Evlenecekler ve Ev Alacaklar Önemli!

Evlenecekler ve Ev Alacaklar Önemli! Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Bankacılık ve Denetleme Kurumu’nun birlikte yürüttükleri çalışmalar doğrultusunda evlenmek ve ev almak isteyenleri ilgilendiren destek ödemeleri başlamaktadır. Yapılması beklenen ödemelerin 2020 yılı öncesinde gerçekleştirileceği haberi verilmiş durumda.

Ev alacaklara ve evleneceklere yönelik yapılması beklenen destek ödemesi Konut ve Çeyiz Hesabı ilk ödemelerinin bu ay içerisinde yapılması beklenmektedir. Devlet konut ve çeyiz yardımı kapsamında 2019 yılı için toplam 260 milyon TL destek sağladığı açıklandı.

Evleneceklere 9 bin TL tutarına çıkartılan çeyiz hesabına katılanların sayısı yaklaşık 20 bin kişiye ulaşmış durumda. Konut hesabına başvuruda bulunanların sayısı da 7 bin katılımcı sayısını bulmuş olmaktadır. Benzer şekilde işlemler 2020 yılında da gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki sunum esnasında, konut hesabı kapsamında 3 yıllık tasarruf süresini yakın zamanda doldurmuş olan katılımcıların, devlet katkısı başvurularının başladığını belirtmiş ve ödemelerin yılsonuna kadar gerçekleştirileceğini söylemişti. Bakan bu şekilde sistem üzerinde 7 bin katılıcının bulunduğunu belirterek, toplam olarak da 110 milyon TL birikmiş tasarruf olduğunu sözlerine eklemişti.

Konut Hesabı ve Çeyiz Hesabı İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Konut Hesabı ve Çeyiz Hesabı İçin Başvuru Şartları Nelerdir? Bankaların açmış olduğu tasarruf hesabı olan, konut hesabı işlemi ilk kez ev almak isteyen bireylerin 3 yıl boyunca düzenli olarak para biriktirmeleri sonucunda, devlet tarafından teşvik aldıkları bir sistem olmaktadır. Bu hesap sisteminden faydalanmak isteyen vatandaşların konut aldıktan sonra 6 ay içerisinde bankaya başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Devlet katkısından faydalanabilmek için satın alınan ev dışında Nisan 2015 tarihinden itibaren olmak üzere herhangi bir başka konut alınmamış olması gerekmektedir.

Konut kredisi için yapılan ödemelerin düzensiz olması halinde, devlet katkısı kazanma hakkı kaybolmaktadır. Bir birey sadece 1 adet konut hesabı açtırabilmektedir. Konut hesabı dışında evlenecek olan vatandaşlara da devlet katkısı sağlanmaktadır. Bu katkı Çeyiz Hesabı altında olmaktadır.

Çeyiz Hesabından faydalanabilmek için en az 3 yıl ve üzeri birikim yapmış ve 27 yaşınızı doldurmadan önce evlenmeniz koşulu bulunmaktadır. Bu şartları sağladığınız takdirde, toplam birikiminizin % 25 oranında devlet katkısı desteği alabileceksiniz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu