Gelir testi için başvuru tarihi uzadı mı?

Genel Sağlık Sigortası yapılandırma için gelir tespiti son başvuru tarihi ne zaman?Gelir testine başvurmayanların borçları ne olacak?

01.01.2012 tarihinde yürürlüğe giren zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamında güvencesi olmayıp hiç gelir tespiti başvurusunda bulunmayanlar için gelir tespiti son başvuru tarihi 30.09.2015 tarihinde sona eriyor.

GSS yapılandırma süresi uzadı mı?

11.09.2014 tarihinde yürürlüğe giren 6552 Sayılı yasa gereği Genel Sağlık Sigortası prim borçları için de yapılandırma imkanı sağlanmıştı.Gelir tespiti için son başvuru tarihi 31.03.2015 tarihi iken 6 ay uzatılarak 30.09.2015 tarihine ertelenmiş aynı şekilde Genel Sağlık Sigortası borçlarının yapılandırılması için sonra başvuru tarihi 31.05.2015 tarihi iken son başvuru tarihi 31.10.2015 tarihine ertelenmişti.

gss yapılandırma son başvuru tarihi 2015

6552 Sayılı Torba Kanuna göre Bakanlar Kurulu bir defaya mahsus olarak yapılandırma ve gelir tespiti son başvuru tarihlerini uzatabileceğinden ve daha önce 6 aylık uzatma işlemi yapıldığından yukarıda belirtilen sürelerin tekrar uzatılması gibi bir durum söz konusu olamayacak.

Kısaca belirtmek gerekirse:

-Hiç gelir testi başvurusu olmayanlar için gelir testine son başvuru tarihi:30.09.2015,

Genel Sağlık sigortası borçlarının yapılandırılması için son başvuru tarihi ise:31.10.2015

Tarihlerinde sona eriyor.

KONU İLE İLGİLİ AYRINTILI BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Değerli Okurumuz;
   Genel Sağlık Sigortası borçlarınızı yapılandırmak için son başvuru tarihi 31.10.2015, ancak bu tarih hafta sonuna denk geldiği için son başvuru tarihi 02.11.2015 olmuş oluyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 1. SECİM BEYARNAMESİNDE BAĞKUR BORCU OLANLARDA DEVLET HASTANELERINDE MUAYENE OLABİLECEK DENILIYOR HANGI TARIHTEN İTİBAREN GEÇERLİ ACABA

  1. Değerli Okurumuz;
   Bağkur ve genel sağlık sigortası borcu olanlar 29.09.2015 tarihli Bakanlar Kurulu gereği 31.12.2015 tarihine kadar devlet hastanelerinde ücretsiz sağlık hizmeti alabilecekler.Uygulama 29.09.2015 tarihi itibariyle başladı.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 2. Ben basitusulde çalışan bir esnafım aylık yaptıgım ciro 1000 tl yada 1500 tl kira ödüyorum kredi taksidim var dükkana mal almak zorundaýım ama karşilayamıyorum 5 yıldır bağkurluyum 3 ay bağkür yatırdım sadece ve 4 buçuk yıldır bağgkur yatıramıyorum ve sağlıktanda yararlanamıyorum ben gelir testi yaptırsam sonuç ne olur biz ķüçuk esnafların kazancı bu kadar işte asgari ücretten bile az

  1. Değerli Okurumuz;
   Gelir tespiti Genel Sağlık Sigortalıları için geçerli.Siz gelir tespiti başvurusu yapamazsınız ve Bağkur primlerini vergi kaydı devam ettiği sürece ödemek zorundasınız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 3. Merhaba, ben 2014 haziran ayında üniversiteden mezun oldum. Saglik için annemden faydalaniyordum o da 2014 mart ayında babam hastalandigi icin işten çıkmıştı. Ebeveynlerim abim uzerinden sagliktan faydalaniyorlar fakat abimin ikametgahi bizim evimizde degil o il disinda calisiyor. Ben eylül 2014te ise başladım ve gelir testi de yaptırmadim. Su an itibariyle sigortalı calisanim ve bugün öğrencilik dönemindeki borçları sildirdi. Sadece 2014 mart ve eylül arasını odemem gerektiği söylendi fakat herhangi bir tutar belirtilmedi. Acaba gelir testi yaptıramadığim için ben bu altı aylık borcumun her bir ayı için asgari ücretin 1/3unu mu odemek zorundayım? Nasıl bir tutar belirleniyor? Şimdiden çok tesekkurler.

  1. Değerli Okurumuz;
   Daha önce birlikte ikamet ettiğiniz kişilerden birisi gelir tespiti başvurusunda bulunduysa o gelir sonucuna göre tescilini yapılır.ancak herhangi bir gelir tespiti başvurusu yoksa G-2 gelir seviyesinden re’sen tescil işlemi yapılır.G-2 gelir seviyesi 2014 prim tutarı ise 136,00 T.L.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 4. Merhaba, ben üniversite mezunuyum babamın sigortasından yararlanıyorum. Kendime ait sigortamda henüz olmadı. Sadece lise ve üniversite de staj yaparken okulun geçici olarak yaptığı sigorta olmuştu. Şimdi benim gelir testi yaptırmama gerek var mı, herhangi bir
  borçlanma olmuşumdur. Teşekkürler

  1. Değerli Okurumuz;
   Devam eden sağlık güvenceniz varsa gelir tespitine başvurmanıza gerek yok.Eğer babanızın sigorta başlangıcı 2008 yılından önce ise evleneceğiniz tarihe kadar babanızın sağlık güvencesinden faydalanabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu