EVLİLİKTEN DOLAYI İŞTEN AYRILAN KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR Mİ

Bilindiği üzere kıdem tazminatı alabilmek iş kanununa göre belli şartlara bağlanmıştır.Bir sigortalıya kıdem tazminatı ödenebilmesi için sigortalının kendi isteğiyle işten ayrılmaması gerekmektedir.Fakat bu durumun bazı istisnaları vardır.Kendi isteğiyle işten ayrılan ve kıdem tazminatı ödenmesi gereken sigortalılardan birisi  de kadın sigortalılardır.Evlilikten dolayı işten ayrılan kadın sigortalılara iş kanununa göre kıdem tazminatı ödenmesi zorunluluğu vardır.Peki evlenen her kadına kıdem tazminatı ödenir mi,şartları nelerdir?İşte bu soruların cevapları:

Kimlere kendi isteğiyle işten ayrılması halinde kıdem tazminatı ödenir?

Normal şartlar altında  işten kendi isteğiyle (istifa) ayrılan işçi, kıdem tazminatı alamamaktadır. Fakat aşağıdaki istisnai durumlarda kendi isteğiyle işten ayrılan sigortalılara kıdem tazminatı ödenme zorunluluğu bulunmaktadır.Bu durumlar:

-İş sözleşmesinin askerlik görevi ile sona ermesi,

-Emeklilik için gerekli şartların sağlanması(işe giriş tarihine göre prim gün şartının sağlanması yeterlidir, yaş şartını sağlama zorunluluğu yoktur)

-Sağlık problemlerinin işin yapılmasına sürekli bir biçimde engel oluşturduğunun belgelenmesi,

-İşverenin iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranışlarda bulunması nedenleri ile işçi tarafından feshi halinde (istifa), çalışma süresinin en az 1 yıl olması koşulu ile kıdem tazminatı alınabilmektedir.

Evlilik nedeni ile işten ayrılan kadına kıdem tazminatı ödenir mi?

Evlenme halinde kıdem tazminatı ödenmesi, sadece kadın işçilere verilen bir haktır. 1475 sayılı eski İş Kanunu’nun 14’üncü maddesinde; Kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi rızası ile hizmet akdini sona erdirmesi durumunda,” kadın işçilerin kıdem tazminatı almaya hak kazanacakları hükme bağlanmıştır.

Evlilik nedeni ile işten ayrılan kadın sigortalılara belli şartları sağlamaları halinde kıdem tazminatı ödenmektedir.

Yürürklükteki iş kanununa göre Kadın işçilerin evlilik nedeni ile işten ayrılması durumunda, çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı ödenmektedir. Bu haktan yararlanılabilmesi için; iş sözleşmesinin evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde yazılı olarak feshi, evliliği gösteren belgenin işverene sunulması, feshin gerekçesinin evlilik olduğunun açıkça belirtilmesi gerekmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse Kadın işçilerin evlilik nedeniyle kıdem tazminatı hakkından yararlanılabilmesi için evlilik bağının Medeni Kanun hükümlerine uygun olarak kurulmuş olması, çalışma süresinin bir yıldan fazla olması ve hizmet akdinin evlenme tarihinden itibaren bir yıl içerisinde sona erdirilmesi gerekmektedir. Bir yıl geçtikten sonra, evlenme sebebine dayanılarak hizmet akdinin sona erdirilmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanılamayacağı gibi, dini nikahta bu hakkı sağlamaz.

Evlilik nedeniyle erkeklere kıdem tazminatı ödenme zorunluluğu var mıdır?

Evlilik nedeniyle erkeklerin kıdem tazminatı hakkı yoktur.

Evlilikten dolayı kıdem tazminatı ödenmeyen kadın sigortalı nasıl bir yol izlemeli?

Görüldüğü üzere evlenen kadın sigortalılara yukarıdaki şartları sağlamaları halinde kıdem tazminatı ödenmesi kanuni bir zorunluluktur.Kıdem tazminatı için gerekli şartları sağlamasına rağmen işvereni tarafından kıdem tazminatı ödenmeyen kadın sigortalıların öncelikle noter aracılığı ile gerekli belgeleri de ekleyerek işverenine bir ihtarname çekmesi gerekmektedir.İhtarnameye rağmen yine de kıdem tazminatını alamayan kadın sigortalının kanuni süresi içerisinde ikamet ettiği yerdeki iş mahkemesine konu ile ilgili dava açması gerekmektedir.

KIDEM TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. ilk işe giriş tarihim 19 09 2000 dir toplam 6050 günü m var kendi iisteğimleisten ayrilsamtazminatalabilirmiyim

 2. merhaba,7 yıllık calısan bayanım,05.05.2018 de nıkahım var.sızce evlılık sebebı gostererek nısan 2019 da evlılık sebebı gostererek dılekcemı yazıp işten ayrıldıgım durumda tazmınat alabılırmıyım?yanıtınız için şimdiden tesekurler.

 3. Merhabalar 22.02.2017 tarihinde işe başladım ve hala devam etmekteyim 2 ay sonra evleniyorum.sizce senem dolmadan evlilil tazminati alabilirmiyim

 4. Merhaba,18/02/2008 den beri çalışıyorum fakat sgk girişim 16 nisan 2008.1500 tl maaş alıyorum fakat sgkam asgari ücretten yatıyor.15/08/2016 itibariyle evlilikten dolayı işten çıkıcam inşallah.Tazminatım hangi ücret üzerinden hesaplanmalı?

 5. Hocam Merhaba,
  Eşim Alman. 5 ay önce evlendik. Kendisi 19 aydır yabancı bir şirkette sigortalı olarak çalışıyor. Burada oturma ve çalışma izni var. Bu kanun yabancı uyruklular içinde geçerli midir?

  Teşekkürler.

  1. Değerli Okurumuz;

   Mevzuatımızda, yabancı uyruklu şahısların ülkemizdeki çalışmaları sırasında iş sözleşmelerinin derhal feshedilmesi ve kıdem tazminatı ödenmesine kural olarak engel bir husus bulunmamaktadır. Yeter ki, yabancı uyruklu işçinin işyerindeki hizmet süresi bir yılı doldursun ve iş sözleşmesi kıdem tazminatı alabilmek için belirtilen nedenlerden birisiyle sona ersin. Bu hususta gerek Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun ve gerekse İş Kanununda yasaklayıcı özel bir hüküm mevcut değildir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 6. hocam slm kumudaki taşerondan 10 gün önce emekli oldum. 3 yıldır taşeronda çalışmakdayım şimdi ben nerden tazminat alabilirim yeni çıkan yasaya göre devlet karşılayacakmış ben nereye baş vurman gerekiyor. simdiden teşekkürler.

  1. Değerli Okurumuz;
   08.02.2015 tarihli resmi gazetede taşeron işçilerin kıdem tazminatları ile ilgili yayımlanan tebliğe göre kıdem tazminatı ödemenizi kıdem tazminatı için gerekli şartları sağlamanız halinde çalıştığınız kurumdan alacaksınız.Yani tazminatınızı şirket değil çalıştığımız kamu kurumu ödeyecek ve tazminatınız banka hesabınıza yatırılacak.
   Kıdem tazminatı şartları için lütfen TIKLAYINIZ
   SAYGILARIMIZLA SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu