Evde Elişi Yapan Kadınların Sigortalılığı

Bu yazımızda kendi evlerinde, herhangi bir işveren ve ya kuruma bağlı kalmadan, el emeği göz nuru dedikleri el işleri ile uğraşan kadınların sigortalılıklarını ele alacağız.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar Genel Sağlık Sigortası  Kanununun Geçici 16 ncı maddesine göre hizmet akdiyle herhangi bir işverene tabi olmaksızın sürekli ve kazanç getirici nitelikte evde el sanatları ile uğraşan ev kadınlarının daha az prim ödeyerek isteğe bağlı sigortalılık yoluyla emeklilik hakkını elde etme ve sağlık yardımlarından yararlanma hakları bulunmaktadır.

5510 sayılı Kanununun “Kendi Adına Ve Hesabına Tarımsal Faaliyette Bulunan Sigortalılar İle Esnaf Muaflığından Yararlanan Kadın Sigortalılara İlişkin Geçiş Hükümleri” başlıklı Geçici 16 ncı maddesinde “31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendinde belirtilen işleri, hizmet akdiyle herhangi bir işverene tabi olmaksızın sürekli ve kazanç getirici nitelikte yaptıkları Maliye Bakanlığının görüşü alınarak Kurumca belirlenen usul ve esaslara göre tespit edilen kadın isteğe bağlı sigortalılar; bu maddenin yürürlüğe girdiği yıl için 82 nci maddeye göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt sınırının onbeş katı üzerinden başlanılarak, takip eden her yıl için bir puan arttırılmak suretiyle otuz katını geçmemek üzere malullük, yaşlılık, ve ölüm sigortaları ile genel sağlık sigortası primi öderler.”  ifadesi yer almaktadır.

Buna Göre Hangi Ev Hanımları Bu Koşullardan Yararlanarak Sigortalı Olabilecek?

Dışarıdan işçi almamak, işi endüstriyel tarza dönüştürmemek kayıt ve şartı ile oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, örgü, dantel, her nevi nakış işlerini ve her nevi turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, ip ve urganları dükkân açmaksızın satma işlemlerini,

 • Kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak ,
 • Ticari, tarımsal veya mesleki faaliyetler dolayısıyla gerçek usulde Gelir Vergisine tabi olmama koşullarına sahip bulunarak yerine getirmek,
 • Herhangi bir işverene iş sözleşmesiyle tabi olmaksızın sürekli ve kazanç getirici nitelikte yapmak,

şartlarını sağlayarak 1710/2008 tarihinden sonra aynı şartlarla bu işleri yaptıkları tespit edilen kadınları ile 1/3/2011 tarihinden itibaren ayın işleri yaptıkları tespit edilen kadınlar, isteğe bağlı sigortalı olarak malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları ile genel sağlık sigortası primi ödeyebilecektir

Başvurular Nereye, Nasıl Yapılacak?

Bu kapsamda sigortalı olmak isteyenler, vergi dairelerinden alacakları yazılarla , “İsteğe Bağlı Sigortalı Giriş Bildirgesi”( SGK, 2013/11 sayılı Genelge, EK-22) formunda “193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin (6) numaralı bendinde sayılan işleri yapmam nedeniyle isteğe bağlı sigortalı olmak istiyorum” kısmını işaretleyerek ikamet ettikleri yerdeki sosyal güvenlik il/merkez müdürlüğüne müracaat edecekler, sigortalılıkları da müracaat ettikleri tarihi takip eden günden itibaren başlatılacaktır.

Bu sigortalılık türü, zorunlu olmayıp tamamen kişinin isteğine tabidir ve isteğe bağlı sigortalılık içerisinde yer almaktadır. Bu yüzden, bu kapsamda ödenen primler 4/1-b ( Bağ-Kur) kapsamında sigortalılık süresi olarak kabul edilmektedir.

Prim Ödeme Miktarları

2008 yılı için prime esas günlük kazanç alt sınırının onbeş katı üzerinden başlanılarak, takip eden her yıl için bir puan arttırılmak suretiyle otuz katını geçmemek üzere malullük, yaşlılık, ve ölüm sigortaları ile genel sağlık sigortası primi öderler.

Yukarıda sayılan işleri yapan ve şartları sağlayan ev kadınları her ay 30 gün prim ödemek yerine 2012 yılı için 19 gün,  2013 yılı için 20 gün, 2014 yılı için 21 gün, 2015 yılı için 22 gün, 2016 yılı için 23 gün, 2017 yılı için 24 gün, 2018 yılı için 25 gün, 2019 yılı için 26 gün, 2020 yılı için 27 gün, 2021 yılı için 28 gün, 2022 yılı için 29 gün, 2023 ve sonraki yıllar için 30 gün prim ödeyerek her ay 30 gün sigortalılık hizmeti kazanabilmektedirler.

Vergiden muaf olarak evde el işi yapan kadınlar, prime esas kazancın alt ve üst sınırı arasında olmak kaydıyla kendileri tarafından belirlenecek kazancın %32’si oranında prim ödemektedirler. Bu primin %20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları, %12’si genel sağlık sigortası primi olmaktadır. 01/01/2015-30/06/2015 döneminde bu kapsamda sigortalı olmak isteyen bir kişi 22 gün üzerinden en düşük (40,05x 20)x%32=281,95-TL prim ödeyecek, prim ödenen gün sayısı 30 gün sayılacaktır.

Kanunun geçici 16 ncı maddesine göre sigortalı olan isteğe bağlı kadın sigortalıların 2015 Yılında Ödeyecekleri Primler;

01.01.2015-30.06.2015 tarihleri arasında 281,95 TL 

01.07.2015-31.12.2015  tarihleri arasında 298,85 TL 

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA FORMU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

*-*-*-*-*-*

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

43 Yorum

 1. Ocak 2013 te eşim evde nakış oya işleri yapan ev hanımlarına sağlanan isteğe bağlı emeklilik ten yararlanmak için başvuruda bulunduk,istedikleri evrakları düzenledik ve ödemeye başladık. (1 yıl sonra sgk ya gidip ödemeler hakkında sorun olup olmadığıyla ilgili doküman da aldık) Mart 2018 de eşim başka işe başladığı için ödemeyi durdurduk. Geçen gün SGK dan arayarak Vergi Muafiyet belgesinin olmadığını söylediler. Vergi dairesinden almamızı istediler. Vergi dairesine gittik ve geriye dönük böyle bir belgenin düzenlenemeyeceğini, eski belge varsa da 5 yıllık zaman aşımı olduğunu söylediler.Kayıtlarında da bulamadılar.Bu belge düzenlendi mi, yoksa düzenlenmedi mi, düzenlenmediyse sgk nasıl ödemeleri başlattı gibi bir sürü soru işareti var ve sonuçta suçlu biz olduk. Ne yapmamız gerekir,

 2. merhaba ahmet bey benim eşim 1998 sgk girişi var 1800 prim var 3çocuk var çalışmıyor çocuk borçlanmasıyla 3600 den emekli olabilirmi olursa yaş sınırı kaçtır ne kadar maaş alır

  1. Merhaba,borçlanma ile 3600 günden emekli olabilir ama 3600 günü doldurduğu tarihi tespit etmek gerekiyor en geç ,58 yaşında emekli olabilir

 3. Merhaba Ahmet bey 1976 dogumluyum 1.1.95 sk girisim 3100 gun primim var.emeklilim icin yas ve prim eksigim var.ssk giris sonrasi 2 dogumum var.2 cocuk icin 1400 gun dog. Borc. Yapsam 1200 kusur yine eksigim kaliyo.istege bagli bunu tamamlasam cocuk borclanmasinida yapsam.ssk primim fazla olunca yasim ve primim tamamlandiginda ssk dan emekli olabilirmiyim.disarda istege bagli odediklerim zamani geldiginde ssk emeklili icin etken olurmu.yada bi işyerinde ssk li olmammi gerekir.Hangi yolu izlemem sağlikli olur.çok tesekkur ederim.

 4. Merhaba Ahmet bey,

  cevabınız için teşekkür ederim. Peki en düşük prim ödendiğinde ve bu şekilde emekli olunduğunda emekli olunan zamandaki en düşük bağkur emekli maaşını mı alacağız?

 5. merhaba.1995 te sigorta girişim var 5 sene öncesine kadar hep çalıştım işim hep övüldü fakat çok yerde hakkım yendi 5 ay 3ay maaşımı alamadıklarım 17 ay çalıştıktan sonra sigortam olmadığı için çıkmak zorunda kaldıklarım yerler.En son diş laboratuarında 11 sene çalıştım 7 sene belki sigortam ordan var.şimdi 2700 küsur günüm var.muhasebeci 3600 günle emekli olabileceğimi söyledi fakat Annemin rahatsızlıkları arttı 5 seneyi geçti çalışamıyorum nezaman işe niyetlensem hastaneye annemi kaldırıyorum bacaklarından 1 ay yada 18 gün yatıyoruz.annemin çok rahatsızlığı var bu yüzden kiloda veremiyor midesi,tansiyonu,ekzaması,heryerinde sorun var.bende kolumdan ameliyat olduğumdan beri kas zayıflığı çekiyorum evimin işini tam göremiyorum kollarım düşüyor.eve iş almayı düşündüm annemin zamansız hastalanınca yetiştiremem diye alamadım.Konuşkan değilim ilk defa derdimi yazıyorum bir yardıma başvurunca cevap baban emekli deniyor elini uzatmıyor kimse.Kimseye ağlamayı sevmiyorum annemin babamın eline bakmak bile benim için zor benim çalışıp onlara bakmam lazım babam çöplerden yemek yiyor getiriyor onunda rahatsızlanmasından korkuyorum ben nekadar sıkıntıda olsakta maaş yada kredi istemiyorum.Sadece sigortamın ödenmesini istiyorum.anneminde 2000 günü vardı fakat başkasının üzerine geçirilmiş 400 günü gözüküyor eski işyerleri hep kapandığı için onuda çözemedik.evde dikiş makinem var iş yapmak istiyorum eve destek olmak istiyorum fakat babamın kazandığını yetirmek için yediğimizden içtiğimizden kesiyoruz malzeme alacak para nasıl ayırcağımı bilmiyorum.Malzeme alamadığım için elimdeki artık malzemelerden ufak şeyler yapıyorum hep birşeyler eksik kalıyor güzel malzeme kullanmalıyım ki sağlıklı olsun ve satılabilsin.Bana yardımcı olun lütfen ne yapmalıyım bana sadece malzeme almam konusunda ve sigortam konusunda kim yardımcı olabilir kime nereye başvurmalıyım..

 6. Merhaba Ahmet bey,

  eşim önceden bir müddet anaokulunda eğitmen olarak çalıştı ve şimdi evde örgü işleri yapıyor. eşimin bağ-kur’dan değil de ssk üzerinden emekli olmasını istiyorum daha iyi haklar sağlandığı için. Nasıl yapabilirim? Bu sayfada kaleme aldığınız sigorta yöntemi ile olmuyorsa, başka bir yöntem var mı?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba;evde el işi yapan kadınlar bağkurlu olabilir.SSK’lı olabilmesi için hizmet akdine bağlı olarak işveren yanında çalışması gerekiyor.

   1. tarım sektöründe çalışarak da sigortalı olabilrsiniz. istege bağlı tarım çalışanı primi kendi öder bağkur değil ssk lı olurlar. emeklilikleri ssk üzerinden maaş bağlanır. iyi günler.

 7. Merhaba bana yardimci olursaniz cok sevinirim 1963 dogumluyum 1980 senesinde avusturyada isci oldum orda 294 ay calismisligim var oraya birkac kez mahkeme actim emeklilik icin ama hala olamadim 9 senedir tr ikamet ediyorum ve evde elisi yaparak gecimimi sagliyorum 2012 de istege bagli olarak ssg oduyorum burdan yada ordan nasil emekli olabilirim

 8. Merhaba annem hem ud dersi veriyor hem de ebru tabloları yapıp satıyor.. bu durum nasıl ispat ediliyor neye göre karar veriliyor evden calıştıkları ?

  1. Merhaba;beyana dayalı işlem yapılıyor;Maliyeden vergiden muaf olduğuna dair belge alması ve bu belgeyle SGK’ya başvurması gerekiyor.

  2. maliye ye başvuruyorsunuz yaptığınız işleri gelip bakıyorlar resim çekip soru soruyorlar. sonra belge veriyorlar onunlu sgk gidip form ile beraber başvurunuzu yapıyorsunuz. şu an 568 den indirimde tutar 506 tl oldu.

 9. 1995 ssk girisim var evde is yapiyorum sigorta kaydi yaptirsam once ssk primlerimde hesaplanirmi cocuk borclanmasida yapabilirmiyim kac yil yatirmam gerekir 650 gunum var prim

 10. Merhabalar eşim 1977 doğumlu. 1996 ssk girişi var. Yaklaşık 1400 gün çalışmışlığı var. 6 aydır isteğe bağlı tarım sigortası EK 5 ödüyoruz. Aktif olarak tarım işleri ile uğraşmadığımız için yatırdığımız primleri devlet iptal eder diyorlar. Geçimimizi evimizin önünde eski usul elde halı yıkama yaparak sağlıyoruz. EK 5 i iptal edip ev işleri ile alakalı nasıl sigorta yaptırabiliriz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 11. 04 .04.1963 doğumluyum
  Nisan 1989 ise girişim var 300 gün yurt dışı ödememle 2300
  Günüm var şeker hastasıyım insülin kullanıyorum 1 yıl önce beyin kanaması geçirdim yüksek tansiyon da var sağ bacağını yan tarafında uyuşukluk var.malulen emekli olabilirsiniz.

  1. Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 12. Merhabalar insanlar yardımcı olan herkese teşekkür ederim.eşimin2004yilindan 2009 yıl arasında ssk lı bir şirket TE çalışma yaptı şimdi evhamı el işi yaparak vergi dairesi işlem yapıldı vergi den muafiyet .Olarak yetişippirim ödeyecek emeklilikte ilk ssk yı dahil ölümü açıklama yapana şimdi den teşekkür ederim.

 13. Merhaba annemin 15 öncesinden sigorta başlangıcı var. Evde örgü örerek gelir elde ediyor vergiden muafiyet belgesi alıp buna istinaden istege bağlı sigortasini öderse yazinizdan anladığım kadarıyla yılda iki sefer 290 civarı sgk ödemesi olacak. Sizce bu mu daha avantajlı yoksa 15 yıl öncesi sigortasını tamamlamak suretiyle ödemesi mi daha avantajlı

 14. merhaba eşimin sgk dan 90 gün primim var. ev hanımlığından emekli olma imkanım varmıdır?

 15. ben ıkı yıldır ıstege badlı ev hanımı sıgortası oduyorum ıkı yılım var daha 3600 tamamlamaya encok ssk var sadece ıkıyıl ıstege baglıyım emeklı olursam hangı kurumdan emeklı olcam bılgı verırsenız cok sevınırım

 16. merhabalar engelli bakıcısı olarak evde elişi yapıyorum ve ssk mı yatırmak istiyorum ne kadar öderim

 17. merhaba ben ataması yapılmayan bir giyim öğretmeniyim evde dikiş yapıyorum .ücretli öğrtmnlik yapmıştım 2003 te ssk başlangıcım var.ev hanımları için İBS başlangıcına bir etkisi olurmu toksa bu tamamen farklı bir durummudur.iyi akşamlar

 18. merhaba eşim vefat ettiği için 1997 yılından beri babamın bağkur yetim maaşından yararlanıyorum.bu durumda isteğe bağlı sigortalı olursam babamdan aldığım maaş kesilirmi?

 19. Evde el işi yaparak para kazanıyorum isteğe bağlı sigortalı olmam ne yapmam gerekiyor primler nasıl ödenecek kaç TL ödenecek yardımlarınızı bekliyorum

  1. pirimler şu an : 2017 eylül için 506 tl . vergi dairesine başvurup evde ev işi yaptığınızı belgeleyen evrak alıyorsunuz. ek:5 form ile beraber sgk il md. başvurmanız yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu