Genel Sağlık Sigortası (GSS) Borçları Ne Zaman Silinecek?

Genel Sağlık Sigortası kapsamında borçlu olan milyonlarca kişi GSS borçlarının silinip silinmeyeceğini merak etmekte. Genel Sağlık Sigortası borçlarının silinmesi ile ilgili olarak torba yasa ile bir düzenleme getirilmesi bekleniyor. Peki herkesin Genel Sağlık Sigortası borçları silinecek mi? Genel Sağlık Sigortası borçlarının silinmesi için şartlar ne olacak? Borçların silinmesi için başvurular ne zaman ve nasıl yapılacak? İşte GSS borçlarının silinmesi ile ilgili tüm detaylar:

2016 GSS PRİMLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

GSS Borçlarının Silinmesi

Kanunda yapılacak düzenleme ile lise ve üniversiteden mezun olan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan gençlerin Genel Sağlık Sigortası primleri devlet tarafından ödenecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisindeki torba yasaya göre:

-Liseden mezun olan ve herhangi bir üniversiteye yerleşme hakkı elde edemeyen gençler 20 yaşına kadar sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilecek.

-Üniversiteden mezun olan gençlerin mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süreyle sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilecek. Ancak yaş sınırı 25 olacak.

Yapılacak düzenleme ile GSS borcu olanların bu borçları da yukarıdaki koşullar doğrultusunda silinecek.

Lise mezuniyetinden sonraki 2 yıl ya da üniversite mezuniyetinden sonraki 2 yıllık süre içerisinde GSS borcu olanların bu borçları silinecek.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu