GENEL SAĞLIK SİGORTASI HANGİ HALLERDE SONA ERER

Genel Sağlık Sigortası 01.01.2012 tarihi itibariyle güvencesi olmayan herkes için zorunlu hale gelmiştir.Ben gss istemiyorum, zaten hastaneye gitmiyorum neden boşu boşuna prim ödeyeyim, genel sağlık sigortasını nasıl iptal edebilirim gibi sitemize bir çok soru gelmektedir.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki aşağıdaki sıralayacağımız hallerin dışında genel sağlık sigortasından isteğe bağlı olarak ayrılma gibi bir durum söz konusu değil.Kanunen güvencesi olmayan herkes genel sağlık sigortasına prim ödemek zorunda.İşte genel sağlık sigortası tescilinin durdurulabileceği haller:

Genel Sağlık Sigortası hangi hallerde durdurulur?

ZORUNLU SGK GSS HANGİ HALLERDE SONLANDIRILIR

60/c-1 (yeşil kart) kapsamında prim ödemeden veya 60/g kapsamında aile içinde kişi başına düşen gelir durumuna göre prim ödeyerek sağlık yardımı alanların genel sağlık sigortalılığı:

-4/a sigortalısı olunduğu (eski adıyla SSK’lı),

-4/b sigortalısı olunduğu (eski adıyla Bağ-Kurlu),

-4/c sigortalısı olunduğu (eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçisi),

-Özel vakıf emekli sandıklarına tabi olunduğu,

-İsteğe bağlı sigortalı olunduğu,

-60 yaş aylığı bağlandığı,

-2330 sayılı Nakti Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında aylık bağlandığı,

-2022 sayılı Kanun kapsamında özürlü aylığı bağlandığı,

-Harp malûllüğü veya Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık bağlandığı,

-Köy Korucusu olunduğu,

-Köy koruculuğundan aylık bağlandığı,

-2913  sayılı Kanun kapsamında aylık bağlananlar (Dünya, olimpiyat ve Avrupa Şampiyonu Sporculara),

-İşsizlik ödeneği alınmaya başlandığı,

-Kısa çalışma ödeneği alınmaya başlandığı,

-Herhangi bir sigortalılık statüsünden (4/a, 4/b, 4/c vb.) gelir veya aylık bağlandığı,

-İkametgahın başka bir ülkeye nakledildiği,

-Ölüm halinde, ölüm tarihi itibariyle,

-4/b sigortalısının (Bağ-Kurlunun) bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamında sağlık yardımı almaya hak kazanıldığı tarih itibariyle sonlandırılacaktır.

Genel Sağlık Sigortası yukarıdaki hallerin oluşması halinde otomatik olarak durmuyor.Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurarak yukarıdaki durum değişikliklerinden birini bildirmeniz halinde genel sağlık sigortası durum değişikliği tarihinden önceki günden durdurulur.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

70 Yorum

  1. Ben almanyada yasiyorum ama beni 2012 den buyana sigortalamislar ve 7600tl borcumun omdugunu söyliyorlar hicbir saglik hizmeti almadim sosyal sigortadan bunun iprali icin ne yapmam gerekiyor

 1. Sayın Sgk uzmanı,

  1.Benim annem babam 81-83 yaşlarındalar,uzun zamandır Gss(yeşil kart) dan yararlanılmaktaydı,ancak üzerine fazla kayıtlı arazi var diye,anne ve babamın yaşlılık maaşı kesildi.Yıllardır köydeki arazilerin miktarı ve geliri değişmediği halde,
  2-Anne babamla aynı hanede yaşayan hasta ve hiçbir sigorta ve geliri olmayan abim ve ablamın da Gss iptal edildi.

  Bu konuda ne yapabiliriz yardımınız için teşekkür ederim.

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz SGK müüdürlüğüne itiraz dilekçesi ile başvuruda bulunabilirsiniz.

  1. Merhaba
   Gelir düzeyindeki artış kartınızın iptal olmasını gerektirmektedir.

  1. Merhaba
   Hane içinde kişi başına düşen gelir düzeyinin artması durumunda yeşil kartınız iptal olur.

 2. Merhabalar hocam. 2 yıla yakındır gss borcum birikti. 2 yıldır işsizim. fakat içerde katlanıp katlanıp giden bir gss borcum birikmekte. hastanelerden de faydalanamamaktayım. şimdi sorum şu sigortalı bir iş bulur ve başlarsam gss otomatik durduruluyor mu ( bazı sayfalarda durdurulmama durumu olduğunu yazanlar olmus). Dier sorum ise şu sigortalı işe başlarsam içeride birikmiş olan gss borcumu ne olursa olsun ödemek zorunda mıyım ?

  1. Merhaba
   İşe başlamanız durumunda SGK müdürlüğüne bildirimde bulunmanız gerekmektedir. GSS birikmiş borcunuzu ödemeniz gerekmektedir.

 3. Merhaba is icin kendime motor alcam banka borcum olduğu için babamın adına almayı düşünüyorum. Babamın adına yaparsam babamin sağlık için çıkartmış olduğu yeşilkart var o iptal olur mu ?

  1. Merhaba
   Yeşil kart iptal sebebi şu şekilde olmaktadır.
   Hane halkı ortalama gelirinin artması ve bunun yeni gelir testi sonucu belirlenmiş olması, sigortalı çalışma ya da bağkurlu olma, isteğe bağlı sigorta kollarından birisinde prim ödemeye başlama, emekli olma ve ya yurtdışında ikamet etme gibi sebeplerle iptal olur.

   1. Merhaba
    Belirtmiş olduğunuz durum GSS iptal nedenleri arasında yer almamaktadır.

 4. merhaba ben yeşil kartlıyım ayrıca diyaliz hastasıyım maaş alıyorum eşim bag kurdan emekli olacak maasım kesilir mi?

  1. Merhaba
   4/b sigortalısının (Bağ-Kurlunun) bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamında sağlık yardımı almaya hak kazanıldığı tarih itibariyle sonlandırılacaktır.

 5. Merhaba Ben yeşil kartliyim traktör alacagim, traktör almam yeşil kartın iptaline neden olur mu? Teşekkürler

 6. Hocam merhaba öncelikle ben venel sağlık sigortam vardı ama iptal ettirmek istiyorum şu anda sigortalı işte çalışıyorum iptal ettire bilir miyim peki gss nı

 7. Yeşil kartlıydım iptal edilmiş neden iptal edilmiş tekrar nasıl alırım acil ihtiyacım var teşekkürler

  1. Merhaba
   İstenen şartları sağlamanız durumunda başvuruda bulunabilirsiniz.

 8. Merhabalar ben gelir testi yapıldı g0 çıktı yani asgari ücretin 3/1 in altında ama yeşil kartda onaylandı sgk dan da işlettim ama 1 ay önce e devletden bakıyorum yeşil kart dan yararlanamıyorum herhangi bi ssk veya bağkur da yok gelir testi sonucum halen g0 görünüyo ama yeşil kart görünmüyo nedeni nedir sizce tşk şimdiden

  1. Merhaba
   Takipte kalarak durumun değişmemesi halinde ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurarak genel sağlık sigortasını sonlandırabilisiniz.

 9. Merhaba
  Babam bankadan emekli olduğu için emekli sandığından faydalanıyordum dün iyibariyle işe girdim sgk ya geçiş yaptım bunuda gidip bildirmem gerekiyor mu? Bildirmezsem prim borcum çıkarmı?

 10. Yeni boşandım genel sağlı sigortası ödüyordum %84 engelliyim babam emekli babamdan sağlık konusunda yararlana bilirmiyim

 11. Ben gss primlerimi düzenli ödüyordum. Bedelli askerlikten geldikten sonra gss borcum görünmemeye başladı. E-devlete de bakıyorum askerlik sonrası hiç borç oluşmamış. 4 ay oldu yani. Bir yerde çalışmıyorum da. Sonradan hepsi birikip karşıma borç olarak çıkar mı acaba?

 12. merhaba eşim sigortalı olduğu için haliyle eşimin ssk sından yararlanıyorum daha önceki gss otomatik olarak iptal oluyormu yoksa başvurumu yapmam gerek

 13. Merhaba,
  Oğlum 26 yaşında üniversite öğrencisi. GSS primini her ay düzenli olarak ödüyordum. 18 günlük askerliği süresince borcu çıkmadı. Eylül sonu itibariyle yenilenmesi gerektiğini düşündüm. Bugün tekrar SGK müdürlüğüne gittiğimizde 18.11.2019 ‘a kadar geçerli olduğunu, askerlik süresince işlemediği bilgisini ilettiler. Sistemden girdiğimde de borcu görülmüyordu. Oğlum bugün hastaneye gittiğinde ise Yeşil Kart’lı olduğu bilgisini vermişler. Bu sebeple SGK kapsamından faydalanamadı. Bu durumun düzeltilmesi için ne yapmalıyız? 18 Kasım’a kadar bir daha hastalanırsa büyük sıkıntı olacak.

 14. Merhabalar benim oğlum 1 yaşında yeşil kartını nasıl iptal ettirebilirim yeşil kartın iptal olup 0_18 yaştan faydalanmasını istiyorum

 15. merhaba 2 aylık inşaat işi var eğer girersem yeşil kartım iptal olurmu .çıkış yapılınca yeşilkartım devam edermi

 16. merhabala hocam ben ikametgah adresim yurtdışı ama ben türkiye geliyordum ara burda hasta gitiğimde fiş keserken ilaç alırken yeşilkart çıkıyordu en son 3 ay önce aldım tekrar yeşil kart çıktı ama dün hasta gitim fiş kesmek istedim veznedeki ark dedi sistemde her hangi bir sağlık güvenceniz yok sistemde çıkmıyor artık bunun nedeni öğrenmek istiyorum bide ben 25 yaşındayım daha önce hiç bir yerde gelir tespiti filan yapmadım benim adıma hiç bir şey yok

  1. Merhaba;ikametiniz yurtdışı ise Türkiye’de sağlık hizmeti alabilmeniz mümkün değil,ikametinizi Türkiye’ye taşıyıp yeniden gelir testi yaptırabilirsiniz.

 17. merhaba ben 2022 maasi aliyorum 14.08.2017 de sigortali ise basliyorum acaba haziran temmuz ayin parasi yatar mi yoksa hepsi mi kesilir

 18. Yeşil kartlıyım. Hiç bir pirim ödemiyorum.
  Üstüme araç alsam yeşil kartım bozulurmu acaba.teşekkürler şimdiden.

 19. Merhabalar , Hocam şimdi ben yeşil kartlıyım malum yeşil kartlılar diş fakültelerinde doğrudan tedavi olamıyorlar şimdi ben diş fakültesinde tedavi olmak için 3 aylığına gss den prim yatırmayı düşünüyorum 3 ay sonunda hayırlısıyla üniversiteye okuyacağım babam ssk lı yani Üniversiteye başladıktan sonra gss yi iptal ettirip babamın ssk sından yararlanabilecekmiyim yararlanamazsam tekrar yeşil kartlı olabilirmiyim (lise mezunuyum yaşım 19) Cevaplarsanız Çok Sevinirim Şimdiden Teşekürler

 20. Merhabalar

  GSS’ından 2012 den beridir yararlanıyordum.( 60-C-1) Şimdi ise Ocak ayından itibaren kontol ettim BİTMİŞTİR yazıyor. Neden anlamadım.Hala işsizim

 21. Merhaba,ben 2012 den beri ggs den faydalaniyorum.Türkiye’de bagli oldugum vir adres var ama artik yurtdisinda ikamet edecegim.Gss mi iptal edebilirmiyim.Ne yapmam lazim.Cevabimiz icin tesekkür ederim.

 22. Hiç gelirimim yok kiradayim yardım için sydf ye başvuru yaptım gelir tespiti için çünkü maddi durumum hiç iyi değil. bilgileriniz için tşkr ederim.

 23. Kızım 21 yaşında sigortalı olarak işe başladı benim ve çocuklarımın yeşil kartları iptal olurmu

 24. Merhaba.
  Gelir seviyesi 60/g-1 üzerinden gss prim ödüyordum ama, iki aydır borcum görünmüyor. Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama sayfasından baktım, bitiş tarihi olarak 30.06.2016 tarihini gösteriyor. Konu hakkında bilgilendirir misiniz?
  Teşekkür ederim.

 25. Emekliliğimi 30.10.2016 da hak ediyorum. 31.10.2016 da emeklilik maaşımın bağlanması için başvuru yapacağım. 01.11.2016 itibarıyla ise maaş bağlanması gerekiyor. Fakat diyelim ki bu maaş bağlanması üç ay sürdü bu üç ay boyunca gss ödemesi yapacak mıyım ?

  1. Aslında ödemenize gerek yok. Ama sağlık hizmetinden faydalanmanız gerekiyorsa prim borcunuz 60 günden fazla olmamalı. Bunun için GSS’yi ödersiniz. Aylık bağlanınca durdurulur. Fazla ödediğiniz tutarın iadesini alırsınız.

 26. Gss ödemeleri emekliliğe başvuru yapılan tarih itibarıyla mı sona eriyor yoksa emekli maaşı bağlandıktan sonra mı ? Gss ödemesi sona ermesi için başvuru şartı var mı, varsa nereye ?

  1. Emekli maaşınız bağlandıktan sonra Genel sağlık sigortanızın durdurulması için dilekçe ile bağlı bulunduğunuz SGK’ya müraacat edin. Aylık başlangıç tarihinden bir gün öncesinde GSS durdurulur.

 27. Merhabalar. Ben tıp fakültesi 6. Sınıf oğrencisiyim. Evliyim. Benim ve eşimin sosyal guvence durumu nedir acaba??

 28. iyi günler ben tıp fakültesi 6. sınıf (intörn) öğrencisiyim. müstehaklık sorgulamada 60/g kapsamına resen tecil edildiğim yazmakta. şimdi ben ne yapmalıyım

 29. İyi günler.
  Bende G0 3/1 kapsamındayım gelir testi yaptım e devletten baktım bu görünüyor benim eşim ve çocuklarım yararlanirmi test sonucundan sonra herhangi bir yere başvurmam gerekiyormu çocuklarım ve eşim için. Kolay gelsin.

  1. Değerli Okurumuz;
   Eşiniz ve çocuklarınız da faydalanır. Bunun için bağlı bulunduğunuz SGK’ya müraacat ederek yeşil kart tescilinizi yaptırmanız gerekmektedir.
   Saygılarımızla.

 30. merhaba..gelir testi kapsamında yeşilkartlıyım..üzerime kayıtlı bir arabam olursa yeşil kartım iptal olur mu?..teşekkürler

  1. Değerli Okurumuz;
   Gelir seviyesi belirlenirken taşınır ve taşınmaz mallar da dikkate alınır.Bir dahaki gelir tespiti başvurusunda araba da dikkate alınır ancak araba aldınız diye yeşil kart iptal edilmez.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 31. İyi günler benim gelir tespit sonucda voyle yaziyor:
  Gelir Tespit Sonucu
  G0 (Asgari ücretin 1/3’ne kadar).Bu ne demek oluyor bi yardımcı olsanız?

  1. Değerli Okurumuz;
   Gelir sonucu G-0 eski adıyla yeşil kart anlamına gelir.Herhangi bir prim ödemeden genel sağlık sigortası hizmetlerinden faydalanabileceksiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 32. Merhaba,
  Daha önceden şahıs şirketim vardı. 9,300 TL prim borcum var. Sitedeki bilgiler doğrultusunda prim borçlarımın silinmesi ve üyeliğimin dondurulması için başvurumu yaptım onaylandı. Silinmesi için beklemedeyim.
  Tescil Durumum: Terk Etmiş Sigortalı olarak görünüyor.
  Gelir Tespit Sonucum : G0 (Asgari ücretin 1/3’ne kadar) olarak görünüyor.
  Aynı zamanda okula devamsızlık yapıp gitmeyip, üniversiteye hazırlanıyor olsam da öğrenci görünüyorum.
  Siz ben ne yapmalıyım ? Sigortaya ihtiyacım var ama prim ödeyecek param yok ?

  1. Değerli Okurumuz;
   Gelir tespit sonucunuz G-0 çıktıysa 60-c/1 kapsamında yani eski adıyla yeşil kartlı olarak tesciliniz yapılır.Prim ödemek zorunda kalmadan sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. Çok teşekkür ederim. Çok mutlu oldum. Peki nasıl bir dilekçe göndermeliyim ? Yardımlarınız için ne kadar duacıyım bilemezsiniz. Şimdilik son bir yol daha gösterirseniz gerçekten her muayene olduğumda ve ilaç aldığımda size tekrar tekrar duacı olacağım. Pskiyatri hastasıyım bu yüzden aylık tedavi olmam gerekiyor. Ama hayatın zorlukları hep birşeyleri aksatıyor.

    1. Değerli Okurumuz;
     size en yakın sosyal güvenlik merkezine giderek yeşil kart kaydınızı yaptırın.dilekçe vermenize gerek olmayabilir.Kimliğinizle gitseniz yeterli.
     Saygılarımızla.

     1. Yalnız Gelir Testi Başvuru Tarihi : 30/12/2013 görünüyor. Ben daha sonra dan bahsettiğim şirketi kurup-kapatıp, söz konusu prim borcuna ulaşmıştım. Tabi şuan yine yukarıda bahsettiğim gibi terk etmiş sigortalıyım. Sizde bunu yenilemek gerekiyor mu ? Ya da Gelir Testi Başvurusu için nasıl bir dilekçe göndermeliyim? Sizi de çok meşgul ettim. Lakin, internette o kadar şey bilgi var ama sadece şu ana kadar siz ve siteniz derdime derman oluyorsunuz. Allah hepinizden razı olsun. Bir çok insan işlerinizin yolunda gitmesi için dua ediyordur. Saygılarımla..

     2. Değerli Okurumuz;
      Siz bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik merkezi ile bir görüşün.Gelir tespiti başvurusunu yenilemenizi isteyeceklerini sanmıyorum.Eğer yeniden başvur derlerse o zaman başvurursunuz.Siz önce bir en yakın sosyal güvenlik merkezi ile görüşün.
      Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu