2019 Evde Çocuk Bakımı Devlet Desteği Kimlere Verilecek?

26.06.2019
1.957
A+
A-
2019 Evde Çocuk Bakımı Devlet Desteği Kimlere Verilecek?

Devlet bakıcı teşviki 2019 bakıcı çalıştırmak isteyen kişiler için verilmeye devam ediyor. 2018 yılının mart ayında çıkan torba yasa kapsamında gerekli koşullara uygunluk sağlayan ve bakıcı çalıştırmak isteyen ailelere devlet tarafından teşvik prim desteği sağlanıyor. Bu desteğin amacı çalışan ailelerin daha rahat maddi koşullar çerçevesinde bakıcı çalıştırabilmesinin yanı sıra istihdama da katkı sağlamak. 2019 evde çocuk bakımı devlet desteği kimlere verilecek, bu teşvikten faydalanılabilmesi için yapılması gerekenler ve gereken koşullar torba yasa kapsamında detaylı şekilde belirlenmiştir. Farklı koşullar kapsamında farklı devlet teşvikleri verilmekte olup verilen teşvikler;

 • 5510/5 puanlık indirim teşviki
 • 4447/10. Madde kapsamında indirim teşviki
 • 4447/19. Madde kapsamında teşvik olarak ayrılmaktadır.

Devlet Bakıcı Desteği 2019

Bakıcı desteği çeşitleri 2019 3 ana başlıkla ayrılmış olup farklı şartlarda uygunluk sağlayan kişilere verilmektedir. Devlet tarafından verilen bakıcı desteğinin çeşitlerine göre detayları ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • 5510/5 puanlık indirim teşvikinde tek şart prim borcunun bulunmamasıdır. Bu devlet teşviki sağlamış olduğu şartlar sebebi ile bakıcıların primleri için fazla başvurulan ve tercih edilen bir teşvik türü değildir. Bu teşvik prim tutarı üzerinde 5 puanlık bir indirim sağlamaktadır.
 • 4447/10. Madde kapsamında verilen indirim teşvikinde ise işe alınan bakıcının son 6 ay içerisinde sigortalı olarak çalışmamış olması şartı aranmaktadır. Bunun yanı sıra işe alınan bakıcının başka bir yerde çalışırken bu teşvikten faydalanmamış olması gerekiyor. Bu teşvik devlet tarafında 24 ay süre ile verilmekte olup bakıcının İŞKUR kaydı var ise 6 ay daha uzatılarak 30 ay süre ile alınabilmektedir.
 • 4447/19. Madde teşviki ise en son çıkan ve en çok tercih edilen teşvik desteği olarak bilinmektedir. 2018 yılının mart ayında uygulanmaya başlanan bu teşvikten hem işveren hem de sigorta yapan kişilerin faydalanabileceği bir teşvik türüdür.

Bakıcı Teşviki Şartları 2019

Evde çocuk bakımı için devlet desteği olarak verilen teşvik indiriminde en çok tercih edilen 4447/19. Madde teşviki için şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Çalıştırılmak istenen bakıcının ay içerisinde 10 günden fazla sizinle çalışması gerekmektedir.
 • Bakıcının SGK girişinin mutlaka yapılmış olması gerekmektedir.
 • Bakıcının sizinle çalışmaya başlamadan önceki 3 aylık süreç içerisinde 10 günden fazla sigortalı olarak çalışmamış olması gerekmektedir.
 • Bakıcının 01.01.2018 ila 31.12.2020 tarihleri arasında işe başlamış olması gerekmektedir.
 • Bakıcının İŞKUR’da işsiz olarak kaydının bulunması gerekmektedir.
 • Bakıcının ailenin üçüncü dereceye kadar akrabası olmaması gerekmektedir.

Bakıcı Yardımı Sorgulama 2019

Bakıcı yardımı sorgulama yapmak ve sizin için şartların uygunluğun kontrol etmek için internet üzerinden işlem yapmanız mümkündür. SGK tarafından hazırlanan online teşvik sorgulaması sayesinde kişiler destek alıp alamayacağını, hangi desteklerden faydalanabileceklerini öğrenebilmektedir. Bunun için https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi adresine giriş yapılması yeterlidir.

Bakıcı Teşviki Başvurusu 2019

Bakıcı teşviki başvurusu yapmak için yapılması gereken size en yakın il sigorta müdürlüğüne gitmektedir. SGK online web sitesi üzerinden yapacağınız sorgulama sonrasında faydalanabileceğiniz teşviki belirledikten sonra başvurunuzu kolaylıkla yapabilirsiniz. İl sigorta müdürlüğünde size verilecek olan formu doldurmanız ve doldurduğunuz formu bakıcıya da imzalatmanız gerekmektedir. Bunun için il sigorta müdürlüğüne gitmeden önce bakıcınızı bulmanız gerekmektedir.

Çalışan Anneye Bakıcı Yardımı

Çalışan annelere bakıcı desteği olarak da anılan devlet teşvik prim desteği birçok ailenin rahat bir nefes almasını sağlıyor. Geçmişe dönük sigorta prim borcu olmayan aileler devlet tarafından verilen teşvik prim desteğinden faydalanarak daha uygun koşullarda bakıcı çalıştırabiliyor. Verilen teşvikin türüne göre alınabilecek destekler ve bu desteklerin şartları da değişiklik göstermektedir.

Bakıcı Sigorta Teşvik 2019

Bakıcı için devlet prim desteği 2019 yılında özellikle istihdama verdiği destek ile dikkat çekiyor. Devlet tarafından verilen bakıcı prim desteği ilave istihdam için fayda sağlarken çalışan annelere de büyük destek sağlıyor. Gerekli şartlara uygunluk sağlandığı takdirde evlerinde bakıcı çalıştıran aileler için verilen bu teşvik desteği günümüzde çok kolay hale getirilmiş başvuru işlemleri ile yapılabiliyor. Bakıcı sigorta teşvikinde yapılan prim hesabı ise şu şekilde;

 • Ay içerisinde 10 günden az şekilde çalışan bir bakıcı için ödenmesi gereken günlük prim tutarı 2019 yılında 1,70 TL olarak belirlenmiştir.
 • Ay içerisinde 10 günden fazla olacak şekilde çalışan bir bakıcı için ödenmesi gereken günlük prim tutarı ise 2019 yılında 30 günlük olarak 959,25 TL olarak belirlenmiştir.
 • Primlerin düzenli ödenmesi durumunda alınacak olan 5 puanlık indirim sayesinde bakıcı için ödenecek aylık prim tutarı 831,35 TL olarak indirimli şekilde belirlenmiştir.
 • Devlet tarafından verilen teşvik primi sayesinde her bir işçi için verilen ne asgari ücret indirimi ise 150 TL olarak belirlenmiştir.

Bakıcı Devlet Teşviki Nasıl Hesaplanır?

Bakıcı devlet teşviki hesaplama işlemi aslında bakıcının esas sigorta primi hesaplamasından sonra verilen indirimlerin hesaplanması şeklinde yapılmaktadır. Normal şartlarda bir bakıcının sigorta primi brüt asgari ücretin %37,5 kadarının hesaplanması sonucu bulunmaktadır. Bakıcı için devlet tarafından verilen prim desteğinin hesaplamasında ise alınan teşvike göre farklı hesaplamalar yapılmaktadır. Brüt asgari ücretin %37,5 oranından bulunan prim tutarının teşvik hesaplaması verilen teşviklere göre hesaplandığında;

 • Herhangi bir teşvikten yararlanılmadığında ödenmesi gereken prim tutarı 959,5 TL’dir.
 • İşveren 5510/5 puanlık teşvik indiriminden faydalanıyorsa ödenmesi gereken sigorta primi 831,35TL’ye düşmektedir.
 • Faydalanılan teşvik 4447/10. Madde kapsamında ise prim miktarı %17 oranında hesaplanarak 435 TL’ye düşmektedir.
 • Faydalanılan teşvik 4447/19. Madde kapsamında ise çalışanın sigorta primi 18 ay boyunca devlet tarafından karşılanmaktadır. Yani özellikle bakıcılar için devlet tarafından 700 TL teşvik prim desteği sağlanmaktadır.

Kimler Bakıcı Teşviki Alabilir?

Bakıcı teşvik 2019 yılında çalışan ve bakıcı çalıştırmak isteyen ailelere verilmektedir. Torba yasa kapsamında belirlenen şartlara uygunluk sağlanması durumunda alınabilen bakıcı teşviki için özel durumlarda bulunmaktadır. Teşvik ile ilgili bulunan istisnai durumlar ise şu şekildedir;

 • Yarı zamanlı çalışan stajyerler, üniversite öğrencileri ya da mesleki öğrenim görenler asgari ücrete tabi olarak çalışıyorsa işsiz olarak sayılmaktadır. Bu kişilerden birini bakıcı olarak çalıştırmayı düşündüğünüzde teşvikten faydalanabilirsiniz.
 • Bir bakıcı için teşvik aldıktan sonra ikinci bir bakıcı çalıştırmayı düşünüyorsanız bunun için de teşvik prim desteği alınması mümkün olmaktadır.

İstisnai durumlar haricinde prim teşvik desteğinden faydalanabilmesi için şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Yani kimler bakıcı teşviki alabilir sorusunun cevabı şartlara uygunluk sağlayan herkes olarak verilebilmektedir. Hangi durumlarda teşvikten yararlanılamaz sorusunun cevabı ise şu şekilde verilebilmektedir;

 • Geçmiş dönük sigorta borcunun bulunması durumunda teşvikten faydalanılamaz.
 • Emekli bir kişinin bakıcı olarak çalıştırılması ve bu teşvikten faydalanılması mümkün değildir. Çalıştırılmak istenen bakıcının ailenin üçüncü dereceye kadar akrabası olmaması gerekmektedir.

Devlet tarafından verilen bu destek için başvuru yapılması ve şartlar uygun ise faydalanılması oldukça basit işlemlerle mümkün olmaktadır. Çalışan ailelerin çocukları için bakıcı tutabilmeleri ve sigorta primlerini öderken zorlanmamaları adına verilen bu destek için detaylı bilgiye SGK resmî web sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 312 YORUM
 1. deniz dedi ki:

  asgari ücretin brütünün bilmem kaçta kaçı kadar maaş alsam zaten benim çocuğuma herkes bakar tövbe yarabbi

 2. dilek dedi ki:

  hani bu uygulama askeri ücretliler içindi benmi yanlış anladım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bu destek yazımızda belirtilen şartları taşıyan kişilere yapılmaktadır. Asgari ücretlilerle bir ilgisi yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 3. FATMA dedi ki:

  BU UYGULAMA BÜTÜN İLLERDE VAR MI ŞUAN TŞK

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   İlk olarak bursa Antalya ve izmirde uygulandı. Şu an kapsamda başka bir il yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 4. bora dedi ki:

  kandırdılar bizleri dostlarım…bundan sonra devletin başına babam gelse .oy vermem…bürütün iki katıymış.yazıklar olsun…olan yine garibana oldu.emeklilere 250 tl ile ev sahibi yapacaklardı beyfendiler.ama başka illere…ya kardeşim istanbuldaki insanların ihtiyacı var buna…kaç sene sonra istanbula gelir..bu..yazıklar olsun.emeklilerin hepsi vefat eder…..allah yardımcımız.olsun….askeri ücret 1300.tl oldu ama kölelik başladı.haberiniz.olsun.işveren kullanıyor bizleri………..

 5. Vesile dedi ki:

  Meraba ben 17 mayısta başvuru yaptım cvap kaç gün içinde gelir

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Cevabın verileceği süre Kurumun yoğunluğuna göre değişir. Ortalama 1-2 ay içerisinde sonuçlanır diye düşünüyorum ama yine de belli olmaz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 6. vesile dedi ki:

  s.a sizden bilgi almak amaclı birşey soracam benim akrabam cocuk bayıyor fakat devletin verdiyiparayı bilmiyor fakat cocuk annesi 400tl yattığını söylüyor ve okişiye 400tl ödeme yapıyor vediyorki sorarlarsa asgari ücret aldığını söyle biraz şüpeduyunca akrabam nekadar yattıgını öyren mek istiyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,Sorunuzu anlayamadım ama biraz daha açıklayıcı sorar mısınız lütfen.

 7. Canan Başak dedi ki:

  Merhaba 29 ağustosta is bası yapıcam ve sigorta girişim hemen yapılacak bu durumda bakıcı desteğine 30 ağusta sigorta girisim yapıldığı gibi hemen basvurabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Hangi ilde ikamet ediyorsunuz ?

 8. canan Başak dedi ki:

  Bursa da İkamet ediyoruz

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Şu an bakıcı destek başvurusu açıldı mı yeni olarak. Bu konuda emin değilim. Bursa sgkdan bir bilgi alın lütfen bu konuda.

 9. azra dedi ki:

  bağkurlu olarak çalışıyorum bakıcı desteğinden yararlanmam mümkün mü

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bakıcı desteği içinbaşvuru anında hizmet akdine tabi işçi olarak sigortalı çalışıyor olmanız yani SSK’lı olmanız gerekmektedir.
   saygılarımızla.

 10. Ulas dedi ki:

  Merhaba ben ssk li çalışıyorum kızıma evde bakici tutmak istiyorum bunun için devlet tarafından veya iş yerim tarafından maaşımdan her hangi bir kesinti olma ihtimali varmı acaba. Birde devlet sadece çalışan anneye mi yapıyor bakici desteğini yoksa babaya da yapılan herhangi bir devlet desteği varmıdır tesekkurler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bakıcı desteği yalnızca anneye yapılmakta ve şu anda pilot illerde uygulanmakta. Babaya yapılmaz. Bakıcı için işyerinziden ya da devlet tarafından herhangi bir kesinti yapılmaz merak etmeyin.
   Saygılarımızla.

 11. Gulsah dedi ki:

  Merhaba antalya ıkametlıyım, 8 aylık bebegım var, dogum ıznım bıtunce ısten ayrılmıstım tekrar yenı bı ıse gırıcem, bakıcı parasından yararlanabılırmıyım? Bırde bakıcı parası cıkarsa bakıcıya ne kadar sıgorta ödenecek bakıcıya ne kadar net maas kalacak ogrenebılırmıyım tşk

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Şu an için bakıcı desteği verilmiyor. Takip edin. Eğer açılırsa başvurabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 12. Fulya dedi ki:

  Merhaba ben2kasımda doğum iznim bitecek işbaşı yapacağım. Bakıcı desteği almak istiyorum ancak hiç bir kurumdan toplamda bakıcnıj bana ne kadara mal olacağı söylenmedi.yani bakıcıya maaş olarak ne yatırmalıyım sigortası kaç tl olacak devlet 300 € verirse ben ne kadar kalanı ödeyeceğim. YardımınıZı rica ederim(izmir)

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Şu anda bakıcı desteği başvurusu alınmıyor. Sizin vereceğiniz ücrete göre sigorta primi belirlenebilir.
   Saygılarımızla.

 13. Ümmahan dedi ki:

  Merhabalar.şu an başvuru kabul edilmiyor demissiniz ama bu projeden sadece sgklı anneler mi yararlanabiliyor.memur anneler yararlanamıyor heralde.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   4/a yani SSK kapsamında çalışanlar yararlanıyor sadece. Memurlar yararlanamıyor.

 14. Nafiye dedi ki:

  Mrb ben izmirde ikamet ediyorum 31 ekimde dogum iznim bitiyor bugün başvuru yaptım yedeklerdeymisim ne zaman yararlanirim ben bu hizmetten ve bu hive ucreti bana mi bakiciya mi yatiyor.

 15. Yasemin dedi ki:

  Ben de çocuk larim 3 yaş 6 aylık 5 yaş 4 aylık devlet desteği alamıyor muyum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ne gibi bir devlet desteği?

 16. Nesibe akgül dedi ki:

  Merhaba istanbulda bu hizmet verilmeye basladimi acaba?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yok. Henüz İstanbul’da başlamadı.

 17. Elif dedi ki:

  Merhaba ben izmir de oturuyorum abla yada yenge bakabiliyormu anneanne yada babaanne bakamıyor diye biliyordum aydinlatirmisiniz tesekkurler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Aynı evde ikamet ediyorsa üçüncü dereyece kadar akraba olmaması gerekir. Farklı evde ikamet ediyorsa olabilir.

 18. ibrahim dedi ki:

  bakıcı parası adı altında bir para var.Pilot illere yapılıyor.Tamam.Benim aklıma yatmayan şu:Bakıcı parası adı altında 300 € – 390 € – 1.000 TL gibi rakamlar zikrediliyor.Bu para bakıcıya mı ödenecek yoksa bakıcının ssk primine mi ödenecek yoksa annenin bebeğine mama bez vs mi olacak.Bi açın şu par konusunuda bizlerde anlayalım.Şayet bu para bakıcının ssk primi ise bakıcının bakım parasını kim verecek.yok bu para bakıcının bakım parası ise bakıcının ssk’sını kim ödeyecek.yok bu para bebeğin mama bez vs bakımı içinse bakıcının maaşı/ücretini ve ssk primini kim ödeyecek.Yoksa bu verilen para hem bakıcının maaşı/ücreti hem bakıcının ssk primi hemde bebeğin masrafları için mi harcanacak.Karafam karışık.Bir bilgi lütfen

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bu para devlet desteği kapsamında bakıcı çalıştıran annelere bakıcının maaş ve ssk primlerini karşılayabilmesi adına ödenen bir para. Belki tamamını karşılamıyor ama belirli oranda bir destek sağlıyor.

   1. fulya dedi ki:

    merhaba ibrahim bende bu destekten yararlanacağım 1 kasımda kesin kayıt için randevum var.Olay şu ki devlet 300€ vermese sen enaz 1000 tl bakıcı parası ödeyeceksin ve çalışan kişinin ne bir sigortası olacak ne bi güvencesi. devlette nasılsa 1000 tl gibi rakamlar annelerin gözünden çıkıyor. bari ben destek vereyim evde çalışan kişide sigortalansın ve en az asgari ücrete çalışsın.
    toplamda bizlere şöyle bir maliyet doğuyor.Bakıcının minimum ücreti 1.399,99 TL(gelir vergisinden muaf asgari ücret)+180ile200 tl arası bir sigorta masrafı doğuyor.Devletin 1000 Tl sini geri verdiğini düşünürsen bakıcı sana 580 ile 600 TL arası bi rakama mal oluyor. Her iki tarafta karlı anlayacağın.

 19. Akif sak dedi ki:

  Merhaba bir sorum olacak bakıcı bebeğe kendi evinde bakabiliyor mu?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bakabiliyor sanırım. Bununla ilgili bir şart yok.

 20. gül dedi ki:

  merhabalar hem destek var deniliyor hem şuan bakıcı desteği başvurusu alınmıyor demişsiniz bu ne demek oluyor bunun belirli zamanları mı var 2015 yılında başladı diye biliyoruz.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Belirli zamanlarda belirlenen pilot illerde uygulanıyor. İlk defa Antalya, Bursa ve İzmir illeri için uygulandı. Yeni destekler için bizi takipte kalın.

 21. Nurgül dedi ki:

  Selam bakıcı eğer bebeğe bakiyorken kendisi hamile olursa bunu kuruma bildirmesi gerekiyor mu?SGK li olduğu için doğum öncesi ve sonrası raporlarini alip bildirmeli mi.Şimdiden tskler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Aldığı raporlar zaten sisteme kaydedilir. Ayrıca SGK’ya bildirim yapılmasına gerek yok. ama bakıcıyı çalıştıran kişinin SGK’ya manuel olarak çalışmazlık bildiriminde bulunması gerekir.

 22. AYŞE dedi ki:

  8 kasımsa başvuru yaptım. ne kadar zamanda sonuçlanır.izmir

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bu konuda bir süre belirtebilmek zor maalesef.

 23. Ayse dedi ki:

  Merhaba ben 1 Ağustos 2015 ten veri bu destekten faydalaniyirum cok teşekkürler hem anne hem bakan kişi adına cok destekleyicibur proje.bu desteği 24 ay mi 36 ay mi almaya devam edeceğiz acaba teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bildiğim kadarıyla 24 aylık veriliyor. Yine de bir SGK’ya sorun. Emin değilim çünkü.

 24. nebahat dedi ki:

  merhaba ben 1991 yılında 1 buçuk yıl sigortalı çalıştım ,birde geçtiğimiz 1 yıl sigrtalı çalıştım şimdi bi nurolog bir bayanın çocuğunu bakıyorum sigortam ödensin istiyorum manisa akhisarda yaşıyoruz nasıl ödenir benim sgkm oda bilmiyor bende emekliliğe yansısın istiyorum aylık pirimleri nedir nasıldır 47 yaşındayım bilgi alabilirmiyim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında prim ödeyebilirsiniz. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen TIKLAYIN

 25. Türkan dedi ki:

  Nedir bu ya turkıyede bu şartlarda calısan kac anne vardır. Sız kime yardım ediyorsunuz. Çocuk 24 ayını doldurun a. Sokağamı atılcak ısden mı ayrılıcak anne. Bu arada asgari ucretle calısıyorum. Uc Çocuk annesiyim. 800 lira bakıcı parası oduyorum.

 26. Hafize dedi ki:

  Ben iş verenim yani bagkurluyum bende yararlanabiliyormuyum acaba

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yalnızca 4/a-ssk kapsamında çalışan anneler bu destekten faydalanabiliyor.

 27. ayfer dedi ki:

  Merhaba,
  bu teşvikten yararlanabilmek için bakıcının nezamandan beri sigortalı olması gerekiyor.Yani başvurumuz onaylandıktan sonra bakıcının sigorta girişi yapılsa olur mu? bir de gerekli şartları taşıyan herkes yararlanabilecek mi yoksa sınırlı sayıda kişi mi yararlanabilecek?teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Konu ile ilgili detaylı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ

 28. feerya dedi ki:

  İstanbul’da ne zaman başlayacak bu uygulama

 29. soner dedi ki:

  36 aylık olan çocuklar için başvuru yapabiliyormuyuz bilgilendirirseniz mutlu olurum tskrler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   0-24 ay arası olması gerekiyor çocuğun.

 30. figen dedi ki:

  Benim anlamadigim çok saçma bir sistem 1000 liranın nesini neye nereye verebiliriz en düşük sigrta 600 lira bakici zaten tek başına 100 lira istiyo asgari ücretle calisiyrm 600 lira sigrtasini yapsam bnm elime 600 lira maasim kalıyo hani bunun dewlet katkısı devlet verdiginden cogunu alıyo

 31. Sevgül dedi ki:

  Merhaba 19 eylül tarihinde doğum izninden döndüm istanbul da 3250 tl brüt 4a calışanıyım. 300euro luk destek için bakıcıya nekadar vermem gerekıyor. Bu destekten yararlanabiliyor muyum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Destek şartları ve ödenecek prim tutarları ve başvuru şekli konusunda detaylı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ

 32. Nurgul dedi ki:

  Merhaba ben evde bakıcı parası için masvuru yapamıyorum sürekli sistemde kayıtlı değil VN şeyler yaziyor

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Biraz bekleyin lütfen. Sistemsel bir problem olabilir. Eğer yine olmazsa SGK ile görüşün.

 33. Duygu dedi ki:

  Mereba ben erzurumda oturuyorum bakicima para konusunda sikkinti yasiyorum erzurumda bende yaranlana bilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Şu an sadece İzmir, Antalya, Bursa, Ankara ve İstanbul bu proje kapsamında. Erzurum yok.

 34. murat dedi ki:

  Merhaba arkdaslr bn bursada ikamet ediyorum bnm 11 ve 14 yaşlarında çocuklaım var eşimden ayriyim mahkeme kararıyla çocuklara bn bakiyorum ayrıca asgari ücretle çalışıyorum bnde bu uygulamdan faydalanabilirmiyim aydınlatırsanız sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bu uygulamadan 0-24 ay aralığı çocuğu bulunan ve SSK kapsamında çalışan anneler faydalanmakta.

 35. serap dedi ki:

  merhaba doğum sonrası yarı zamanlı olarak çalışıyorum yarı zamanlı çalışmamın bitmesine 2 ay kaldı. Bakıcı desteğinden faydalabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Hangi ilde ikamet ediyorsunuz?

   1. serap dedi ki:

    İstanbul da ikamet ediyorum

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Evet. Başvuru yapabilirsiniz. Çocuğunuz 0-24 ay aralığında. Gerekli şartı sağlıyorsunuz. Son başvuru tarihini kaçırmayın. Başvuru ile ilgili detaylı bilgi için TIKLAYIN

 36. Gülser Korkmaz AKÇAN dedi ki:

  İnternet bilgilerinde 36 ay dolana kadar destek verileceği bildiriliyor.
  SSK yı arıyorum, görevli 2017 Ağustos’ta proje sonlanıyor; destek çıkarsa o tarihe kadar yararlanacaksınız diyor. Benim çocuğum şu an dört aylık. Destek çıkması iki ay kadar sürüyormuş, etti 6 ay. Geri kalan 6 ay için mi destek alınacak? Sonrasında ne olacak? Bırakın 36 ayı, 24 ay bile dolmuyor?
  Bu konuda bi açıklama yaparsanız sevinirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bu konuda ayrıntılı bilgiye sayfamızda yer vermiştik. Destekten 0-24 ay arası çocuğu olan ssk kapsamındaki sigortalılar faydalanabiliyor. konu hakkında ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ

 37. Dilara dedi ki:

  Merhaba ben is yerimde 3ay oluyor calisali kizima teyzesi bakiyordu.ama bazi sebeblerden dolayi artk bakamicak ve mecbur bakiciya vericem sorum şuki 3aylik sigortali bi isciyim bebek bakim parasindan yararlanabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Çocuğunuz kaç aylık ve hangi ilde ikamet ediyorsunuz?

 38. Ayse dedi ki:

  Merhaba benim Oglum suan 4 Aylık ve istanbulda yaşı yorum
  Bana göre pilot iller çok saçma nüfusun yarısı Istanbul da yaşıyor bu hak her ilde olmalı ve eğer bu hak herkese tanımlanmış sa Istanbul a gelene kadar benim Oglum zaten büyür krese başlar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İstanbul için de başladı. Sayfamızda bilgi var. Son başvuru tarihini kaçırmayın. Konu ile ilgili en son yazımıza bakın lütfen.

 39. Bahar dedi ki:

  İyi Akşamlar ben 4 aydan beri bebek bakiyorum 10 aylık bebek 1300 tl alıyorum sigorta istedim şimdi yaptılar benim öğrenmek istediğim hiç sigorta girişim yoktu benim için bebeğin annesi ne kadar prim öduycek bana 1500 tl ye kadar limitimiz var dediler primi ödedik ten sonra bana 1500 TL’den kalan para ne olur rica ediyorum bilgilendirirseniz

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba.30 gün üzerinden mi ödüyorlar ? Net olarak kaç gün üzerinden ve kaç para ödediklerini sgk dan öğrenebilirsiniz. Çünkü indirimler falan da var .

 40. Elif dedi ki:

  Merhabalar ben 16/06/2016 da doğum yaptım doğum iznimi 8+8 hafta olarak kullandım ama çocuğum emdiği için ve çok küçük olduğu için iş yerinden 6 ay mazeret izni aldım ve mart 2017 de işe başlıyacağım başlamadan önce mi başvurmam gerekiyor başladıktan sonra mı ve işe dönmeleri takdirde demişsiniz ya mazeret kullanmak bu hakkı kaybetmiyor değilmi mazeret bitince kullanabilirim demi Antalya dan

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Mazeret izni kullanmış olmanız bu hakkınızın kaybolmasına sebep değil. Bu proje içn başvuru yapabilirsiniz gerekli şartları sağlıyorsanız tabi.

 41. Ceren dedi ki:

  Merhaba ben bagkurlu is yeri sahibiyim. Beni kapsıyor mu bu şekliyle? Daha önce sgk li çalıştım. Şirketim şahıs şirketi ve zarar durumda. Bu durumda brüt kazancın altındayım.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yok bu uygulama sadece 4a yani ssk kapsamında çalışan anneler için geçerli

 42. leyla dedi ki:

  Bakicinin daha onceden sgkli olmasi gerekiyormu bu para anneyemi odenecek basvuruyu netten yaptim asil basvuru icin giderken bakicinin sigortasini baslatmakmi lazim hadi onaylanmadi o zmn ne olacak denetim esnasinda bakici evde olmazsa kendi kiz kardesimiz bakabilirmi bireysel basvuruya gitmezsek net kaydimiz silinirmi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle ön kayıt yapacaksınız. Eğer onaylanırsa ek9 ev hizmetleri kapsamında bakıcı sigortası başlatmanız gerekir. Kız kardeş olmaz. Ev hizmetlerinde üçüncü dereceye kadar akraba çalıştırılamaz.

 43. Ayşe aktepe dedi ki:

  Doğum izindeyim çalışacam ama eltim çocuğuma baksa yararlana bilirmiyiz yani sgk lı olmaktan yararlana bilirmi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Evet ön başvuru yapın. Sigorta yapma kısmı kesin kayıtta başlayacak..

 44. Damla dedi ki:

  Merhabalar İstanbul ilinde ikamet etmek istiyorum kızım 5 aylık bende bu yardımdan yararlanmak istiyorum ama sormak istediğim birşey var eşimin yengesi bakıcılık için uygun olur mu ve bakıcı olarak düşündüğüm kişinin başka yerden de sigortasının yatıyor olmasında bi sakınca olur mu yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle sizin ssk kapsamında çalışıyor olmanız gerekir. Yengeniz olabilir. Ancak başka yerde sigortalı olmama şartı aranıyor.

 45. Damla dedi ki:

  İstanbul’da ikamet ediyorum pardon yanlış yazmışım

 46. Sigortasız dedi ki:

  Al sana devlet memuru olmanin bir cezasi daha der gibi biz 657 ye tabiler neden alamiyor bizde o belirtilen miktarin altinda maas aliyoruz ve bu yardim yuzunden bakici bulamiyoruz buldugumuzda 1 cocuga asgari ucret istiyor 3 cocugum var varın gerisini dusunun gari

 47. Emel dedi ki:

  Asgari ücretle çalışıyorum 2 ay sonra çocuğum olacak ssklıyım istanbul da yaşıyorum baķıçı maaşından faydalanabilir miyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Şu an için başvurular sona ermek üzere. Yeni başvuru açıldığında tabi ki faydalanabilirsiniz.

 48. Damla dedi ki:

  Merhaba hayırlı günler bakıcı için verilecek olan ücret Türk parası olarak mı verilecek bir de bu yardım parası annenin hesabına mı yatıcak yoksa bakıcının hesabına direk devlet mi yatıracak yardımcı olursanız sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Para euro olarak annenin hesabına yatmakta. Konu ile ilgili güncel yazı linkimiz yazı içindedir.oradan tutarlara bakabilirsiniz.

 49. melek gök dedi ki:

  neden sadece bu illerde uygulanıyor diğer illerde çalışan annelerin suçune bence devlet birseyler yapıyorsa bunu eşit şekilde yapmalı pilot 3 ilde uygulandı sonuç başarılı oldu bu sonucun ardından tüm illerde uygumaya konulmalıdır.sonuçta meydanlarda demokrasi var diye haykıran bir toplumuz eger demokrası ve eşitlik ilkesi gerçekten var ise bu tüm her yerde varlığını hissettirmelidir ve devlet bu hissiyatı yaratmak için biran önce diğer metropol illerde uygulanan tüm yasa ve kuralları türkiyenin her ilinde ilçesinde köyünde uygulamaya koymakla mükelleftir.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Şu an ankara ve istanbul için de uygulanıyor.

 50. yeşim dedi ki:

  merhabalar benim oğlum 21 aylık bende başvurmayı düşünüyorum.
  ne zamana kadar veriliyor acaba okula başlayana kadar mı?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Çocuk 36 ayı tamamlayana kadar veriliyor.

 51. elif dedi ki:

  Merhaba,
  Bu uygulamada yaklaşık 1000 TL devlet ödüyor.1400 TL bakıcı parası bankaya yatması gereken. Yanlış değilsem 525 TL sigorta parası var. Öğrenmek istediğim sigorta parası 1400 TL’ye ek olarak mı yoksa içinden mi ödenecek. İlginize teşekkür ediyorum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Ödenen tutara sigorta primi dahil. Ayrıca ödenmiyor.

 52. Neslihan dedi ki:

  Merhabalar çalışan işçi anneler denmiş, memurları kapsamıyor mu acaba?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Bu proje 4a yani ssk kapsamında çalışan anneler için geçerli. Memurlar ya da bağkurlu anneler bu kapsamda değil .

 53. rukiye dedi ki:

  Merhaba;
  Benim 6.5 aylık doğan bir bebeğim oldu ve şuan 4 aylık annesi ssk lı çalışan yararlanmak için ne yapmamız gerekli ve maaşım ne kadar olur ise faydalanabiliyorum?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Annenin brüt maaşınız 3294 tl den az olması gerekir. Annenin ssk kapsamında çalışıyor olması ve istanbul , Ankara , Bursa,Antalya ve İzmir illerinden birinde ikamet ediyor olması gerekiyor.

 54. Vildan dedi ki:

  Merhabalar..suan basvuru yapildiginda sonucu ne zaman aciklanacak ne zaman evrak istenecek bilginiz var mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. http://Www.evdecocukbakimi.net adresinden takip edin. Sonuçlar oradan açıklanacak.

 55. necla dedi ki:

  Merhaba devlet destegi ne kadar olucak bide bakiciya sigortayi bizmi yapiyoruz ve yardim bakicinin hesabina mi yaticak yoksa bizmi yatircaz

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba . Yardım 400 euro civarında olacak. Bakıcı sigortasını siz yapacaksınız. Ödeme annenin hesabına yapılır.

 56. Pinar dedi ki:

  Merabalar belirtmissiniz ama tekrar sormak istiyorum memurum istanbulda ikamet ediyorum 16 aylık bi kızım var hizmetten yararlanabiliyormuyum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Devlet memurları bu proje kapsamında değil maalesef. Yararlanamazsınız.

 57. Canan dedi ki:

  Merhabalar ,
  Benim oğlum 10 aylık şuan ve ise görmek istiyorum ise girince 1 ay çalışıp 30 gün pırtımı doldurup başvuru yapabilirim değilmi doğru mu anlamış oluyorum acaba ve asgari ücretli çalışacağım.ayrıca devletin sağlamış olduğu yardım ile bakıcinin sigortasını da yatirmaliyim doğrumu. Konu hakkında bilgilendirebilirseniz sevinirim lütfen şimdiden teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Proje kapsamında başvuru yapabilmeniz için aktif olarak ssk kapsamında çalışıyor olmanız gerekir. Kesin kayıt aşamasına kadar ev hizmetleri kapsamında çalıştırdığınız kişiyi ev hizmetleri kapsamında sigortalı olarak bildirmeniz gerekir.

 58. Yusuf dedi ki:

  Merhabalar. Bir şey sormak istiyorum. 1000 tl civarında bir yardım alacağız. Bakıcının SSK primini debiz yatıracağız. Peki ne kadar. yatıracağız? Teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. İndirimsiz prim tutarı 568 TL. Eğer primleri zamanında öderseniz yüzde 5 indirim alırsınız. Ayrıca bakıcınız 4447/10. Madde teşvik şartı sağlıyorsa bu durumda primin yarısı kadarını da devlet karşılar.

 59. Fatma dedi ki:

  Merhaba benim 15 aylik cocugum var asgari üçretle çalışıyorum brüt 1900 istanbul tuzlada oturuyom bede alabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba.. proje için son başvuru tarihi istanbul için sona erdi sanırım. Başvuru hakkınız vardı normalde. Yine de http://Www.evdecocukbakimi.net adresinden kontrol edin başvuru devam ediyor mu diye

 60. TAner yazici dedi ki:

  Merhaba..benim oğlum 10 aylık..bakıcı kadın in sertifikası yok bu yüzden euro veriliyormuş…1400 bakıcıya yatiriyorum ayrıca 525 tlde sigorta pirimi var yanı 1925 tl benden çıkacak …bende devletten 1000 tlalacagim yani 925 tl cebimden ödeyeceğim…dogrumu anlamisim yardımcı olurmusunuz tsk ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Evet doğru anlamışsınız. Tam olarak dediğiniz gibi işliyor sistem.

 61. TAner yazici dedi ki:

  Askeri ücretli olanlar bulasmasin …..zararlı çıkarlar …bu ülkede herşey parası olanlar için tasarlanmıştır….Askeri ücretli olan zaten 1300 tl alıyor ama bakıcıya 1400 artı 525 tl sigorta yatırıyor…yani toplam 1925 yatiriyor..1000 tl devlet verse her ay her ay 925 tl sizin maaştan gidecek yani sizin maaştan size sadece 375tl para kalacak …yapıyorsanız birşeyi adam gibi yakın…insanlara boş yere umut vermeyin …benim esim tam 5 yıldır sigortasız çalışıyor hakkımızı arıyoruz ama bir tane yetkili ilgilenmiyor…mahkemeye versen ne kadar sürer diyorum 2 3 yıl sürer diyorlar…..bırakın bu işleri insanlara boşuna umut vermeyin

 62. Ahmet dedi ki:

  Merhaba.bir bakıcı birden fazla ailenin çocuğunu bakabilirim?yani ayrı ayrı ailelerden birkaç çocuga bakabilirmi? Bakarsa sigorta odemesi nasıl olcak?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Bakabilir. Ayrı ayrı yerlerden de sigortası yatabilir. Ama bakıcı projesinde sadece bir anne faydalanabilir.

 63. Eflan dedi ki:

  Merhaba

  Kesin kayıt başvuru eklerinden çalışma belgesi brüt ücret kısmına, son bir yılki ortalama brüt ücret mi yazılacak, yoksa son ayınki mi baz alınacak. Bir de bu brüt ücretin sınırı aşıp aşmadığı dedtek verilen her için sgk tarafından kontrol edilecek mi. teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Yıllık ortalasını mı istiyor sistem aylık mı yoksa günlük mü?Tam açıklamasını yazabilir misiniz.

 64. ıraz dedi ki:

  merhabalar.devlet 300 Euro mu yoksa 400 euromu destek verecek.ayrıca ilk kayıta gitmeden önce sgk ücretini yatırıpmı gideceğiz.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba.
   Konu ile ilgili güncel yazımız için TIKLAYINIZ

 65. Eda dedi ki:

  Merhaba ben anaokulu öğretmeniyim bakıcım benimle okula geliyor ayrı bi oda da bakıyor çocuğuma acaba bende yararlanabilir miyim ? Evde bakılması mecburiyeti var mı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Memur musunuz ?

 66. sibel dedi ki:

  merhaba 2,5 yaşında çocuğum için bakıcı istiyorum oluyor mu birde en son kaç aylığa kadar baktırabiliyorum? birde nerden nasıl başvuru yapabiliyorum şehir izmir

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. 0-24 ay arasında çocuğu olanlar bu kapsamda başvuru yapabiliyor. Siz yapmazsınız.

 67. deniz dedi ki:

  merhaba 1. derece akraba demis ablam bakıyor oğluma ama ücret veriyorum ben basvuru yapabilir miyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. 1.derece akrabalar maalesef ev hizmeti kapsamında sigortalı sayılmıyor. Olmaz.

 68. didem demir celik dedi ki:

  Merhaba 9aylik kizim var calismam gerek sad3ce engelli bebekler icin mi bu uygulama ve bakici devlet tarafindan mi bulunuyor asgari ucretle calissan aileler yararlanabiliyor mu, bakicinin sigorta parasi maasi devlet tarafindan mi yoksa aile tarafindan mi odeniyor

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Sadece engelliler için değil ssk kapsamında çalışan tüm anneler için. Bu haktan faydalanabilmeniz için antalya, Bursa , İzmir , İstanbul ya da ankarada ikamet ediyor olmanız gerekmektedir. Bakıcı sigorta parasını siz ödüyorsunuz. Maaşını da tabi ki. Bakıcıyı devlet değil siz buluyorsunuz.

 69. didem demir celik dedi ki:

  Merhaba 9aylik kizim var calismam gerek sad3ce engelli bebekler icin mi bu uygulama ve bakici devlet tarafindan mi bulunuyor asgari ucretle calissan aileler yararlanabiliyor mu, bakicinin sigorta parasi maasi devlet tarafindan mi yoksa aile tarafindan mi odeniyor cvp bekliyorum sizden

 70. Canan dedi ki:

  Peki teyze bakabilirmi diyelim ki 1400 Demet veriyor ben 800 TL teyzeme versem 500 de sigortasını ödemem o şekilde olabiliyor mu acaba?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   merhaba tekrar. Aynı evde ikamet etmiyorsa olabilir. Devlet size 400 euro ya yakın para veriyor. Sigorta primi ve maaş sizden.

 71. Canan dedi ki:

  Yani bakıcinin maaşını kendimiz belirleyebiliyoruz dogrumu anlamış oluyorum .çok teşekkür ederim bilgileriniz icin

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet kendiniz belirliyorsunuz ama 30 tam gün üzerinden sgk bildirimi yapmanız gerekiyor.

 72. yesim dedi ki:

  Iyi gunler. Bu yardimdan devlet memuru olan ogretmenler yararlanabiliyormu.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Bu yardımdan memurlar faydalanamıyor. Sadece ssk kapsamındaki anneler yararlanabiliyor.

 73. yesim dedi ki:

  Iyi gunler. Bu yardimdan devlet memuru olan ogretmenler yararlanabiliyormu

 74. Hande dedi ki:

  Merhaba,izmirde ikamet eden biri icin son basvuru tarihi ne zaman?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Şu an başvuru yapılmıyor bildiğim kadarıyla sistemden kayıt yapmayı deneyebilirsiniz.

 75. Hanife dedi ki:

  İki yaşında öğretmen çocuğuna bakıyorum eşlerin ikiside öğretmen aylık 700 tl alıyorum ama sigortalı değilim benim gibi bakicilara devlet desteği veriliyordu eve gidip bakıyorum beni aydinlatirmisiniz

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Bebek bakıcı desteği 4/a yani ssk kapsamında çalışan anneye verilmekte. Devlet memurlarına ödenmemekte bu destek.

 76. Aysel dedi ki:

  Neden basvuru yapamiyoruz istanbuldan

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Başvurular sona erdi.

 77. Ersen dedi ki:

  Merhabalar benim 11 aylık çocuğum var çocuğuma bakan kişi emekli bende müracat edebiliyor muyum eğer edebiliyorsam bakıcam emekli oldugu için sigortasını nasıl yaptırmam gerekiyor

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Eğer ssk kapsamında çalışıyorsanız başvurabilirsiniz. Bakıcının sigortasını Ev hizmetleri kapsamında yapmanız gerekiyor.

 78. Mehtap dedi ki:

  Diğer illere ne zmn gelecek bu devlet yardimi. Acaba

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. İlerleyen zamanlarda gelecektir ama tam bir tarih yok.

 79. ıraz dedi ki:

  merhabalar.sgk giderken bütün evrakları imzalatılmış evraklarla gitmem yeterlimi.yanımda bakıcı olması zorunlumu.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Bakıcınızın olması gerekmez.

 80. fatma dedi ki:

  mrhb benin kendi is yerim var bagkurluyum yararlanabilirmiyim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Bağkurlu annelerde evde bebek bakıcısı devlet desteğinden faydalanamıyor. Sadece 4a eski ismi ile ssk kapsamındaki anneler faydalanabiliyor.

 81. sibel dedi ki:

  Merhaba bir firmada çalışıyorum 4a ssk kapsamından prim ödemem yapılıyor. Fakat başka bir firmada şirket ortalığım mevcut 4a kapsamında olduğumdan bağkur ödemesi yapmıyorum. Sistem beni 4b kapsamında görüyor bununla ilgili ne yapmam gerekir. Bu kanundan faydalabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Şu an 4a yani ssk kapsamında sigortanız aktif ise başvuru yapabilirsiniz.

 82. Aysel dedi ki:

  Basvurular sona erdi demissinizde bidaha ne zamn aktif hale gelicek bizde yararlanmak istiyoruz

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. http://www.evdecocukbakimi.net adresinden takip edin. Bizden de bilgi edinebilirsiniz.

 83. Meltem dedi ki:

  Merhaba evde cocuk bakımı için en son hangi aya kadar ödeme yapılıyor bilgi için aradığımızda kızım suan 20 aylık ağustosa kadar ödeme yapılır diye bilgi verildi yorumlarda 36. Aya kadar bilgi alabilir miyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. 24 aylık olana kadar başvuru hakkınız var. 36. aya kadar ödenir destek.

 84. Pınar dedi ki:

  Merhabalar.Ben de İstanbul’da öğretmenim.Öğretmenler 657 sayılı devlet memurları kanununda 4/A olarak geçiyor yanlış bilmiyorsam.Bir de 10 aylık kızım var kreş bu kapsama giriyor mu yani orada bakan kişiler bakıcı sayılır mı teşekkürler şimdiden.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Bahsedilen 4/a 657 4/a sı değil. 5510 sayılı kanunun 4/a sı. Yani eski ismi ile ssk kapsamında çalışan anneler. Memur olan anneye bu destek ödenmiyor maalesef.

 85. Fatma dedi ki:

  Merhaba..ben antalya da yaşıyorum..kesin kayıt için çağırdılar dün..ama sistem yokmuş..bu konuda bilginiz varmı..bide kızım 16 aylık..ağustosa kadarmı destek alacağım..yoksa 36 aylık olana kadar alabilecekmiyim..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Sistemle ilgili bir bilgim yok.Çocuğunuz 36 ayı tamamlayana kadar faydalanabilirsiniz.

 86. Fatma dedi ki:

  Proje ağustosta bitiyor dediler bende 7-8 ay yararlanacağız sanmıştım..36 ay olmasına çok sevindim..kesin değil mi..?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet kesin. Başvurular için söylenmiştir belirttiğiniz tarih:)

 87. Fatma dedi ki:

  Tşk ederim..

 88. duhan dedi ki:

  merhaba; bende bugün kesin kayıt yaptırdım.sgk dan bu projenin ağustos ayında biteceğini söylediler.ama broşürde çocuk 36 ayı doldurana kadar alınacak yazıyor acaba hangisi doğru? birde bu konuyla ilgili bakanlığa mail yazmak istesek mail adresi için bilgilendirebilir misiniz?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Bitecekten kasıt proje başvurusudur. Ama 36. aya kadar ödeme yapılacak merak etmeyin. Bir yere başvurmanıza gerek yok.

   1. duhan dedi ki:

    cevabınız için teşekkür ederim. ancak bugün sgk da çalışan görevli kişi bu projenin 36.aylık bir proje olduğunu diğer illerde erken başladığı için ağustosta son bulacağını söyledi.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Hayır yanlışı var arkadaşın. Bebek 36. aya gelene kadar ödenecek.

     1. duhan dedi ki:

      teşekkür ederim

 89. Sema dedi ki:

  Merhaba ssk’dan emekli olan halam bakacak çocuğa bu durumda emekli olanlara tekrar sigorta ödenmiyor dşye biliyorum nasıl olacak

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi çalışan olarak bildirim yapacaksınız. Bu durumda emekli maaşı kesilmez.

 90. Yeşim şahin dedi ki:

  Merhaba ben eşimin ltd Şti şirketinde sigortalı olarak çalışıyorum bende faydalanabilirmiyim İstanbul için başvuru son ne zaman

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Şartları sağlıyorsanız faydalanabilirsiniz tabi ki. Ama başvurular şu an için sona erdi. Bizi takipte kalın yeni başvurular için.

 91. Yeşim şahin dedi ki:

  Merhaba ben eşimin ltd Şti şirketinde sigortalı olarak çalışıyorum bende faydalanabilirmiyim

 92. Esranur dedi ki:

  Merhaba lar benim çocuk bakımı için seltifikam var ben evde çocuk bakımı için nereye basvurmam gerekiyor…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Bakıcılık yapmak için mi?

 93. sultan dedi ki:

  Merhaba kendi isimi kurmayi dusunuyorum bende bu odenekten faydalanabilirmiyim??

  1. Huzeyfe ÇELİK dedi ki:

   Merhaba. Bu ödenekten bir işyerinde ssk kapsamında çalışan anneler faydalanabilir. Siz faydalanamazsınız.

 94. haz dedi ki:

  merhaba, görümcem cocuğuma baksa yararlanabilir miyim 2. dereceden eşimin akrabası ve aynı evde de oturmuyoruz

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Evet bakabilir.

 95. mine caglayankalp dedi ki:

  Merhaba benim 6 AYLIK bebeğim var is başı yapmayı düşünüyorum ve bebeğime kardeşimin karısı bakacak sorun olurmu ve yorumlar kafamı karıştırdı benim cebimden ne kadar çıkacak asgari ücretle çalışıyorum bilgilendirseniz sevinirim

  1. Merhaba. Evet bakabilir. Son 6 ay içinde sigortası var mı? Daha önce 4447/10. madde teşviğinden faydalanmış mı bu kişi?

 96. Fatma dedi ki:

  Mrblar..daha öncede soru sormuştum..ilginiz için tşk ederim..yine bir sorum olacak..ben 10gün önce kesin kayıt yaptırdım..aralığın ayı için sigortanın başlayacağını söylediler fakat bakıcımızın daha önce tarım bağkuru var..sigorta girişi olunca bağkur duracak mı..yada bunun için bişey yapmamız gerekiyormu..

  1. Merhaba. Evet sigorta girişi olunca bağkur otomatik durur. Eğer durmazsa bağkur dosyasının olduğu sgkya dilekçe verin.

 97. Dilek Duman dedi ki:

  Merhaba benim 11 aylık bebegim var hibeden faydalaniyorum.Fakat bebek kac aylık oluncaya kadar hibe desteğinden faydalanabiliyor.Ve ne zamana kadar devam edecek bu konuyla ılgili cevap verirseniz sevinirim iyi çalışmalar teşekkür ederim

  1. Merhaba. Bebek 36. ayı tamamlayana kadar ödeniyor.

 98. Melisa dedi ki:

  merhabalar, istanbulda yaşıyorum, şu an 5 aylık hamileyim, sgklı çalışanım, allah kısmet ederse mayısta doğurduktan sonra ekim gibi işe geri dönmeyi planlıyorum, bu sistemin ağustosta biteceğinden bahsetmişsiniz, bu durumda bu yardımdan faydalanamıyacakmıyım?

  1. Merhaba. Sistemin bitmesi söz konusu değil. Ama yeni başvuru açılması gerekir. Uygulama şu an için devam ediyor.

 99. Nazlı baç dedi ki:

  Mrh ablam in çocuğu olacak ben bakabiliyor muyum ?

  1. Merhaba. Birinci derece akraba olmuyor.

 100. sadiye dedi ki:

  Merhaba 4447 teşviği nedir ben 10 gün önce istanbuldan başvurdum yedek yazıldı şansım varmidir

  1. Merhaba. Çıkıp çıkmayacağı konusunda birşey söyleyemem. 4447/10. madde teşvik şartları için TIKLAYINIZ