Ev hizmetlerinde sigorta yapılanlar için muhtasar beyanname verilecek mi?

Bilindiği gibi “Ev hizmetlerinde 5510 sayılı kanunun ek 9 uncu maddesi kapsamında sigortalı çalıştırılması hakkında tebliğ” 01.04.2015 tarihli resmi gazetede yayımlanmıştır.

Tebliğ yayımlandıktan sonra ev hizmetlerinde sigortalı çalıştıran binlerce kişi için gelir vergisine tabi olup olmayacakları, Gelir İdaresi Başkanlığına ev hizmetlerinde çalıştırılan sigortalılar için muhtasar beyanname verilip verilmeyeceği konusu kafalarda büyük soru işaretleri oluşturmuştur. Peki ev hizmetlerinde çalışanlar için vergi ödenecek mi, muhtasar beyanname verilecek mi işte cevabı!

Gelir İdaresi Başkanlığı bu konuyu açıklamaya kavuşturmak için GVK-98/2015-1 sayılı Gelir Vergisi Sirkülerini yayımladı.

Gelir idaresi Başkanlığın’ca yayımlanan bu sirkülerde 5510 Sayılı Kanunun Ek-9’uncu maddesi kapsamında ev hizmetlerinde çalıştırılan kişilerin gelir vergisinden muaf olduğu fakat bunun için bazı şartların sağlanması gerektiği belirtilmiştir.

5510 Sayılı Kanunun Ek9’uncu maddesi kapsamında çalıştırılanların gelir vergisinden muaf olabilmesi için:

 

1-Ev hizmetlerinin özel kişiler tarafından verilmesi,

2-Hizmetin Gelir vergisi kanununa göre ticari işletme sayılmayacak ev,bahçe v.s gibi yerlerde verilmesi,

3-Çalışanların, mürebbiyelik hariç olmak üzere orta hizmetçilik, süt ninelik, dadılık, bahçıvanlık, kapıcılık gibi özel hizmetlerde istihdam edilmeleri,

            Ev hizmetlerinde yukarıdaki şartlarda ev hizmetlerinde sigortalı çalıştıran kişilerin muhtasar beyanname verme zorunlulukları bulunmamaktadır.

 

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu