Evde Çocuk Bakımı Projesi Kapsamında Bakıcı Maaşları ve Sigorta Primleri Nasıl Ödenecek?

EVDE ÇOCUK BAKIMI PROJESİ FAYDALANICISI ANNELERİN, BAKICI ADINA YAPACAKLARI PRİM VE MAAŞ ÖDEMELERİNE İLİŞKİN BİLGİLENDİRME

Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi kesin kayıtları 6 Temmuz 2015 itibariyle başlamıştır. Kesin kayıt yaptıran annelerin proje kapsamında sağlanan hibeden faydalanabilmeleri için istihdam ettikleri çocuk bakıcısının sosyal güvenlik primini ve maaşını her ay düzenli olarak ödemeleri gerekmektedir. Kural olarak çalışanların maaş ve prim ödemeleri çalışmanın gerçekleştiği ayı takip eden ay içerisinde yapılmaktadır. Bu nedenle 2015 Temmuz ayı içerisinde kesin kayıt yaptıran annelerin, bakıcı için yapacakları ilk maaş ve prim ödemelerini, 2015 Ağustos ayı içerisinde yapması gerekmektedir. 2015 Ağustos ayı içerisinde kesin kayıt yaptıracak olan annelerin ise, bakıcı için yapacakları ilk maaş ve prim ödemelerini 2015 Eylül ayı içerisinde yapması gerekmektedir. Anneler proje süresi boyunca her ay bu yükümlülüğü yerine getirmek zorundadırlar.

Proje kapsamında sağlanan aylık 300 Avro hibeye ilişkin ilk ödeme, faydalanıcı annelerin yukarıda belirtilen yükümlülükleri ve diğer proje şartlarını yerine getirdiklerinin kontrolünün ardından 15 Eylül 2015 tarihinde annelerin Halk Bankası Avro hesaplarına yatırılacaktır. Takip eden ödemeler ise aynı kontrollerin ardından hak sahipliğinin onaylanması halinde, proje süresi boyunca her ayın 15’inde annelerin Avro hesaplarına geçecektir.

1. Anne, Bakıcının Maaşını Nasıl Ödeyecek?

2015 yılı ikinci altı aylık dönem için gelir vergisinden muaf olan kişiler için geçerli olan net asgari ücret 1.082,47 TL (BinseksenikiTürklirasıkırkyediKuruş)’dir. Çocuk Bakıcılarına ödenecek maaşın 1.082,47 TL’nin altında olmaması gerekmektedir.

Anne bakıcının maaşını, proje kapsamında Türkiye Halk Bankası’nda açtırmış olduğu TL hesabından, Bakıcının proje kapsamında Türkiye Halk Bankası’nda açtırmış olduğu TL hesabına havale yapmak suretiyle ödeyecektir. Maaş ödemesinin elden yapılması veya başka bir Banka üzerinden veya aynı bankada bulunan başka bir hesap üzerinden havale yapılmak suretiyle ödenmesi durumlarında hibe desteği verilmeyecektir. Maaş ödemelerinin idareye bildirilen Türkiye Halk Bankası TL hesapları üzerinden yapılması zorunludur.

Örneğin, anne, asgari ücret ile çalışan çocuk bakıcısı için maaş ödemesi yaparken, öncelikle Halk Bankasındaki TL hesabına 1082,47 TL yatıracak, daha sonra bu parayı Bakıcının Halk Bankasındaki TL hesabına havaleyle gönderecektir. Havalenin açıklama kısmına “Maaş” yazılması yeterlidir.

2. Anne, Bakıcının Primini Nasıl Ödeyecek?

 Banka veya PTT Aracılığıyla Ödeme Anne, bakıcının primini yatırmak için sosyal güvenlik primi tahsil etmeye yetkili bankalardan herhangi birine veya PTT’ye giderek, bakıcısı için “EK-9 10 günden fazla prim ödemesi” yapmak istediğini bildirmek suretiyle, kendi T.C. Kimlik numarasına tahakkuk etmiş olan prim borcunu ödeyebilecektir. EK-9 prim borcu işveren (anne) adına tahakkuk ettiği için annenin, bankodaki görevliye, kendi T.C. kimlik numarasını söylemesi gerekmektedir. Bakıcının T.C. Kimlik numarası üzerinden ödeme yapılmamaktadır.

İnternet Üzerinden Kredi Kartıyla Ödeme

1. Aşama www.sgk.gov.tr internet adresinden aşağıda kırmızı çerçeve ile işaretlenmiş “E-SGK” butonunun tıklayınız.

2. Aşama E-SGK butonuna tıklanılmasıyla , buradan kırmızı çerçeve ile işaretlenmiş “Kart ile Prim Ödeme” butonunu tıklayınız.

3. Aşama “Kart ile Prim Ödeme” butonuna tıklanılmasıyla , buradan T.C. Kimlik Numarası ve e-Devlet Şifresi girerek, “Sisteme Giriş Yap” butonunu tıklayınız. (e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz. Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir.)

4. Aşama Sisteme girilmesiyle aşağıdaki ekran açılacaktır. Bu ekranda, Sorgu Türü: “DİĞER ÖDEMELER”, Sorgu Tipi: 61 EK-9 10 GÜNDEN FAZLA TAHSİLATI” olarak seçilmeli ve T.C. Kimlik Numarası ile Güvenlik Kodu girilerek, “Borç Sorgula” butonunu tıklanılmalıdır.

5. Aşama “Borç Sorgula” butonunu basılmasıyla, aşağıda da görüldüğü üzere Sorgulama Sonucu ekrana yansıyacaktır. “Ödeme Yap” butonuna tıklayarak devam ediniz.

6. Aşama “Ödeme Yap” butonunu basılmasıyla, “Tahsilat Tutarı Güncelle” ekrana yansıyacaktır. Ödenecek tutar, borç tutarıyla eşit olmalıdır. “Onay” butonuna tıklayarak devam ediniz.

7. Aşama “Onay” butonunu basılmasıyla, aşağıda da görüldüğü üzere “Kart ile Ödeme” ekranı yansıyacaktır. Kart bilgileri girilerek “Onayla” butonuna basarak, ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

****

EVDE ÇOCUK BAKIMI İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ…

****

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

30 Yorum

 1. Ben iki aydir cocuk bakiyorum annesi bu maasaa basvurcak ama odemeler uc ayda oluyormus diyo dogrumudur acaba bilgi verebilecek olan varmi

 2. evde bakım projesi için bakıcıma ssk yaptırdım subat birinde baslandı. ssk daki görevliler 30 martta kadar ödeme yapabilirsin dediler fakat sorgulattıgımda son ödeme tarihi 01.03.2017 yazıyor anlayamadım yardımcı olur musunuz?

  1. Merhaba;hangi tarihte sorgulama yaparsanız sistem o tarihi son tarih olarak görür.Normal şartlarda primlerin tahakkuk ettiği ayın sonuna kadar ödeme süresi bulunmaktadır.

 3. Merhabalar bende sigortalı bebek bakicisiyim bizlere verilen maas euro üzerinden , aklıma takilan euro düşerse veya çıkarsa maaşımızda bir degisiklik söz konusu mu?teşekkürler.

 4. merhaba annem çocuk bakıyor 900 tl para veriyorlar üst parasını sigorta ve dosya parası diye kesiyorlar doğru mudur?

 5. evde çocuk bakımı için anne bakıcı parası olarak bize her ay 700 tl veriyor bu para eksik değilmi sigorta parasınıda bize ödetiyor,birde çocuk 36 ayı doldurdu son ay maaşını anne ben alıcam diyor ne yapmamız lazım

   1. 600 gün primimiz oldu ve çocuk 36 ayı doldurduğu için kanunen işimiz sona erdi işkurdan işşizlik maaşı alabilirmiyiz?

 6. Anne çalıştığı için devlet tarafından sigortaliyim çocuk yaşını doldurunca sigortam bitecek onu sormak istedim işsizlik alabilirim o zaman teşekkürler

 7. Merhaba ben şu an sigortalı çocuk bakicisiyim çocuğun ailesi beni işten çıkardığı zaman yada devlet çıkardığı zaman işsizlik alabilir miyim yaklaşık 1 senedir bakıyorum

  1. Merhaba. İşsizlik maaşı alabilmeniz için kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işsiz kalmanız ve işten ayrılış tarihinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün sigorta priminiz olması gerekir

 8. merhaba,
  işveren bakıcı için ne kadar prim ödeyecek?
  ve İstanbul’da da başlaması kesin midir?

  1. Merhaba. Ek9 ev hizmetleri kapsamında sigortalı gösterilmesi gerekir. 30 gün için indirimsiz olarak 568 Tl. Ancak yüzde 5 indirim ile ve diğer teşviklerle bu primler aşağı düşer.

 9. yukarıdaki maddelerden 4. Aşamada yazmamız gereken tc kimlik numarası bakıcının mı yoksa annenin mi olacak?

   1. ama ssk parasını bizden alıyorlar ne yapmamız lazım 360 tl alıyorlar her ay ilginizden dolayı tşkler

    1. Valla Bakıcı nın sigortasını işveren yağar. Eğer bir tespit yapılırsa ve sigortasız çslıştırdığınız anlaşılırsa hakkınızda idari para cezası uygulanır. Bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik merkezi ile görüşün

     1. işi bıraktık ve ıskura basvurcazmı bize tekrar çocuk bakıcısı işi verirlermi ve 6 aydır çalısıyordu pirim alabilirmiyiz ve kaç gun süresi vardır tşkler bilgilendirmeden dolayı iyi aksamlar

     2. Değerli okurumuz;
      Sorunuzu anlayamadım ? Bakıcı olarak iş başvurusu mı yapacaksınız ? Yoksa bebeğiniz var bebek bakıcısı mı arıyorsunuz

     3. eşim bakıcı işi bıraktı ıskur a basvurmamız lazımmı tekrar iş verirlermi ve herhangibi bir pirim alabilirmiyiz ıskurdan

     4. Şimdi anladım . Tabi eğer durumunuza uygun boş bir kadro olursa o kadroya sizi yerleştirebilirler. İşkurdan işsizlik maaşı alabilmeniz için kendi istek ve kusurunuz haricinde işsiz kalmış olmanız, son 4 ay kesintisiz çalışmış olmanız ve son 3 yıl içerisinde de en az 600 gün priminizin yatmış olması gerekir.
      Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

     5. eşim bakıcı olarak işi bıraktı büğün biz ıskura bas vuruda bulancazmı ve 6 ay kadar çalıstı pirim alma hakkımız varmı tşkler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu