Genel Sağlık Sigortası yapılandırma ilk taksidi son ödeme tarihi ne zaman?

Bilindiği üzere 2014/04 dönemi ve öncesi Genel Sağlık Sigortası prim borçları 11.09.2014 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6552 Sayılı Torba Kanun gereği yapılandırılmış peşin, 6,9, 12 ve 18 taksit seçenekleri ile ödenme imkanı sağlanmıştı.Yapılarma için son başvuru tarihi 30.04.2015 iken Bakanlar Kurulu kararı ile süre 6 ay daha uzatılarak 31.10.2015 tarihine ertelenmişti.Aynı şekilde yapılandırılan borçlar için ilk taksidin son ödeme tarihi de 31.05.2015 tarihinden 30.11.2015 tarihine ertelenmişti.

GSS borçlarını peşin yapılandıranlar için son ödeme tarihi

6552 Sayılı kanun gereği Genel Sağlık Sigortası borçlarını peşin yapılandıranlar için son ödeme tarihi 30.11.2015.Peşin ödeme seçeneği seçip bu tarihe kadar ödeme yapmayan sigortalıların yapılandırmaları iptal olacak.

GSS borçlarını taksitle yapılandıranlar için son ödeme tarihi

gss yapılandırma ilk taksit son ödeme 30.11.2015

Genel Sağlık Sigortası prim borçları için taksitle ödeme seçeneği seçen kişiler için de aynı şekilde ilk taksidin son ödeme tarihi 30.11.2015.Ancak ilk taksidin ödenmemesi yapılandırmanın bozulmasına neden olmuyor.Zira yapılandırma ilk taksidinin son ödeme tarihinden itibaren başlamak üzere bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla taksidini ya da normal primlerini yatırmayanların yapılandırmaları ihlal nedeniyle bozulmaktadır.

Hükümetin Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını sileceğine dair vaadi de düşünüldüğünde yapılandırma kapsamında taksitli ödeme seçeneği seçmiş ve ödeyip ödememe konusunda tereddüt yaşayanlar için de bu konudaki tereddütleri gidermek istedik.ikinci taksidin son ödeme tarihine kadar ödeme yapılmasa bile yapılandırma bozulmayacak.Dolayısıyla ödeme yapmak istemeyen ancak yapılandırmasının da bozulmasını istemeyenler için bu durum büyük bir avantaj sağlamakta.

GSS VE BAĞKUR BORÇLULARINA YILBAŞINA KADAR ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİ

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Hocam, Başbakan Ahmet Davutoğlu seçim den önce gss borçları silinecek demişti. Böyle bir çalışma var mı?

    1. Değerli Okurumuz;
      Yeni kurulacak hükümetin eylem planında GSS borçlarının silinmesi düzenlemesinin de yer almasını bekliyoruz.
      Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu