GAYRİ FAAL İŞYERİ YA DA ŞİRKETTEN DOLAYI SGDP KESİLEBİLİR Mİ

Bu yazımızda gayri faal şirketten dolayı emekliden kesinti yapılabilir mi, faaliyeti olmayan işyerinden dolayı sgdp kesintisi olur mu gibi sorularınıza yanıt bulabileceksiniz.

Bilindiği üzere emekli olduktan sonra vergi kaydı ya da şirket ortaklığı devam eden kişilerden sosyal güvenlik destekleme primi kesintisi yapılmaktadır.Emekli maaşındaki sosyal güvenlik destekleme primi kesintilerinin kaldırılabilmesi için vergi mükellefiyeti ya da şirket ortaklığının sona ermesi gerekmektedir.

SOSYAL GÜVENLİK DESTEKLEME PRİMİ İLE İLGİLİ AYRINTILI BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

AKTİF FAALİYETİ OLMAYAN İŞYERİ VE ŞİRKETTEN DOLAYI EMEKLİ SGDP KESİNTİSİ

KAPANAN İŞYERİNDEN DOLAYI EMEKLİ MAAŞINDAKİ KESİNTİ

Daha önce vergi kaydı ya da şirket ortaklığı devam etmekle birlikte faaliyeti olmayan ya da aktif olmayan işyeri ve şirketler için emeklilerden sosyal güvenlik destekleme primi kesintisi yapılmakta idi.Fakat bu durumdaki emekliler bu konuyu mahkemeye taşıyınca Sosyal Güvenlik Kurumu konu ile ilgili genel bir yazı yayımlayarak bu konuya çözüm getirdi.Yayımlanan genel yazıya göre işyeri sahipleri ya da şirket ortaklarından gayri faal durumda olanların aşağıdaki şekilde hareket etmeleri gerekmektedir.

İşyeri gayri faal olan ve vergi kaydı devam eden emekli SGDP kesintisi yapılmaması için ne yapmalı?

 Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar, bağlı oldukları vergi dairesinden alacakları gayrı faal olduklarına ilişkin belgeyi Sosyal Güvenlik Kurumuna ibraz etmeleri halinde, belgede belirtilen tarihten itibaren sosyal güvenlik destek primi tescili sonlandırılacak ve artık SGDP kesintisi yapılmayacak.

Ortak olduğu şirket gayri faal olan ve şirket ortaklığı devam eden emekli SGDP kesintisi yapılmaması için ne yapmalı?

Şirket ortakları, ticaret sicil memurluğundan şirketin faaliyetine ilişkin olarak aldıkları belgeyle birlikte bağlı oldukları vergi dairesine müracaat edip buradan alacakları gayrı faal olduklarına ilişkin belgeyi Sosyal Güvenlik Kurumuna ibraz etmeleri halinde, belgede belirtilen tarihten itibaren sosyal güvenlik destek primi tescili sonlandırılacak ve artık SGDP kesintisi yapılmayacak.

Gayri faal işyeri ya da şirketten dolayı geçmişe dönük yapılan SGDP kesintisi iade alınabilir mi?

Yukarıda belirtilen durumda olup, geriye dönük olarak yersiz SGDP kesintisi yapıldığı tespit edilen kişilerden yersiz olarak tahsil edilmiş olan primler de iade edilecek

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu