmaktadır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen süre içerisinde bağ kur borçluları borç yapılandırması yapabilirler.
 • Bağ kur borç sildirme kapsamında yapılandırma yapıldıktan sonraki süreçte borçlu kişiler ödeme dönemine girmiş olurlar.
 • Bağ kur yapılandırmalarında borçların silindiği dönemlere ait hizmet sürelerde silinmektedir.
 • Emeklilik dönemlerinde sorun yaşamak istemeyen vatandaşlardan prim gün sayısına ihtiyacı olanlar daha sonra borçlarını ödeyerek bu hizmetten yararlanma şansına sahip olabilirler. Sağlanan bu imkân sayesinde bağ kur çalışanlarının emeklilik hakları yanmamaktadır.

Bağ-Kur Borcunu Kimler Sildirebilir?

Bağ kur borcunu sildirebilecek kişiler belirli kişiler olabilir. Her kişi bağ kur affından yararlanarak borç sildirme işlemini uygulayamaz. Bağ kur borcu olan ve borç sildirme işleminden faydalanabilen kişiler şunlardır;

 • 12 aydan daha fazla prim borcuna sahip olan kişiler
 • Bağ kur mensubu çalışanları
 • Sanatkârlar ve esnaflar
 • Tarım bağ kurlusu olarak çalışan kişiler

Daha önce bağ kur borç yapılandırması yapmış olan kişiler tekrar yapılandırma yapma hakkına sahip olabilir. Yapılandırması iptal edilmiş olan bağ kurlular af döneminde başvuruda bulunarak yeniden yapılandırma işlemi yapabilir.

Yapılandırmanın Hacizlere Etkisi

Yapılandırma hacizli kişileri nasıl etkiler geçmiş dönem haciz kararları yapılandırma ile kalkar mı soruları vatandaşların en çok merak ettiği ve cevabını öğrenmek istediği konulardır. Haklarında prim borçlarından dolayı haciz kararı bulunan ve haciz işlemi uygulanmış SGK prim borçluları yapılandırma yaparak haciz işlemini kaldırmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunabilirler. Ancak haciz işleminin kaldırılması yapılandırmanın hemen sonrasında gerçekleşmez. Yapılandırma sonrası yapılacak başvuru öncesinde borçların bir kısmının ödenmesi gerekir. Yapılandırma sonrası ödenmiş olması gereken en düşük tutarın haciz borcunu karşılayacak şekilde olması ve yeni bir teminat gerekir. Aksi durumlarda vatandaşın uygulanmış olan haciz işleminin kalkması söz konusu olmamaktadır.

Bağ-Kur Yapılandırmasının Sigorta Primlerine Etkisi

Bağ kur yapılandırma işleminden yararlanarak borç yapılandırması yapan kişiler borçlarını düzenli bir şekilde ödemeleri halinde sigorta prim teşvikinden yararlanma hakkına sahip olmaktadırlar. Geçmiş dönemlerden gelen prim borç ödemelerini taksitlendirme imkanına sahip olan kişiler cari döneme ait primlerini düzenli bir şekilde ödeyerek sigorta prim teşvikleri devam etmektedir. Prim borç taksitlendirmesi yapan kişilerin sigorta indiriminden yararlanmalarında aranan temel şart prim ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılması gerekliliğidir.

Sosyal Güvenlik Kurumunun bağkur borçlarının silinmesi ile ilgili hazırladığı dilekçeyi indirmek için lütfen TIKLAYINIZ

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 584 YORUM
 1. Erdal dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar 04.10. 2000 bağkur başlangıcım var 2005 yılının sonuna kadar primleri ödedim şuan kuruma borcum yok 1863 gün ödenmişim görünüyor bağkurdan. Benim sorum 10.10.1999 yılından şirket ortaklığım var bunu geriye dönük ödeyebilirmiyim.Şimdiden teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Maalesef kanunen tescil yaptırabilme hakkınız yok. Dava açabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 2. gül dedi ki:

  Benim üzerime 20/04/2014 de iş yeri açıldı.09/10/2015 tarihinde kapatmak zorunda kapatmak zorunda kaldık.Bağkur borcunu hiç ödemdim hala prim kesintisi devam ediyor ama bu borcuda şuan ödeyemem nasıl bir yol izlemeliyim.Teşekkürler iyi günler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Eğer Bağ-Kur hala aktifse durdurmak için bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezine başvurun. Vergi kaydının sonlanma tarihinden itibaren durdurulması gerekir.
   Prim borcu için yapılabilecek bir şey yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 3. Meraklı dedi ki:

  Iyi günler sorum 6552 isteğe bağlı yapılandırma ile ilgili. Önceki yıldan iki tane ödemediğimiz taksit vardı bu yılda bi tane kaçırdık iptal olur mu internet bankacılıktan girmeye çalıştım hata verdi bilgilendirirseniz sevinirim.
  Bir sorum daha var eğer iptal olduysa tekrar yapılandırırken ödediklerimiz silinir demi onlar eklenmez ve faiz miktarı artar mi? Teşekkürler simdiden

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bir takvim yılında iki taksit atlattığınızda yapılandırma bozulmuyor. Eğer bu yıl bir tane aksattıysanız bozulmaz. Eğer yapılandırma bozulduysa yapılandırma kapsamında ödenen tutarlar prim borcundan düşer. Kalan borca da gecikme zammı ve faizi uygulanır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 4. ahmet gul dedi ki:

  bagkurda15 mayis 2011 tarihi itibariyle 5989 gun hizmet surem var, bu tarihte bagkur silinince 1261 gun bu zamana kadar sigorta 4A hizmetim var, ancak sigorta girisim 1 ekim 1987 olup toplamda 1873 gun (1261 gun son hizmet suresi dahil) hizmetim var
  yasim 51
  bildigim kadariyla emeklilik zamanim doldu ancak sorunum bagkur primlerinin nerdeyse tamamina yakini odenmedi, bagkur hizmetime bakinca 16 yil 7 ay 19 gun hizmet suresi ve borc kaydi yok gorunuyor ama odeme bilgisindede cok az odemem oldugu goruluyor
  benim sorum, bagkurdaki gunlerimden emekliligime gerek olan sanirim 3502 gunu odeyip emekli olabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bağ-Kur’da borçtan dolayı durdurulan sigortalılık süresini kısmi borçlanma hakkınız yok. Tamamını borçlanmanız gerekiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. Ahmet dedi ki:

  Bağkur borcunu nasıl hesaplayabilirim
  Kredi kolaylığı olabiliyor mu?
  Cok teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Durdurulan sigortalılık süresi kaç gün ve hangi kapsamda bağkurlu olduğunu yazarsanız ben hesaplayabilirim. Kredi kolaylığı yok maalesef.

 6. Ahmet Gul dedi ki:

  sayin hocam onceki 2 gun yazdim bilgilerimi sanirim mobil telefondan yazdiklarim buraya ulasmiyor cunku goremiyorum, o yuzden tekrar yazicam buraya
  1- Bagkur borcumu hesaplayabilmeniz icin bilgiler:
  bagkur kaydimla ilgili edevlet sitesi araciligiyla aldigim bilgiler sunlar
  baslama tarihi:27 eylul 1994
  bitis tarihi: 15 mayis 2011
  hizmet suresi:16 yil 7 ay 19 gun
  borc durumu: sifir ( sanirim silindiginden kaynakli)
  yaptigim odeme bilgileri:
  1 eylul 2003 : 316 milyon
  30 eylul 2003: 382 milyon
  31 mayis 2006: 510 bin
  son basmak:1. basamak

  2- benim sgk kaydimla ilgili bilgileri vermek istiyorum buna gore bagkur degil sgk emeklisi olabilirmiyim?
  yasim 51 yani 1965 ocak dogumluyum, 50 yas yeterli diyor sgk sitesi benim icin yani yastan dolayi beklemem yok
  sigortali giris tarihi: 1 ekim 1987
  toplam hizmet suresi: 1873 gun
  son 7 yildaki sigortali gun sayisi: 1261
  bu sure 1873 toplam gune dahil

  3- eger sigortadan emekli olabilirsem bunun icin bagkurdaki 5989 gun den aslinda 3502 gune ihtiyacim var, ancak belirttiginiz gibi bagkurun 5989 gun toplam borcunu odemek zorundayim
  bu durumda fazla gun odemis oldugum icin emekli ayligima bunun olumlu etkisi olur mu?

  vaktiniz ve bilginiz icin cok tesekkurler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bağkurda durdurulan sürenin tamamını borçlanmak zorundasınız. Kısmi ödeme hakkınız yok. Fazladan ödenen süre tabi ki aylığınıza katkı sağlar ama öyle yüksek bir katkı beklemeyin. Son 7 yıl içerisindeki hizmetin en az 3,5 yılı yani 1261 günü ssk ise sskdan emekli olabilirsiniz. Yaş kriterini sağlamışsınız.

 7. Ahmet Gul dedi ki:

  tesekkur ederim
  bagkur borcumu hesaplayabileceginizi belirtmistiniz, yukarda verdigim bilgilere gore hesaplayabilmeniz mumkunmudur?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Esnaf bağkuru mu tarım mı?

 8. Ahmet Gul dedi ki:

  esnaf bagkuru

  1. SGKuzmani dedi ki:

   113,000.00 T.L. ye yakında ödeme çıkar maalesef.

 9. Okan dedi ki:

  Hocam benim ana parasi 2970 tl faizle beraber 4344 tl borcum var ben bunu yatirmak istiyorum faizde af düşme olur mu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Şu an borçların silinmesi gibi bir düzenleme yok.

 10. ramazan dedi ki:

  aktif bağkurluyum 2016 yılı için şu an 7 aylık borcum var. artık bu yüksek bağkur primlerini ödemek istemiyorum. sadece sağlık hizmetinden yaralanmak için genel sağlık sigortası yaptırabilirmiyim. saygılar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Aktif bağkurluyken genel sağlık sigortalısı olamazsınız.

   1. ramazan dedi ki:

    eş üzerinden olunabilirmi?

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Bağkur aktif olarak devam ederken eşinizden de faydalanamazsınız

 11. ebru dedi ki:

  Merhaba birşey sormak istiyorum. Ssk sigortam varken aynı zamanda üzerime açılan bir iş yeri yüzünden bağkurluda görünüyordum. Daha sonra ssk dan iki yıl aktif çalışmama rağmen yatırılan primlerim iptal olmuş .

  Bağkur borcunu çalıştığın ssk dan sildirerek ödeme yapılabiliyor mu. Ve bu silinen gün ve primlerimi nasıl geri alabilirim. Bağkur borcunu ödeyerek geri alabilir miyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SSK ve Bağkur hizmetleriniz hangi dönemlere ait? Çakışan hizmetler yani.

 12. Erdal dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar 04.10. 2000 bağkur başlangıcım var 2005 yılının sonuna kadar primleri ödedim şuan kuruma borcum yok 1863 gün ödenmişim görünüyor bağkurdan. Benim sorum 10.10.1999 yılından şirket ortaklığım var bunu yeni çıkacak olan af kapsamında ihya yapıp geriye dönük ödeyebilirmiyim.Şimdiden teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Bağkuru 10.10.1999 tarihine çekemezsiniz. Torba kanunda böyle bir düzenleme yok. Saygılarımızla

 13. Kenan dedi ki:

  Değerli hocam

  Babamin emeklilik yaşı doldu. Ancak borcu dordurnakta. Bu torba ise borcunun faizi silinir mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Dondurulan süreler için mevcut primler üzerinden ödeme yaparsınız
   Zaten onun gecikme zammı ve faizi olmaz.
   Saygılarımızla

 14. ŞEMSETTİN GÜNGÖR dedi ki:

  SAYIN HOCAM
  1993 YILINDAN ESNAF BAĞKURLUYUM. BAĞKURA 5-6 YILLIK PRİM BORCUM VAR. 2015 YILINDAKİ YAPILANDIRMA İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR İŞLEM YAPMADIM. ESKİ PRİM BOÇLARIMI ÖDEYEREK PRİMLERİMİ CANLANDIRABİLİR MİYİM? TEŞEKKÜRLER

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Dondurulan bağkur sürelerinizi ihya ile ödeyebilir ve hizmetten saydırabilirsiniz.
   Ödeme mevcut prim üzerinden hesaplanır. Saygılarımızla

 15. alev öz dedi ki:

  meraba yapılandırmaya yurt dışı günleri dahilmi 5580 yurt dışı günü var türkiyede 2008 de ssk ya kayıt aralıksız yatıryorum 1962 dogumluyum nekadar borç çıkar sizce

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yapılandırmaya yurt dışı borçlanma dahil değil. 5580 gün için 2016 yılında ödeyeceğiniz en düşük tutar 97.985,00 TL.
   Saygılarımızla

 16. Giray Çağan dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar benim sorum eksik günlerle ilgili yaş ve sgk sürem doldu 1983 ssk başlangıcım var 1998 2005 bağkur primim var 2011 den bu yana aktif ssk lıyım sorum şu 2005 ila 2010 arası geçen süreyi bağkur primiyle ödeyebilirmiyim veya bu boş günleri ödemem için bir formül varmı ? Teşekkürler şimdiden.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz, aradaki boşlukta vergi kaydı, ziraat kaydı ve ya şirket ortaklığı gibi kayıtlarınız varsa faydalanırsınız. Eğer yoksa ara boşluğu ödeyemezsiniz. Saygılarımızla

 17. cenkay burgaz dedi ki:

  Hocam iyi günler benim sorunumu kime sorsam bir çare bulamadı lütfen bir yol gösterin;

  mayıs 2006 dan beri tarım sigortalıyım, 2008 yılında işyeri açtım muhasebecime bağkuru sorduğumda yasa tek sosyal güvence yeter diyor senin var birşey olmaz dedi ancak bağkurum başlamış ve borç birikmiş daha sonra bana borcumu gösteren bir yazı geldi 2013 yılında bende bu şekilde öğrendim.. musebecime durumu söylediğimde elimizde kazandığımız emsal dava var dedi tarım sigortasını iptal etmemi erken emeklilik imkanımın olduğunu söyledi..daha sonra af geldi borç silindi velhasıl bağkurumda devam ediyor(yeni borçlarla) tarım sigortamda devam ediyor(borcum yok) ancak hastanede eczanede sistem tarım sigortamı görmüyor bağkurlu olarak görünüyorum..

  Size sorum bağkuru kapatma imkanı var mı?
  bu şekilde ilerde tarım sigortasından emekli olabilecek miyim? yoksa yatırdığım primler boşa mı gidiyor?
  cevaplarsanız çok memnun olurum bir yol gösterin..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Tarım bağkuru tarım sskyı keser. Tarım bağkurunun başlangıç tarihi itibariyle tarım ssknın durdurulması gerekli. Muhasebeciniz neye istinaden böyle bir şey söylüyor. Bence siz Sosyal Güvenlik Kurumu ile bir görüşün.
   Saygılarımızla.

 18. cenkay burgaz dedi ki:

  yanlış anlaşılma oldu ben tarım bağkurlu değilim işyeri açtığım için normal bağkurluyum ancak tarım sigortam devam ediyor ve primlerini eksiksiz yatırıyorum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Tarım sigortadan kastınız tarım bağkuru mu ?

 19. cenkay burgaz dedi ki:

  yok 2006 dan beri tarım sigortalıyım primi düşük olan erken emeklilik şartı olan eski tarım sigortası.. devlet daha sonra bu sigortayı kaldırdı sadece eski tarım sigortalıların devam edebiliyor.. ancak ben 2008de küçük bir işletme açtım bağkurumda başladı..

  sistem(hastane, eczane) eskiden tarım sigortamı görürken son 2 yıldır sadece bağkurumu görüyor ve bağkurdada borcum olduğu için yararlanmama izin vermiyor..

  bağkurumu durdurma ya da iptal etme durumum var mı? ileride tarım sigortasından emekli olabilecek miyim? (tarım sigortam aktif primler düzenli yatmaya devam ediyor)

  ilginize teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Sizin durumla ilgili SGK 2014/32 Sayılı genelgedeki açıklama şu şekilde:
   “2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılığı sebebiyle 1/10/2008 tarihinden önce kendi
   nam ve hesabına bağımsız çalışması olduğu halde 1479 veya 2926 sayılı kanunlar kapsamında
   sigortalılıkları başlatılmayan ve bu çalışmalarını 1/10/2008 tarihinden sonra da sürdürenler ile
   1/10/2008 tarihinden itibaren Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine tabi
   sigortalılığını gerektirecek şekilde çalışması olanlardan 2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılığı
   bulunanların sigortalılıkları talep tarihlerine veya prim ödememe nedeniyle sigortalılıklarının sona
   erdiği tarihe kadar devam ettirilecektir. 2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılıkları devam ettirilenlerden
   prim ödemesi bulunmayanların 2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılıkları takip eden yılın 1 Ocak
   gününde sona erdirilecek, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine tabi
   sigortalılığın devam etmesi halinde ise 1 Ocak tarihinden sonra başlatılacaktır.

   Özetle siz kendiniz talep edene kadar tarım sigortası kapsamında prim ödemeye devam edebilirsiniz. Eğer bağkur aktif görünüyorsa genelgedeki ilgili hükme istinaden Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe vererek bağkuru iptal ettirmeniz gerekiyor. Bağkur aktif olduğu için siz sistemde bağkurlu görünüyorsunuz.

   1. cenkay burgaz dedi ki:

    hocam sizden Allah razı olsun inanın sizin yaptınızı kimse yapmadı hatta dilekçe vermek için sgk ya gittiğimde görevli memur bile olur mu öyle şey dedi yazdıklarınızı gösterince de dilekçeyi kabul etti bakalım deneyelim dedi olmayacağını imâ ederek..ama şuan itibari ile dilekçem kabul edilmiş artık bağkurlu değilim sadece tarım sigortalıyım inanınne kadar teşekkür etsem az çok sağolun..

 20. m. karagöz dedi ki:

  selam hocam. benim babam 3 ay önce vefat etti. 88 yılından bağkur girişi var fakat hiç bir ödeme yapılmamış. ve 9 aylık sigortalı işte çalıştı. çıkacak olan afta herhangi bir yararlanma şansımız var mıdır emekli olmak için? mali müşavir arkadaşa sordum bağkur ve sigorta ikisi birleştirilip çıkan aftanda yararlanılıp emekli olma durumu olduğunu söyledi. bu durumda yapılabilecek birşey var mıdır? teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yeni kanunda emeklilik ile ilgili bir düzenleme yok. Babanızdan aylık bağlanabilmesi için en az 900 gün ödenmiş prim gerekli.
   Saygılarımızla.

 21. Erdal dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar ben bağkur ve ssk hizmet süremi birleştirmek için ne yapmam gerekiyor

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   En son çalışmanızın bulunduğu SGK’ya hizmet birleştirmesi için dilekçe verebilirsiniz. Emekli olacağınızda da birleştirilir ama erken de verebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 22. Mediha dedi ki:

  Ben 2013 tarihinde is yerimi kapadım 44yaşındayım pirim borçlarını ödeyemedim esim yok ve borç çok fazla nolur yol gösterin ne yapabilirim emekli olabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bağkur başlangıcınız ne zaman?

 23. İSMAİL dedi ki:

  Merhaba

  Babamın edevlette bağkur için (meslek başlangıç tarihi:16.08.1994) (tescil durumu:terk etmiş sigortalı) ve (borç:0 tl) olarak gözüküyor hiç prim yatırılmamış bu süre içerisinde,ayrıca uzunca bir süre maliye kaydı var ve şu an üstüne iş yeri açılmış durumda 6 aydır, kendisi 1969 doğumlu ne kadar borç çıkar ve faiz affından ve yapılandırmadan yararlanma durumu nedir
  farklı bir konu olarak malul sayıldığı takdirde malulen emekli olabilme şansı nedir
  şimdiden teşekkür ederim…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   16.08.1994 başlangıcına göre babanızın bağkurdan emekli olabilmesi için 9000 gün ve 55 yaşı tamamlaması gerekmekte. Dondurulan bağkur sürelerini borçlanabilir, askerliğini de borçlanabilir. Bu şekilde eksik prim günlerini tamamlayabilir.
   Saygılarımızla.

 24. Erdal dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar bağkur başlangıcım 2000 yılı tescilli 5 yıl düzenli primlerimi ödedim borcum yok bağkura,fakat 1998 yılından şirket ortaklığım çıktı en son çıkan bağkur affında bu süreyi borçlanabilirmiyim geriye dönük,teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Maalesef en son çıkan kanunda bu yönde bir düzenleme yok.

 25. GÜNER AYDIN dedi ki:

  hocam iyi akşamlar 01.08.1969 doğum tarihli bayanım. 4a 1967gün 4b 1761 gün ödenmiş günüm var .2008 de işyeri açtım. 21.05.2015 te bağkurumu dondurdum…. 2002 tarihli bir çocuğum var doğum borçlanması yaparak…..prim borçlarımı peşin ödesem ne zaman emekli olabilirim …. Şimdiden çok çok teşekkür ederim iyi akşamlar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SSk ve bağkur başlangıç tarihlerinizi tam olarak yazar mısınız

 26. TURAN dedi ki:

  iyi akşamlar hocam benim sorum 2008 ve 2012 tarihinde dükkan işlettim
  bagkur borcum otamatik olarak silinmiş ben emekli olacagım zaman
  örnegin iki yıllık borçlana bilirmiyim. saygılar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Dondurulan bağkur sürelerine kısmi ihya yok. Tamamını ödemek zorundasınız.

 27. Mustafa azel dedi ki:

  10.05.2015 ile 15.06.2016 arasında 13 aylık bağkur borcum var yapılandırmadim silinebilir mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Maalesef sildirme hakkınız yok.

 28. Aydan Yılmaz dedi ki:

  hocam 25 /04/1976 sigorta girişliyim.. 3600 gün ve 55 yaşa tabiyim.. son 3 yıldır sigotalı olarak çalışmaktayım.. bu süre zarfında 2660 gün toplam sigortalı+yedek subaylık emeklı sandığı= 3080 gün topluyor.. daha önce bağkur kayıdım var.. 2000 den başlayan ve sigortalılağa kadar devam eden bir süreç.. 2008 öncesini silmşlerdi 2008 den sonrasını 10,800 tl yapılandırma yapılmıştı.. 5300 TL. sini ödemiş tim daha sonra çıkan kanunla yapılandırma bozuldu.. Bu para bağkurda alacak olarak duruyor..Günlerimde silinmiş sıfır olarak gözüküyor.. bana 550 gün daha gerekli emekli olabilmem için.. Bağkura gittim bana ihya için dilekçe verdirdiler.. Kaç gün bağkur çıkacağını bilemiyoruz diyorlar.. Bu parayı o günlere mahsub edecekler… Ben sizce doğrumu yaptım.. bağkur en fazla ne kadar çıkabilir.? sanıyorum 2008 milad kabul edilmişti..Bu şekilde devam etseydim 1,5 yıl sonra sigortadan emekliydim.. eğer kötü bir borç çıkarsa bu isteğimden geri dönebilme şansım varmı?( bankodaki görevli ödemezsen yine askıya alınır silinir dedi).. Teşekkür ederim..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eğer size tebliğ tarihinden itibaren 3 ay içerisinde ödemezseniz ihya işlemi iptal edilir. İşlemin sonucu için lütfen bekleyiniz ya da başvuru yaptığınız SGK ile görüşünüz.

 29. Hakan dedi ki:

  Hocam 1984 ssk girişim var 1990 da işyeri açtım 2005 kadar 5669 4b pirimim var ama hiç ödeyemedim yapılandırma istedim peşin kıredili yapılandırma senin için yok dendi ssk dan emekli olmak istiyorum bu zamana kadar 4a 2720 gün 4b 5669 gün var 4a dan emeklilik yaşım doldu ne yapmak gerekir cevap verirseniz sevinirim teşekkür ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bağkur kapsamında durdurulan süreleri ihya ile borçlanabilirsiniz. Banka kredisi anlaşması sizin için de geçerli. Kim değil diyor.

 30. Hakan dedi ki:

  Güzel bir uygulama teşekkür ederim

 31. Gizem dedi ki:

  Mrb. Benim 2015 Haziran ayından itibaren yaklaşık 15 aylık bağkur borcum var. 10.11.1991 doğumluyum 25 yaş altı prim borcu affından faydalanabiliyormuyum?

  Borcumu tamamen sildirmek için hangi yolları takip etmeliyim??

  1. SGKuzmani dedi ki:

   25 yaş altı borçların silinmesi Genel Sağlık Sigortası ile ilgili. Siz sildiremezsiniz. Dilerseniz yapılandırabilirsiniz.

 32. Ali dedi ki:

  Merhaba, annem Bağkur icin herhangi bir başvuru yapmamasına rağmen 2008den beri borçlu gözüküyor (tahminimiz ziraat odasına kaydı olduğu için) ve babamda bagkurlu (emekli değil, prim ödemeye devam ediyor) olduğu halde annem borcu çıktığı için sağlık hizmeti alamıyor. Şu ana kadar bu borçlarla ilgili herhangi bir işlem yaptırmadık. Bu borçları sildirmek istiyoruz, şu an böyle birşey yapılabilir mi, yapılabilir ise nasıl bir yol izlemeliyiz? Detaylı bilgi verirseniz çok memnun oluruz, teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Annenizin 2015/04 dönemi öncesindeki prim borçları zaten otomatik olarak silinmiştir. Eğer sağlıktan faydalanmasını istiyorsanız 31.10.2016 tarihine kadar SGK’ya müraacat ederek 2016/06 öncesi prim borçlarını da yapılandırmalısınız.

 33. Hakan dedi ki:

  Tuzla sgk toplam borc 107000 tl yapılandırma yok diyorlar bu borcu ödersen olur diyorlar bu krediyi hangi banka verir nasıl öderim bilmiyorum kardeşim nasıl olur ilgilendiğin için teşekkur ederim

 34. Mehmet zakir dedi ki:

  Mrb kolay gelsin hocam benim babamın bogkur girişi 2006 4 sene düzenli ödeme yaptık daha sonrasında ödeme yapamadık 2015 te taksitlendirme yaptık ama onların hicbirinide odeyemedik bu odemedigimiz günler silinir mi yoksa parasını ödedikten sonra günler tekrar geri gelir mi simdiden teşekkürler kolay gelsin

  1. SGKuzmani dedi ki:

   2015/04 dönemi öncesindeki prim borcu 12 aydan fazla ise bu dönemler dondurulur. Ödemek isterseniz o dönemleri yeniden ödeyebilirsiniz borçlanma ile.
   2015/05 ve sonrası silinmez. Bu dönemlere ait prim borcunuz varsa yapılandırabilirsiniz.

 35. Nejdet KARACA dedi ki:

  Sayın uzmanım,
  1985 girişli yılında 150 gün ssk var
  1992 yılında bagkurlu oldum. 2009 yılına kadar bagkurum var o yıl hisselerimi satıp Ssk lı oldum.4 ay kadar sonra aynı firmaya hissedar oldum. Bu güne kadar SSK primlerimi düzenli ödedim. Ancak sonradan aynı zamanda Bagkurumun da devam ediyormuş 63. maddeye göre 2015 yılına kadar olan borçlar silinmiş . 2015 den bu güne de 10 bin liralık borç birikmiş.
  – 2015 yılına kadar olan Bagkur silindiğine göre o dönemki ssk lılığım geçerlimidir?
  -2015 yılından şu ana kadar birikmiş olan bağkur borcumu ödemem ssk mı etkilermi nasıl hareket etmeliyim?

  teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   01.03.2011 tarihinden sonra SSK ve Bağkur aynı anda ödendiyse SSK hizmeti esas alınır. 01.03.2011 tarihinden önce ssk ve bağkur çakışması varsa bu durumda önce başlayan geçerli olur diğeri iptal edilir. Ancak bağkur borçtan dolayı dondurulursa bu durumda yine ssk geçerli olur.

 36. Gaye Türkalp dedi ki:

  Merhaba,
  Necdet Bey ile benzeri bir durum… 2009 başından beri sigortalı olduğum şirkete 2012’de ortak oldum… SSK (4a) primlerim aralıksız düzenli ödendi… Gün sayım ve yaşım dolunca emeklilik baş vurusuna hazırlanırken, 2015 Mayıs’tan beri Bağkur borcum olduğunu gördüm… Muhasebecimiz borcu yapılandır öde dediği için geçen hafta yapılandırma dilekçesi verdim… Bu gün hizmet birleştirme dilekçesi vermek için SGK’ya gittiğimde oradaki arkadaş 2012’den beri ödeğim 4a (SSK) primlerinin 4b’ye aktarılmasının zorunlu olduğunu söyledi… 4a primlerimin 4b’ye aktarılması için dilekçe doldurttu… Ve bu durumda 3,5 yıl daha SSK (4a)’lı olarak çalışmak zorunda olduğumu söyledi… Ne yapmalıyım?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Maalesef yapılacak bir şey yok. Şirkette ortak olduğunuz tarihten bu yana 4/a yani SSK hizmetleri iptal edilecek ve yatırılan primler bağkura aktarılacak. SSK kapsamında emekli olmak istiyorsanız en az 3,5 yıl daha prim ödemeniz gerekecek.

   1. Gaye Türkalp dedi ki:

    Sayın uzmanım,
    Yukarıdaki makalenize (2015/13 genelgesine) göre anladığım, 38 aylık borcumu ödemediğim için 2015 mayıs ayına kadar olan bağkur hizmetlerimin silinmiş olması gerekiyor… Aynı dönemde SSK’lı gözükenlerin Bağkur hizmetleri silinmez diye bir madde genelgede bulamadık… Daha sonra bunu düzenleyen başka bir genelgemi var?

    1. SGKuzmani dedi ki:

     SSK ve Bağkur hizmet çakışmasından dolayı iptal edilen SSK hizmeti varsa bağkur dondurulduktan sonra SSK hizmetleri geçerli sayılıyor. Tam olarak hangi genelgeydi bilmiyorum ama yazdığım gibi bir hüküm yer alıyordu genelgede.

 37. Nejdet KARACA dedi ki:

  sayın uzmanım; ssk başvurumdada bağkur başvurumdada ; 2009 dan bu güne SSK lılığımın ayn zamanda sigortalı olduğum firmada hissedar olduğumdan ötürü silinip Bağkur a aktarılacağını söylemekteler. 63 madde ile 2015 yılına kadar olan bağkurun yok sayıldıgını söylesemde 2008 yılından sonra bunun mümkün olmadığını söylemekteler. Bunun SSK lı kalmam yönünde bir çözümü yokmudur .İlla Bağkura taşımak zorundamıyım?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kendi şirketinizde maalesef SSK’lı olamazsınız. Bunların bağkura aktarılması gerekli.

 38. burkan dedi ki:

  Bağkur borcumu yapılandırdım ilk iki taksidi düzenli ödesem borcum silinirmi bide ben ve ailem ne zaman sağlıktan faydalanabiliriz

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yapılandırma ilk taksidini ve 2016/06 sonrası borcunuzu öderseniz sağlığınız açılır. Yapılandırma ilk taksitlerini ödeyince borcunuz neden silinsin ki. Onu anlamadım.

 39. bahattın dedi ki:

  merhabalar

  30.12.2014 şahıs şirketi kurdum
  yalnız bagkur otomotık olarak bagkurlu yapmadı benı babamın uzerınden yararlanıyorum
  Bu durumda napmam gerek aftan veya indırımden nasıl yararlanırım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   30.12.2014 tarihinden itibaren bağkur açılması gerekiyor size. Bağkur’u açtırıp çıkan prim borcunuzu yapılandırabilirsiniz.

 40. ismet başkaynak dedi ki:

  selam hoca bir mail atmıştım 2015 yılında bqğkur yapılandırma yapmıştım 2016 yılında krizden dolayı 3 taksit ödeyemedim taksitlendirmem bozuldu bağkur af var ama benim borç 20bintl idi ama şimdi benim borç 80bin tl oldu şimdi burda çifte standart oluyor diye düşünü yorum af olacaksa tüm vatandaşları kapsaması lazım şimdi benim gibi bir çok mağdur vatandaş var biz muhattap bulamıyoruz sgk gittiğimde bana bağkurumun silindiğini söylüyorlar şimdi size şunu sormak istiyorum şimdi bu mağduriyetimizin hukukiyolları açıkmıdır ne yapabiliriz teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Tabi ki hukuki yol her zaman açıktır. Ancak bir sonuç almak zordur. Kanundaki hüküm açık ve net.

 41. Erdal dedi ki:

  hocam iyi akşamlar sigorta başlangıcım 1984 bağkur prim günüm 1900 sgk günlerim 2000 aktif sigortalıyım 3600 güne başvurup tazminatımı alma şansım varmı (bağkur günlerim sayılırmı) teşekkürler şimdiden

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Son 3,5 ait hizmetiniz SSK mı bağkur mu?

   1. Erdal dedi ki:

    ssk hocam son 4 yıl

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Evet. Bu durumda 3600 gün ile kıdem tazminatı hakkınız var.

     1. Erdal dedi ki:

      teşekkürler hocam bilgilendirme için

 42. Aslıhan Güçlü dedi ki:

  Merhaba,1968 doğumluyum. 1989 yılından sigorta başlangıcım ve ilerleyen yıllarda da isteğe bağlı sigorta ödemelerim mevcut.2013’de Üniversiteye başladım ve yetim maaşı alabilmek için sigortalı çalıştığım işimi bırakıp bağkur ödemelerime devam ettiğim takdirde 2015’de SGK’dan emekli olacağım söylenmişti.Fakat yeni kanunla en çok ödeme yaptığım kurum Bağkur olduğu için 7 sene ödeme yaptıktan sonra Bağkur’dan veya sigortalı çalışırsam 2.5 sene sonra SGK’dan emekli olabileceğimi öğrendim.Şu anda Terk Etmiş Sigortalı durumundayım. Öğrenmek istediğim şey, borçlanma hakkından faydalanabilir miyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ne borçlanması yapacaksınız? Eğer sigortadan emekli olmak istiyorsanız doldurmanız gereken süreyi fiili çalışma ile tamamlamanız gerekir. Borçlanma ile tamamlayamazsınız.

 43. Giray Çağan dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar 1987 yılı askerlik borçianması yapmak istiyorum 540 günlük borçlanmayı iki katı yaparsam bu da 19000 tl civarı tutuyor bağlanacak olan emekli maaşıma ne kadar etkisi olur?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Maaşınızın kısmen yüksek olmasını sağlar. Ama bana sorarsanız gerek yok.

   1. Giray Çağan dedi ki:

    Hocam tereddütte kaldım şimdi,yüzde 10 etki eder mi yoksa dahada mı düşük,eğer daha da düşükse evet dediğiniz gibi gereksiz,cevabınıza göre hareket edeceğim

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Emeklilikte ortalama kazanç önemli. Sadece askerlik borçlanmasını tavandan ödemeniz çok fazla bir katkı sağlamaz. gerçekten gerek yok derim ben. Ama yine de siz bilirsiniz.

     1. Giray Çağan dedi ki:

      teşekkürler hocam

 44. Aslıhan Güçlü dedi ki:

  Bağkur borçlanması yapmak istemiştim. Babamdan aldığım SGK yetim maaşı ile kendi Bağkur maaşımı birlikte almak istiyorum. Bilgilendirdiğiniz için de ayrıca teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eğer kendi adınıza bağkurunuz varsa ya da kendi sigortanızdan dolayı emekli maaşı alırsanız babanızdan yetim aylığı alamazsınız.

   1. Aslıhan Güçlü dedi ki:

    Merhaba, benim hem babasının hem de eşinin maaşını alan hanım arkadaşlarım vardı. Siz mümkün değil diyorsunuz, mevzuat mı değişti bilmiyorum. Sormak istediğim bir soru daha var. Bugüne kadar gerek SGK gerekse Bağkur’a ödediğim primlerin bedeli olan parayı geri alabilir miyim? Şu andaki konumum “Terk etmiş sigortalı”dır. Üniversitede akademik kariyer yapacağım için göreve başladığım da zaten yetim maaşımın düşeceği ve kısa bir süre memuriyetten sonra da yaştan emekli olabileceğim söylendiği için ödeme yapmayı bırakmıştım.
    Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Hem babadan hem eşten aylık alabilmek mümkün. Ancak kendiniz sigortalıysanız ya da kendi sigortalılığınızdan dolayı emekli maaşı almaktaysanız bu durumda ssk ya da bağkur yetim aylığından faydalanamazsınız.

   2. Aslıhan Güçlü dedi ki:

    Öncelikle verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Sadece tek bir soruma cevap alamadım. SGK ve Bağkur’a bugüne dek ödemiş olduğum paramın geri iadesini talep edebilir miyim?
    Saygılarımla

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Sgk ve bağkura ödemiş olduğunuz primlerin iadesini alabilmeniz için emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamanız gerekir. Onun haricinde prim iadesi alamazsınız.

 45. ümmü dedi ki:

  Hocam merhabalar..Babam 28,10.2016 tarihinde bağkur borcunu 6736 sayılı kanuna göre yapılandırmış..ödeme planı çıkmış,ama 01.11.2016 tarihinde de vefat etti. Annemi malulen emekli etmek istiyoruz..Bu borcu sildirme ihtimalimiz var mıdır? (Bağkurdaki toplam gün sayısı 7740 ve 9.basamaktaymış)

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eğer ihya kapsamında ödeme talebi varsa onu ödemediğinizde zaten iptal edilir. Çıkarılan borç 2015/05 dönemi ve sonrasında ise onu ödemek zorundasınız. Annenize aylık bağlanabilmesi için 1800 gün yeterli.

 46. Elçin Çay dedi ki:

  Hocam iyi günler, eşim 21/02/1968 doğumlu, 31/03/1986 sgk başlangıcı ve 2637 sgk günü bulunmakta. 21/02/2017 tarihinde yaş ile emekliliğe hak kazanıyor lakin 2663 eksik günü bulunmakta. Emekli olabilmesi için eksik günleri ne şekilde ödeyerek emekli olabilir? Bilgi ve yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eğer sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan çocuk varsa onlar için doğum borçlanması yapabilir. Kalan hizmeti ise isteğe bağlı ek/5 tarım ssk ile tamamlayabilir. İsteğe bağlı Ek/5 tarım ssk konusunda detaylı bilgi için lütfen TIKLAYIN

 47. Beytullah dedi ki:

  Selam hocam . Babam 17.08.2009 da bahceyi benim uzerime verdi ve otamatik olarak tarim bagkuru yapilmis. Bende 15.09.2009 da sskli ise basladim .. 17.05.2010 bagkura gitdigimde bana tarim bagkuru yapildigini ogrendim ve durdurdum . Ordaki memur bana borc gelmicegni soyledi fakat . Dun bagkura gitdigimde bayagi bi borc cikti neden diye sordugumda 2009da tarim bagkurunun once basladigini sigortanin gecersiz oldugu soylendi ve bu borc odenecek dendi.. sizce dogrumu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   01.03.2011 tarihine kadar önce başlayan sigortalılık esas alındığı için 01.03.2011 tarihine kadar tarım bağkuru esas alınmıştır muhtemelen. Bu tarihten sonrası için ssk bağkuru keser.

 48. Özkan dedi ki:

  Sayın hocam bizim şirket vardı babamın üzerine rahmetli olunca bize intikal ettirdik ve ardından şirketi tasfiye ettik. gerekli ödemelerini evrak işlerini yaptım. O vakit şirket bize intikal edince bagkur kaydı açtı. ben sigortalı çalışıyorum benim 4/b den 0 gün 2015 tarihli gözüküyor. annem babamdan emekli olup onda 4/b sistemi açıp 2015 ten bu yana zorunlu sigorta borcu biriktiğini gördüm. Bu borcu sildirebilir miyiz? Aynı durum diğer kardeşlerimde de olabilir?

 49. yasin dedi ki:

  babam 10.05.1958 doğumlu 1998 esnaf bagkuru var şoför olarak 2006 ya kadar devam ediyor işten ayrıldığı icin 2006 dan 2011 kadar hiç yatirmiyor 2011 de tekrar başlamak istediğinde aradan 5 yıl geçti diye eski birimlerin silindi denilerek kabul etmiyorlar babam 2011 den beri de çiftçi bagkuru yatırıyor. Biz bu 1998 ile 2006 arasındaki bagkuru nasıl kazanırız tamamen silindimi yoksa dava mi acmaliyiz

  1. Merhaba. Arada devam eden kaydı yoksa o arayı borçlanamazsınız.

 50. Yunus dedi ki:

  Merhaba,
  Babam 1962 dogumlu. 2006 tan bu yana tarim bagkuru oduyor. 1993 te maliyeye kaydi bulunuyor. Ayrica esnaf ve soforler odasina da 1993 ten 2013 e kadar kayitli gorunuyor ama o yillarda hic bagkur primi odememis. Sormak istedigim su; son cikan torba yasayla 93 yilindan itibaren bagkur borcanlanmasi yapilabilir mi? Eger yapilabiliyorsa babamin yasi da uygun oldugundan suan emekli olacak. Tesekkurler.

  1. Merhaba. Son torba yasada bağkur geriye dönük hakkında bir düzenleme yok.

 51. Ayşe öz dedi ki:

  Merhaba, bağkur emeklisi olan vefat etmiş babamın maaşını annem alıyor ama ben müracaat etmediğim için almadım hiç (evlenmemiş ve çalışmayan kız çocuğu). Bu durumda devletten geçmiş maaş borçlarını alma hakkım yok mudur?
  Sizden ricam bunu cevaplamanız.
  Teşekkürler peşinen.

  1. Merhaba. Sizin de alma hakkınız var. Başvuru yaptığınız tarihten itibaren bağlanır.

 52. Serap dedi ki:

  Merhaba ben serap benim adıma dükkanım var basit usul den ben simdi dükkanımi kapatmak istiyorum başka bir işte calisacagim Bağ-Kur borcum da var bu borcdan dolayı başka işe giremez miyim bu borcu kapatmam mı gerekir

  1. Merhaba. Borç başka bir işte çalışmanıza engel değil. Çalışabilirsiniz.

 53. Ayse dedi ki:

  Mrb ben 7 aydır dükkan isletiyoRum yaklaşık 7 aylik bagkur borcum var şimdi dükkanı kapatıyorum sgk li bir işte çalışmaya basliyacam bu bağkur borcunu sildirme yapabilirmiyim yada odemezsem ne olur

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,bağ kuru sildirme şu an mümkün değil,ödenmemiş borcunuza gecikme zammı ve gecikme cezası eklenir

 54. serdar dedi ki:

  merhaba MEHMET BEY Durdurulan süreler sigortalıların ya da hak sahiplerinin talebi halinde daha sonra borçlanılarak ödenebilecek…. demişsiniz…

  ihtiyac olduğu kadarımı yoksa hepsinimi ödemek zorunda kalırız ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kısmi ihya yapamazsınız.tüm süreleri satın almak zorundasınız.

 55. Yusuf süer dedi ki:

  Merhaba. Benim sgk pirim günüm doldu yaş bekliyorum. fakat işim geregi vergi mükellefi oldum bagkur otomotik başlamış bagkuru dondurabilirmiyim ne yapabilirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;vergi kaydınız varken bağkuru donduramazsınız.

 56. Emir dedi ki:

  Merhaba 1,5 yıllık bagkur borcum var sildirip tekrardan ödemeye başlıyabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şu an öyle bir hakkınız maalesef bulunmamaktadır.

 57. bilal dedi ki:

  Merhaba ! 2016 yılının 7.ayıdan itibaren bir iş yerinde ssk lı olarak çalışmaktayım ayrıca vergi mükellefiyetim var. 2016 yılının 7. aydan itibaren E devlet hesabım üzerinden ssk prim günlerimle beraber bağkur prim günlerimi de görüyorum fakat bağkur prim günlerim borç olarak gözüküyor bugüne kadar 10 aylık prim borcu birikmiş fakat ben şuan ssk lı olarak çalışmaya devam ediyorum. Bu bağkur borcunu sildirmek için ne yapmam gerekiyor prim birleştirme veya aktarma yapmam mı gerekiyor ,hangisini hangisine aktarmamı tavsiye edersiniz Kolay gelsin .

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,SSK li çalışırken bagkurlu olmanıza gerek yok zaten kanun izin vermez SGK dan Bağ-Kur u sonlandirabilirsiniz

 58. turgay dedi ki:

  merhaba 2008 in 11 ayında araç kıralama servısı açtım 2009 un 1 inci ayında kapattım vergı borcum yok ama otomatıkmen 3 aylık bagkur borcum oldugunu ve bunu halletmemi soyledıler şu an ıtıbarıyla emeklılıgımı ssk dan hak emış bulunuyorum bu borcu sıldırebılırmıyım yoksa maaş baglanmıyor tşkrlr

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;vergi kaydınız olduğu dönemlerde Kanun gereği zorunlu olarak bağkurlu sayılırsınız. prim borcunuzu ödemeden emekli olabilmeniz mümkün değildir.

 59. sebahattin dedi ki:

  Merhabalar;sigortalı çalışandım fabrika kapanınca tarım sigortam aktifleşti o sıra iş kura işsizlik ödeneği için başvuru yaptım başvurum onaylanarak 6 ay ödenek aldım aradan 1 yıl sonra bana iş kurdan tarım sigortalısınız dierek ceza geldi ne yapmalıyım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sigortalı iken işsizlik ödeneği alamazsınız;aldığınız ödeneği geri ödemek zorundasınız.

 60. Köksal dedi ki:

  Merhaba, 2014 yılından 10 ay süreye bir şirkete ortak gösterildim,fakat prim yatırılmamış ve borç gözüküyor. Sİldirme şansım olabilirmi.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şirket ortakları bağkurlu olur priminizi kendiniz ödeyeceksiniz;şu an hizmet silinme uygulaması bulunmamaktadır.

 61. Serpil dedi ki:

  Merhaba bu genelge ye göre yapılandırma için basvurmayanlarinda borcu resen silinecek diyor… eşimin 2007 Kasım itibariyle halen borç görünüyor. Acaba başvursak düzeltilebilir mi?

  1. Merhaba. Evet eğer prim borcu 2015/04. ay öncesinde 12 ay ya da daha fazla ise silinmesi gerekir. SGK ile görüşün.

 62. reyhan dedi ki:

  Merhaba.2016/10.ay itibariyle 8 aylık bağ-kur prim borcum var açılıştan beri hiç ödeme yapmadım iş yerimi kapatmak istiyorum. Hiç ödeme yapmadan prim ve borcumun silinmesi mümkün mü?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borcunuzun silinmesi mümkün değildir.

 63. Zabit kocer dedi ki:

  Ocak 2016 dükkan Actim ve nisan 2016 kapattim otomatik bakur giris yapilmis ancak herhangi bi ödeme yapilmadi ,iflaz ettim fatura vs.herhangi bi ödeme yapmadim ve kesmedim ve şuan 6000tl borc görünüyor! Muhasebe diyo 12 ödemezsen silincek ama herhangi bin faydasindan da yararlanamam,Staaten yararlanmak istemiyom!bakur Borc 12 ay Sonra ödenmezse silinir mi?bu bilgi dogru mu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şu an silinme uygulaması yok.2015 te 1 yıldan fazla olanların borcu ve hizmetleri silinmişti.Sizinki silinmez.

 64. Zabit kocer dedi ki:

  Ayriyetten özürlüyüm oran 45% herhangi bi faydasi yada indirimi war mir?

 65. Hamza dedi ki:

  Merhaba 2016/1. Aydan beri esnaf Bağ-Kur üni ödemesini yapmadım şu an 13 bin borç gözüküyor silinmesi yada yapılandırılması mümkün mu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şu an için silinme ya da yapılandırma yürürlükte değil.

 66. Mustafa dedi ki:

  Merhaba 1 Ağustos 2009 4b başlangıç var yine Ağustos 4 gün Eylül ayi tam gün Ekim ayindan 2 gün 36 gün çalıştigim iptal olmuş Eylül ayindaki 2 gün iptal olmamis
  Şimdi sorum şu ben 36 gün o fabrikada boşuna mı çalıştım sigortami iptal edilmiş sordum bagkur ödemeleri sebebiyle SGK iptal etmis cakisma varmış.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;o tarihlerde uygulama öyleydi,primlerinizin sigortalı hissesini iade alabilirsiniz.

 67. adem korkut dedi ki:

  merhaba 2006 yılı itibariyle şirket ortağı olup ssk lı çalıştım.30/12/2016 da tasfiye kararı ile 12/12/2017 de kapanış oldu. bağkur bu tarih ler arası beni zorunlu bağkur kapsamına alıp 7800 tl borçlandırdı. kapanış vermeden önce dilekçe vermemiz gerektiği söylendi. . bu durumda borcu sildirmem mümkün mü ? muhasebecinin hatası ile bu duruma düştük . muhasebeciyim diyenlerin çoğu bu konudan habersiz bizimki dahil! önemli husus Saygılarımla

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borcunuz silinmez,ödeme yapmanız gerekiyor.

   1. adem dedi ki:

    ahmet bey , bu durumda borcu ödemez isem ssk dan emeklilikte bağkur borcum olduğu için sıkıntı olurmu.
    teşk ederim.

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;borcunuz olduğunda emekli olmanız mümkün değil.

 68. mustafa dedi ki:

  25 yıllık sigorta pirimim günüm doldu basit usul işyeri açtım beni bağkura kayderlermi kayıt yaparlarsa bana borç cıkarırlarsa bu borcu para ödemen sildirebilirmiyim zaten ssk dan günüm doldu emeklilik için yaşı beklemekteyim bağkura para ödemek istemiyorum yok yere 3 yıl sonra ssk dan emekli olacağım emekli olacağımda bu bağkur borcunu sildirebilirmiyim bi sorun çıkarmı bağkur pirimlerine ihtiyacım yok zaten ssk dan 25 yılı eksiksiz doldurdum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;verg kaydınız var ise bağkur açılır yapacağınız bir şey yok,şu an bağkur hizmetleri silinmiyor emekli olurken borcu ödemek zorundasınız.

 69. kadir öztürk dedi ki:

  merhabalar kadir öztürk bagkur borç sildirme işlemim sonuçlandı lakin hizmet sürem giriş tarihi 15/01/1992 26 yıl 6 ay 25 gün e devlette görünen sildirme yapmadanda hizmet süresi aynı görünüyordu?bunla beraber haz,tem,agst ayları şu an görünen borcum silmeden önce basamak 13 sonrası yani şuan görünen basamak 6 ?7020 yapılandırmam vardı 5 taksit ödemesi vardı bu ödemelerim cari ödemeden düşer dendi lakin düşme yapılmamış? basamak siliniyormu? hizmet sürem neden aynı kaldı? 7020 ödemelerim boşamı gitti? birde borcum olsa dahi saglıktan faydalana biliyormuyum ? cevabınız için şimdiden çok tşkr ederim.

 70. Özlem dedi ki:

  Merhaba, 2015 bağkur affı ile prim borcumu sildirmiştim. 2015 genelgesine istinaden, silinen bağkur günlerimin arasında 143 günlük SSK lı çalışma hizmet günlerim silinmemişti, e-devlette de hala 143 gün SSK lı görünüyorum. 1. Kasım 2018 de emeklilik başvurusu yaptığımda bahsi geçen 143 günümün silindiği söylenerek başvurum red edildi..Sanırım 2018 bagkur affındaki genelge de farklı uygulama yapılmış. Çakışma olan günler SSK dan bağkur a aktarılmış, bağkur prim borcuna sayılmı, muhtemelen bağkur prim borbu ödemeyenlerin bu hizmet günleri de otomatik olarak silinmiş.
  Sormak istediğim şu: 2015 yılında bağkur prim borçlarım ve günlerim zaten silinmişti, 2018 e bu sebeple zaten borcum yoktu bağkura (sistemde de böyle bir borç görünmüyordu zaten). 2018 deki bağkur affı genelgesindeki kuralları benim için uygulanma durumu olabiliyor mu? Yani daha önce verilen haklarla prim günü sayılan SSK günlerimin sayılmama durumu hukuki midir? Bu konuda yorumlarınızı rica ediyorum.

 71. ufuk dedi ki:

  merhaba temmuz 2018 de tevkifat ile tv sigortaliligi başlayan kişi ekim 2018 de tahsis talep veriyor ve 2014 ocak ayına gss borcu olustugundan maaş bağlama işlemi duruyor kişi 1995ile 2015 arasını ihya yaptığına göre bu borcu ödemeli mi odememelimi çok tesekkurler

 72. Ayşen dedi ki:

  Merhaba Hocam , babam 55 yaşında 2541 gün sgk prim günü bulunmakta. 21.03.2017 tarihinde bağkur kayıt ve tescili başlamış ve 540 gün(1 yıl 6 ay) a tekabül eden 17 000,00 tl lik borcu bulunmaktadır. Borcun silinmesi ve sgk emekliliği için ne gibi yol izleyebiliriz?

 73. hüseyin yenikan dedi ki:

  2008 2018 yılları arasında ödemediğim 2800 gün bağkur borcu var bu arada 4 a lı olarakta çalıştım
  bağkur günlerime ihtiyacım yok 4a yetiyor emeklilik için sgk ya başvurup bağkur günlerimi ve borçlarımı sildirebilirmiyim .. 2009-2010 senesinde çakışma oldu 4a günlerim iptal edildi sgk tarafından bağkur silinirse o günlerdeki 4a günlerimi yeniden alabilirmiyim .. cevabınız için teşekkür ederim