Genel Sağlık Sigortası Borçları Siliniyor mu?

2016 GSS borçları silinecek mi? GSS Borçları ne zaman silinecek? Kimlerin GSS borcu silinecek 2016? Yurt dışında olanların SGK gss borcu silinecek mi?  2016 Torba yasa SGK GSS borçlarına af? GSS resen borçlar ne olacak? 

01.01.2012 tarihi itibariyle güvencesi olmayan herkes için zorunlu hale gelen Genel Sağlık Sigortası birçok kişinin mağduriyetine ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlu olmasına sebep olmuştur. Genel Sağlık Sigortalıları yukarıdaki soruların cevaplarını merakla beklemektedirler. Peki GSS borçları ne olacak? Silinecek mi? Nasıl Düzenlemeler yapıldı? 10 Şubat 2016 Tarihinde yürürlüğe giren torba yasa GSS ile ilgili neler getirdi. İşte detaylar:

GSS Borçları ile İlgili Düzenleme

10.02.2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6663 Sayılı torba yasa ile GSS ile ilgili yapılan düzenlemeler şu şekilde.

***Liseden mezun olan ve sağlık güvencesi olmayan kişilere iki yıl süreyle ücretsiz sağlık hizmeti verilecek. Ücretsiz sağlık hizmeti lise mezunları için 20 yaşın bittiği tarihe kadar sürecek. Bu kişiler için gelir tespiti başvuru zorunluluğu olmayacak. G-0 gelir seviyesinden yani Yeşil kartlı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tescilleri yapılacak.

***Üniversiteden mezun olan ve sağlık güvencesi olmayan kişilere iki yıl süreyle ücretsiz sağlık hizmeti verilecek. Ücretsiz sağlık hizmeti üniversite mezunları için 25 yaşın bittiği tarihe kadar sürecek. Bu kişiler için gelir tespiti başvuru zorunluluğu olmayacak. G-0 gelir seviyesinden yani Yeşil kartlı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tescilleri yapılacak.

*****Liseden mezun olan, anne ve ya babasının borcundan dolayı sağlık hizmeti alamayan kişilere iki yıl süreyle ücretsiz sağlık hizmeti verilecek. Ücretsiz sağlık hizmeti lise mezunları için 20 yaşın bittiği tarihe kadar sürecek. Bu kişiler anne ve ya babasının borç durumuna bakılmaksızın bakmakla yükümlü kişi olarak sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilecek. 

*****Liseden mezun olan, anne ve ya babasının borcundan dolayı sağlık hizmeti alamayan kişilere iki yıl süreyle ücretsiz sağlık hizmeti verilecek. Ücretsiz sağlık hizmeti üniversite mezunları için 25 yaşın bittiği tarihe kadar sürecek. Bu kişiler anne ve ya babasının borç durumuna bakılmaksızın bakmakla yükümlü kişi olarak sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilecek. 

GSS Geçmiş Borçlar Silinecek mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu 6663 Sayılı torba kanunun uygulanması ile ilgili henüz genelge yayımlanmadı. GSS ile ilgili yukarıdaki düzenleme kanunun yürürlülük tarihi olan 10.02.2016 tarihinden itibaren mi uygulanacak yoksa yukarıdaki durumda olan ve geçmişte GSS borcu olanların borçları silinecek mi henüz net değil.

Genel Sağlık Sigortası ile İlgili Yeni Düzenleme

Genel Sağlık sigortası sisteminde yeni bir düzenleme yapılması gündemde. Buna göre herkes aynı tip gelir seviyesinden prim ödeyecek. G-1, G-2 ve G-3 gibi gelir seviyesi ayrımları kaldırılacak.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu