Genel sağlık sigortamı nasıl iptal edebilirim?

Genel sağlık sigortasını durdurmak istiyorum, genel sağlık sigortası nasıl kapatılır?

Genel Sağlık Sigortası 01.01.2012 tarihinden sonra güvencesi olmayan herkes için zorunlu hale geldikten sonra bu kapsamda prim ödemek istemeyenlerin en çok söylediği şeyler şunlar olmuştur: “Ben prim ödemek istemiyorum, zaten hiç hastaneye gitmiyorum gerek duymuyorum, ben genel sağlık sigortasının durdurmak istiyorum.” .Sigortalıların genel sağlık sigortası ile ilgili bu ve buna benzer bir çok şikayeti bulunmaktadır.

Genel Sağlık Sigortasının isteğe bağlı olarak durdurulabilmesi ya da iptal edilebilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak aşağıdaki sayılacak hallerin birinin gerçekleşmesi durumunda dilekçe verilerek genel sağlık sigortası durdurulabilir.

5510 Sayılı Kanunun 60/g kapsamındaki genel sağlık sigortalılığının sona ereceği haller nelerdir?

gss iptal etme zorunlu sgk borcundan kurtulma yolları

5510 Sayılı Kanunun 60/c-1 kapsamında (yeşil kart) prim ödemeden veya 60/g kapsamında aile içinde kişi başına düşen gelir durumuna göre prim ödeyerek sağlık yardımı alanların genel sağlık sigortalılığı:

-4/a sigortalısı olunduğu (eski adıyla SSK’lı),

-4/b sigortalısı olunduğu (eski adıyla Bağ-Kurlu),

-4/c sigortalısı olunduğu (eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçisi),

-Özel vakıf emekli sandıklarına tabi olunduğu,

-İsteğe bağlı sigortalı olunduğu,

-60 yaş aylığı bağlandığı,

-2330 sayılı Nakti Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında aylık bağlandığı,

-2022 sayılı Kanun kapsamında özürlü aylığı bağlandığı,

-Harp malûllüğü veya Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık bağlandığı,

-Köy Korucusu olunduğu,

-Köy koruculuğundan aylık bağlandığı,

-2913  sayılı Kanun kapsamında aylık bağlananlar (Dünya, olimpiyat ve Avrupa Şampiyonu Sporculara),

-İşsizlik ödeneği alınmaya başlandığı,

-Kısa çalışma ödeneği alınmaya başlandığı,

-Herhangi bir sigortalılık statüsünden (4/a, 4/b, 4/c vb.) gelir veya aylık bağlandığı,

-İkametgahın başka bir ülkeye nakledildiği,

-Ölüm halinde, ölüm tarihi itibariyle,

-4/b sigortalısının (Bağ-Kurlunun) bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamında sağlık yardımı almaya hak kazanıldığı tarih itibariyle sonlandırılır.

Yukarıdaki durumların gerçekleşmesi halinde genel sağlık sigortası otomatik olarak durmaz. İkametinize en yakın Sosyal Güvenlik Merkezine dilekçe vererek genel sağlık sigortası tescilinizi durdurabilirsiniz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Merhaba bençifte vatandaşım fransada yaşıyor ve çalısıyorum 18yıldır ikametgahım haberım yokken 13senedır türkıyedede gözüküyormus ve gss borcu kagıdı geldi 9bin lira itiraz edip borcu ödemem için napabılırım

    1. Merhaba
      İtiraz edebilmek için yurt dışında oturduğunuzu belgelendirmeniz gereklidir.

  2. İyi akşamlar ben babamdan sigortaliyim ama gss dan 270 küsür borç çıkıyo üzerime bunun için de gss ni iptal etmek istiyorum

  3. Merhaba, askerlik sebebi ile gss ödemem duraklatılmıştı. Askerlikten döndüm ve tekrar aktif hale getirmedim. Edevlette borç gözükmüyor. Sorun olur mu?

  4. ben gss den yararlanıyorum her ay düzenli olarak ödüyorum . Şimdi sigorta girişim yapılacak iptal ettirmem gereklimi gss yi ve nasıl iptal ettirebilirim

  5. Merabalar ben genel saglik sigortasindan yararlaniyorim ama yüksek geliyo bana bende iptal etmek istiyorum ne yapabilirim yada nasıl düşürme bilirim ödeneği nereden bakarsanız aylık 100 tl nin üstünde geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu