Yeni Evlenenlere Para Yardımı var mı sorusu yeni evli çiftlerin en çok sordukları soruların başında gelmekte. Yeni evlenen çiftlere çeşitli Kurum ve Kuruluşlar tarafından evlenme yardımı ödemesi yapılabilmektedir. Evleneceklere yardım eden kuruluşlar ve yeni evlenenlere yardım parası konusunda detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz. Yeni evlenenlere yardım eden kuruluşlar hangileridir? Evlilik için yardım eden kurumlar şunlardır;
  • Anlaşmalı bir bankadan kız çocuğu adına hesap açılarak evlenilen tarihte devlet tarafından ödenen evlenme yardımı,
  • Kaymakamlık tarafından Sosyal Yardım kapsamında yapılan evlenme yardımı,
  • Vefat eden anne ya da babasından emekli maaşı alan kız çocuklarına ödenen evlenme yardımı diğer ismi ile çeyiz parası,
  • Belediyenin evlenenlere yardımı.
Şimdi yukarıdaki yardımları ayrı ayrı ele alalım. 1-Devlet tarafından ödenen 5 bin TL evlenme yardımı nasıl alınır, şartları nelerdir, nasıl başvurulur?
  • Bu yardımdan yalnızca kız çocukları yararlanabilmektedir.
  • Bu yardımı alabilmek için kız çocuğunun en geç 27 yaşı tamamladığı tarihe kadar evlenmesi gerekmektedir.
  • Anlaşmalı bir bankadan kız çocuğu adına çeyiz hesabı açılması ve en az 3 yıl boyunca bu hesaba katkı payı yatırılması gerekmektedir.
  • Evlenilen tarihte kız çocuğuna hesapta biriken paranın %20'si kadar devlet tarafından yardım yapılmaktadır. Yani 3 yılın sonunda hesapta 10 bin TL para biriktirmişseniz devlet tarafından 2000 TL yardım yapılmaktadır.
2-Kaymakamlık evlenenlere yardım eder mi, şartları neler? Sosyal yardım türleri arasında evlenenlere yardım parası diye bir ödenek bulunmamaktadır. Ancak Kaymakamlık zorunlu durumlarda çok yoksul çiftler için evlenme ödeneği çıkartabilmektedir. Bu yardım için ikamet ettiğiniz yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanız gerekir. 3-SGK Evlenenlere yardım eder mi, şartları nelerdir? Resmi nikah çıkarttığı tarihte anne ya da babası üzerinden ölüm maaşı alan kız çocuklarına Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuru yapmak şartıyla almış olduğu yetim maaşının 24 katı tutarında evlenme yardımı (çeyiz parası) öder. Bu yardımdan yalnızca kız çocukları yararlanır. 4-Belediye evlenenlere yardım eder mi, şartları nelerdir? Evlenenlere Belediye meclis kararı ile belirli bir oranda yardım edilebilir. Bu belediyenin almış olduğu karara göre belirlenebilir. Eğer evlenecekseniz bağlı bulunduğunuz belediyeden evlenme yardımı alıp alamayacağınız konusunda detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Editör: TE Bilisim