Genç Çiftçilere 30 Bin Lira Hibe Şartları

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçilere 30 bin liraya kadar geri ödemesiz destek verilecek.  Bu kapsamda 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında, kırsalda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimine yönelik projelere 30 bin liraya kadar hibe ödenmesi yer alıyor.

Başvurular Hangi Tarihler Arasında Olacak?

13 Nisan-12 Mayıs 2016 tariheri arasında başvurulabilecek.

30 Bin TL Hibe İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşından gün almış, 41 yaşından gün almamış olmak.
 • Başvuru tarihi itibarıyla ücretli çalışıyor olmamak.
 • Okur-yazar olmak.
 • Başvuru tarihi itibarıyla örgün eğitime devam ediyor olmamak.
 • Başvuru tarihi itibarıyla KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak.
 • Genç çiftçi hibe desteği 3 yıl süreyle uygulanacak. Bu kapsamda hibe desteğinden yararlanacak çiftçinin 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında kırsalda yaşamaları gerekiyor.
 •  Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak.
 • Ödemeler ilgili yılın bütçesinden karşılanacak. Dolayısıyla 2016-2017 ve 2018’de proje başvuruları alınacak. Başvuran herkese destek verilmeyecek. Projesi kabul edilen genç çiftçilere destek verilecek.
 • Başvuruların, genç çiftçilerin kırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet etmeyi taahhüt ettiği yerleşim biriminin bağlı olduğu il/ilçe müdürlüklerine bizzat yapılması şarttır.
 • Genç çiftçiler bu program kapsamında verilen hibe desteğinden sadece bir kez yararlanabilecek. Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programından yararlanan çiftçiler bu destekten yararlanamayacak. Herkese 30 bin lira verilmeyecek.

Başvuru Nasıl Yapılacak?

Öncelilke https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login adresinden “Yeni Çiftçi Kaydı” bölümünden gerekli bilgileri girerek şifre oluşturulacak.

Daha sonra “Çiftçi Girişi ” bölümünden giriş yapılarak  proje bilgileri ve tavsiye edilen proje veya kendinize ait proje bilgileri oluşturulacak.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

 •  Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 •  Ücretli çalışmadığına dair (Sosyal Güvenlik Kurumu) SGK’dan alınan belge.
 •  Başvuru dilekçesi.
 •  Proje tanıtım formu.
 •  İmzalı taahhütname.
 •  Varsa yatırım yerinin genç çiftçiye ait olduğuna dair mülkiyet belgesi.
 •  Varsa proje konusu kapsamında eğitim belgesi.
 •  Proje konusu içeriğinde varsa coğrafi işaret tescil belgesi.
 •  Varsa engelli, gazi veya birinci derece şehit yakını olduğuna dair belge.
 •  Diploma sureti veya okur-yazarlık belgesi.

– Yatırımı yapacağı yerde ikamet ettiğine dair belge.

– Yatırım yerine ait mülkiyet belgesi ya da kira sözleşmesi.

***

GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ REHBERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

—-

 

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

19 Yorum

 1. Mrb Hocam ben hibeden yaralanıyorum sözleşmeyi yapmamıza 1 gün kaldı sigortam yatıyo şuanda hibe reddedilmez demi

 2. Merhaba eşimin ismi çıktı listede ondan 2017 yılı başvuru tarihinine kadar ücretli çalışmıyordum sonra çalışıyorum engel olurmu

 3. Ben daha önce sigorta lı işte çalıştm benim sigortam var bu sigorta mı engellermi

 4. Belge sartmi belge yok ama büyük baş hayvanı bakiyorum mülkiyet eşime ait olabilir mi acaba tesekkurler

  1. Değerli Okurumuz;
   Eğer Ziraat Odaları ya da İl/ilçe tarım Müdürlüklerinde çiftçi kaydınız oluşturulursa Tarım Bağ-Kur’u ödemek zorunda kalabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. tşkler hocam.kusura bakmayın 1 sorum daha var ben ek5 i kapattıp,eşimi ek5 li yaptırsam bir sorun olurmu ben eşimin ek5 inden sağlık yönünden faydalanabilirmiyim….ek5 imi kapatınca tekrar baş vursam olurmu genççiftçi hibesinden..

 6. nasıl bir yol izlememi istersiniz hocam,ama yanlış bir uygulama değilmi hocam sonuçta belirli bir gelirim yok tarımda süreksiz işçi deniyor sonuçta .devlet istihtam sağlamak istemiyormuda bu şekil engeller çıkarıyor vatandaşa.ben yinede baş vurumu yapıyımmı.YADA BANA BİR TAFSİYENİZ VARMI

  1. İsteğe bağlı Bağ-Kur ödüyor olsanız sıkıntı yok. İsterseniz Ek/5 sigortanın terkini verin. O şekilde hibeye başvurun. Ya da terki verdikten sonra yeniden bir hizmet dökümü ekleyin.

 7. hocam kolay gelsin 1977 dogumluyum 30 bin tl genççiftçi şartlarını taşıyorum,sadece ek5 sigortasını yatırmaktayım ek5 sigortalılığım devam etmekte 30 bin tl hibeden yararlanabilirmiyim yoksa baş vurumu iptalmi ederler baş vurumu yaptım başka bir gelirim yok ,arıcılık yapmak istiyorum hibe çıkarsa arıcılık sertifikam da var.ilçede yaşıyorum ikametgahımı köye aldırdım

  1. Değerli Okurumuz;
   30 Bin TL hibeden faydalanabilme şartlarından birisi de başvuru tarihinde ücretli çalışmıyor olmak. Ek/5 sigortalılar tarımda süreksiz olarak ücret karşılığında çalışanlar anlamına gelir. Ücret karşılığı çalıştığınız için başvurunuz reddedilebilir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 8. hocam kolay gelsin 1977 dogumluyum 30 bin tl genççiftçi şartlarını taşıyorum,sadece ek5 sigortasını yatırmaktayım ek5 sigortalılığım devam etmekte 30 bin tl hibeden yararlanabilirmiyim yoksa baş vurumu iptalmi ederler baş vurumu yaptım başka bir gelirim yok ,arıcılık yapmak istiyorum hibe çıkarsa arıcılık sertifikam da var.ilçede yaşıyorum ikametgahımı köye aldırdım

  1. Değerli okurumuz;
   Ek 5 sigortalı olmanız halinde 30 bin TL hibeden faydalanamıyorsunuz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu